Kyllä siellä täytyy olla kova pelko kun tiltut hokevat loputonta mantraansa puskurivaltioista, mutta mitä siellä oikein pelätään?
Nyt on Suomikin kuuleman mukaan Venäjän puskurivaltio, mutta mitä vastaan ja miksi?
Ja miksi ei mikään muu maa tarvitse puskurivaltioita, onko mielipuolinen pelko vain Venäjää ja venäläisiä varten, ehkä ihan ominaisuus tuossa naapurissa?
Jos kyseessä on jonkinlainen joukkopsykoosi niin ainoa apu taitaisi olla täydellinen eristäminen, laitetaan koko Venäjä korkean aidan sisäpuolelle ja estetään kaikki matkustaminen molempiin suuntiin, kun olisivat turvassa siellä aidan takana ihan keskenään niin saattaisi se pelkokin hellittää.
Ja varmasti muu maailmakin olisi tyytyväinen kun venäläiset pysyisivät sieltä pois, eikä itsekään tarvitsisi siellä käydä.
Tekisikö tuo pienet palstalla pelkäävät peikot onnellisiksi, vielä jos saisivat ilmaisen menomatkan sinne aidan turvalliselle puolelle, kannattavatko pienet itäpeikot?
Mitä ihmettä Venäjä oikein pelkää ja miksi???
18
111
Vastaukset
- tiltuapelottaa
siinähän asiallinen kysymys palstan punapeikoille siis mikä mättää kun pelottaa?Nato Suomiko?
- punapeikko007
Kysymys oli hyvä mutta saisiko tarkennusta milloin venäjä on ilmoittanut pelon tunteesta?
- PeikonPoistaja
punapeikko007 kirjoitti:
Kysymys oli hyvä mutta saisiko tarkennusta milloin venäjä on ilmoittanut pelon tunteesta?
No eikös tää itäpeikkojen järjetön paskasakki päivittäin täällä julista sitä suurta totuutta, eli mitä mieltä Kremlin jumalat on suomalaisista ja kuinka ne miehittää Suomen minuuteissa jos niin haluuvat?
Ja jos oot yhtään rehellinen niin pakko on sunkin myöntää että paremminhan tää itäpeikkojen paskasakki tietää Venäjän tahdon ja tunteet kuin venäläiset itse, omasta mielestään ainaki. - huo-hhhh
punapeikko007 kirjoitti:
Kysymys oli hyvä mutta saisiko tarkennusta milloin venäjä on ilmoittanut pelon tunteesta?
"milloin venäjä on ilmoittanut pelon tunteesta?"
Päivittäin. Jokapuolella mukaanlukien tämä palsta.
- miksitiltupelkää
tiltut pelkää ylikaiken Suomen liittymistä natoon miksi? natohan on puolustusliitto
- on.luonnollista
Jokainen maa puolustautuu, vähemmän tai enemmän yhteistyökumppaneiden kanssa.
- ParempiKatsoa
on.luonnollista kirjoitti:
Jokainen maa puolustautuu, vähemmän tai enemmän yhteistyökumppaneiden kanssa.
Niin eikä Venäjän lähialueilla edes ole mitään muuta mahdollisuutta, tuon on historia osoittanut jo monta kertaa.
- munmielestä
Elämää ei tarvii pelätä.
- eimunkaan
Niin mutta sinä et olekaan venäläinen.
- IsoPeukku
Itäpeikko en ole, enkä aio hulluksi tullakaan.
Mutta siitä huolimatta varaukseton kannatus aloittajan ajatukselle, mitä korkeampi aita sitä parempi aita.
Ja peikot ehdottomasti sinne aidan sisäpuolelle. - Erkki..J
Kannatan aitoja venäjän ympärille ja täydellistä eristämistä. Maailma ei tarvitse venäjää.
- pääasiaettäpelkää
Mitä pelättävää niillä on, eihän NATO sellaiseen kompostiin tunge koskaan, ehkä pelkäävät vanhasta muistista Ruotsin hyökkäystä?
- einepärjää
No saihan ne aika pahasti Ruotsilta turpaansa ja monta kertaa.
- mörköjä.kaikkialla
Venäläinen pelkää jo elokuvaakin!
https://yle.fi/uutiset/3-9899180
Pietarissa heitettiin elokuussa polttopulloja rakennukseen, jossa sijaitsee ohjaaja Utšitelin Rock-elokuvastudion toimisto.
Keisariperheen surmakaupungissa Jekaterinburgissa elokuvateatteri joutui iskun kohteeksi, kun palavilla nesteillä täytetty pakettiauto syöksyi rakennukseen. Iskun on epäilty olleen elokuvaan kohdistunut protesti.
Viime kuussa Venäjän kaksi suurinta elokuvateatteriketjua, Cinema Park ja Formula Kino, ilmoittivat jättävänsä Matilda-elukuvan pois ohjelmistostaan uhkausten takia. - VainMuutosOnPysyvää
On turha pelätä ainakaan muutoksia, niitä on aina ollut ja tulee aina olemaan. Kiina valmistelee uutta silkkitietä, kauppareittiä. Euroopan ja Kiinan välillä kaupankäynti helpottuu ja nopeutuu, semmoistakin muutosta on tulossa lähitulevaisuudessa.
- RajaSiirtyy
Niin ja kohtahan se tuo naapuri onkin enää pelkkä Kiinan provinssi.
- sikailut.maksuun
No totta kai se pelkää ja hyvästä syystä vielä, se tietää ennemmin tai myöhemmin sekoilevansa itsensä siihen viimeiseen sotaan.
Ainoa mitä se ei tiedä, on se että tuhoaako sen Kiina vai NATO, vai nämä yhdessä.- KarmaHoitaa
Joo tai sitten se räjäyttää itse itsensä, kun on pakko alkaa niitä vanhentuneita ja huonokuntoisia ydinaseitaan purkamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958