mihin veroeurot menee

eroava

Seurakunnat on pohtineet ääneen mm kirkosta eroamisia, kirkollisverojen pienentymistä ja miten saadaan säästöjä joka kattaisi poistuvat verotulot ja nousevat kustannukset.
Olen vierestä(lue erittäin läheltä) seurannut seurakunnan toimintaa ja kulutusjuhlaa.

Siellä ei vieläkään ole otettu edes tietohallinnon johdossa uusia kokoustekniikoita käyttöön vaan 90% kokouksista, mennään junalla tai lentäen(Finnair) paikan päälle kokoustamaan. Kokoukset rakennetaan poikkeuksetta ns kaksi päiväisiksi jotevarataan hotelli huoneet (jokaisella joka kerta oma huone). Ensimmäisen päivän päätteeksi istutaan illallisella jonka seurakunnat(seurakuntalaiset) maksaa juomineen, siitä jatkuu illanvietto alkoholijuomineen ravintolassa klo 01-02.00 asti (tämä on vakio ohjelma ollut vuosia).
Jälkimmäinen päivä on useimmiten typistetty ja päättyy kotiin menojen takia usein n. klo 12-14.00 joten hyöty on olematon kun päivä alkaa huom. illan/yön vieton jälkeen n. klo 9-10.00. Sitten junalla tai lentäen takaisin kotiin.
Näitä kokouksia/seminaareja/kehityspalavereita on sitten vaihteleva määrä per henkilö, riippuen mihin ryhmiin kuuluu. Käsittämätöntä veronmaksajien rahojen hyväksikäyttöä. Yhteinen kirkkoneuvosto (YKN) viettää joka vuosi keväällä ns seminaaripäivän jolloin mennään kalliimman luokan paikkoihin kahdeksi päiväksi, on Aulankoa, Kartanoita, ulkomaille muutamaksi päiväksi jne, matka ym kustannuksista vastaa lopulta pienituloisetkin kirkollisveron maksajat. Aina yöpyminen myös näissä yhden hengen huoneissa ja tarjoilut ja ohjelmat viimeisen päälle, kesto yö myöhään.
Miten seurakunnat voi valittaa rahojen vähenemisestä ja kustannusten noususta kun samaan aikaan oma väki tuhlaa sitä niin että hirvittää. Kokouksia ja palavereita varten varataan usein omien tilojen sijaan (seurakunnat yksi suurimpia tilojen omistajia) tilat hulppeistakin kohteista eripuolilta Suomea, jotta päästään nauttimaan ”luontaiseduista”. Itse olen kuullut osallistumisesta, että kannattaahan sitä mennä kun työnantaja maksaa eli pidetään palkanlisinä.
Herätkää nyt seurakunnat jo mihin laitatte rahanne ja katsokaa ympärillenne miten muut kehittää toimintaa teknologian ja toimintakulttuurin osalta sekä säästää kustannuksia ilman, että vähävaraisetkin kustantaa teidän riennot ja hauskan pidot. ps. sitten osallistujat saavat vielä päivärahat näistä tärkeistä matkoista !! Miksi kustantaisin näitä miettii kirkosta eroava ???

16

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhkgu6
    • eroava

      Nämä pitäisi saada kaikkinensa nostettua tapetille ja läpinäkyväksi. Jokainen seurakuntaan kuuluva pienipalkkainen yksinhuoltajakin maksaa näiden vastuuttomien ihmisten hauskanpidon. Puhumattakaan, mihin muuhun näitä työmatkoja käytetään? Viittaan lähiaikojen artikkeleihin kirkon arvoista ja moraalittomuudesta. Siellä pelehditään, on seksuaalista häirintää jne.

      • törkeää-tuhlausta

        Avausviestin kirjoittaja voisi lähettää medialle juttuvinkin tuosta, muutama käytännön esimerkki mukaan. Tämä olisi hyvä saada päivänvaloon.


      • eroava

        Kun tietäisi osoitteen niin lähtisi.


      • eroava kirjoitti:

        Kun tietäisi osoitteen niin lähtisi.

        Kai näihin hanakimmin iltapäivälehdet tarttuvat, http://www.iltalehti.fi/uutisvihje/ ja https://www.is.fi/uutisvihje/


      • eroava

        Kiitos


      • eroava

        Sellainenkin piirre, että kun on palaveri, jossa osallistujat ovat suurimmilta osin läheltä, pidetään skype-kokous. Kun on esim it-päälliköiden/päättäjien palaveri, kokoonnutaan jossain päin suomea porukalla. Eli kun hyöty etä-työkaluista olisi suurin kustannuksien osalta, sitä ei hyödynnetä. Onko niin, että kun ns suuripalkkaisimmat päälliköt keskustelee, vaatii se livetilaisuuden jotta osataan päättää yksinkertaisista asioista tai esittää oman näkemyksen asiasta, "riviasiantuntijat" taas osaa sanoa mielipiteen käytäväkeskustelussa ja skype-luureissa :-) Väittäisin että tehoa työskentelyyn tulisi huomattavasti kun olisi hyvä agenda ja tiivis työskentelykulttuuri liirumlaarum keskustelun sijaan eikä suurin aika matkasta kulu työn ulkopuolisiin huvituksiin joka tuntuu olevan yksi erittäin tärkeä elementti tapaamisissa . Äkkiä ajatellen säästöä tulisi taksit/junat, lennot, hotellit, päivärahat, illalliset juomineen helposti porukasta n.5000€/kokous ja ne ei jää vuodessa yhteen kokoukseen. Nämä kyseiset päälliköt kun tapaavat aina kasvotusten, useammin kuin kerran vuodessa :-) kun otetaan koko seurakunta/yhtymä, ollaan jo mukavissa summissa.


    • kaksinaamaisuutta

      Samanlaisia ilmiöitä ja huomioita eripuolilla seurakunnan toiminnasta. Työntekijät viedään kerran vuodessa uimahalliin ja päälliköt ja hallinto kuljetetaan pitkille matkoille jossa alkoholilla ja pikasuhteilla mässäillään yleisesti. Maksamme seurakunnan hallinnon pettämis- ja ryyppyjuhlat.

    • Logiikka on selvä. Miksi lentää paikanpäälle joka kerta? Näin saa Finnairin plus-pisteitä, joilla voi sitten maksaa omia lomamatkoja, hotelleja jne. Eli tämä on palkanlisä.

      Samoin palkanlisä on verottomat päivärahat joita saa kaksi päivää kestävistä kokouksista. Seurakuntiin pitäisi tehdä verotarkastus, jossa tarkisteaan että päivärahat on maksettu oikein. Jos kokouksen järjestäjä kustantaa kaikki ateriat (kuten ilmiselvästi tehdään), niin osallistujille ei kuuluisi kuin puolipäiväraha, mutta kun tiedämme, että kirkon rahankäyttö on täysin leväperäistä, niin en ihmettelisi jos kirkko maksaisi päivärahojakin väärin. Eli kiertäisi veroja.

      Kirkon olemassaolon tarkoitus on yhä enemmän elinkeinon ja elintason turvaaminen kirkon työntekijöille ja erityisesti eliitille. Piispa nauttii yritysjohtajan elintasosta ilman mitään vastuuta ja stressiä ja pelkoa että hänet erotettaisiin huonojen tulosten takia.

      • Eroava

        Sitten kuin pisteeksi i:n päälle:
        http://diakoniaa.net/kirkko-tekee-vaaria-asioita/

        Luin muuten juuri uuden yhteisen kirkkoneuvoston pöytäkirjan. Seurakunnan johdolla käytössä olevaa palkan korotuskokeilua on päätetty jatkaa vuoden loppuun.
        Että näin ne päättää samalla kun murehtivat säästämiskohteita.


    • Tätä kirkon törsäilyä tarkasteltaessa kannattaa myös muistaa se jeesustelu, mitä kirkko harrasti kun puhe oli ehtoollisviinin verovapauden poistamisesta.

      "Kirkkohallituksen mukaan ehtoollisviinien verollisuus toisi evankelis-luterilaisen kirkon seurakunnille vuosittain noin 160 000 euron lisäkulut. Rahat olisivat Kirkkohallituksen kansliapäällikkö Jukka Keskitalon mukaan poissa muun muassa diakoniasta ja nuorisotyöstä."

      https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/ksml-ehtoollisviini-ehka-verolle-kyse-periaatteesta/6260728#gs.CNxb_bA

      Jos ehtoollisviinin 160.000e ovat pois diakonissa ja nuorisotyöstä, niin miksei kirkossa rehottava turhanpäiväinen kokoustaminen, illallisörvellys ja matkustelu ei ole pois tuosta samasta asiasta?

      • eroava

        Seurakunnat maksaa järjestelmistä ja it-palveluista niin suuria summia ulkoisille toimijoille(jotka yllätys yllätys, järjestää päättäjille "seminaareja"), että on kummallisen tuntuista ettei nämä it-hankinnoista ja toiminnasta päättävät osaa itse hyödyntää esimerkin omaisesti etä-kokousvälineitä joita "yrittävät" saada organisaation arki-käyttöön. Näistä ja muista yhteisistä hankkeista ei osata puhua kuin nenätysten, ilmeisesti ravintolassa parin pullon jälkeen tulee parhaat ideat joita seuraavassa palaverissa käsitellään...toisella puolen Suomea, järjestämisvastuullisen järjestämässä tiloissa, jotka ei ole seurakunnan vaan jokin kiva kabinetti kartanossa tms.


    • Srk_työnantajana

      Olen ollut edellä kuvatunlaisissa koulutus- ja neuvottelupäivillä. Sitä krapulan määrää.

    • Eroava

      Sitten kuin pisteeksi i:n päälle:
      http://diakoniaa.net/kirkko-tekee-vaaria-asioita/

      Luin muuten juuri uuden yhteisen kirkkoneuvoston pöytäkirjan. Seurakunnan johdolla käytössä olevaa palkan korotuskokeilua on päätetty jatkaa vuoden loppuun.
      Että näin ne päättää samalla kun murehtivat säästämiskohteita

      Ps. Taas yhteinen kirkkovaltuuston väki pitää joka vuotisen seminaarin, eikä mennä halvimman kaavan mukaan taaskaan.

      • Totuus.eipalatulessakaan

        Kristian Pestin, diakonin, kirjoitus on jyrkässä ristiriidassa julkisuudessa olevan harhakuvan kanssa, jonka mukaan kirkko tekisi paljon hyvää, panostaisi huono-osaisten auttamiseen.

        Se on totuudenvastaista kirkon propagandaa, jonka kritiikittömään hehkutamiseen tietämätön media, toimittajat, ovat lähteneet mukaan.

        Osa kirkomielisistä toimittajista saattaa ihan tietoisestikin tätä harhakuvaa levitää evl. kirkon ja kristinuskon edun ajamisen nimissä. Takoituksensa on olevinaan niin jalo, että katsovat sen pyhitttävän kyseenalaiset keinot.


    • jjkkllii

      En yhtään epäile edellä kirjoittaneiden tietoja tai niiden merkitystä. Lentoliput, yöpymiset hotelleissa, läträys viinan kanssa (kaiketi kuitenkin yleensä aivan omaan laskuun eikä firman piikkiin) jne. ovat käsittääkseni melko pientä siihen verrattuna, paljonko rahaa palaa käytännössä hukkaan jokapäiväisissä arkisissa toiminnoissa. Turhaa ja tuottamatonta työtä, aikatauluja jotka ovat levällään kuin jokisen eväät (eli hukka-aikaa syntyy) jne jne. Itse myös läheltä seurannut.

      Ja diakoniasta ja muusta hyväntekeväisyydestä on kirkon turha itkeä. Pääosa kirkon kuluista päätyy henkilöstön taskuun. Sitten tulee infra. Diakonia, lähimmäisen taloudellinen auttaminen jne. ovat pisara meressä. Käytännössä miltei pelkkää puhetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      179
      5046
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3626
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      40
      2628
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2286
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      99
      2198
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2077
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      73
      2074
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      88
      2023
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1546
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      114
      1458
    Aihe