Mannerheim: "unohda puolustautuminen itää vastaan"

Mannerheim kirjoitti syksyllä 1944 Suomen geopoliittisen ja geostrategisen testamenttinsa:

"Suomen on ymmärrettävä unohtaa puolustautuminen itää vastaan ja puolustauduttava ainoastaan länttä vastaan. Olen vakuuttunut puolustuslinjojen Neuvostoliittoa vastaan olevan hyödyttömiä, mikäli suhteet eivät ole kunnossa."
14242
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Hän kirjoitti sen vuoden 1944 tilanteessa, josta on kulunut jo 73 vuotta!

Nyt on toinen aika ja asetelma tyystin eri!

Äänestä
  • Missä yhteydessä näin on sanottu?

    Laittakaa lähde näkyviin ennenkuin kommentoitte.

    Äänestä

Mutta olisikohan se ollut juuri Mannerheimin rehellisin tilitys suomalaisille siitä että nämä älyäisivät tunnustaa geopoliittiset tosiasiat? Eikös se niin ole että maantieteelle emme voi mitään?

1Äänestä
  • Sotakorvaukset olivat tarkoituksella yhtä suuret kuin isommilla Romanialla ja Unkarilla. Suomen miehittäminen syyskuun 1945 jälkeen ilman sopivaa tilannetta ei ollut neuvostotunkion etujen mukaista. Eiköhän se oli Kremlin hirmuvaltiaat joidenka on pitänyt käsitellä Suomea poliittisena kysymyksenä suolenpätkiä levittyä ympäri Karjalan korpea. Suunnitelmana oli, että siirtoväki ja sotakorvaukset kaatavat Suomen. Suunnitelma epäonnistui surkeasti. Suomi ei ainoastaan pysynyt pystyssä, vaan vaurastui niin paljon, että finski oli isäntä lenkissä.

    Äänestä

---Olen vakuuttunut puolustuslinjojen Neuvostoliittoa vastaan olevan hyödyttömiä, -----

Suomen ja Venäjän resurssien ero on niin valtava, että tuo pätee aina olkoon itärajan takana minkä niminen valtio tahansa.

Äänestä
  • Miten niin? Sehän hävisi Japanille 1905 ja Saksalle 1917!

    Äänestä

Mannerheim näytti viisastuvan iän karttuessa. Nuorempana 1917 hän hän julisti ”Jokainen, jolta 8. päivää sen jälkeen kun tämä kuulutus on luettu maan kirkoissa, löydetään ilman asianomaista lupaa säilytettyjä aseita tai joka tavataan armeijan selkäpuolelta, ammutaan paikalla”, julistuksessa uhataan." Ja julistusta näsät tottelivat sokeasti ja krikiitittömästi niin kuin kaikkea, mikä ylempää tulee. Ovatko kaikki näsät kapiaisia tai muuten väärin ohjautuneita.

Äänestä

Tämä on yllättävän vähälle jäänyt huomio. Mannerheim vuodenvaihteessa 1944-45 esitti myös rannikkotykistön poistamista Itämeren rannikkomme itäisistä osista ja keskittämistä tätä läntiseen osaan. Samoin hän oli esittänyt neuvostoliittolaisille että nämä osallistuisivat yhdessä suomalaisten kanssa Saksan joukkojen häätämiseen Lapista. Neuvostoliitto halusi kuitenkin keskittää Lapissa joukkonsa Petsamossa olevia Saksan joukkoja vastaan.

1Äänestä
  • Venäjä -trollit taas asialla.

    Lapin sota oli näytössota eli juoni jossa saksalaiset sopivat suomalaisten kanssa käyvänsä sotaa pelkästään näön vuoksi.

    "Samoin hän oli esittänyt neuvostoliittolaisille että nämä osallistuisivat yhdessä suomalaisten kanssa Saksan joukkojen häätämiseen Lapista."

    Ei tietenkään esittänyt.

    Laitatte ryssätrollit venäläisten sanomisia Mannerheimin suuhun oman agendanne ajamiseksi.

    Äänestä

  • trollolloo kirjoitti:

    Venäjä -trollit taas asialla.

    Lapin sota oli näytössota eli juoni jossa saksalaiset sopivat suomalaisten kanssa käyvänsä sotaa pelkästään näön vuoksi.

    "Samoin hän oli esittänyt neuvostoliittolaisille että nämä osallistuisivat yhdessä suomalaisten kanssa Saksan joukkojen häätämiseen Lapista."

    Ei tietenkään esittänyt.

    Laitatte ryssätrollit venäläisten sanomisia Mannerheimin suuhun oman agendanne ajamiseksi.

    Ihan dokumentoitua tietoa tuo on. Stalin laski sotakorvausten ja siirtoväen kaatavan Suomen ilman poliittista tai sotilaallista painostusta. Jooseppi oli väärässä.

    Äänestä

Nooh ukko höpisi kaikenlaista vanhana miehenä. Onneksi Jooseppi 'kuunteli liikaa amerikkalaisia'. Stalin torppasi onneksi puolustusliitot ja muut höpöt vedoten rauhansopimuksen puuttumiseen.

Äänestä
  • Miksi se oli 'onni'?

    Äänestä

Avaaja ei ole maininnut lähdettään , vaikka väittää Marskin kirjoittaneen sen. Siis jälleen hihasta ravistettua tietoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Penna-Tervo kirjoitti:

Mannerheim kirjoitti syksyllä 1944 Suomen geopoliittisen ja geostrategisen testamenttinsa:

"Suomen on ymmärrettävä unohtaa puolustautuminen itää vastaan ja puolustauduttava ainoastaan länttä vastaan. Olen vakuuttunut puolustuslinjojen Neuvostoliittoa vastaan olevan hyödyttömiä, mikäli suhteet eivät ole kunnossa."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu