Suomalaiset eivät koskaan ole halunneet Helsinkiä Suomen pääkaupungiksi.
Venäläiset eivät edes kysyneet kun nimesivät vuoden 1809 sodan jälkeen tuon kuppaisen kalastajakylän Isänmaamme kiusanhengeksi.
Aleksanteri I oli suomalaisten vihollinen.
Suomi ei halunnut Helsinkiä pääkaupungiksi
15
93
Vastaukset
- paha-romanoovi
No kas kun eivätvsinun sukurutsattua kotipitäjää nimenneet.
- Faktainmies
Onkos sulla hesalainen kivaa kun et edes Helsingin historiaa tunne?
- sukurutsa.vauhdis
hesalainen, mitäs ne on ?
- punikinmieleenolisi
Jos sisällissota olisi hävitty niin Suomessa ei olisi ollenkaan pääkaupukia se olisi Moskova.
- TurhaAvaus
Haluamisilla ei ole ENÄÄ mitään merklitystä!
Helsinki ON (ja pysyy) pääkaupunkina! - Entä-sitten
Hallitsija määräsi, ei kansa.
Turku paloi sopivasti ja sen katsottiin olevan turhan lähellä Tukholmaa.
Helsinki sijaitsi sopivasti Pietariin nähden ja täällä oli vahva linnoitus valmiina.- Faktainmies
Eli täysin venäläisten ehdoilla perustettu pääkaupunki. Meriliikenteen etuvartio.
Suomen pitäisi päästä Helsingistä eroon. Se näivettää koko Suomen olettamallaan asemallaan.
Joku Jokeritkin pelaa KHL:ssä. Eikö se teille ihmiset sano yhtään mitään?
Helsinki kuuluu Venäjän etupiiriin ja Helsingin nomenklatuura nauttii asemastaan muun Suomen kuppaajana kuten aateliset 1809 jälkeen. - melkeinkuoliaaxkupattu
Faktainmies kirjoitti:
Eli täysin venäläisten ehdoilla perustettu pääkaupunki. Meriliikenteen etuvartio.
Suomen pitäisi päästä Helsingistä eroon. Se näivettää koko Suomen olettamallaan asemallaan.
Joku Jokeritkin pelaa KHL:ssä. Eikö se teille ihmiset sano yhtään mitään?
Helsinki kuuluu Venäjän etupiiriin ja Helsingin nomenklatuura nauttii asemastaan muun Suomen kuppaajana kuten aateliset 1809 jälkeen.Mä luulen, että tää Harkimo on hyvä tyyppi ja ajaa Helsingin takaisin venäläiseen hallintoon ja Suomi vapautuu.
Ihmettelen, että Suojelupoliisi tai KRP tai edes presidentin kanslia tai UTVA ei ole kiinnostunut siitä, että Helsinki ON JO venäläisen Jan Vapaavuoren hallussa!
(Jan Vapaavuori on pahoinpitelijä ja nuorisorikollinen joka ei ole päivääkään tehnyt tuottavaa oikeissa töissä vaan ainoastaan loisinut hesalaispiireissä ja luikerrellut itsensä Kokoomukseen Ilaskiven puolihomopallien alta).
Helsingin pitäisi tehdä kataloniat ja itsenäistyä. Emme jaksa elättää teitä paskapetterit. - Kyllä-riittää-kateutta
Helsinki on peräti suomalainen, vaikka venäläisiä juuriakin on.
Vapaavuori ajaa loistavasti kaupunkien asiaa ja tällä hetkellä kaikkein täysijärkisin poliitikko.
Presidentti Saulin jälkeen! - Vapaavuoren
"kaupunkipuolue" on Suomen suurin. Taitaa olla yli kolme miljoonaa jäsentä.
- Taunonen
Eiköhän se ollut Armfeldt, joka junaili Helsingin pääkaupungiksi. Se oli maalaisaatelinen, ja herraa vitutti kun se ei saanut minkäänlaista kunnioitusta osakseen Turussa. Ihan sama fiilis on monella nykyhelsinkiläisellä.
- Faktainmies
Kyllä. Tuo ruotsinkielinen Isänmaanpetturi. Kuten kaikki uskollisuudenvalan Venäjän keisarille vannoneet.
- Armfelt-kuoli
1814. Hieno junailu haudan takaa?
- G.C
Avaajalla lienee lähdetiedot koko Suomen väestöä koskeneesta mielipidetiedustelusta vuosilta 1809-12, jossa tiedusteltiin kantaa sopivasta pääkaupungin paikasta?
- karmalainen
On lähdetiedot. Koko Uudenmaan rannikkopitäjät olivat 1800-luvun alussa täysin ruotsinkielisiä; sen jälkeen sinne on muuttanut jotain savolaisväestöä, jolle on tärkeää olla stadilaisia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958