Tuleeko katovuosi vai mikä on tilanne?

Kylmän kesän ja sateisen syksyn jälkeen ei taida olla kovin hyvä tilanne. Miksei tästä ole isompaa keskustelua? Maanviljelijät, tuleeko katovuosi, riittääkö ruoka Suomessa?

Mielestäni huolestuttavaa, koska aina pitäisi olla huoltovarmuus omasta takaa. Ei voi laskea sen varaan että ostetaan muualta, jos jotain sattuu.
12170
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Keskustelua käydään siitä, miten saadaan maanviljelijöiden tulot pysymään vähintään entisellään. Sadolla nyt ei ole mitään merkitystä tässä asiassa.

1Äänestä

Miten niin sadolla ei ole merkitystä? Entäs vuosi 1866?

"Kesä oli erittäin sateinen ja pilasi sadon monin paikoin; peruna ja juurekset mätänivät peltoon. Syysvilja jouduttiin kylvämään vaikeiden olosuhteiden vallitessa, ja sääolosuhteet pysyivät epäedullisina rukiin kasvulle. Talvi oli pitkä ja ankara. Etelä-Suomessa oli paksu lumipeite vielä toukokuun alussa, ja kesä tuli kuukauden myöhässä. Kevätkylvöt myöhästyivät ja karjanrehusta tuli suuri puute. Sadon kypsyminen ennen syyskylmiä ei ollut varmaa, ja huonon sadon mahdollisuuteen varauduttiin. Toukokuussa Johan Vilhelm Snellman ryhtyi toimiin, jotta maahan saataisiin tuotua viljaa ulkomailta. Kansalle jaettiin myös tietoa sienten käytöstä ruokana, hätä­leivän valmistuksesta sekä karjalle sopivasta hätäleivästä.

Elokuussa oli ensimmäinen halla, joka ei vielä aiheuttanut tuhoja. Syyskuun 3. päivänä alkoi pakkanen, joka hävitti kypsymättömän viljan melkein kokonaan etenkin maan pohjoisosissa. Tämän jälkeen tuli vielä useita muita hallaöitä, ja loputkin sadosta tuhoutui. Perunasato turmeltui runsaiden syyssateiden vuoksi."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suuret_nälkävuodet

Äänestä

Ensi vuonna ei tarvitse tulla Pattajalta takaisin kuin vasta elokuussa, sillä siemenviljat on jo valmiiksi pelloissa. Tukihakemusten täyttämisen jälkeen lähdetään, ja sen jälkeen jätetään paikat peruslämmölle. Pattaja here we come again!

1Äänestä
  • Eihän se viljan viljely näin toimi. Älä nyt sekoita asioita!

    1Äänestä

  • Älä_höpsi kirjoitti:

    Eihän se viljan viljely näin toimi. Älä nyt sekoita asioita!

    Ei tuo maajusseista lässyttäjä tajua viljelystä eikä tuista mitään, kunhan lässyttää koska ei työttömällä alkoholistilla ole muutakaan tekemistä.

    1Äänestä

  • Älä_höpsi kirjoitti:

    Eihän se viljan viljely näin toimi. Älä nyt sekoita asioita!

    En tiedä miten teillä toimii, mutta meillä ollaan talvet Pattajalla. Ja nyt siis myös ensi kesäkin, koska tämän kauden viljat jäivät siemeniksi ensi keväälle. Valtra laitettiin jo seisontavakuutukseen.

    1Äänestä

  • Eräs tuttu tukijussi meni Pattikselle tosiaan tänä vuonna jo heinäkuun lopulla, joten nuo eivät tosiaan ole mitään keksittyjä juttuja. Edelliseltä 9kk matkalta tuli toukokuussa.

    Äänestä

Ei täältä ruoka lopu, se nyt on aivan selvää!
Viljaa kyllä saadaan tuotua ja sen voi korvata, ei viljatuotteita muutenkaan niin paljoa pitäisi
käyttää.
Hyvä opetella vähentämään viljan käyttöä!

1Äänestä
  • Kuuluisia viimeisiä sanoja. Näin ajateltiin myös 1860-luvulla. Silloin oli menossa vastaava ilmastollinen ajanjakso kuin nytkin. Kokoomuslainen ajattelutapa oli myös valloillaan. Raha oli tärkeämpää kuin se mitä sillä saa.

    Äänestä

  • Jos viljan käyttöä vähentää, niin jonkun muun käyttöä on lisättävä. Parempi syödä vehnän sijaan kotimaista ruista, ohraa ja kauraa kuin jotain kaukomaiden riisiä.

    Äänestä

1984 oli ns hyvä sato tulossA, aikaiset ohrT ja syysviljat sTII N HY INÄ, mutta sitten tuli 3 viiko n sateet ja se n jälkee n osalla loput jäi peltoon ja osa sai väkisin puitua kaarina. Sillon polttoai ne oli halpaa ja viljasta sai palkan
Nyt mennään kesanto silppurilla itäneet viljat
Ei näytä hyvälle. Hallitus huomaa vastA sitten kun on jo liian myöhäistä. Viljelijöillä ei ole rahaa tällaiseen viljelyyn!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leipää kirjoitti:

Kylmän kesän ja sateisen syksyn jälkeen ei taida olla kovin hyvä tilanne. Miksei tästä ole isompaa keskustelua? Maanviljelijät, tuleeko katovuosi, riittääkö ruoka Suomessa?

Mielestäni huolestuttavaa, koska aina pitäisi olla huoltovarmuus omasta takaa. Ei voi laskea sen varaan että ostetaan muualta, jos jotain sattuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu