Dieselauto on kuollut:
Armonaika loppuu vähitellen, luovu jo ennen kuin on myöhäistä:
http://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/dieselautot-katoavat-nopeammin-kuin-luulemme-valmistajille-ehdotetaan-jattimaisia-sakkoja/6386554
Kaikki asialliset autonvalmistajat ovat ilmoittaneet luopuvansa dieselmottoreista, toyota, Volvo, Renault,............... Ne korvataan hybrideillä, Toyotan hybrideillä.
http://www.talouselama.fi/uutiset/yle-pienet-dieselautot-ovat-tulossa-matkansa-paahan-6585445
http://tekniikanmaailma.fi/autot/volvo-luopumassa-dieselmoottoreista-hybridi-yha-parempi-vaihtoehto/
http://www.hs.fi/talous/art-2000002923227.html
http://www.hs.fi/talous/art-2000002923227.html
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/iso-eurooppalainen-autonvalmistaja-kaantamassa-selkansa-dieselille/hP8JbcAx
http://yle.fi/uutiset/3-9148115
Dieselauto tulee jumalattoman kalliiksi verrattuna hybridiin. Hybridion 120 euron käyttömaksu on pieni kun verrataan dieselin veroihin ja maksuihin.
http://diesel-laskuri.net/
"Diesel katoaa henkilöautoista. Saksankin autoteollisuus joutuu tämän tunnustamaan. Se on vain takamatkalla. Frankfurtin näyttelyssä valmistajilla oli sähköautojen prototyyppejä ja suunnitelmia. Volkswagen kertoi panevansa 20 miljardia euroa sähköautojen kehitystyöhön. Frankfurtin näyttelyn voi tulkita niinkin, että se on dieselien viimeinen pinnistys."
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000005371153.html
Dieselit eivät enää kiinnosta ketään:
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/suomalaisten-kiinnostus-dieselautoihin-romahti---ero-bensa-autoihin-repesi-valtavaksi/cMzjvifX
Dieselautojen myynti hiipuu edelleen. Dieseleiden myynti on romahtamassa. Dieselautojen suosio sukeltaa Suomessa.
Autoala ennustaa dieseleiden alamäen jatkuvan, mutta kulman jyrkkyydestä ollaan epätietoisia.
https://www.google.fi/#q=Volkswagen ostaatakasin
Kukaan ei osta enää dieseleitä
16
256
Vastaukset
- OletMyöhässäPahasti
Kokosit sitten nuo täällä moneen kertaan jo aiemmin esillä olleet linkit yhteen viestiin. Mikä lie tarkoituksesi, mutta olisit sitten koonnut niistä aikanaan virinneet keskustelutkin jo valmiiksi samaan viestiin. Eihän ne kenellekään ole enää mitenkään uusia asioita eikä uutisia.
No olipa motiivisi mikä tahansa, niin dieselit elää niin kauan kuin polttomoottoreita on käytössä. Vain pikkuautoista ne näillä näkymin poistuvat ja sehän onkin järkevää. Dieselin eduthan tulevat esiin nimenomaan paljon ajettaessa ja pikkuautoilla niin harvoin tehdään. Keskikokoisissa ja varsinkin suurissa ja kalleimissa autoissa diesel jatkaa ja ammattiliikenteessä käytettävissä ilman muuta.
Suomessahan on dieselien osuudessa jopa lievää kasvua. Vain jos verrataan v2008 tehtyihin dieseleitä voimakkaasti suosivien verouudistusten aiheuttamaan myyntipiikkiin, niin laskua ja isoakin on.
Dieseleiden kuolemaahan ennustettiin jo, kun Euro6 tuli voimaan syksyllä 2014, kun luultiin sen tulevan kalliiksi dieselmoottoreille. Mitä vielä... Dieseleiden ja bensojen suhteellinen hintaero ei ole muuttunut juuri miksikään. Päinvastoin, diesel on ollut vähävaraisempienkin autonostajien saavutettavissa edelleen.
Jos ympäristöasiat ratkaisevat, niin dieseleillä ei ole hätää, onhan uusien dieseleiden päästöt jopa selkeästi bensiinimoottorien päästöjä alhaisempia. Tätä faktaa ei kovasti tuoda esille tuossa kilpailevien moottorivalmistajien alullepanemassa kampanjassa dieseleitä vastaan. - faktatpöytään
"Tutkimus ennustaa, että vuoteen 2040 mennessä 183 600 ihmistä kuolee ennenaikaisesti dieselajoneuvojen päästöjen vuoksi."
Täysin turhia kuolemia. Ajelkaa millä haluatte, niin teen minäkin.- LisääFaktaaPöytään
Hiilidioksiidipäästöt ovat nykyään korkeimmillaan sitten noin 800.000 vuoden takaisiin.
Sen seurauksena menehtyy todennäköisesti miljoonia ihmisiä vuoteen 2100 mennessä myrskyihin, tulviin jne.
Bensa-autojen sallitaan tuottaa kaksinkertaisesti hiilidioksidipäästöjä dieseleihin verrattuna vielä Euro6:kin mukaan.
- jawoohl
Volkswagen tappoi dieselit valehtelullaan ja osaamattomuudellaan.
- Hdi163
Hallitus tappaa dieseliä Suomessa. Käyttövoimavero tekee dieselin kannattamattomaksi pienillä ajoilla. Täysin poliittinen päätös, sillä muutenhan diesel on erittäin sopiva myös vähän ajavalle.
- Yguhikn
Dieselillä tehdään voima ja bensalla pestään pensselit.
- semmoneneee
Ei pelkästään hiilidioksidi päästöistä kyse, tuotantoeläimet tuottaa enemmän noita kuin kaikki autoilu yhteensä. Se onkin sitten toinen juttu :) Suomen oloissa "puhtaat" diiselit eivät toimi koska täällä on niin kylmäl.
- AjattelemisenAihe
Eihän liikenteen päästöt ylipäänsäkään ole kuin jotain 15% kaikista päästöistä. Kysehän ei olekaan pelkästään autoilun päästöistä, kun rajoituksia eri puolella maailmaa tehdään.
Suomen talvioloissa eivät mitkään päästöt pysy sallitun rajoissa niin kauan kuin moottori on kylmä. Ei bensa- eikä dieselautoissa.
Totta sekin, ettei kyse ole pelkästään hiilidioksiidista, mutta se on päästö, jota pakoputkista sallitaan tulevan ylivoimaisesti eniten. Ja bensa-autoissa sallitaan kaksi kertaa suuremmat hiilidioksiidipäästöt kuin dieselautoissa. Oletko pohtinut miksi?
Dieselautoissa puolestaan sallitaan 0,02% suuremnat typpioksidipäästöt kuin bensa-autoissa. Tästä kyllä jaksetaan elämöidä.
Muut päästörajat ovatkin samat. Hiukkasia bensa-autot tuottavat selvästi dieseleitä enemmän vielä toistaiseksi, mutta besa-autoihinhan on tulossa lopultakin dieseleissä jo kymmenkunta vuotta pakollisena olleet hiukkasloukut, joten siltä osin bensojenkin nämä päästöt alenevat dieseleiden tasolle eli käytännössä lähes olemattomiksi.
Suomessa erityisesti päästöjen osalta ongelmana on vanha autokanta. Sen uusiminen olisi nopein tie päästöjen vähentämiseksi. Se on taasen pitkälti valtiohallinnon käsissä. - E220_CDI
AjattelemisenAihe kirjoitti:
Eihän liikenteen päästöt ylipäänsäkään ole kuin jotain 15% kaikista päästöistä. Kysehän ei olekaan pelkästään autoilun päästöistä, kun rajoituksia eri puolella maailmaa tehdään.
Suomen talvioloissa eivät mitkään päästöt pysy sallitun rajoissa niin kauan kuin moottori on kylmä. Ei bensa- eikä dieselautoissa.
Totta sekin, ettei kyse ole pelkästään hiilidioksiidista, mutta se on päästö, jota pakoputkista sallitaan tulevan ylivoimaisesti eniten. Ja bensa-autoissa sallitaan kaksi kertaa suuremmat hiilidioksiidipäästöt kuin dieselautoissa. Oletko pohtinut miksi?
Dieselautoissa puolestaan sallitaan 0,02% suuremnat typpioksidipäästöt kuin bensa-autoissa. Tästä kyllä jaksetaan elämöidä.
Muut päästörajat ovatkin samat. Hiukkasia bensa-autot tuottavat selvästi dieseleitä enemmän vielä toistaiseksi, mutta besa-autoihinhan on tulossa lopultakin dieseleissä jo kymmenkunta vuotta pakollisena olleet hiukkasloukut, joten siltä osin bensojenkin nämä päästöt alenevat dieseleiden tasolle eli käytännössä lähes olemattomiksi.
Suomessa erityisesti päästöjen osalta ongelmana on vanha autokanta. Sen uusiminen olisi nopein tie päästöjen vähentämiseksi. Se on taasen pitkälti valtiohallinnon käsissä.Tähän ei muuta lisättävää, kuin että edistyksellisissä bensamoottoreissa on jo hiukkassuodatin ja edistyksellisimmät dieselit täyttävät myös bensamoottorien päästönormit, myös NOxien osalta.
Tulevaisuus on täällä jo nyt.
- hyvähyvädddd
Ihailtavan asiallista kommentointia. Olen positiivisesti yllättänyt. Varsinkin tuo edellinen viesti.
- lkfhhfsh
Aika hyvä vastaus omaan viestiin!!! Hahaa!!!
- pvitte
kävin ruotsissa ja e4 painoi volvoja ja scanioita moottoritietä kuormat täynnä eikä ollu yhtäkään bensa ja sähköautoa niissä, eli millä talous toimii ?
Ja samalla silmänräpäytyksellä kaikki dieselautot katoavat maan päältä ja niiden tilalle ilmestyy hybridejä.
- Tapsadiisselikuski
Herranisä etto toiset jaksaa jauhaa diisselistä siitä puhe mistä puute eikö se näin mene
- kemux
Kyllä taas on asiantuntiat ja muut suun soittajat asialla.
Dieselautojen myynti tulee lisäntymään ,ja nämä muut sähköautot ja muut viritykset jää kyllä haaveeksi.
Otetaan yksi ruma esimerkki,montako itsemurhaa on tehty diesel verrattuna bensa autoon.Ei yhtään, siis häkä tappa ja se on saastuttavampi kun diesel.
Ja dieslautojen myynti ei lopu koskaan.
Näin on hyvät aasin tuntiat.- Anonyymi
Näkyy pudonneet vuodess roimasti ja tammikuussa myytiin enää 400 dieseliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512274Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251098Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82992Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54893- 68883
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126863Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22773Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759