Suomalaiset eivät koskaan ole halunneet Helsinkiä Suomen pääkaupungiksi.
Venäläiset eivät edes kysyneet kun nimesivät vuoden 1809 sodan jälkeen tuon kuppaisen kalastajakylän Isänmaamme kiusanhengeksi.
Aleksanteri I oli suomalaisten vihollinen.
Suomi ei halunnut Helsinkiä pääkaupungiksi
15
94
Vastaukset
- paha-romanoovi
No kas kun eivätvsinun sukurutsattua kotipitäjää nimenneet.
- Faktainmies
Onkos sulla hesalainen kivaa kun et edes Helsingin historiaa tunne?
- sukurutsa.vauhdis
hesalainen, mitäs ne on ?
- punikinmieleenolisi
Jos sisällissota olisi hävitty niin Suomessa ei olisi ollenkaan pääkaupukia se olisi Moskova.
- TurhaAvaus
Haluamisilla ei ole ENÄÄ mitään merklitystä!
Helsinki ON (ja pysyy) pääkaupunkina! - Entä-sitten
Hallitsija määräsi, ei kansa.
Turku paloi sopivasti ja sen katsottiin olevan turhan lähellä Tukholmaa.
Helsinki sijaitsi sopivasti Pietariin nähden ja täällä oli vahva linnoitus valmiina.- Faktainmies
Eli täysin venäläisten ehdoilla perustettu pääkaupunki. Meriliikenteen etuvartio.
Suomen pitäisi päästä Helsingistä eroon. Se näivettää koko Suomen olettamallaan asemallaan.
Joku Jokeritkin pelaa KHL:ssä. Eikö se teille ihmiset sano yhtään mitään?
Helsinki kuuluu Venäjän etupiiriin ja Helsingin nomenklatuura nauttii asemastaan muun Suomen kuppaajana kuten aateliset 1809 jälkeen. - melkeinkuoliaaxkupattu
Faktainmies kirjoitti:
Eli täysin venäläisten ehdoilla perustettu pääkaupunki. Meriliikenteen etuvartio.
Suomen pitäisi päästä Helsingistä eroon. Se näivettää koko Suomen olettamallaan asemallaan.
Joku Jokeritkin pelaa KHL:ssä. Eikö se teille ihmiset sano yhtään mitään?
Helsinki kuuluu Venäjän etupiiriin ja Helsingin nomenklatuura nauttii asemastaan muun Suomen kuppaajana kuten aateliset 1809 jälkeen.Mä luulen, että tää Harkimo on hyvä tyyppi ja ajaa Helsingin takaisin venäläiseen hallintoon ja Suomi vapautuu.
Ihmettelen, että Suojelupoliisi tai KRP tai edes presidentin kanslia tai UTVA ei ole kiinnostunut siitä, että Helsinki ON JO venäläisen Jan Vapaavuoren hallussa!
(Jan Vapaavuori on pahoinpitelijä ja nuorisorikollinen joka ei ole päivääkään tehnyt tuottavaa oikeissa töissä vaan ainoastaan loisinut hesalaispiireissä ja luikerrellut itsensä Kokoomukseen Ilaskiven puolihomopallien alta).
Helsingin pitäisi tehdä kataloniat ja itsenäistyä. Emme jaksa elättää teitä paskapetterit. - Kyllä-riittää-kateutta
Helsinki on peräti suomalainen, vaikka venäläisiä juuriakin on.
Vapaavuori ajaa loistavasti kaupunkien asiaa ja tällä hetkellä kaikkein täysijärkisin poliitikko.
Presidentti Saulin jälkeen! - Vapaavuoren
"kaupunkipuolue" on Suomen suurin. Taitaa olla yli kolme miljoonaa jäsentä.
- Taunonen
Eiköhän se ollut Armfeldt, joka junaili Helsingin pääkaupungiksi. Se oli maalaisaatelinen, ja herraa vitutti kun se ei saanut minkäänlaista kunnioitusta osakseen Turussa. Ihan sama fiilis on monella nykyhelsinkiläisellä.
- Faktainmies
Kyllä. Tuo ruotsinkielinen Isänmaanpetturi. Kuten kaikki uskollisuudenvalan Venäjän keisarille vannoneet.
- Armfelt-kuoli
1814. Hieno junailu haudan takaa?
- G.C
Avaajalla lienee lähdetiedot koko Suomen väestöä koskeneesta mielipidetiedustelusta vuosilta 1809-12, jossa tiedusteltiin kantaa sopivasta pääkaupungin paikasta?
- karmalainen
On lähdetiedot. Koko Uudenmaan rannikkopitäjät olivat 1800-luvun alussa täysin ruotsinkielisiä; sen jälkeen sinne on muuttanut jotain savolaisväestöä, jolle on tärkeää olla stadilaisia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2283945Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1391418
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein126925- 77909
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37900Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!288759Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8757J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61736