Käy kuin ns. tähtien sodassa?
Putin sanoi torstaina, että Venäjä vastaa välittömästi ja symmetrisesti, jos Yhdysvallat irtautuu keskimatkan ydinohjukset kieltävästä sopimuksesta.
Venäjä on valmis kehittämään uusia asejärjestelmiä, jos muut maat kehittävät sellaisia. Presidentin mukaan tämä koskee sekä ydinaseita että tavanomaisia asejärjestelmiä.
Kilpavarustelu johtaa siihen, että Venäjä käyttää rahansa aseteollisuuteen kunne kansa nousee kapinaan.
Putin sanoi torstaina, että Venäjä vastaa välittömästi ja symmetrisesti, jos Yhdysvallat irtautuu keskimatkan ydinohjukset kieltävästä sopimuksesta.
Venäjä on valmis kehittämään uusia asejärjestelmiä, jos muut maat kehittävät sellaisia. Presidentin mukaan tämä koskee sekä ydinaseita että tavanomaisia asejärjestelmiä.
Kilpavarustelu johtaa siihen, että Venäjä käyttää rahansa aseteollisuuteen kunne kansa nousee kapinaan.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Miks sie lännenmies huuat ja huiot.? Ota Koffia! :)
Trollitehtaan pöksylähetystöllä hätä kädessä ja se lemahtelee kyvyttömyydeltä.
Venäjällä ei ole vapaamuuraritalous. Venäjän talous toimii eri tavalla.
Miten velaton maa voi mennä konkurssiin? Ensin sille pitäisi luoda mielettömät velat, että sitä voitaisiin uhata konkurssilla. (vrt. Suomi ja Suomen valtion Häpeävelka)
Venäjä pitää huolta kansalaisistaan. Venäjälle ulkomaiset järjestöt eivät pääse manipuloimaan ihmisiä -> tutustu Venäjän agenttilaki. Venäjällä ei ole tulossa kapinaa, koska siellä arvostetaan omaa kansaa.
On Suomen etu, että vieressä on kansallismielinen valtio.
Joo..velka veli otettaessa veljenpoika maksaessa. Se on kumma kun monet haluaisivat ajaa Venäjän konkursiin ja sekö meitä auttaiis?. Hah syvempään suohon Suomi vajoaisi kun Venäjä romahtaisi.
Maantieteelle emme voi mitään.
Venäjä osaa omalla typerästi keekoilevalla mahtailullaan tehdä ihan itse konkurssin.
Mikä se Venäjän keskipalkka olikaan ja mihin typeryyksiin Venäjä rahojaan syytää?
Keskipalkka on alle 300e kuukaudessa. Että revi siitä trolli.
"Miten velaton maa voi mennä konkurssiin? "
SSITEN, että se käyttää rahansa aseisiin eikä opalkoihin!
"On Suomen etu, että vieressä on kansallismielinen valtio. "
On Suomen etu, että pskatunkio raomahtaa uudelleen!
"Venäjällä ei ole vapaamuuraritalous. Venäjän talous toimii eri tavalla."
Kyllä, siellä on Don Putin talous.
Ja se menee konkkaan kun työläiselle maksettavalla ruplalla ei saa kuin kaalia jos sitäkään sillä mikään nykyajan hallitus ei voi toimia vaihdantataloudella. Putinin Venäjällä on kyllä maksettu tehdastyöläisten palkkoja tiiliskivinä mutta sellainen ei toimi kuin keskiajalla.
https://www.rt.com/business/314954-russia-factory-salaries-bricks/
Palstan trolli on taas kerran ajamasa Venäjää konkurssiin, monesko vuosi on menossa ja rajan takana kaikki hyvin?
Ei Venäjää laiteta polvilleen, se on saletti mutta tietenkin pakkovarustautuminen lännen uhan edessä hidastaa muuta kehitystyötä maassa, se on selvä.
Putinin kimppuun hyökätään ja kohdistetaan henkilöön parjausta, jota Hän ei ole ansainnut, mutta näinhän se menee....Jeltsin oli lännessä suosittu ja naurettiin silmät vesissä kun mies vitsaili juovuspäissään virallisissa tilaisuuksissa....sehän oli harmiton?
Vladimirin kautta ei Venäjälle mennä mielistelyllä, sinne mennään rakentavassa ja tasapuolisuuteen nojaavassa hengessä tekemään yhteistyötä.
Mikä pakkovarustautuminen? Venäjän kimppuun ei käynyt kukaan edes sen heikkoina vuosina 1990-luvulla. Koko vaahtoaminen lännen uhasta o vain Puten yritys kääntää huomio pois siitä että hän on junttineen varastanut Venäjän tulevaisuuden Panamatileilleen.
#Mikä pakkovarustautuminen? Venäjän kimppuun ei käynyt kukaan edes sen heikkoina vuosina 1990-luvulla. #
Jeltsin oli juurikin se syy, miksi länsi kuvitteli että Venäjän luonnonrikkauksiin päästään käsiksi ilman sotimista....mutta siihen tulikin suuri muutos?
Suomettuminen, kotiryssät ja YYA oli juurikin se syy miksi Moskova pääsee Suomen herraksi ilman sotimista...mutta siihen tuli suuri muutos.
"Palstan trolli on taas kerran ajamasa Venäjää konkurssiin, monesko vuosi on menossa ja rajan takana kaikki hyvin?"
Mistä tiedät? Oletko KOSKAAN ITSE käynyt siellä?
"Ei Venäjää laiteta polvilleen, se on saletti mutta tietenkin pakkovarustautuminen lännen uhan edessä hidastaa muuta kehitystyötä maassa, se on selvä."
Mitään "pakkoa" ei ole vaan pelkkä Putinin himo saada Venäjä suurvallaksi VAIKKA taloudellisiä resursseja siihen ei ole! Kukaan ei ole hyökkäämässä Venäjällä, mutta sem oma armeija on monessa paikassa maan rajojen ulkopuolella!
"Putinin kimppuun hyökätään ja kohdistetaan henkilöön parjausta, jota Hän ei ole ansainnut, mutta näinhän se menee.."
Venäjä varustautuu, KOSKA Puttea parjataan? Niinkjö?
"Vladimirin kautta ei Venäjälle mennä mielistelyllä"
Juuri SILLÄ senne mennään ja juuri SIKSI ajat Patea pressaksi!
"sinne mennään rakentavassa ja tasapuolisuuteen nojaavassa hengessä tekemään yhteistyötä. "
JUURI tasapuoliusuutta ei Venäjä ymmärrä. Sille "hyvät suhteet" tarkoittavat aina alistamista . Suomettumiskausi oli tästä loistoesimerkki!
#Mitään "pakkoa" ei ole vaan pelkkä Putinin himo saada Venäjä suurvallaksi VAIKKA taloudellisiä resursseja siihen ei ole! Kukaan ei ole hyökkäämässä Venäjällä, mutta sem oma armeija on monessa paikassa maan rajojen ulkopuolella!#
Ei ole pakkoa....jenkit ovat jatkuvasti, vastoin sopimusta lisänneen raskasta aseistusta Venäjän rajoille ja tai sen tuntumaan, miksi?
Vastaava tilanne jenkkien rannikolla olisi synnyttänyt sodan....mieti sitä eläkeukko?
Sinulla+on+jo+lähtökohtaisesti+outo+ajatustapa,+"Venäjälle+ei+hyökätä+koskaan,+mutta+Venäjä+100%+varmuudella+hyökkää+Suomeen".+Mistä+tällainen+sairas+ajattelusi+kumpuaa,+onko+sinua+peloteltu+pienenä+laukkuryssällä?
"Ei ole pakkoa....jenkit ovat jatkuvasti, vastoin sopimusta lisänneen raskasta aseistusta Venäjän rajoille ja tai sen tuntumaan, miksi?"
MINNE! Tarkoitatkoi sitä, että yksi pataljoona per Baltian maa saa Venäjän vapisemaan kauhusta? MIKSI? Kerrotko, että MINNE muualle on "raskasta aseistusta tuotu Venäjän rajalle"! Ja KIKÄ ON "se uhkaava raskas aseistus"! Ei uhjukset kaipaa rajan läheisyyttää eikä jenkit tuo ydinaseitan vieraalle maaperälle!
"Vastaava tilanne jenkkien rannikolla olisi synnyttänyt sodan....mieti sitä eläkeukko? "
Eipä olisi! Venäjän valtuudet loppuvat sen omiin rajoihin! Niiden ylittäminen on puhdasta imperialismia! Mieti sitä Venäjän mies!
"+Sinulla+on+jo+lähtökohtaisesti+outo+ajatustapa,+"
Kiitos+kehuista!
"Venäjälle+ei+hyökätä+koskaan,+mutta+Venäjä+100%+varmuudella+hyökkää+Suomeen".+
Tehdäänpä+heti+alkuun+rehellisyyskoe?+Sopiiko?+Lainausmerkit+kuvaavat+yleensä+sanatarkkaa+siteerausta?
Tee+minulle+palvelus+ja+etysi+sellainen+teksti+milulta,+jossa+sanon+"+Venäjä+100%+varmuudella+hyökkää+Suomeen".++EDyt+tkuulla+löydä!
Olen+sitä+mieltä,+että+ilman+sopimuksia+Venäjä+on+(ainoa)+sotilaallinen+uhka+Suomelle!
"Mistä+tällainen+sairas+ajattelusi+kumpuaa,+onko+sinua+peloteltu+pienenä+laukkuryssällä?"
Se+"sairas+ajattelu"+kumpuaa+sinun+päästäsi+ja+sinun+sepittämänäsi".+Kue+en+ole+tuota+sanonut+niin+sepitit+sen!
Mikä+sitten+saa+epäilemään,+että+Venäjä+voisi+olla+uhka?Sen+tekee+meikäläinen+Venäjän+Tiltulauma+itse!+Pari+siteerausta+asiasta+(ja+nämä+ovat+oikeita+siteerauksia):
"Mikäli+Suomi+jatkaa+Nato-intoiluaan+ja+neutralisoimatta+suhteitaan+Yhdysvaltoihin+ja+palaamaan+puolueettomuus+politiikkaan,+johon+kuuluisi+ystävälliset+ja+rakentavat+suhteet+Venäjän+kanssa;+Venäjä+joutuu+muodostamaan+puskurivyöhykkeen,+joka+tulisi+katkaisemaan+Suomen+Oulun+korkeudelta+poikki.+Tästä+kyseessä+oleva+alue+ulottuisi+aina+Jäämerelle+saakka,+mukaan+lukien+Pohjois-Norjan.+Siten+Venäjä+varjelisi+Naton+uhan+kohdistumista+pitkälle+Suomen+vastaiselle+rajavyöhykkeelle.+Tämä+tulisi+tapahtumaan,+joko+sotilastoimin+tai+neuvottelemalla."
"Kaikki+lähtee+ajatuksesta,+että+Venäjä+tuntee+itsensä+yhä+enemmän+uhatuksi+ja+tekee+sen+ennakoimiseksi+itselleen+katsomia+ratkaisuja."
Lienet vähälahjainen idiootti, ei ajatustapaa kuvata sanatarkasti. Kuvasin ajatustapasi niinkuin se on, mitäs sinä selvää asiaa alat kieltämään.
Toki saat ääneenkin ajatella, höpistä itseksesi joutavia, vouhka mikä vouhka.
Ja+nyt+varmistui,+että+keskustelen+vaihteeksi+NaziTarkkispojan+kanssa:-D
"+Kuvasin+ajatustapasi+niinkuin+se+on,+mitäs+sinä+selvää+asiaa+alat+kieltämään."
Kuvasit+sepittämällä+sen+itse+ja+esittämällä+sen+siteerauksena!+Mitäs+sinä+selvää+asiaa+alat+kieltämään!+Toisin+saboen+valehtelit+jälleen+kerran...
Ajatustapani+kerron+kyllä+ihan+itse+ja+se+on+tässä+asiassa+seuraava:+olen+sitä+mieltä,+että+ilman+sopimuksia+Venäjä+on+(ainoa)+sotilaallinen+uhka+Suomelle!+Se+ei+suinkaan+ole+=+100+%:n+hyökkäys!
Jopa+NaziTarkkispojan+olettaisi+erottavan+sanat+uhka+ja+hyökkäys+toisistaan?++Mitäs+sinä+selvää+asiaa+alat+kieltämään?
Heh,+eläkeukko+ottaa+kierroksia.+tietysti+tunnen+sinun+ajatusmaailmasi+ja+se+on+"ilman+sopimuksia+Venäjä+hyökkää+varmasti+Suomeen".++Se+on+se+sinun+kuvittelemasi+uhka.
Tämä+on+100%+tarkka+kuvaus+ajatuksenjuoksustasi.+Vanhempasi+pelottelivat+sinua+laukkuryssällä,+sieltä+harhasi+juontaa.
#MINNE! Tarkoitatkoi sitä, että yksi pataljoona per Baltian maa saa Venäjän vapisemaan kauhusta? MIKSI? Kerrotko, että MINNE muualle on "raskasta aseistusta tuotu Venäjän rajalle"! Ja KIKÄ ON "se uhkaava raskas aseistus"! Ei uhjukset kaipaa rajan läheisyyttää eikä jenkit tuo ydinaseitan vieraalle maaperälle!#
Oletko todella tietämätön esim. ohjuspuolustusjärjestelmistä, vai teeskenteltkö idioottia?
Satoja panssareita ja muuta vastaavaa kalustoa on rahdattu useisiin maihin, sen lisäksi provosoivoia ilmasotaharjoituksia useita kertoja vuodessa.
Ei riitä jenkeille se, että ovat saattaneet Lähi-Idän sekasortoon, nyt on vuorossa Eurooppa ja siinä käytetäänkin hieman erilaisia taktiikoita....pakolaispolitiikkaa....provosoinnin asteittaista lisäystä pohjolan alueilla, mikä tiedetetää erityisen araksi alueeksi yms yms. Ruotsin painostamista Natoon....toivossa että pieni lobattu klikki tekosyyllä saattaa Suomen samaan kurimukseen?
"Oletko todella tietämätön esim. ohjuspuolustusjärjestelmistä, vai teeskenteltkö idioottia?.
Satoja panssareita ja muuta vastaavaa kalustoa on rahdattu useisiin maihin, sen lisäksi provosoivoia ilmasotaharjoituksia useita kertoja vuodessa."
Kyllä ... VALTAKUNNANVALEHTELIJA on todellakin tietämätön IDIOOTTI ... ja kuvittelee olevansa venäjän ulkopolitiikan virallinen äänitorvi Suomessa.
Mitä pietarin pikku katupoika sanoikaan VALDAI-KLUBIN kokouksessa ...
"Itämeren alueella saa harjoitella
Presidentti sanoi, että Venäjä ei ole huolestunut Yhdysvaltain kasvavasta sotilaallisesta läsnäolosta Baltian alueella. Putinin mukaan amerikkalaiset saavat harjoitella alueella."
https://yle.fi/uutiset/3-9892439
Että miten menikään tällä kertaa ... RUPLAHORATSU????????.
IMHO.
"Heh,+eläkeukko+ottaa+kierroksia.+tietysti+tunnen+sinun+ajatusmaailmasi+ja+se+on+"ilman+sopimuksia+Venäjä+hyökkää+varmasti+Suomeen".+Se+on+se+sinun+kuvittelemasi+uhka."
Minä+en+koskaan+"ota+kierroksia".+Etenkään+silloin+kun+vastus+on+niin+heppoinen+kun+NaziTarkkis+on.+Minä+olen+aina+pitänyt+Venäjää+uhkana!+Suommeen+hyökkääminen+on+sitten+sinun+omaa+tekstiäsi?+Taitaa+olla+salainen+toive?
"Tämä+on+100%+tarkka+kuvaus+ajatuksenjuoksustasi."
Se+on+tarkka+kuvaus+omasta+ajattelustasi.+On+aika+absurdia+keksiä+oma+jatelma+ja+väittää+sen+olevan+jonkun+toisen!+Tähän+pystyy+vain+NaziTarkkis
"Oletko todella tietämätön esim. ohjuspuolustusjärjestelmistä, vai teeskenteltkö idioottia?"
Aivan Jo sanan ohjusPUOLUSTUSjärjestelmä kuulostaa kovin uhkaavalta?
"Satoja panssareita ja muuta vastaavaa kalustoa on rahdattu useisiin maihin,
Minne ihmeessä? Mahtaako Balyian maissa olla montaakaan vaunua kun kyseessä on pataljoona? Tiesitkö, että Venäjän armeijalla on 20.216 panssarivaunua
31.298 panssaroitua taisteluajoneuvoa?
" sen lisäksi provosoivoia ilmasotaharjoituksia useita kertoja vuodessa."
MITEN ilmasotaharjoitus muka provosoi niin kauan kun pysytään omalla puolen rajaa?
Niin,+olet+pitänyt+Venäjää+aina+uhkana,+siis+sotilaallisena+uhkana.+Tämä+tarkoittaa+sinu++ajatusmaailmassasiu+Venäjän+hyökkäystä+Suomeen+jossain+vaiheessa+100%+varmuudella.+Joten+turhaan+kiistät+sinusta+annettua+kuvaa.
+Kyllä+sinun+ajatuskulkusi+on+tullut+selväksi,+olethan+päivystänyt+ja+kirjoitellut+ahkerasti+tällä+palstalla+jo+yli+kymmenen+vuotta,+natotrolli,+eläkeukko.
Venäjä on hyökännyt jo kahteen pieneen, puolueettomaan ja Natoon kuulumattomaan naapurimaahansa.
Venäjä on ainoa maa Euroopassa, joka nykyään varastelee naapurimaidensa alueita ja murhaa eurooppalaisia.
Venäjä on paska maa.
Tottakai minä kiistän, koska ne ovat NaziTarkkispojan houreita eikä minun?
Kyllä toistaiseksi Suomessa jokainen kertoo aina k oman kantansa asioihin ilman, että NaziTarkkispoika keksii mielipiteet ihmisille!
Olet naurettava!
Turhaan kiistät, profiloin sinut täysin oikein. Olet juuri sellainen ajatusmaailmaltasi, kuten kuvasin.
"Tottakai minä kiistän, koska ne ovat NaziTarkkispojan houreita eikä minun?"
laitoit kysymysmerkin perään, se kertoo epävarmuudestasi, siis oikeastaan myönnät minun olevan oikeassa. HYVÄ, siitä paranemisesi alkaa, tosiasioitten tunnustamisesta.
Nää ajatustenlukijatiltut ovat hauskoja, niillä on nyt tämmöinen draivi päällä.
Ei Venäjän kansa nouse kapinaan. Jos eläkeläisten rahat käytetään aseisiin ja eläkeläiset kuolevat nälkään, ei Putin porukoineen sitä sure. Heille ei ihmiselämällä ole mitään arvoa.
Venäjä ei hyökkää mihinkään.Sitä vastoin Suomi tuli matujen miehittämäksi 2015 vuoden aikana.Huomio tulisi kääntää pois Venäjästä:Venäjä ei ole uhka, vaan islam Suomessa.
Venäjän on parempi ensin vetäytyä Krimiltä, Georgian maakunnista ja lopettaa ylläpitämästä Ukrainan sisällissotaa siihen, että desantin puheissa olisi edes jotakin järkeä!