Sateenkaarilipussa eksytyksen henki

Näinononon

Alussa Jumala loi sateenkaaren taivaalle uskollisuudestaan. Nyt tänä lopunaikana piru varasti sateenaarivärit omaan lippuunsa omia tarpeitansa varten, eli näin eksyttääkseen ihmiset uskosta Jeesukseen.
Minua ainakin puisattaa ja pelottaa mennä katsomaankin noita agressiivia ja ärhäköitä ihmisiä. käyvät vielä jonkun kimppuunkin. Ja vielä sateenkaarimessutkin. Siellä ei ole Pyhä Henki läsnä.
Luterilainen kirkko on ajatunut pahoin eksyksiin.

12

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä ole tollo. Ensinnäkään ei ole "lopun aika", ja sateenkaarta ei ole "luotu", vaan se kehittyy sateen ja auringon yhteisvaikutuksesta.

      Kauniina se on kuvien ja maalausten kohteena, sekä erään yhtyeen nimi, ja myös seksuaalisten vähemmistöjen värityksenä. Raamatussa se on Israelin ja Jumalan välinen merkki.

      • Jumala laittoi sateenkaaren merkiksi k a i k i l l e ihmisille, ettei Hän koskaan enää hukuta maailmaa vedenpaisumuksella.


      • oipoi

        Vai silleensä. Aallonpituuksien sironnalla ei sitten olekkaan asian kanssa mitään tekemistä, vaan jumala vain liimailee mielivaltaisesti tarroja taivankanteen.

        Hyvä tietysti että on parantanut tapansa. Kaikenkaikkiaan aika vittumainen hahmo se on kyllä ollutkin.


      • oipoi kirjoitti:

        Vai silleensä. Aallonpituuksien sironnalla ei sitten olekkaan asian kanssa mitään tekemistä, vaan jumala vain liimailee mielivaltaisesti tarroja taivankanteen.

        Hyvä tietysti että on parantanut tapansa. Kaikenkaikkiaan aika vittumainen hahmo se on kyllä ollutkin.

        Jumala käyttää juuri noita sateenkaareen ilmenemisessä :D


      • usko.vainen kirjoitti:

        Jumala laittoi sateenkaaren merkiksi k a i k i l l e ihmisille, ettei Hän koskaan enää hukuta maailmaa vedenpaisumuksella.

        Tollo. Sateenkaari on luonnonilmiö! Aivan kuten sade, tuulet, ja muut.


      • torre12 kirjoitti:

        Tollo. Sateenkaari on luonnonilmiö! Aivan kuten sade, tuulet, ja muut.

        No, terve terve Tollo :D


    • Poiskeskuudesta

      Niin, polvistuako sateenkaaren aikana, miehisen naisen, sateenkaarilipun vai naisellisen miehen eteen..,- vaii eikö polvistuta enää.

    • Voihan se olla helpompi kohdata erilainen ihminen , kun pitää häntä agressiivisena ja ärhäkkänä. Minusta sinun aloitukseksi on agressiivinen ja ärhäkkä.

    • Aloittaja kirjoitti: "Minua ainakin puisattaa ja pelottaa mennä katsomaankin noita agressiivia ja ärhäköitä ihmisiä. käyvät vielä jonkun kimppuunkin."<

      Kyllä täytyy ihmisen arka olla jos Pridea pelkää. Onko muuten jokin asia jota et pelkää? Ongelmana on ollut, että ärhäkät ja aggressiiviset ihmiset käyvät näiden Pride-kulkueiden kimppuun, kuten seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen kimppuun ylipäätään. Etkö ole kuplassasi tätä pannut merkille?

      • Aloittajan ei ole tarkoituskaan puhua totta seksuaalivähemmistöistä.

        :-)


    • HauHauSex

      itse olen uskollinen vain omalle koiralle, yhdyn vain lemmikkiini.

    • A.Urinko

      Uskova kristitty harrastaa kirsikanpoimintaa.Aurinko luo sateenkaaret samoin kuin se on luonnut Jumalatkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      150
      1799
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1661
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      30
      1252
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1171
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      92
      1131
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      1021
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      351
      961
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      849
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      811
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      806
    Aihe