Itse en usko jumaliin, henkiin enkä yliluonnolliseen, mitta olen kiinnostunut niin sanotusta historiallisesta Jeesuksesta. Olen pitänyt itseäni ateistini. Nyt kuitenkin meille tänäiltana syttyi kaverin kanssa riita siitä olenko ateisti, koska en kiistä Jeesuksen olemassa oloa johon minä tokaisin että mitä tekemistä sillä on ateismin kanssa pitääkö Jeesusta historiallisena henkilönä. Siihen kaverini alkoi kurkkusuoraan huutaamaan, ja aloimme väitteleemään asiasta. Kunnes kaverini poistui itkien paikalta. Mutta kumpi siis oli oikeassa, minä vai kaverini, se jäi meiltä ratkaisematta. Tarvitseeko ollakseen ateisti kiistää historiallisen Jeesuksen historiallisuus vai riittääkö ihan pelkästään se, että ei usko ollenkaan jumaliin ja muuhun yliluonnolliseen?
Olenko minä ateisti vai enkö ole?
15
112
Vastaukset
Ateismi tarkoittaa ettei usko jumaluuksien olemassaoloon. Mitä muita näkemyksiä ateisti haluaa liittää elämänkatsomukseensa on hänen oma asiansa eikä liity ateismiin.
- KiitoksiaAvusta
Sitähän minäkin yritin sanoa, mutta toinen ei vain kuuntele.
Aloittajalle!
Jos uskot, että Jeesus on Jumalan Poika, niin silloin sinun täytyy uskoa myös Jumalan olemassaoloon eli siinä tapauksessa et voi olla ateisti.- q.v
Aloittaja ei usko yliluonnolliseen eli mietittiin uskooko hän Raamatun Jeesussadun perustuvan yhteen tai useampaan oikeasti eläneeseen historialliseen henkilöön.
Näin ei ilmeisesti ole. Historiallisesti todennäköisin vaihtoehto on ettei ole ollut ketään vaan kyseessä on ajalleen tyypillinen keksitty mysteerijumaluus. Yksi monista samanlaisista.
Kyllähän sinä sen tiedät. q.v kirjoitti:
Aloittaja ei usko yliluonnolliseen eli mietittiin uskooko hän Raamatun Jeesussadun perustuvan yhteen tai useampaan oikeasti eläneeseen historialliseen henkilöön.
Näin ei ilmeisesti ole. Historiallisesti todennäköisin vaihtoehto on ettei ole ollut ketään vaan kyseessä on ajalleen tyypillinen keksitty mysteerijumaluus. Yksi monista samanlaisista.
Kyllähän sinä sen tiedät."Näin ei ilmeisesti ole. Historiallisesti todennäköisin vaihtoehto on ettei ole ollut ketään vaan kyseessä on ajalleen tyypillinen keksitty mysteerijumaluus. Yksi monista samanlaisista."
Jeesuksen historiallisuudesta on enemmän todisteita kuin yhdestäkään muusta sen ajan henkilöstä. Koko ajanlaskummekin on saanut alkunsa Jeesuksen syntymästä, vaikka siinä ehkä onkin muutaman vuoden virhe.- q.v
Mark5 kirjoitti:
"Näin ei ilmeisesti ole. Historiallisesti todennäköisin vaihtoehto on ettei ole ollut ketään vaan kyseessä on ajalleen tyypillinen keksitty mysteerijumaluus. Yksi monista samanlaisista."
Jeesuksen historiallisuudesta on enemmän todisteita kuin yhdestäkään muusta sen ajan henkilöstä. Koko ajanlaskummekin on saanut alkunsa Jeesuksen syntymästä, vaikka siinä ehkä onkin muutaman vuoden virhe.Jeesuksen historiallisuudesta ei ole yhtäkään Raamatun ulkopuolista todistetta ajalta jolloin ajattelet hänen olleen olemassa. Ei yhtäkään.
- q.v
q.v kirjoitti:
Jeesuksen historiallisuudesta ei ole yhtäkään Raamatun ulkopuolista todistetta ajalta jolloin ajattelet hänen olleen olemassa. Ei yhtäkään.
Sanotaan vielä, että Raamattu ei ole todiste. Raamattu on väite.
- Toyotamark2
Mark5 kirjoitti:
"Näin ei ilmeisesti ole. Historiallisesti todennäköisin vaihtoehto on ettei ole ollut ketään vaan kyseessä on ajalleen tyypillinen keksitty mysteerijumaluus. Yksi monista samanlaisista."
Jeesuksen historiallisuudesta on enemmän todisteita kuin yhdestäkään muusta sen ajan henkilöstä. Koko ajanlaskummekin on saanut alkunsa Jeesuksen syntymästä, vaikka siinä ehkä onkin muutaman vuoden virhe.Etkö ikinä kyllästy valehteluun ja vääristelyyn. Yrität käyttää ajanlaskua todisteena, antaen mielikuvan että kun jeesus syntyi niin alettiin laskemaan aikaa samalla hetkellä ja se todistaa jeesuksen olevan totta! Noh....laitan minäkin väitteeni:jeesusajanlasku on todiste vain jeesusajanlaskusta jota alettiin käyttämään ihan muulloin kuin väitetyn jeesuksen olemassaoloaikana....
https://fi.wikipedia.org/wiki/Dionysius_Exiguus
"Ateismi tarkoittaa ettei usko jumaluuksien olemassaoloon"
Ennen kuin kukaan voi perustella ateismia tuolla tavoin, hänellä täytyy olla uskottava tieto siitä, kuinka maailmankaikkeus on voinut luoda itse itsensä tyhjästä ja olemattomuudesta ilman Jumalaa. Muuten hänen perustelussaan on ammottava aukko.Todistamaton väite voidaan myös kumota ilman todisteita. Jumalasta ei ole todisteita joten jumala on uskovaisten hallusinaatiota.
- q.v
Suurempi aukko löytyy kun toivotaan olevan olemassa yliluonnollinen olento, joka kykenee luomaan Universumeita.
Vihje. Googlaa "Lawrence Krauss Universe from nothing". Se ei välttämättä ole totta mutta antaa yhden mahdollisen syyn miten kaikki on saanut alkunsa. Eikä siinä tarvita mitään Jumalia. - räyhräyh
Etkö sinä hourupää Mark5 millään muista, että sinulle on monta kertaa kerrottu tämäkin asia. Ollakseen uskomatta jumaliin ei tietenkään tarvitse tietää tarkasti kaikkea maailmankaikkeuden synnystä. Eikä varsinkaan olla itse katsomassa sitä. Tollo.
Ei ateismia tarvitse edes perustella, pölvästi. Riittää kun sanoo "en usko". räyhräyh kirjoitti:
Etkö sinä hourupää Mark5 millään muista, että sinulle on monta kertaa kerrottu tämäkin asia. Ollakseen uskomatta jumaliin ei tietenkään tarvitse tietää tarkasti kaikkea maailmankaikkeuden synnystä. Eikä varsinkaan olla itse katsomassa sitä. Tollo.
Ei ateismia tarvitse edes perustella, pölvästi. Riittää kun sanoo "en usko"."Ei ateismia tarvitse edes perustella, pölvästi. Riittää kun sanoo "en usko"."
Noinhan se juuri on!
Ja sen jälkeen ateisti saa uskoaa ihan mihin sattuu - vaikkapa Lawrence Kraussin hölönpölöön.
Pääasia ettei vain Totuuteen usko.
Ateistina voi tietysti uskoa jeesukseen ihmisenä, mutta ei voi uskoa että jeesus oli jumala.
Ytimellisesti noin!
On ollut joku joskus, josta heitetään sellaista legendaa...
ihan eri asia kuin mikä on Itse Asia:
Myös sinä voit tehdä sen minkä Jeesus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2184972- 1892693
- 671572
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss521400Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91272Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?991268- 1321237
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091174Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1511166- 791155