Miksi ei enää tapahdu mitään uskonnoissa

Ei näy profeettoja, ihmetekoja, jeesusta, jumala ei mäyttäydy tai puhu. Eli mitään ei ole tapahtinut 2000 vuoteen, kaikki vanhaa aavikkotarinaa ja tuhannen ja yhden yön tarinoita.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Koe tarina muinaisen esitystavan mukaisesti.
esim.
Jumala lähetti enkelinsä murhaamaan Neuvostoliiton joka tapahtuikin lähes verettömästi ja tilalle synnytettiin Venäjä.
Tällaista tietoa kerrotaan ensin vaikkapa 100 vuotta suullisesti ja sitten se kirjoitetaan johonkin "raamattuun"
Joka hetki erilaiset "Kataloniat ja Syyriat" kokevat tämän kohtalon. Nykyisin vai sanamuodot vaihtelevat, joka hetki tapahtuu.
Uskonnoissa ei voi tapahtua koska se on kiveen hakattua muinaisuutta, nykyhetkessä vain voi tapahtua

Äänestä
  • Tiesin kyllä vastauksen mutta kysuyinpähän mitä mieltä muut. Olen sitä mieltä että uskonnot ovat petosta ja humpuukia. Ja julmuudessaan ja tappavuudessaan islam on eturivissä. Kung Futsen oppi "Älä tee toiselle sitä mitä et itsellesi tahtoisi tehtävän" on paras elämänohje. Se on kopioitu uskontoihinkin.

    Äänestä

Paranemisihmeitä tapahtuu nykyisin paljon.Uskoon tultuani(eli tajusin että jumala onkin oikeasti olemassa) paranin pahasta mikgeenistä ja myöhemmin hankalasta paniikkihäiriöstä o ja masennuksesta.Minusta tuli samalla yhteiskuntakelpoinen ihninen ilman ainuttakaan mielialalääkettä tai terapiaa.Työelämässä olen ollut 35 vuotta.Ihmeitä tapahtuu koko ajan niin suomessa kuin muuallakin maailmassa.Afrikanmaissa jopa kymmeniä tuhansia on tullut uskoon yhdessä kokouksessa.On kasvanut jalkoja ja käsiä.Pyörätuolista on lähdetty kävelemään ym..Virallinen kirkko vaikenee tyystin koko asiasta.

Äänestä

Itse olen parantunut pahasta migreenistä,masennuksesta ja paniikkikäiriöiden aihuttamista pelkotiloista ilman ainuttakaan pilleriä tai terapiaa.Ihmeitä tapahtuu edelleen paljon mutta virallinen kirkko ja media vaikenee asiasta.Jumala paransi.On hienoa olla terve ihminen.Jumala on ihmeellinen.Rukoile jumalaa tulemaan elämääsi ja hän kyllä vastaa.Niin yksinkertaista on päästä asiasta selville.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karmanpyörre kirjoitti:

Ei näy profeettoja, ihmetekoja, jeesusta, jumala ei mäyttäydy tai puhu. Eli mitään ei ole tapahtinut 2000 vuoteen, kaikki vanhaa aavikkotarinaa ja tuhannen ja yhden yön tarinoita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu