Uusi Helluntaiseurakunta Helsinkiin.

12x12

Eikö Suur-Helsingin alueelta löydy uskovia perustamaan uutta Raamatullista (helluntai)seurakuntaa? Sen ulkopuolelle jäisi menestysteologia, torontolaisuus, tanssijat, lipunheiluttajat. Ulkomaalaisia puhujia pitää välttää viimeiseen asti.

25

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heikki77777

      Onpas outo tapa/syy perustaa seurakunta!
      Valitettavasti kovin nykyaikainen kylläkin.

      Seurakunnan terve tapa saada jäseniä on uskoontulon ja kasteen kautta.

      • Nähtyon

        Siis ei kaapata seurakuntia kuten Helluntaikirkko.


    • Herätyys

      Miksi perustaa hajoavia hellutaiserakuntia = Ei kestävälle kallioperustalle.

      Kun Raamatun UT mukaan kuluisi yhtyä elämään ja toimimaan jokaista Kristuksen Jeesuksen omaa (jäsentään) myöden Hänen kirkkaudeksi ja kunniaksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävällä tavalla eläviä ja toimivia / vaikuttavia Hänen APOSOLISIA seurakuntiaan / sitä pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa keskinäisessä rakkaudessa ja huoelpito yheydessä, YHTÄ olevasti ja kaikessa YHTÄ pitävästi, Totuudessa YKSI mielisesti elävästi ja toimivasti rakentaviksi

      Jeesuksen nimessä... uskovilleen / muillekin tähän em. vasta Oikeasti Raamatun UT mukaiseen Kristillisyyteen, Krist. yhteyteen ja yhteistyöhön Herätykseksi!

      Tähän em. vasta Raamatun UT mukaiseen Krist. yhteyteen ja yhteistyöhön kutsuttu, siihen näyllä armoiettu, vähäinen, Totuudessa pysyvä ja siihen pitäytyvästi elävä, puhuva ja toimiva palvelijansa ja seuraajansa.

      Niitä muita etsivä / peräänkuulutteleva.

      "Löytäneekö"?

    • SamAndreevitsh

      Miksi ihmeessä HELLUNTAIseurakunta? Jos kaipaat tuollaista seurakuntaa, niin kyllä niitä aivan varmasti löytyy Helsingin seudulta! Ei sen "helluntain" siinä nimessä pitäisi olla niin tärkeää. Vai velvoittavatko perinteet niin paljon, että muunlainen nimi ei kelpaa? Ja sitten kun saadaan nimeen "helluntai", niin voidaan ylpeästi röyhistellä rintaa ja katsoa alaspäin muita uskovia ja todeta, että "me olemme enemmän oikeassa kuin kaikki muut"?

      Olen nähnyt vuosikymmenien aikana monia tällaisia yrityksiä. Jostain syystä niillä ei ole ollut koskaan sellaista siunausta, kuin niiden perustajat ovat omassa oikeaoppisuudessaan kuvitelleet niillä olevan. :(

      • OikeaOppinenko

        En suosittelisi ketään vääräoppista perustamaan mitään seurakuntaa.

        >>>Ja sitten kun saadaan nimeen "helluntai", niin voidaan ylpeästi röyhistellä rintaa ja katsoa alaspäin muita uskovia ja todeta, että "me olemme enemmän oikeassa kuin kaikki muut"?<<<


      • YksiNimiYlitseMuiden

        helluntainimi on täysin turhake!


      • Etkö tiedä mitä Helluntaina tapahtui?


      • YksiNimiYlitseMuiden

        Helluntai-nimeä ei löydy Raamatusta!


    • eilöydy

      Aloituksesta haiskastaa asenne: " Ei ole muita oikeaoppisia kuin minä ja minun vaimo, enkä vaimostakaan mene takuuseen." Huono peruste seurakunnalle.

    • azuzakadunharha

      Jos "helluntailla" tarkoitetaan sitä liikettä, jonka Suomen haara ainakin isolta osin perustuu Amerikassa 1900-luvun alussa Los Angelesissa Azuza kadulla tapahtuneisiin asioihin, niin toivon todellakin että ei löydy.

    • zåå

      Kyllä Helsinkiin mahtuisi vielä montakin helluntaiseurakuntaa. Onnea vaan yritykselle!

    • jk6h8

      "Helluntailaiset" oli alun perin pilkkanimi uskoville, joiden keskellä tapahtui hengellä täyttymistä.

    • Amennn

      Varmasti riittäisi uskovia uusiinkin seurakuntiin.
      Rukoile johdatusta asiassa.

    • No sellainen Helluntaiseurakunta Helsinkiin jossa nuo uskovaiset voi käydä jotka eivät ole vielä sairastuneet sen hengestä jotka uuskarismaattiset rakastaa..

    • 0Ili

      Jeesus on sama eilen, tänään ja iankaikkisesti.
      Helluntaiherätys on azuzaa eilen , torontoa tänään ja newagea huomenna.

      • Koetelkaa.henget

        Taisit täräyttää totuuden!


      • SananValossa

        jo vain!


    • 12x12

      Uuden seurakunnan nimessä ei tarvitse välttämättä olla sanaa helluntai, koska helluntaiherätys on suurimmaksi osaksi saastutettu.
      Olen kumminkin sitä mieltä, että vielä 80-luvun alussa helluntaiherätyksessä oli oikea teologia.
      Keskustelun aloituksessani "Jeesus-tien askeleet" on askeleet, joiden mukaan "pystymetsästä" uskoontullut liittyy seurakuntaan.

    • BlackBerryWay_EiKirj

      Tämä nykyinen meno on ihan uskomatonta farssia. En ymmärrä sitä, että hengellä täyttyneet menevät mukaan näihin rienauksiin.

      En myöskään kaipaa takaisin vanhaa helluntailaisuutta yksi yhteen, siinäkin oli omat omituisuutensa. Se oli kuitenkin jokseenkin hyvä kasvihuone vastauskoontulleille.

      Pitäisi perustaa helluntailiike, joka seuraisi aikaa diskreetisti, maltilla ja hitaasti, mutta ei olisi täysin pimennossakaan maailman nykymenolta.

      Rukouksella alkaisivat puhaltaa raikkaat, uudet helluntaituulet, ilman keinotekoisia nostatuksia ja ilman henkilöpalvontaa. Rukoillaan.

      • HengenYHTEYSHerraSSA

        Pitäisi perustaa Raamatullinen paikallisseurakunta, jonka jäsenet SEURAAVAT JEESUSTA!


    • oivoivoivoi

      Miksei voitaisi kaivaa kaivo sellaiseen paikkaan, jossa ei ole pohjavettä ja porukalla kantaa ämpäreillä vettä siihen kaivoon?

      Uuden seurakunnan perustamisesta voisi olla vähän lyhytaikaista hyötyä mutta kyllä ongelmat aikanaan ilmestyisivät siihenkin. Hajaannusta vain lisää, kun koko ajan perustetaan uusia puljuja.

      • ffvbbbb7

        Onko parempi jäädä läträämään näihin saastuneisiin vesiin???


    • tarkkaa

      Mitenkä saastunutta se on Helsingin helluntaiseurakunnan vesi sitten on viitaten edelliseen?

    • tietoajanoava

      Vaimon kanssa tuli kinaa, mitä helluntalaiset ovat englanniksi ? Oliko Billy Graham helluntalainen ? Ovatko he "NEW BORN CHRISTIANS" ?

    • hukassako

      Jeesus perusti kristillisen seurakunnan ja hänen mallinsa mukaan tulee toimia. Ei hän tarkoittanut, että uusia haaroja tulisi perustaa kuin sieniä sateella. Ei seurakuntia perusteta jonkun ihmisen omien mielikuvien perusteella. Tosi uskonto perustuu Raamatun opetuksiin ja niiden noudattamiseen.
      Vaikea ymmärtää tätä jatkuvaa käymistilaa helluntaihenkisten piirissä. Jotain on pahasti vialla, koska siunausta ei näytä olevan. Jatkuvasti etsitään ja etsitään. Eikö olisi parempi ottaa selvää jostain muualta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      75
      4321
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      110
      4069
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      161
      2631
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2527
    5. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2387
    6. 135
      2132
    7. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2087
    8. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      50
      1973
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      63
      1730
    10. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1730
    Aihe