Jussilla ei ole koskaan mitään asiaa hallitukseen. Kannatus ei riitä pääministeriksi eikä mihinkään muuhunkaan ministeripestiin. Muut puolueet eivät suostu yhteistyöhön. Tämä on tosi juttu. Jos on pettänyt vaimoaan, miten tällaiseen mieheen voisi edes luottaa. Jussi on jo saavuttanut oman henkilökohtaisen hillotolppansa (meppinä Brysselissä) ja haluaa pitää siitä kiinni. Persut on oppositiossa ja eivät pysty vaikuttamaan asioihin. Äänestäjienkin olisi aika tajuta se viimeistään ensi vaaleissa.
Jussi Halla-ahosta ei tule ikinä ministeriä
Paapir
27142
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ei sinua hallituksessa kaivata, demokratia on siitä hyvä, kun sillä saa Suomalaiset äänensä kuuluviin, myös äänestää vapaasti omaa ehdokastaan.
Hee hee, vasurin painajainen.
Voi vielä toteutuakin, hee hee.
Ei tota avausta mikään vasuri kirjoittanut, vaan joku uuvatti joka ei muista uuvatin vieraissa käyntiä
Yhteistyökyvytön puolue ei käytä koskaan mitään valtaa ja kuihtuu sitten turhana pois.
Hallis on muuten näöltään ja moraaliltaan ilmetty Motgomery Burns.
Mites se Kyllönen siellä Brysselissä imee omaa hilloista tolppaansa?
Merjahan repii rahaa siellä 20 Suomalaisen köyhän verran.
Kyllä sitä kelpaa röyhtäillä ja esiintyä täällä nauraen köyhien presidentti-ehdokkaana.
Se on outoa, että Suomen asioita Brysselissä hoitaa joku vasuri. Se on todella outoa.
Ei ihme, että Suomen asema EU:ssa on ihan vääristynyt.
Tämä meidän maan edustajisto on kyllä kun hullujen huoneesta karanneet.
J.Halla-aho lienee ainoa fiksumpi siellä olleista.
Et kyllä selvästikään ole se p.enaalin.t.erävin k.ynä. Kirjoituksesi on vallan koominen ja sellaiseksi sitä tuskin tarkoitit.
Selvästikään et tajua mitään koko EU:sta tai EU-parlamentistakaan. Yritä edes, yritä ottaa edes hieman selvää asioista joista yrität kirjoitella ja puhua.
Mitähän sinä oikein sössötät?
Lässytät paskaa, etkä itse esitä mitään älyllistä osaamista.
Olet selvästi vasuri, kun tuollaista roskaa peloissasi kirjoittelet.
Kyllä tulee ministeri, jos alkaa vaatia kuntia yksinään vastuuseen homerakennuksistaan. Oppivat vaikka rakentamaan kunnolla.
Kauhee lukee noin typeriä kommentteja, ihan kuin jonkin takapajuisen junttilan mielipidepalstoilta revittyä.
Laura Presidentiksi ja Jussi Pääministeriksi!
Alkaa Suomessa uusi nousukausi ja kaikki voivat paremmin.
Jopa vasureilla, kunhan ensin vaihtavat kuivat housut alle.
Voi, voi! Et taida oikein ymmärtää politiikan kuvioita. Jussista ei tule ikinä mitään ministeriä, koska äänestäjiä ei ole riittävästi.
Voi voi vasuri, taidatkin raukka pelätä tosissaan tuota vaihtoehtoa.
Et taida oikein ymmärtää politiikan kuvioita, se valitaan jota äänestetään.
Ja vasurit eivät määrää äänestäjien käyttäytymistä kuin venäjällä konsanaan.
Väärin arvattu. En ole vasuri, en ole heitä ikinä äänestänyt. Eikä mulla ole mitään pelättävää. Pääministeri tulee suurimmasta puolueesta siis siitä joka saa vaaleissa eniten ääniä. Politiikan kuviot menee siis näin. Persuilla ei näillä näkymin ole mitään mahdollisuuksia kuten ei vasureillakaan. Soinin johdolla persut kävi aika lähellä suurinta puoluetta, nyt tilanne on aivan toinen. Realismia kehiin. Persukupla puhkesi jo ja hyvä niin.
Elät näköjään omassa persu-vastaisessa kuplassa.
Tässäkään tapauksessa ei kannata nuolaista ennenkuin on tipahtanut.
Varsinkaan persujen kohdalla.
Persuviha ei ole peruste realismiluuloihisi.
Varmaan sitten Simon elo tai Touko Aalto olisivat parempi vaihtoehto, niinkö?
Politiikka riippuu tosi tosi tosi monista tekijöistä. Äkkijyrkkiä käännöksiä (takinkin kääntöjä) unohtamatta.
Seuraava pääministeri Orpo voi joutua selkä seinää vasten valitessaan uutta joukkuetta. Halla-ahon Teamia se ei voi ohittaa heittämällä, ovat niin vahvoilla.
2019 vaalien jälkeinen 5 topten
- Kokoomus
- Perussuomalaiset
- Vihreät
- Demarit
- Keskusta
Haastetta tulee.
Halla-aho ei yksikään puolue hyväksy. Ei jatkoon.
Ei varmastikaan Jussista, mutta Laura Huhtasaaresta saattaa tulla Presidentti, kun niin söpön näköinen tyttö ;)
Sitähän se Trump aikanaan sanoi, että häntä ei kiinnosta presidentin hommat, koska kansa on niin tyhmää, että se äänestää jotain julkkikisia tai ulkonäön perusteella vaikka sitten näyttelijöitä yms. Noin siis joitain vuosikymmeniä sitten Trump oli ilmeisesti oikeassa hänhän meni telkkariin ja voitti vaalit, sama touhu ja taso Suomessakin, todistaa nimim. "tuostapresidentti".
Vasurien pelonsekaisesta kirkumisesta päätellen Laura ja Jussi ovat parhaat vaihtoehdot Suomen tulevaisuudelle.
Minua lämmittää jo se varma ennustus, että nykyisistä uuvattiministereistä kukaan ei pääse enää edes eduskuntaan.
Hetken se kusi lämmittää housuissa ja vaaleissa nähdään yllätyksiä.
Jos uuvattiministeri loikkaakin kokoomukseen niin on mahdollisuuksia päästä eduskuntaan. Kokoomus on suurin puolue Uudellamaalla ja ääniharavoiden vetämänä sinne saattaa päätyä sellainenkin, joka ei muuten saa riittävästi ääniä.
Suomalaisen yhteiskunnan vastaisella asenteellaan Halla-aho on määrännyt kohtalonsa. Mitään ministerin paikkaa tai muutakaan palkkiovirkaa ei ikinä tule. Halla-ahosta tulee ilkeästi mulkoileva, kalju risupartainen vanha kääkkä, jonka lähestyessä kadullakulkijat vaistomaisesti vaihtavat puolta. Saattaapa selkäänkin kasvaa kyttyrä tälle ihmisvihaa levittävälle klonkulle.
Minä uskon,, että tuo persujen yletön haukkuminen, kiihottaa kansalaisia äänestämään persuja.
Sillä suomalaiset haluavat huolehtia toisista suomalaisista,, vauvasta vaariin.
Nyt on meneillään hillojako,, joka etsii vertaistaan,, nimittäin SOTE.
Kyllä siinä "sopassa" vaahto lentää joka suusta:
Hauskinta on,, että eduskunta luulee, että me kansalaiset ei tiedä asioista,
Kepulaisista näyttää tulevan aina pätkäministereitä, vaikka joka ainoa kerta he valitsevat keskuudestaan puheenjohtajaksi rehellisimmän edustajan. Erikoinen puolue ja sen edustajat. Eivät kestä eliitin elämää kuin kuukauden pari ja sen jälkeen ollaan myyty periaatteet , köyhät, kuoritettu omat varat ja rikottu vaasit. Kepulaisille ei vaan valta sovi.
Kepulaisille ei sovi valta. Kerta toisensa jälkeen he valitsevat keskuudestaan rehellisimmän ikinä edustajan. Aina käy samoin. Parin kuukauden vallassaolon jälkeen he ovat myyneet feikkiaattensa, kuorittaneet omaisuutensa, rikkoneet vaasit ja piilottaneet faksit ja tuppeensahatut lautansa. Eliitin elämä ei sovi kepulaisille.