Suoran sovittaminen kolmen pisteen joukkoon

jenna1993

Moi,

Onko teidän mielestänne ok sovittaa suora kolmen pisteen joukkoon? Vai pitäisikö pisteitä olla enemmän? Sen tiedän, että esim eksponentiaalisen käyrän sovituksessa pisteitä tulisi olla enemmän, mutta nyt kyseessä ihan lineaarinen suoran sovitus..

9

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se_nyt_riippuu

      Jos pisteiden poikkeama näin määritetyltä suoralta on pieni, niin sovitus on OK. Jos taas ei, niin suora ei kuvaa hyvin pistejoukon funktiota.

      Joka tapauksessa pisteitä saisi olla merkittävästi enemmän.

    • logiikka.rules

      Kahden pisteen joukkoon suoran sovittaminen on erittäin helppoa, ja oikein suoritettuna tulos kuvaa pistejoukkoa täydellisesti. Mitä enemmän pisteitä on, sitä hatarampi on kuvaus.

    • itseoppinutstatisti

      Aina voi sovittaa. Yleensä sovitustehtävissä annetaan joku kriteeri, jolla sovituksen hyvyyttä arvioidaan. Sinänsä on vaikea tietää, mitä haluat laskea, ennustaa tai mitä datapisteiden ominaisuutta haluat havainnollistaa kyseisellä suoralla. Tästä riippuu, onko suoran sovittaminen järkevää vai ei.

    • Jos nimenomaan sovitat suoran pistejoukkoon niin kolme pistettä voi siihen riittää tai olla riittämättä. Sama koskee mitä tahansa kahta suurempaa lukumäärää pisteitä. Se kun riippuu ihan siitä, ovatko pisteet edes suunnilleen suoralla vai ei.

      Jos kolme pistettä on tasakylkisen kolmion kärjissä niin minkä suoran sovittaisit niiden kautta? Piirrä tilanne paperille ja mieti.

      Sovituksen kriteerinä on usein ollut pienimmän neliösumman sääntö. Yritetään sovittaa suora pistejoukkoon siten, että jokaisesta pisteestä sovitussuoraan mitatun etäisyyden neliöiden summa olisi mahdollisimman pieni.

      • martta00

        nii''in

        jos joukoon sovittaa suoran, niin se on se suora ja täts it! ainahan voi vilkaista sitä korrelaatiokerronta, että mites kävi


      • ei.selitysvoimaa

        Esimerkiksi neljän pisteen (1,1);(-1,1);(-1,-1);(1,-1) kautta sovitetun suoran yhtälö on y=0 0*x. Origon kautta kulkevan suoran tapauksessa x kerroin on korrelaatiokerroin eli R, joka on siis tättä tapauksessa sitten 0.


      • ei.s
        ei.selitysvoimaa kirjoitti:

        Esimerkiksi neljän pisteen (1,1);(-1,1);(-1,-1);(1,-1) kautta sovitetun suoran yhtälö on y=0 0*x. Origon kautta kulkevan suoran tapauksessa x kerroin on korrelaatiokerroin eli R, joka on siis tättä tapauksessa sitten 0.

        Tuossa R siis tarkoittaa y ja x välistä korrelaatioa. Eli sitä ei sovitustuloksen mukaan ole.

        Sovitustuloksen merkitsevyyden määrittäminen on sitten oma juttunsa. Siinä lasketaan havaintovektorin ja sovitevektorin korrelaatio sisätulojen avulla. Mitä suurempi korrelaatio, sitä parempi sovite, täydellisen sovitteen tapauksessa ykkönen eli molemmat vektorit ovat yhdensuuntaiset.


      • arvelenpa.vain

        Suoran sovittaminen neljän pisteen joukkoon on eri asia kuin suoran sovittaminen kolmen pisteen joukkoon.


    • laskee

      Kuten yllä mainittu, on oltava jokin kriteeri, jolla sopivuuden hyvyyttä arvioidaan. Yleisimmin kahden muuttujan tapauksessa sovitetaan suora y=f(x) pienimmän neliösumman menetelmällä, joka painottaa suuria poikkeamia. Tässä kullekin pisteelle (xi ,yi) lasketaan poikkeama (yi - f(xi))^2 ja summataan nämä. Sovitesuoran Y=ax b vakiot a ja b valitaan siten, että summa minimoituu. Kriteerinä voidaan käyttää muutakin , kuin pienintä neliösummaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      238
      7162
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      45
      1345
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1212
    4. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      50
      935
    5. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      921
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      62
      887
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      96
      886
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      831
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      796
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      773
    Aihe