Se, että rikollisesta nimeltä Navalnyi kirjoitellaan Suomessa ja hänet yritetään keplotella vapaaksi vankilasta, ei riitä. Puolustusministeriön yhteydessä toimivan turvallisuuskomitean ennakointiverkoston asiantuntijaryhmä on laatinut yhdeksänkohtaisen muistion siitä, millä keinoilla Syomi pyrkii vaikuttamaan Venäjän presidentinvaaleihin:
9 tapaa, joilla presidentinvaaleihin voidaan yrittää vaikuttaa.
Sosiaalisen ja perinteisen median operaatiot
Venäläisten vaikuttajien hyödyntäminen
Poliitikkojen tukeminen ja mustamaalaaminen
Tietomurrot
Voittajan avustaminen
Vaalikeskustelun ajaminen vaikuttajaa hyödyttävään tilanteeseen
Kielteisen julkisuuden lietsominen Meidän Venäjä- liikettä vastaan
Äänestystulosten kyseenalaistaminen
Ääritapauksessa salamurha tai terrori-isku
Suomi yrittää vaikuttaa Venäjän pressavaaleihin
14
101
Vastaukset
Eikös olekin hauska vitsi, kun kääntää nuo maat toisin päin? Valitettavasti se ei ole vitsi, kun kyse on Venäjän mahdollisesta vaikuttamisesta Suomen vaaleihin.
- molo-moldovialainen
Huumorintaju on ehkä terävin älykkyyden ilmentymä.
- corpus_meus
"...kyse on Venäjän mahdollisesta vaikuttamisesta Suomen vaaleihin,"
Kaikki on mahdollista Jeesukselle.
- Unohdit-monta-asiaa
Sultapa jäi huomaamatta, että Venäjän suljettu ja vahvasti sensuroitu ja kontrolloitu yhteiskunta ei salli edes ulkomaisten medioiden toimia vapaasti Venäjällä. Näin ollen vaikuttaminen on huomattavan vaikeaa ulkomaisille medioille tai muillekaan. Eihän edes venäläinen oppositiokaan voi toimia vapaasti.
Länsimaissa Venäjä käyttää luonnollisesti hyväkseen vapaata ilmaisuoikeutta eri medioissa, somessa yms ja vapauksia yleensäkin omien päämääriensä ajamiseen. Venäjällä on jopa omia propagandamedioita perustettuna länsimaissa.
RT, Sputnik jne. Suomeenkin Sputnik yritti tulla, mutta taipuminen samoihin sääntöihin ja lakeihin, joita muut mediat täällä noudattavat osoittautui heille liian kovaksi noudattaa, mm vastaavan päätoimittajan nimeäminen oli liian kova vaatimus. - voittajan_spermaa
"Voittajan avustaminen"
Niinistö auttaa Putinia soittelemalla tälle harva se päivä.- presidentiksi
Putin on Saulin suosikki.
- oipoi
Aloittajalla on sitten sarkasmi hallussa.
Ahtaalle ajetut venäläiset ovatkin aina hakeneet purkautumiskanavan huumorista. Kannattaa mm lukea kirjat "Radio Jerevan" - kytkyt
Pakotteet puretaan jos Navalnyi voittaa vaalit.
- AaltolanJatkoPässi
Jessika Aro piri aineissaan ja Markku Mantila yrittävät nostaa Navalnia presidentiksi!
- TiltuOnkinPässi
Älä viitsi jauhaa noin avutonta skeidaa! Se, mitä Suomessa uutisoidaan, ei vaikuta sitä eikä tätä Venäjän pressanvaaleihin! Oletko suurudenhullu?
- Goovid_ja_Daljat
Totta kai yrittää, puuttua maan sisäisiin asioihin.
- TiltunTyhmyysLoistaa
JOS JA KUN Suomessa uutisoidaan Navalnyin pidätysestä/vapautumisesta niin kyseessä on todellakin VAIN uutinen. Se ei vaikuta millään tavalla neukkujen vaaleihin! Ei neukkukansa lue suomalaisia sanomalehtiä tai medioita!
- sama_suomeksi
"Ei neukkukansa lue suomalaisia sanomalehtiä tai medioita!"
Eikä suomalaiset natopalstaa.
- OutoJuttu
Eipä niin, joten miksiTiltut parkuu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28218097Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245749- 1382674
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172213Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3401813Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111070- 59981
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33969Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45964