Kielletty siis joulumuistamiset, uskovat?

PPaavola ja monet muut karismaanikot pitävät joulua turhana jopa vääränä viettää sitä. Jeesus syntyikin lokakuussa ja joulua vietetään pakanaperustein. Niinpä nämä suhtautuvat kielteisesti jouluun. paavolan sivuilla on perusteellinen joulunkumousanalyysi.

Niinpä ei saane enää viettää joulua. Kaikki joulukirkot jne on synti. kaikki vanhat jeesuksen syntymää juhlivat tavat pois. Enää EI SAA lähettää joululahjoja eikä joulurahoha antaa. Ei siis joulukukkaakaan vanhuksille. Paavolan viestillä on suuri merkitys joulun totaalille alasajolle. Älä siis anna enää mitään joulunmerkeissä. E kyhille patoihin jne
44238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 44

Vanhimmat

petsku paavolan tekstii joulusta --> Jeesuksen opetuslasten ei tule syyllistää toinen toisiansa joulun viettämisestä tai viettämättömyydestä, vaan yhdessä etsiä sitä mikä on Jumalan tahto ja toimia sen mukaan mihin asti on uskossaan saanut kasvaa Jumalan armosta. Jouluun liittyy vahvat tunnesiteet sekä perinteet ja sen tähden se on vaikea asia monille, vaikka tietäisi joulusta totuuden. Siksi meidän tulee antaa toinen toisillemme aikaa rohkaistua elämään Jumalan tahdossa, eikä ihmisten perinteiden mukaan. Joulu ei saa tuoda seurakunnan keskelle erottavaa väliseinää, vaan uskovien tulee olla yhtä ja yksi ruumis siitä huolimatta viettääkö joulua tai on joulua viettämättä. Jumala armossaan johdattakoon meitä kunnioittamaan enemmän Jumalaa kuin ihmisten perinteitä.

Äänestä

Kyllä me jotenkin joulua vietetään.Elämmehän uudenliiton aikakautta, jossa vapauden laki Kristuksessa on voimassa ja lakiliitto on mennyttä aikaa.Se mikä on selkeästi väärin esim. varastaminen, valehtelu, haureuden harjoittaminen jne. on selkeästi syntiä, mutta sitten on sellaisia asioita, jotka ovat omantunnonkysymyksiä kun niitä ei voi selkeästi rajata synniksi.
Joulunvietto voi helposti muodostua epäjumalanpalvonnaksi jos siitä tulee kohde , jota palvotaan ja kumarretaan.Annetaan joululle kaikki huomiomme aika, voimat, rahat , mutta eihän se ole muuta kuin juhlapäivä ihmisten tekemänä ja määrittelemänä almanakkaan , mutta joulu ei voi meitä auttaa ja synnistä pelastaa .Emme silti pelastu siten, että emme vietä joulua tai noudatamme muita säännöksiä, vaan pelastumme uskomalla syntimme anteeksi Jeesuksen Kristuksen veressä ja nimessä.Hän sovitti syntimme Golgatan ristillä ja vuodatti sovintoverensä syntiemme sovitukseksi.

KR 33/38
Galattalaisille 3
1. Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?
2. Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta?
3. Niinkö älyttömiä olette? Te alotitte Hengessä, lihassako nyt lopetatte?
13. Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta, kun hän tuli kiroukseksi meidän edestämme - sillä kirjoitettu on: "Kirottu on jokainen, joka on puuhun ripustettu" -

1 Korinttolaisille 10
31. Söittepä siis tai joitte tai teittepä mitä hyvänsä, tehkää kaikki Jumalan kunniaksi.
23. "Kaikki on luvallista", mutta ei kaikki ole hyödyksi; "kaikki on luvallista", mutta ei kaikki rakenna.

Monet "yllätys" joululahjat ovat saajilleen tarpeettomia, ei kuitenkaan kaikki.
Liiallinen lahjojen osto on raskasta puuhaa ja vie paljon rahaa, aikaa, voimia ja voi aiheuttaa jopa taloudellisia ongelmia joulun jälkeen kun rahat on loppu.
Monenmoinen jouruoka ja makea tuo helposti liikakiloja.
Maalliseen jouluun liittyy myös paljon mystistä satumaailmaa, joka on pakanaperinnettä ja ei edes totta.Samoin satumainen tunnelmointi, mikä ei ole mitään tekemistä Jeesusken Kristuksen syntymän kanssa. Samoin maailmalliset harmoniset sävelet joululauluineen eivät meitä pelasta, mutta Jumalan kunniaksi laulettuina hengelliset laulut virvoittavat sieluamme ja ilahduttaa Jumalaa kun ylistämme Hänen suuruuttaan ja kiitämme Jeesuksesta.

Yksinäiset voivat myös olla ahdistuneita jouluna ja heitä erityisesti tulisi muistaa silloin ja muinakin aikoina vuodessa.

Hyviä puolia on mahtava jouluevankeliumi.Jeesusvauva, enkelit, paimenet, tähti jne. Tätä kun luetaan ja pidetään esillä jouluna niin kylvetään Jumalan sanaa ja ihmiset saavat kuulla Jeesuksesta.

Kohtuudella nautitut joulunantimet yhdessä perhekunnan kanssa evankeliumin lukuineen luo perhekunnatalaisten keskinäistä yhteyttä kun muistetaan Vapahtajaamme.Samoin lämminhenkinen jouluna tapahtuva pienimuotoinen kahvittelu seurakunnissa seurakuntalaisten kesken.

Joulukuusikin voi olla Jumalan kunniaksi "joulukukka" Kaikki on puhdasta puhtaille Raamatun mukaan.Oikean kuusen hankinta on tosin aika työlästä hakuineen ja kun kuusi karistaa havunneuloja ja voi olla aika kallis.Oli kuusi tai ei, kuusella tai kuusettomuudella emme pelastu vaan uskomalla Jeesus Kristus Pyhästä Hengestä siinneeksi Jumalan Pojaksi ja että Hän on syntimme sovittanut ja uskomalla Häneen saa synnit anteeksi.

Jaakobin kirje 2

8. Vaan jos täytätte kuninkaallisen lain Raamatun mukaan: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi", niin te hyvin teette;
***12. Puhukaa niin ja tehkää niin kuin ne, jotka vapauden laki on tuomitseva. ***

On se tosiasia ,että siitä joulusta voi tulla nehustan eli se palvonnan kohde, vaikka Jeesus Kristus on pääasia ja tärkein, mutta maallinen joulunvietto massiivisena vie todella paljon aikaa, voimia ja varoja.Ei siinä ehditä todella sydämestä hiljentyä kun ihan rättiväsyneenä jouluaattona vietetään sitä "joulua" ja helposti siinä tulee syötyäkin itsensä ähkyksi.

Ihan hyvä, että tämä "joulunpalvonta kissa" on nostettu pöydälle tarkasteltavaksi.
Meillä yksinkertaistetaan ja pyrimme turhan karsimaan pois, jotta jää oleellinen, Jeesus Kristus.Hänestä saarnaamismahdollisuudet lisääntyvät jouluna yhteiskunnassa ja ristiinanaulittua Jeesusta Kristusta ja Hänen lunastustyötään tulee uskovien julistaa jouna niin paljon kuin kykenevät .

Syömme siis melko rasvattoman kinkun, sehän Raamatun mukaan uudessaliitossa menee vatsaan ja ulostuu pois, joten ei voi saastuttaa, kuten eivät ruoat saastuta ihmistä .Itse en erityisemmin kinkusta välitä.Syömme siis perinteisen jouluaterian laatikkoineen ym.lisukkeineen. Arvomme lahjanoston, hinta sovittu noin 30e yleensä.Jotka haluavat osallistua heille laitetaan nimilappu ja sitten arvotaan kuka osta kenelle.Saamme yhden lahjan per nuppi ja ostaminen on siis halpaa ja vaivatonta.

En väitä olevani oikeassa, mutta näin olen tähän mennessä tämän jouluasian ymmärtänyt.
Uskovan tehtävä on kertoa toisille Jeesuksesta.

Äänestä

En lähde nyt kommentoimaan Petri Paavolan tai muiden opetuksia, mutta mitä tulee jouluun, se on pakanallinen juhla, jota uskovan ei tule viettää. Joulu on katolisen kirkon hapatusta ja väärin. Joulu eksyttää ihmisiä maailmanlaajuisesti uskonnollisuuteen ja väärään evankeliumiin. Jeesus ei syntynyt joulukuussa ja jouluun liittyy paljon pakanallisia traditioita ja se onkin epäjumalanpalvelusta. Mitä rakkautta on viettää joulua ja näin antaa ymmärtää muille ihmisille, että kyseessä olisi Jeesuksen mielen mukainen juhla? Jumala murehtii tätä pakanallista juhlaa, jota monet uskovatkin viettävät. Kun tiedät totuuden asiasta, sinulla ei tule olla mitään osallisuutta ko. juhlan kanssa. Muuten osallistut eksytykseen. Ja se on synti Jumalan edessä.

Äänestä
  • Väärä evankeliumi on jos kieltää Jeesuksen Kristukseksi, lihaantulleeksi ja julistaa jotakin muunlaista Jeesusta ja siten väärää evankeliumia.Monessa kohden me kaikki hairahdumme Raamatun mukaan , joten armosta me vain pelastumme, emme lain tekojen kautta.

    Eihän kristitty vietä mitään pakanallista juhlaa jos iloitsee Jeesuksen Kristuksen syntymästä .Pakanat uskoo joulupukkiin ja tonttujen tonttuiluita, mutta kristityt julistavat ristiinnaulittua Jeesusta Kristusta ja julistavat evankeliumia ja luvatusta Vapahtajasta, Messias on syntyny jokatapauksessa oli tarkka ajankohta mikä oli, pääpointti on ,että Jeesus Kristus on syntynyt eikä tarkka aikatieto päivälleen ole oleellisinta vaan tieto ,että näin on tapahtunut ja että tallainen Jeesus Kristus on .Ei Jumala ole määritellyt missä saa kertoa Jeesuksesta ja missä ei .Pakanoiden keksimän joulun aikana kristityt voivat iloita Jeesuksen syntymästä ja että Jumala on Hänet lähettänyt meitä siunaamaan kun käännymme pois syneitämme ja kertoa tätä pakanoillekkin, ettei ne tontut ja pukit voi auttaa tositilanteessa kun ovat satuolentoja.

    Emme julista lakia, älä tee tuota ja tätä, tee noin, mutta älä näin .Jokainen kristitty toimii juhlimisensa suhteen omantunnonmukaan ja toisen omatunto kestää iloitsemisen Jeesuksen syntymästä silloin kun pakanat juhlivat omaa tekemäänsä joulua voi kristitty mielestäni ihan hyvin iloita ja kertoa pakanoille Jeesuksen syntymästä ja miksi Hänet meille lähetettiin avuksi.Epärakentavaa on alkaa kaikissa seurakunnissa uskovien keskenään nahistelemaan voiko joulua viettää vai ei.Kaikki voimat ja energia menee uskovilta siihen ja jää toisarvoiseksi evankeliumin julistaminen.Kristityn vapaus ei tosin saa yllykkeenä lihalle vaan pitää tutkia mikä on hyvää, rakentavaa, mikä Jumalalle otollista.

    KR 33/38
    1 Korinttolaisille 9
    18. Mikä siis on minun palkkani? Se, että kun julistan evankeliumia, teen sen ilmaiseksi, niin etten käytä oikeutta, jonka evankeliumi minulle myöntää.
    19. Sillä vaikka minä olen riippumaton kaikista, olen tehnyt itseni kaikkien palvelijaksi, voittaakseni niin monta kuin suinkin,
    20. ja olen ollut juutalaisille ikäänkuin juutalainen, voittaakseni juutalaisia; lain alaisille ikäänkuin lain alainen, vaikka itse en ole lain alainen, voittaakseni lain alaiset;
    21. ilman lakia oleville ikäänkuin olisin ilman lakia - vaikka en ole ilman Jumalan lakia, vaan olen Kristuksen laissa - voittaakseni ne, jotka ovat ilman lakia;
    22. heikoille minä olen ollut heikko, voittaakseni heikot; kaikille minä olen ollut kaikkea, pelastaakseni edes muutamia.
    23. Mutta kaiken minä teen evankeliumin tähden, että minäkin tulisin siitä osalliseksi.

    Neuvo pakanuudesta uskoontulleille.

    KR 33/38

    Apostolien teot 15
    28. Sillä Pyhä Henki ja me olemme nähneet hyväksi, ettei teidän päällenne ole pantava enempää kuormaa kuin nämä välttämättömät:
    29. että kartatte epäjumalille uhrattua ja verta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, ja haureutta. Jos te näitä vältätte, niin teidän käy hyvin. Jääkää hyvästi!"

    Kolossalaisille 2
    18. Älköön teiltä riistäkö voittopalkintoanne kukaan, joka on mieltynyt nöyryyteen ja enkelien palvelemiseen ja pöyhkeilee näyistään ja on lihallisen mielensä turhaan paisuttama
    19. eikä pitäydy häneen, joka on pää ja josta koko ruumis, nivelten ja jänteiden avulla koossa pysyen, kasvaa Jumalan antamaa kasvua.
    20. Jos te olette Kristuksen kanssa kuolleet pois maailman alkeisvoimista, miksi te, ikäänkuin eläisitte maailmassa, sallitte määrätä itsellenne säädöksiä:
    21. "Älä tartu, älä maista, älä koske!"

    Äänestä

  • Hei nimimerkki varokaa_eksytyksiä.Eihän meidän tulee opettaa mitään Jeesuksen mielenmukaisa juhlia vaan saarnata ristiinaulittua Jeesusta Kristusta.Pakanat on vapautettu "juhlimisista"Ei kukaan juhlimalla tai juhlimatta jättämisellä pelastu vaan uskomalla Jeesukseen Kristukseen ja kaikki ei kaikkea ymmärrä heti tai ymmärtävät eri ajoituksella, joten turha kristittyjen on alkaa yrittämään määräillä toistemme omaatuntoa mitä saat tehda ja mitä et.Joudutaan lain alle jos näin toimitaan ja julistetaankin laintekojen kautta pelastumista mikä ei ole totta.Vain uskomalla Jeesukseen pelastutaan ja sitten jokainen sen kasvun mukaan minkä Jumala antaa etenee pyhityksessä ja jättää pois epäolennaisinta esim. joulunvieton, mutta kaikkien omatunto ei sitä koe vääräksi jos ei palvo joulua vaan Jeesusta Kristusta.Näin olen asita ymärtänyt, mutta voin olla myös väärässäkin, olemme vajavaisia.

    Ei lue joulusta mitään.kristus on lain loppu.Pelastumme armosta.

    KR 33/38
    Apostolien teot 15
    28. Sillä Pyhä Henki ja me olemme nähneet hyväksi, ettei teidän päällenne ole pantava enempää kuormaa kuin nämä välttämättömät:
    29. että kartatte epäjumalille uhrattua ja verta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, ja haureutta. Jos te näitä vältätte, niin teidän käy hyvin. Jääkää hyvästi!"

    Äänestä

  • armostapelastettu kirjoitti:

    Väärä evankeliumi on jos kieltää Jeesuksen Kristukseksi, lihaantulleeksi ja julistaa jotakin muunlaista Jeesusta ja siten väärää evankeliumia.Monessa kohden me kaikki hairahdumme Raamatun mukaan , joten armosta me vain pelastumme, emme lain tekojen kautta.

    Eihän kristitty vietä mitään pakanallista juhlaa jos iloitsee Jeesuksen Kristuksen syntymästä .Pakanat uskoo joulupukkiin ja tonttujen tonttuiluita, mutta kristityt julistavat ristiinnaulittua Jeesusta Kristusta ja julistavat evankeliumia ja luvatusta Vapahtajasta, Messias on syntyny jokatapauksessa oli tarkka ajankohta mikä oli, pääpointti on ,että Jeesus Kristus on syntynyt eikä tarkka aikatieto päivälleen ole oleellisinta vaan tieto ,että näin on tapahtunut ja että tallainen Jeesus Kristus on .Ei Jumala ole määritellyt missä saa kertoa Jeesuksesta ja missä ei .Pakanoiden keksimän joulun aikana kristityt voivat iloita Jeesuksen syntymästä ja että Jumala on Hänet lähettänyt meitä siunaamaan kun käännymme pois syneitämme ja kertoa tätä pakanoillekkin, ettei ne tontut ja pukit voi auttaa tositilanteessa kun ovat satuolentoja.

    Emme julista lakia, älä tee tuota ja tätä, tee noin, mutta älä näin .Jokainen kristitty toimii juhlimisensa suhteen omantunnonmukaan ja toisen omatunto kestää iloitsemisen Jeesuksen syntymästä silloin kun pakanat juhlivat omaa tekemäänsä joulua voi kristitty mielestäni ihan hyvin iloita ja kertoa pakanoille Jeesuksen syntymästä ja miksi Hänet meille lähetettiin avuksi.Epärakentavaa on alkaa kaikissa seurakunnissa uskovien keskenään nahistelemaan voiko joulua viettää vai ei.Kaikki voimat ja energia menee uskovilta siihen ja jää toisarvoiseksi evankeliumin julistaminen.Kristityn vapaus ei tosin saa yllykkeenä lihalle vaan pitää tutkia mikä on hyvää, rakentavaa, mikä Jumalalle otollista.

    KR 33/38
    1 Korinttolaisille 9
    18. Mikä siis on minun palkkani? Se, että kun julistan evankeliumia, teen sen ilmaiseksi, niin etten käytä oikeutta, jonka evankeliumi minulle myöntää.
    19. Sillä vaikka minä olen riippumaton kaikista, olen tehnyt itseni kaikkien palvelijaksi, voittaakseni niin monta kuin suinkin,
    20. ja olen ollut juutalaisille ikäänkuin juutalainen, voittaakseni juutalaisia; lain alaisille ikäänkuin lain alainen, vaikka itse en ole lain alainen, voittaakseni lain alaiset;
    21. ilman lakia oleville ikäänkuin olisin ilman lakia - vaikka en ole ilman Jumalan lakia, vaan olen Kristuksen laissa - voittaakseni ne, jotka ovat ilman lakia;
    22. heikoille minä olen ollut heikko, voittaakseni heikot; kaikille minä olen ollut kaikkea, pelastaakseni edes muutamia.
    23. Mutta kaiken minä teen evankeliumin tähden, että minäkin tulisin siitä osalliseksi.

    Neuvo pakanuudesta uskoontulleille.

    KR 33/38

    Apostolien teot 15
    28. Sillä Pyhä Henki ja me olemme nähneet hyväksi, ettei teidän päällenne ole pantava enempää kuormaa kuin nämä välttämättömät:
    29. että kartatte epäjumalille uhrattua ja verta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, ja haureutta. Jos te näitä vältätte, niin teidän käy hyvin. Jääkää hyvästi!"

    Kolossalaisille 2
    18. Älköön teiltä riistäkö voittopalkintoanne kukaan, joka on mieltynyt nöyryyteen ja enkelien palvelemiseen ja pöyhkeilee näyistään ja on lihallisen mielensä turhaan paisuttama
    19. eikä pitäydy häneen, joka on pää ja josta koko ruumis, nivelten ja jänteiden avulla koossa pysyen, kasvaa Jumalan antamaa kasvua.
    20. Jos te olette Kristuksen kanssa kuolleet pois maailman alkeisvoimista, miksi te, ikäänkuin eläisitte maailmassa, sallitte määrätä itsellenne säädöksiä:
    21. "Älä tartu, älä maista, älä koske!"

    Kuules nyt, ottamalla osaa katolisen kirkon joulunviettoon, otat osaa katoliseen kirkkoon. Raamattu käskee eroamaan harhaopeista. Kyse ei tässä ole jostain omantunnon asiasta vaan Jumalan Sanan mukaisesta totuudesta. Suurin osa nk. "kristityistä" viettää joulua kaikkine pakanallisine traditioineen; on joulukuuset, joulupukki, tontut jne. Pakanat mieltävät "kristillisen" joulun sellaiseksi jossa mukana ovat myös kuuset ja joulupukit. He eivät kristittyjen joulunvietosta näe, että kristityt viettäisivät sitä jotenkin aivan eri tavalla. Pakanat näkevät juuri sen uskonnollisen "kristiyden", eivät todellista Jumalan palvelusta eli Jeesuksen seuraamista Pyhässä Hengessä ja totuudessa, johon eivät kuulu Jumalaa imitoiva joulupukki, tontut, epäjumalakuusi jne. Joka tietää totuuden siitä, että joulu ei ole kristillinen juhla vaan katolisen kirkon "lahja" maailmalle, eikä tee parannusta joulun vietosta, tekee syntiä Jumalaa vastaan ja ottaa osaa katolisen kirkon opetukseen ja on osallinen muidenkin synneistä. Siinä sinulle Jumalan Sanan totuutta. En käsitä tätä katolisen kirkon juhlien puolustusta, josta uskovat haluavat kynsin ja hampain pitää kiinni. No, vetoaahan joulu tunteisiin ja silloin saa kokea kaikkea kivaa niin eihän sitä ole mukava jättää pois. Mitä läheisetkin sanoisivat? Sinäkö joka olet kristitty et vietä joulua? Joulu on epäjumala, ei mikään totuudenmukainen Jumalalle tehtävä palvelus. Jeesus ei ketään ohjaa viettämään joulua. Ihminen seuraa omaa lihaansa jos ottaa osaa näihin pakanajuhliin. Joulu on pakanajuhla eikä muuta. Ja jouluna saarnattava Jeesus on toinen "Jeesus", ei Vapahtajamme ja Herramme. Näkee mikä epäjumala joulu on kun aletaan puhumaan omantunnon kysymyksistä väärässä asiayhteydessä. Onhan se epäjumala kun monet uskovatkaan eivät siitä halua luopua. "Ihana tunteellinen juhla" - just niin, pelkkää epäjumalanpalvelusta ja ihmisten eksytystä. Mitä rakkautta uskovilta viettää joulua ja vetää ei-uskovia mukaan pakanallisiin traditioihin. Katolinen kirkko hurraa. Oletteko niin eksyneitä? Ettekö halua valita Jeesusta näiden pakanajuhlien sijasta? Joulusta ei saa kristillistä saarnataan jouluna kuinka paljon Jeesusta tahansa. Jeesus ei syntynyt jouluna eikä meidän tule viettää Hänen syntymäpäiväänsä vaan seurata Häntä totuudessa ja Pyhässä Hengessä. Sen sijaan ehtoollinen on määritelty Raamatussa, jota vietetään Hänen muistoksensa, jos siihen on mahdollisuus. Ehtoollisellekaan ei pidä mennä, jos ei ole paikkaa, jossa voisi sitä viettää. Monet paikat kun ovat täysin eksyksissä - saarnataan väärää evankeliumia, mennään hurmahenkien mukana, kuunnellaan lihallisia puheita, miellytetään ihmisiä ja pidetään hauskaa. Rakkautta on puhua ihmisille siitä, että joulu eksyttää ja kertoa mitä evankeliumi oikeasti on. Tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi. Ottakaa Herra Jeesus vastaan Vapahtajana ja Herrana ja seuratkaa Häntä joka päivä totuudessa ja Pyhässä Hengessä, Häntä totellen ja unohtakaa nämä katolisen kirkon susimaiset juhlat.

    Äänestä

  • varokaa_eksytyksiä kirjoitti:

    Kuules nyt, ottamalla osaa katolisen kirkon joulunviettoon, otat osaa katoliseen kirkkoon. Raamattu käskee eroamaan harhaopeista. Kyse ei tässä ole jostain omantunnon asiasta vaan Jumalan Sanan mukaisesta totuudesta. Suurin osa nk. "kristityistä" viettää joulua kaikkine pakanallisine traditioineen; on joulukuuset, joulupukki, tontut jne. Pakanat mieltävät "kristillisen" joulun sellaiseksi jossa mukana ovat myös kuuset ja joulupukit. He eivät kristittyjen joulunvietosta näe, että kristityt viettäisivät sitä jotenkin aivan eri tavalla. Pakanat näkevät juuri sen uskonnollisen "kristiyden", eivät todellista Jumalan palvelusta eli Jeesuksen seuraamista Pyhässä Hengessä ja totuudessa, johon eivät kuulu Jumalaa imitoiva joulupukki, tontut, epäjumalakuusi jne. Joka tietää totuuden siitä, että joulu ei ole kristillinen juhla vaan katolisen kirkon "lahja" maailmalle, eikä tee parannusta joulun vietosta, tekee syntiä Jumalaa vastaan ja ottaa osaa katolisen kirkon opetukseen ja on osallinen muidenkin synneistä. Siinä sinulle Jumalan Sanan totuutta. En käsitä tätä katolisen kirkon juhlien puolustusta, josta uskovat haluavat kynsin ja hampain pitää kiinni. No, vetoaahan joulu tunteisiin ja silloin saa kokea kaikkea kivaa niin eihän sitä ole mukava jättää pois. Mitä läheisetkin sanoisivat? Sinäkö joka olet kristitty et vietä joulua? Joulu on epäjumala, ei mikään totuudenmukainen Jumalalle tehtävä palvelus. Jeesus ei ketään ohjaa viettämään joulua. Ihminen seuraa omaa lihaansa jos ottaa osaa näihin pakanajuhliin. Joulu on pakanajuhla eikä muuta. Ja jouluna saarnattava Jeesus on toinen "Jeesus", ei Vapahtajamme ja Herramme. Näkee mikä epäjumala joulu on kun aletaan puhumaan omantunnon kysymyksistä väärässä asiayhteydessä. Onhan se epäjumala kun monet uskovatkaan eivät siitä halua luopua. "Ihana tunteellinen juhla" - just niin, pelkkää epäjumalanpalvelusta ja ihmisten eksytystä. Mitä rakkautta uskovilta viettää joulua ja vetää ei-uskovia mukaan pakanallisiin traditioihin. Katolinen kirkko hurraa. Oletteko niin eksyneitä? Ettekö halua valita Jeesusta näiden pakanajuhlien sijasta? Joulusta ei saa kristillistä saarnataan jouluna kuinka paljon Jeesusta tahansa. Jeesus ei syntynyt jouluna eikä meidän tule viettää Hänen syntymäpäiväänsä vaan seurata Häntä totuudessa ja Pyhässä Hengessä. Sen sijaan ehtoollinen on määritelty Raamatussa, jota vietetään Hänen muistoksensa, jos siihen on mahdollisuus. Ehtoollisellekaan ei pidä mennä, jos ei ole paikkaa, jossa voisi sitä viettää. Monet paikat kun ovat täysin eksyksissä - saarnataan väärää evankeliumia, mennään hurmahenkien mukana, kuunnellaan lihallisia puheita, miellytetään ihmisiä ja pidetään hauskaa. Rakkautta on puhua ihmisille siitä, että joulu eksyttää ja kertoa mitä evankeliumi oikeasti on. Tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi. Ottakaa Herra Jeesus vastaan Vapahtajana ja Herrana ja seuratkaa Häntä joka päivä totuudessa ja Pyhässä Hengessä, Häntä totellen ja unohtakaa nämä katolisen kirkon susimaiset juhlat.

    Lisäisin vielä, että valehtelijat eivät peri taivasten valtakuntaa. Jouluna juhlitaan "Jeesuksen" syntymäpäivää. Jeesus taas ei syntynyt jouluna. Ottamalla osaa jouluun antaa muille ymmärtää, että juhlii Jeesuksen syntymäpäivää ja VALEHTELEE, koska Jeesus ei syntynyt joulukuussa. Toimii siis vastoin Jumalan Sanaa ja ottaa osaa antikristilliseen juhlaan.

    Äänestä

  • varokaa_eksytyksiä kirjoitti:

    Lisäisin vielä, että valehtelijat eivät peri taivasten valtakuntaa. Jouluna juhlitaan "Jeesuksen" syntymäpäivää. Jeesus taas ei syntynyt jouluna. Ottamalla osaa jouluun antaa muille ymmärtää, että juhlii Jeesuksen syntymäpäivää ja VALEHTELEE, koska Jeesus ei syntynyt joulukuussa. Toimii siis vastoin Jumalan Sanaa ja ottaa osaa antikristilliseen juhlaan.

    Toteaisin, että kristityt jouluna iloitsevat Jeesuksen syntymästä ja tuovat sitä totuutta ja tapahtumaa esiin ja tätä on verrattu "syntymäpäivän " viettoon, joten uskoisin, ettei kyse ole tarkoituksellisesta valehtelusta.
    Olet oikeassa, ettei Jeesus Kristus ole syntynyt ajallisesti jouluna ja hyvä se tosiasia on tuoda esiin, että tämä kristittyjen iloitseminen pakanalisen joulun aikaan liittyen Jeesuksen Kristuksen syntymään ei liity pakanalliseen jouluun .

    Oleellisinta on kuitenkin, että Jeesus Kristus on syntynyt silloin kun on syntynyt ja saamme kiittää vaikka joka hetki tästä Jumalan lahjasta.Raamatussa ei kielletä milloin saat iloita Vapahtajastasi. Emme ole lain alla vaan armon.

    1 Korinttolaisille 6
    12. Kaikki on minulle luvallista, mutta ei kaikki ole hyödyksi; kaikki on minulle luvallista, mutta minä en saa antaa minkään itseäni vallita.

    Äänestä

  • amrostapelastettu kirjoitti:

    Toteaisin, että kristityt jouluna iloitsevat Jeesuksen syntymästä ja tuovat sitä totuutta ja tapahtumaa esiin ja tätä on verrattu "syntymäpäivän " viettoon, joten uskoisin, ettei kyse ole tarkoituksellisesta valehtelusta.
    Olet oikeassa, ettei Jeesus Kristus ole syntynyt ajallisesti jouluna ja hyvä se tosiasia on tuoda esiin, että tämä kristittyjen iloitseminen pakanalisen joulun aikaan liittyen Jeesuksen Kristuksen syntymään ei liity pakanalliseen jouluun .

    Oleellisinta on kuitenkin, että Jeesus Kristus on syntynyt silloin kun on syntynyt ja saamme kiittää vaikka joka hetki tästä Jumalan lahjasta.Raamatussa ei kielletä milloin saat iloita Vapahtajastasi. Emme ole lain alla vaan armon.

    1 Korinttolaisille 6
    12. Kaikki on minulle luvallista, mutta ei kaikki ole hyödyksi; kaikki on minulle luvallista, mutta minä en saa antaa minkään itseäni vallita.

    Et näe eksytystä ja Jumalan Sanan totuutta niin et näe. Se siitä.

    Äänestä

Jehovan Todistajat ovat oikeassa, Jeesukseen uskova ei vietä pakanallisia juhlia kuten joulua.

Äänestä
  • Keskustellut olen Jehovan Todistajien kanssa. Heillekään ei käy sapatti pyhäpäiväksi.

    Äänestä

Raamatussa ei kerrota mihin aikaan vuodesta Jeesus syntyi, joten on selvää, että meidän ei tule viettää hänen syntymäpäivää. Missään kohtaa Raamattua ei ole käskyä viettää joulua. Raamatussa on Jumala ilmoittanut hänen juhlapyhät. Omien juhlapyhien keksiminen omasta päästä Herran juhlapyhien sijaan on syntiä. Raamatussa ainoastaan pakanat Faarao ja Herodes viettävät syntymäpäiviään, ja molempien bileet päättyvät murhaan. Raamatussa Jerobeam keksi omasta päästään juhlan, sen kaltaisen jota vietettiin Juudassa, eikä Jumala katsonut sitä hyvällä.

Äänestä
  • En minä joulua pidä minään Herran juhlapyhänä. Ei Raamatussa ole mitään uudessaliitossa käskyä milloin Jeesuksen Kristuksen syntymää saa muistaa ja siitä iloita, kukin toimii omantuntonsa mukaan. Jos kuitenkin yhteiskunnallisen maallisen "joulunajan" aikana näin ei saisi tehdä ja siitä olisi selvä kielto, niin sitten ei niin tehtäisi, mutta kun tämä on jokaisen omantunnonasia.Hyvä pakanoidenkin saada edes jotakin tietoa maallisessa pakanuudessaan, että Jeesus Kristus on HERRA. Voimme kylvää tätä ilosanomaa pakanoille heidän "joulunaan" ja kylvää Jumalan sanaa kasvamaan heidän sydämiinsä, jotta he jonakin päivänä löytäisivät todellisen Vapahtajan.

    Luukas2
    10. Mutta enkeli sanoi heille: "Älkää peljätkö; sillä katso, minä ilmoitan teille suuren ilon, joka on tuleva kaikelle kansalle:
    11. teille on tänä päivänä syntynyt Vapahtaja, joka on Kristus, Herra, Daavidin kaupungissa.
    12. Ja tämä on teille merkkinä: te löydätte lapsen kapaloituna ja seimessä makaamassa."
    13. Ja yhtäkkiä oli enkelin kanssa suuri joukko taivaallista sotaväkeä, ja he ylistivät Jumalaa ja sanoivat:
    14. "Kunnia Jumalalle korkeuksissa, ja maassa rauha ihmisten kesken, joita kohtaan hänellä on hyvä tahto!"

    Äänestä

  • Ei varmaankaan kaikki syntymäpäiviään viettäneet vanhassa liitossa kuolleet ja lienee kai Faarao ja Herodes jo aiempinakin vuosina syntymäpäiviään viettäneet.Heidän ongelmansa lienee ollut itsensä korottaminen Jumalan asemaan ja että ihmisten piti palvoa ja totella heitä.

    Itse en muuten ole viettänyt synttäreitä vuosikymmeniin, mutta muut saavat viettää ihan vapaasti omantuntonsa mukaisesti.

    Äänestä

  • armostapelastettu kirjoitti:

    Ei varmaankaan kaikki syntymäpäiviään viettäneet vanhassa liitossa kuolleet ja lienee kai Faarao ja Herodes jo aiempinakin vuosina syntymäpäiviään viettäneet.Heidän ongelmansa lienee ollut itsensä korottaminen Jumalan asemaan ja että ihmisten piti palvoa ja totella heitä.

    Itse en muuten ole viettänyt synttäreitä vuosikymmeniin, mutta muut saavat viettää ihan vapaasti omantuntonsa mukaisesti.

    Tarkoitan että juutalaisuudessa ei ollut sellaista käsitettä kuin syntymäpäivän muistaminen. Kukaan juutalainen ei koskaan viettänyt kenenkään syntymäpäivää, siksi ei meidänkään tule muistaa Jeesuksen syntymäpäivää. Syntymäpäivä ei ole asia jota Raamatussa juhlittaisiin. Koska Raamattu ei kerro milloin Jeesus syntyi, on selvääkin selvempää että meidän ei tule muistaa hänen syntymäpäivää.

    Äänestä

Uskovat eksyvät seuraamaan vääriä henkiä ja haluavat uskoa joulun olevan Jeesuksen mielen mukainen juhla. Jumalan Sana kuitenkin kertoo meille totuuden. Joulu on pakanajuhla ja jokainen joulua viettävä valehtelee muille, koska Jeesus ei syntynyt joulukuussa ja Hän ei ikinä käskenyt viettämään Hänen syntymäpäiväänsä juhlana. Uudestisyntyneen uskovan tulee seurata Jeesusta joka hetki totuudessa ja Pyhässä Hengessä. Jos viettää joulua joulukuussa, ottaa osaa katolisen kirkon eksytykseen ja tätä kautta on osallinen muidenkin synneistä. Te joulun puolustajat, miksi ette usko Jumalan Sanaa? Älkää antako tunteiden hämätä. Meidän tulee elää totuudessa ja Jeesus toimii aina Sanansa mukaan. Niin erotatte sen mikä on Herralta ja mikä ei. Jeesus ei ohjaa ihmistä katolisen kirkon menoihin mukaan millään lailla. Me emme voi edes sivutuotteena viettää omaa joulua, vaikka ei olisi joulupukkeja mukana, sillä jos osallistuu millään tavoin joulukuussa joulun viettoon Jeesuksen syntymäpäivänä, on mukana katolisen kirkon eksytyksessä. Tämä on totuus.

Äänestä
  • Miksi joulua pitäisi pitää syntinä? Tottakai joulujuhlaa voi viettää kunhan muistaa kenen kunniaksi sitä vietetään.
    Jotkut varmaankin osaavat laskea taivaankartasta milloin Jeesus syntyi, mutta esim. minä en osaa sitä tehdä. En tiedä mikä tähti taivaalla tulee loistaa ja johdattaa Jeesuksen syntymäaikaan.
    Joulu on ihana juhla ja meillä sitä vietetään ilojuhlana Vapahtajan kunniaksi.
    Jeesuskin osallistui erilaisiin juhliin, esim. hääjuhlaan.
    Johannes 2
    1 Ja kolmantena päivänä oli häät Galilean Kaanassa, ja Jeesuksen äiti oli siellä.
    2 Ja myös Jeesus ja hänen opetuslapsensa olivat kutsutut häihin.

    Lehtimajajuhlaan Jeesus myöskin meni:
    Johannes 7
    10 Mutta kun hänen veljensä olivat menneet juhlille, silloin hänkin meni sinne, ei julki, vaan ikäänkuin salaa.
    11 Niin juutalaiset etsivät häntä juhlan aikana ja sanoivat: "Missä hän on?"
    12 Ja hänestä oli paljon kiistelyä kansassa; muutamat sanoivat: "Hän on hyvä", mutta toiset sanoivat: "Ei ole, vaan hän villitsee kansan".
    13 Ei kuitenkaan kukaan puhunut hänestä julkisesti, koska he pelkäsivät juutalaisia.
    14 Mutta kun jo puoli juhlaa oli kulunut, meni Jeesus ylös pyhäkköön ja opetti.
    15 Niin juutalaiset ihmettelivät ja sanoivat: "Kuinka tämä osaa kirjoituksia, vaikkei ole oppia saanut?"

    Äänestä

  • LähettiläsA kirjoitti:

    Miksi joulua pitäisi pitää syntinä? Tottakai joulujuhlaa voi viettää kunhan muistaa kenen kunniaksi sitä vietetään.
    Jotkut varmaankin osaavat laskea taivaankartasta milloin Jeesus syntyi, mutta esim. minä en osaa sitä tehdä. En tiedä mikä tähti taivaalla tulee loistaa ja johdattaa Jeesuksen syntymäaikaan.
    Joulu on ihana juhla ja meillä sitä vietetään ilojuhlana Vapahtajan kunniaksi.
    Jeesuskin osallistui erilaisiin juhliin, esim. hääjuhlaan.
    Johannes 2
    1 Ja kolmantena päivänä oli häät Galilean Kaanassa, ja Jeesuksen äiti oli siellä.
    2 Ja myös Jeesus ja hänen opetuslapsensa olivat kutsutut häihin.

    Lehtimajajuhlaan Jeesus myöskin meni:
    Johannes 7
    10 Mutta kun hänen veljensä olivat menneet juhlille, silloin hänkin meni sinne, ei julki, vaan ikäänkuin salaa.
    11 Niin juutalaiset etsivät häntä juhlan aikana ja sanoivat: "Missä hän on?"
    12 Ja hänestä oli paljon kiistelyä kansassa; muutamat sanoivat: "Hän on hyvä", mutta toiset sanoivat: "Ei ole, vaan hän villitsee kansan".
    13 Ei kuitenkaan kukaan puhunut hänestä julkisesti, koska he pelkäsivät juutalaisia.
    14 Mutta kun jo puoli juhlaa oli kulunut, meni Jeesus ylös pyhäkköön ja opetti.
    15 Niin juutalaiset ihmettelivät ja sanoivat: "Kuinka tämä osaa kirjoituksia, vaikkei ole oppia saanut?"

    Joulu on "ihana" katolisen kirkon perkeleellinen "lahja" maailmalle, joka eksyttää miljoonia ja miljoonia uskonnollisuuteen ja väärään evankeliumiin. Jeesus ei halua uskovan osallistuvan joulun viettoon millään lailla, koska muutoin hyväksyy katolisen kirkon tuoman perkeleellisen "lahjan" maailmalle ja on osa katolisen kirkon hapatusta ja eksytystä. Me emme voi juoda perkeleen maljasta ja Herran maljasta. Milloin tämä selviää joulun viettäjille?

    Äänestä

  • LähettiläsA kirjoitti:

    Miksi joulua pitäisi pitää syntinä? Tottakai joulujuhlaa voi viettää kunhan muistaa kenen kunniaksi sitä vietetään.
    Jotkut varmaankin osaavat laskea taivaankartasta milloin Jeesus syntyi, mutta esim. minä en osaa sitä tehdä. En tiedä mikä tähti taivaalla tulee loistaa ja johdattaa Jeesuksen syntymäaikaan.
    Joulu on ihana juhla ja meillä sitä vietetään ilojuhlana Vapahtajan kunniaksi.
    Jeesuskin osallistui erilaisiin juhliin, esim. hääjuhlaan.
    Johannes 2
    1 Ja kolmantena päivänä oli häät Galilean Kaanassa, ja Jeesuksen äiti oli siellä.
    2 Ja myös Jeesus ja hänen opetuslapsensa olivat kutsutut häihin.

    Lehtimajajuhlaan Jeesus myöskin meni:
    Johannes 7
    10 Mutta kun hänen veljensä olivat menneet juhlille, silloin hänkin meni sinne, ei julki, vaan ikäänkuin salaa.
    11 Niin juutalaiset etsivät häntä juhlan aikana ja sanoivat: "Missä hän on?"
    12 Ja hänestä oli paljon kiistelyä kansassa; muutamat sanoivat: "Hän on hyvä", mutta toiset sanoivat: "Ei ole, vaan hän villitsee kansan".
    13 Ei kuitenkaan kukaan puhunut hänestä julkisesti, koska he pelkäsivät juutalaisia.
    14 Mutta kun jo puoli juhlaa oli kulunut, meni Jeesus ylös pyhäkköön ja opetti.
    15 Niin juutalaiset ihmettelivät ja sanoivat: "Kuinka tämä osaa kirjoituksia, vaikkei ole oppia saanut?"

    >> Lehtimajajuhlaan Jeesus myöskin meni: <<

    Tietysti, koska käsky viettää lehtimajajuhlaa on Jumalan käsky. Jumala käskee meidän viettää happamattomanleivän juhlaa, pääsiäistä, helluntaita, pasuunansoiton juhlaa, yom kippuria ja lehtimajanjuhlaa, mutta missään kohtaa Raamattua meidän ei käsketä viettää joulua. Ei missään kohtaa. Missään kohtaa Raamattua meidän ei käsketä omasta päästä keksiä juhlia Herran juhlapyhien tilalle.

    Äänestä

  • Kristitty.net kirjoitti:

    >> Lehtimajajuhlaan Jeesus myöskin meni: <<

    Tietysti, koska käsky viettää lehtimajajuhlaa on Jumalan käsky. Jumala käskee meidän viettää happamattomanleivän juhlaa, pääsiäistä, helluntaita, pasuunansoiton juhlaa, yom kippuria ja lehtimajanjuhlaa, mutta missään kohtaa Raamattua meidän ei käsketä viettää joulua. Ei missään kohtaa. Missään kohtaa Raamattua meidän ei käsketä omasta päästä keksiä juhlia Herran juhlapyhien tilalle.

    Olet varmaankin lukenut miten Jeesuksen syntymää juhlittiin matalassa majassa, eli tallissa. Niin on tänäänkin, matalimmissakin majoissa juhlitaan Jeesuksen syntymää ja annetaan lahjoja,
    Matteus 2
    11 Niin he menivät huoneeseen ja näkivät lapsen ynnä Marian, hänen äitinsä. Ja he lankesivat maahan ja kumarsivat häntä, avasivat aarteensa ja antoivat hänelle lahjoja: kultaa ja suitsuketta ja mirhaa.
    Matalan majan lapsille pienikin lahja on kullan, suitsukkeiden ja mirhan arvoinen.
    Älkää riistäkö lapsilta iloa juhlia Vapahtajan syntymää.

    Äänestä

  • joulu.on.saatanasta kirjoitti:

    Joulu on "ihana" katolisen kirkon perkeleellinen "lahja" maailmalle, joka eksyttää miljoonia ja miljoonia uskonnollisuuteen ja väärään evankeliumiin. Jeesus ei halua uskovan osallistuvan joulun viettoon millään lailla, koska muutoin hyväksyy katolisen kirkon tuoman perkeleellisen "lahjan" maailmalle ja on osa katolisen kirkon hapatusta ja eksytystä. Me emme voi juoda perkeleen maljasta ja Herran maljasta. Milloin tämä selviää joulun viettäjille?

    Sinä olet yksi perkeleestä siinnyt.Hellarit ovat alinta kastia,syvyydestä nousseita petoja.Mikä sinä olet haukkumaan katollista kirkkoa!!!!

    Äänestä

  • LähettiläsA kirjoitti:

    Olet varmaankin lukenut miten Jeesuksen syntymää juhlittiin matalassa majassa, eli tallissa. Niin on tänäänkin, matalimmissakin majoissa juhlitaan Jeesuksen syntymää ja annetaan lahjoja,
    Matteus 2
    11 Niin he menivät huoneeseen ja näkivät lapsen ynnä Marian, hänen äitinsä. Ja he lankesivat maahan ja kumarsivat häntä, avasivat aarteensa ja antoivat hänelle lahjoja: kultaa ja suitsuketta ja mirhaa.
    Matalan majan lapsille pienikin lahja on kullan, suitsukkeiden ja mirhan arvoinen.
    Älkää riistäkö lapsilta iloa juhlia Vapahtajan syntymää.

    Ja joulun viettäjät haluavat juuri katolisen kirkon määrittelemänä ajankohtana viettää Jeesuksen syntymäpäivää. Jeesus ei ikinä käskenyt viettämään Hänen syntypäiväänsä, saatikka valehtelemaan että Hän olisi syntynyt joulukuussa, vaan joka päivä seuraamaan, palvelemaan ja ylistämään Häntä. Joulu johtaa ihmisiä uskonnollisuuteen ja joulu on täynnä pakanatraditioita, joita Jumala vihaa. Väitetään että ei mukamas olla osallisia katolisen kirkon valhejuhlasta, ja kuitenkin juuri samaan ajankohtaan halutaan viettää Jeesuksen "syntymäpäivää", vaikka Hän ei edes tullut maailmaan joulukuussa. Valehtelijat eivät peri taivasten valtakuntaan. Joulu eksyttää ihmisiä läpi maailman pahasti ja siitä moni valitsee olla osallinen. Onpa todellista rakkauden osoitusta muita kohtaan viettää katolisen kirkon valhejuhlaa ja olla osallinen näin katolisen kirkon eksytyksestä. Lisäksi, jouluna näkyvät "Jeesuksen" kuvat (jotka ovat muinakin aikoina esillä) ovat saatana, EI Jeesus. Saatana haluaa imitoida Jeesusta ja mikä helppo tapa saatanalle onkin saada ihmisten ihailu kuin ilmestyä "Jeesuksen" kuvana heidän eteensä. Jumala kieltää kaikki Jumalan kuvat Sanassaan. "Jeesus" - kuvat ovat epäjumalia, jotka tulee viskata pois. Ne pilkkaavat Jeesusta.

    Äänestä

  • LähettiläsA kirjoitti:

    Olet varmaankin lukenut miten Jeesuksen syntymää juhlittiin matalassa majassa, eli tallissa. Niin on tänäänkin, matalimmissakin majoissa juhlitaan Jeesuksen syntymää ja annetaan lahjoja,
    Matteus 2
    11 Niin he menivät huoneeseen ja näkivät lapsen ynnä Marian, hänen äitinsä. Ja he lankesivat maahan ja kumarsivat häntä, avasivat aarteensa ja antoivat hänelle lahjoja: kultaa ja suitsuketta ja mirhaa.
    Matalan majan lapsille pienikin lahja on kullan, suitsukkeiden ja mirhan arvoinen.
    Älkää riistäkö lapsilta iloa juhlia Vapahtajan syntymää.

    >> Olet varmaankin lukenut miten Jeesuksen syntymää juhlittiin matalassa majassa, eli tallissa. <<

    Ja missään kohtaa Raamattua ei käsketä viettää Jeesuksen syntymäjuhlaa 25. päivä joulukuuta.

    Äänestä

  • Kristitty.net kirjoitti:

    >> Olet varmaankin lukenut miten Jeesuksen syntymää juhlittiin matalassa majassa, eli tallissa. <<

    Ja missään kohtaa Raamattua ei käsketä viettää Jeesuksen syntymäjuhlaa 25. päivä joulukuuta.

    Ei missään kohtaa käsketä viettämään 25 joulukuuta Jeesuksen syntymäjuhlaa, kuten ei käsketä muinakaan aikoin sitä viettämään. Joka tapauksessa syntyi suuri ilo ja juhlat kun Jeesus syntyi ja sitä perinnettä kristityt jatkavat edelleen.
    Mikä ihmeen kumma tekee sen, että ihmiset ottaisivat toisiltaan kaiken kauniin. Ymmärtäisin jos kyseessä olisi sellainen uskonto, jossa Jeesusta alennetaan Jumalasta vaikkapa profeetaksi, esim. Islam.
    Jos mitä, niin Vapahtajan tänne syntymistä me saamme ilolla juhlia.

    Äänestä

  • LähettiläsA kirjoitti:

    Ei missään kohtaa käsketä viettämään 25 joulukuuta Jeesuksen syntymäjuhlaa, kuten ei käsketä muinakaan aikoin sitä viettämään. Joka tapauksessa syntyi suuri ilo ja juhlat kun Jeesus syntyi ja sitä perinnettä kristityt jatkavat edelleen.
    Mikä ihmeen kumma tekee sen, että ihmiset ottaisivat toisiltaan kaiken kauniin. Ymmärtäisin jos kyseessä olisi sellainen uskonto, jossa Jeesusta alennetaan Jumalasta vaikkapa profeetaksi, esim. Islam.
    Jos mitä, niin Vapahtajan tänne syntymistä me saamme ilolla juhlia.

    Mutta kun missään kohtaa Raamattua ei kerrota milloin Jeesus syntyi, on selvää että meidän ei tule hänen syntymäpäivää juhlia minään määrättynä päivänä.

    Äänestä

Lakipykälien laatiminen kieltoineen esim.joulunvietosta ei rakenna vaan hajoittaa.Joulunvietto tai viettämättäjättäminen ei ole pelastuksen kannalta olennainen asia.Toinen viettää joulua ja toinen ei.Kaikki mikä ei tapahdu uskosta on syntiä. Room 14:23 Jumalan sana lupaa omantunnonvapauden Kristuksessa. Uudessa liitossa ei ole lakipykäliä.Kaikki vääryys on syntiä.Yhteiskunnassa olevasta maallisesta joulusta tulee luopua, mutta joulunaikaan voi iloita j meille Jumalan antamasta lahjasta,Jeesuksesta Kristuksesta.

Roomalaisille 4
15. Sillä laki saa aikaan vihaa; mutta missä lakia ei ole, siellä ei ole rikkomustakaan.


Roomalaisille 14

1. Heikkouskoista hoivatkaa, rupeamatta väittelemään mielipiteistä.
2. Toinen uskoo saavansa syödä kaikkea, mutta toinen, joka on heikko, syö vihanneksia.
3. Joka syö, älköön halveksiko sitä, joka ei syö; ja joka ei syö, älköön tuomitko sitä, joka syö, sillä Jumala on ottanut hänet hoivaansa.
4. Mikä sinä olet tuomitsemaan toisen palvelijaa? Oman isäntänsä edessä hän seisoo tai kaatuu; mutta hän on pysyvä pystyssä, sillä Herra on voimallinen hänet pystyssä pitämään.
5. Toinen pitää yhden päivän toista parempana, toinen pitää kaikki päivät yhtä hyvinä; kukin olkoon omassa mielessään täysin varma.
6. Joka valikoi päiviä, se valikoi Herran tähden; ja joka syö, se syö Herran tähden, sillä hän kiittää Jumalaa; ja joka ei syö, se on Herran tähden syömättä ja kiittää Jumalaa.
7. Sillä ei kukaan meistä elä itsellensä, eikä kukaan kuole itsellensä.
8. Jos me elämme, niin elämme Herralle, ja jos kuolemme, niin kuolemme Herralle. Sentähden, elimmepä tai kuolimme, niin me olemme Herran omat.
9. Sillä sitä varten Kristus kuoli ja heräsi eloon, että hän olisi sekä kuolleitten että elävien Herra.
10. Mutta sinä, minkätähden sinä tuomitset veljeäsi? Taikka sinä toinen, minkätähden sinä halveksit veljeäsi? Sillä kaikki meidät asetetaan Jumalan tuomioistuimen eteen.
11. Sillä kirjoitettu on: "Niin totta kuin minä elän, sanoo Herra, minun edessäni pitää jokaisen polven notkistuman ja jokaisen kielen ylistämän Jumalaa".
12. Niin on siis meidän jokaisen tehtävä Jumalalle tili itsestämme.
13. Älkäämme siis enää toisiamme tuomitko, vaan päättäkää pikemmin olla panematta veljenne eteen loukkauskiveä tai langetusta.
14. Minä tiedän ja olen varma Herrassa Jeesuksessa, ettei mikään ole epäpyhää itsessään; vaan ainoastaan sille, joka pitää jotakin epäpyhänä, sille se on epäpyhää.
15. Mutta jos veljesi tulee murheelliseksi ruokasi tähden, niin sinä et enää vaella rakkauden mukaan. Älä saata ruuallasi turmioon sitä, jonka edestä Kristus on kuollut.
16. Älkää siis antako sen hyvän, mikä teillä on, joutua herjattavaksi;
17. sillä ei Jumalan valtakunta ole syömistä ja juomista, vaan vanhurskautta ja rauhaa ja iloa Pyhässä Hengessä.
18. Joka tässä kohden palvelee Kristusta, se on Jumalalle otollinen ja ihmisille kelvollinen.
19. Niin tavoitelkaamme siis sitä, mikä edistää rauhaa ja keskinäistä rakentumistamme.
20. Älä ruuan tähden turmele Jumalan työtä. Kaikki tosin on puhdasta, mutta sille ihmiselle, joka syö tuntoansa loukaten, se on pahaa.
21. Hyvä on olla lihaa syömättä ja viiniä juomatta ja karttaa sitä, mistä veljesi loukkaantuu tai joutuu lankeemukseen tai heikoksi tulee.
22. Pidä sinä itselläsi Jumalan edessä se usko, mikä sinulla on. Onnellinen on se, joka ei tuomitse itseään siitä, minkä hän oikeaksi havaitsee;
23. mutta joka epäröi ja kuitenkin syö, on tuomittu, koska se ei tapahdu uskosta; sillä kaikki, mikä ei ole uskosta, on syntiä.


Galattalaisille 5

1. Vapauteen Kristus vapautti meidät. Pysykää siis lujina, älkääkä antako uudestaan sitoa itseänne orjuuden ikeeseen.
2. Katso, minä, Paavali, sanon teille, että jos ympärileikkautatte itsenne, niin Kristus ei ole oleva teille miksikään hyödyksi.
3. Ja minä todistan taas jokaiselle ihmiselle, joka ympärileikkauttaa itsensä, että hän on velvollinen täyttämään kaiken lain.
4. Te olette joutuneet pois Kristuksesta, te, jotka tahdotte lain kautta tulla vanhurskaiksi; te olette langenneet pois armosta.
5. Sillä me odotamme uskosta vanhurskauden toivoa Hengen kautta.
6. Sillä Kristuksessa Jeesuksessa ei auta ympärileikkaus eikä ympärileikkaamattomuus, vaan rakkauden kautta vaikuttava usko.

Äänestä
  • >> Uudessa liitossa ei ole lakipykäliä. <<

    Hurraa! Nyt kaikki joukolla tappamaan, varastamaan ja tekemään huorin, sillä uudessa liitossa ei ole mitään lakipykäliä! Palvokaamme siis epäjumalia ja uhrataan lapsiamme Molokille, lakia ei enää ole!

    Äänestä

  • Ei ole lakipykäliä on vain rakkaudenkautta vaikuttava usko.Kirjoitukset tulee myös hyvin tuntea. Uudentestamentin opetuksista huomaa mikä on syntiä,ettei eksy esim. luulemaan että saa tehdä mitä vain.

    Galattalaisille 5

    1. Vapauteen Kristus vapautti meidät. Pysykää siis lujina, älkääkä antako uudestaan sitoa itseänne orjuuden ikeeseen.

    13. Te olette näet kutsutut vapauteen, veljet; älkää vain salliko vapauden olla yllykkeeksi lihalle, vaan palvelkaa toisianne rakkaudessa.
    14. Sillä kaikki laki on täytetty yhdessä käskysanassa, tässä: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi".
    15. Mutta jos te purette ja syötte toisianne, katsokaa, ettette toinen toistanne perin hävitä.
    16. Minä sanon: vaeltakaa Hengessä, niin ette lihan himoa täytä.
    17. Sillä liha himoitsee Henkeä vastaan, ja Henki lihaa vastaan; nämä ovat nimittäin toisiansa vastaan, niin että te ette tee sitä, mitä tahdotte.
    18. Mutta jos te olette Hengen kuljetettavina, niin ette ole lain alla.
    19. Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus,
    20. epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat, lahkot,
    21. kateus, juomingit, mässäykset ja muut senkaltaiset, joista teille edeltäpäin sanon, niinkuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa.
    22. Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen.
    23. Sellaista vastaan ei ole laki.
    24. Ja ne, jotka ovat Kristuksen Jeesuksen omat, ovat ristiinnaulinneet lihansa himoineen ja haluineen.
    25. Jos me Hengessä elämme, niin myös Hengessä vaeltakaamme.

    Meitä kehoitetaan tutkimaan mikä on hyvää, mikä Jumalalle otollista .Kaikki vääryys on syntiä uudellapuolella kuten vanhallakin, mutta ero on siinä, ettei lain tekoja tekemällä ja noudattamalla pelastuta vaan uskomalla Jeesukseen.Ei kukaan ole koskaan täyttänyt lakia täyttänyt kuin yksin Jeesus Kristus.

    Mikäli jonkun omatunto loukkaantuu siitä, että yhteiskunnassa vietettävän maallisen joulun aikana kristityt muistelevat Jeesuksen syntymää ja siihen liittyvää kaunista tapahtumaa ja iloa niin hän voi olla osallistumatta tähän, mutta käsittääkseni ei ole oikeutta vaatia toisia toimimaan samoin kuin itse omassatunnossaan kokee, koska kyseessä on ymmärtääkseni omantunnon asia.Pakanoita on esimerkiksi tullut uskoon maailmassa hyvin eri kulttuureista , eikä voida olettaa, että heidän tulisi luopua sellaisesta kulttuurissaan olevasta mitä ei voida synnksi määritellä.Ihmisten hengellinen kasvu on myös eri vaiheissa.

    Uudenliiton "perusohje"
    Markus 12
    29. Jeesus vastasi: "Ensimmäinen on tämä: 'Kuule, Israel: Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi ainoa;
    30. ja rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi ja kaikesta voimastasi'.
    31. Toinen on tämä: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'. Ei ole mitään käskyä, suurempaa kuin nämä."

    Äänestä

  • armostapelastettu kirjoitti:

    Ei ole lakipykäliä on vain rakkaudenkautta vaikuttava usko.Kirjoitukset tulee myös hyvin tuntea. Uudentestamentin opetuksista huomaa mikä on syntiä,ettei eksy esim. luulemaan että saa tehdä mitä vain.

    Galattalaisille 5

    1. Vapauteen Kristus vapautti meidät. Pysykää siis lujina, älkääkä antako uudestaan sitoa itseänne orjuuden ikeeseen.

    13. Te olette näet kutsutut vapauteen, veljet; älkää vain salliko vapauden olla yllykkeeksi lihalle, vaan palvelkaa toisianne rakkaudessa.
    14. Sillä kaikki laki on täytetty yhdessä käskysanassa, tässä: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi".
    15. Mutta jos te purette ja syötte toisianne, katsokaa, ettette toinen toistanne perin hävitä.
    16. Minä sanon: vaeltakaa Hengessä, niin ette lihan himoa täytä.
    17. Sillä liha himoitsee Henkeä vastaan, ja Henki lihaa vastaan; nämä ovat nimittäin toisiansa vastaan, niin että te ette tee sitä, mitä tahdotte.
    18. Mutta jos te olette Hengen kuljetettavina, niin ette ole lain alla.
    19. Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus,
    20. epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat, lahkot,
    21. kateus, juomingit, mässäykset ja muut senkaltaiset, joista teille edeltäpäin sanon, niinkuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa.
    22. Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen.
    23. Sellaista vastaan ei ole laki.
    24. Ja ne, jotka ovat Kristuksen Jeesuksen omat, ovat ristiinnaulinneet lihansa himoineen ja haluineen.
    25. Jos me Hengessä elämme, niin myös Hengessä vaeltakaamme.

    Meitä kehoitetaan tutkimaan mikä on hyvää, mikä Jumalalle otollista .Kaikki vääryys on syntiä uudellapuolella kuten vanhallakin, mutta ero on siinä, ettei lain tekoja tekemällä ja noudattamalla pelastuta vaan uskomalla Jeesukseen.Ei kukaan ole koskaan täyttänyt lakia täyttänyt kuin yksin Jeesus Kristus.

    Mikäli jonkun omatunto loukkaantuu siitä, että yhteiskunnassa vietettävän maallisen joulun aikana kristityt muistelevat Jeesuksen syntymää ja siihen liittyvää kaunista tapahtumaa ja iloa niin hän voi olla osallistumatta tähän, mutta käsittääkseni ei ole oikeutta vaatia toisia toimimaan samoin kuin itse omassatunnossaan kokee, koska kyseessä on ymmärtääkseni omantunnon asia.Pakanoita on esimerkiksi tullut uskoon maailmassa hyvin eri kulttuureista , eikä voida olettaa, että heidän tulisi luopua sellaisesta kulttuurissaan olevasta mitä ei voida synnksi määritellä.Ihmisten hengellinen kasvu on myös eri vaiheissa.

    Uudenliiton "perusohje"
    Markus 12
    29. Jeesus vastasi: "Ensimmäinen on tämä: 'Kuule, Israel: Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi ainoa;
    30. ja rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi ja kaikesta voimastasi'.
    31. Toinen on tämä: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'. Ei ole mitään käskyä, suurempaa kuin nämä."

    >> Ei ole lakipykäliä on vain rakkaudenkautta vaikuttava usko. <<

    Hallelujaa, nyt kaikki joukolla tappamaan, varastamaan ja tekemään huorin, ei ole mitään lakipykäliä!

    Äänestä

>>Koska Raamattu ei kerro milloin Jeesus syntyi, on selvääkin selvempää että meidän ei tule muistaa hänen syntymäpäivää. >>

Aivan. Meidän pitää unohtaa että Jeesus on koskaan syntynytkään.

Äänestä
  • Missään kohtaa Raamattua ei käsketä juhlia Jeesuksen syntymäpäivää, kuten ei kenenkään muunkaan syntymäpäivää. Tietysti meidän tulee muistaa Jeesuksen syntymä, mutta ei juhlia hänen syntymäpäivää, koska Raamattu ei kerro milloin hän syntyi. Tuliko selväksi?

    Äänestä

  • Koska emme tarkalleen tiedä, koska Jeesus syntyi, voimme varmasti ainakin kerran vuodessa siitä iloita ja parhaiten niin muistamme tehdä pakanallisen joulun aikaan.Kristityt iloitsevat Jeesuksesta ja pakanat touhuavat omissa pippaloissaan .

    Voihan kristityt tarkentaa ja varmasti on aiheellista erottautua maallisesta joulusta.Ei se nyt voi huonoakaan tehdä jos iloitaan Jeesuksen Kristuksen syntymästä.Uudet sukupolvetkin saavat tietää.Ei ole kielletty Raamatussa iloitsemasta Kristuksesta. Jeesuksen syntymäasiasta ei saa kuitenkaan tulla nehustan, palvonankohde esim. ylenpalttinen koristelu, turhamaiset juhla-asut, mässäily, lahjakaaos jne vaan Jeesus Kristus on se pääasia.

    Eikös jo vanhallapuolella monet tapahtuneet asiat muistettu paremmin kun niitä säännöllisin väliajoin juhlittiin yhdessä.

    Äänestä

  • armostapelastettu kirjoitti:

    Koska emme tarkalleen tiedä, koska Jeesus syntyi, voimme varmasti ainakin kerran vuodessa siitä iloita ja parhaiten niin muistamme tehdä pakanallisen joulun aikaan.Kristityt iloitsevat Jeesuksesta ja pakanat touhuavat omissa pippaloissaan .

    Voihan kristityt tarkentaa ja varmasti on aiheellista erottautua maallisesta joulusta.Ei se nyt voi huonoakaan tehdä jos iloitaan Jeesuksen Kristuksen syntymästä.Uudet sukupolvetkin saavat tietää.Ei ole kielletty Raamatussa iloitsemasta Kristuksesta. Jeesuksen syntymäasiasta ei saa kuitenkaan tulla nehustan, palvonankohde esim. ylenpalttinen koristelu, turhamaiset juhla-asut, mässäily, lahjakaaos jne vaan Jeesus Kristus on se pääasia.

    Eikös jo vanhallapuolella monet tapahtuneet asiat muistettu paremmin kun niitä säännöllisin väliajoin juhlittiin yhdessä.

    Koska emme tarkalleen tiedä milloin Jeesus syntyi, meidän ei tule juhlia hänen syntymäpäiväänsä. Raamatussa ei koskaan kerrota että kenenkään syntymäpäivää olisi vietetty. Raamatussa ei ole mitään käskyä muistella Jeesuksen syntymää tiettynä päivänä, joten meidän ei tule viettää joulua.

    Äänestä

  • Kristitty.net kirjoitti:

    Koska emme tarkalleen tiedä milloin Jeesus syntyi, meidän ei tule juhlia hänen syntymäpäiväänsä. Raamatussa ei koskaan kerrota että kenenkään syntymäpäivää olisi vietetty. Raamatussa ei ole mitään käskyä muistella Jeesuksen syntymää tiettynä päivänä, joten meidän ei tule viettää joulua.

    Kristitty.net,olet pelkkä valheveli, ja täällä kaiken tietävänä ja kaiken osaavana suurena Sanan tuntija.

    Äänestä

  • Jabin kirjoitti:

    Kristitty.net,olet pelkkä valheveli, ja täällä kaiken tietävänä ja kaiken osaavana suurena Sanan tuntija.

    Totuus sattuu.

    Äänestä

Ja kääntyä Islamiin tai Juutalaisuuteen.

Äänestä

Joulu on täysin turha juhla. Joulu on pakanajuhla jonka päälle liimattu "kristillistä" sisältöä

Kristitylle joulupyhät ovat ihan samanlaisia päiviä kuin kaikki muutkin päivät, ei niissä mitään pyhää ole.

Äänestä

Jouluna voisi matkustaa Pohjois-Koreaan. Jeesus siunaa. Ja valtio saa ulkomaan valuuttaa.

Äänestä

On se uskomatonta, että väännetään Jumalan Sanaa kieroon tässäkin asiassa. Uskovat väittävät, että joulua voi viettää, koska jotkut valitsevat päiviä Herran tähden. Haluavat siis pitää kiinni katolisen kirkon joulusta ja siitä, että Jeesus olisi syntynyt joulukuussa ja viettää Jeesuksen syntymäpäivää juuri samaan aikaan kuin katolinen kirkko ja perustelevat, että Raamattu antaa luvan tehdä niin. Raamattu ei anna lupaa tehdä niin. Ei taaskaan ymmärretä Jumalan Sanaa. Raamattu käskee eroamaan harhaopeista eikä olla missään pimeyden töissä osallisena. Katolisen kirkon joulukuussa vietettävä "Jeesuksen" syntymäpäivä on pimeyden teko, jossa uskovan ei tule olla osallisena vaan erottautua siitä ja muista harhaopeista. Jeesus ei käskenyt viettämään maan päälle tuloaan vaan seuraamaan Häntä joka päivä totuudessa ja Pyhässä Hengessä. Älkää olko osallisia katolisen kirkon eksytyksessä, yritellen vääntää Jumalan Sanaa kieroon, vaan lähtekää ulos harhaopeista ja paikoista, joissa saarnataan väärää evankeliumia. Lisäksi, "Jeesus" - kuvat, joita joulunakin kaupitellaan urakalla, ovat saatana. Saatanan on helppo saada uskovienkin ihailu pukeutumalla "Jeesukseksi" kuvien ja patsaiden muodossa. Jumalan Sana kieltää Jumalan kuvat ja jokainen kuva "Jeesuksesta" on saatana, ei Jeesus, Herramme ja Vapahtajamme. Vähäinen hapatus hapattaa koko taikinan. Viskatkaa pois "Jeesuksen" kuvat ja harhaopit elämästänne ja seuratkaa Jeesusta. Jeesuksen tulo on lähellä. Kuka on valmis kohtaamaan Herransa?

Äänestä
  • Aamen.

    Äänestä

  • Katollisessa kirkossa on tapahtunut kuten kaikissa muissakin kirkkokunnissa paljon pahaa sen takia, että joukossa on aina niitä, jotka eivät usko.
    Mikä kumma sinut saa vihaamaan katollista kirkkoa? Vihaatko kaikkia kirkkokuntia sen takia, että täältä ei löydy täydellistä yhteisöä, eikä voikkaan löytyä syntisten ihmisten takia.

    Jeesuksen syntymää juhlittiin heti paikalla, kun Hän syntyi ja sitä me kristityt jatkamme.
    Ei tuo ole katollisen kirkon yksinoikeus, vaan kaikkien oikeus jotka haluvat muistaa Vapahtajan syntymää.
    Luuletko Jumalan lukeneen synniksi sen, että Jeesuksen syntymää juhlitiin, iloittiin ja annettiin lahjoja jo heti, kun syntymä tapahtui ja Jumalan Poika tuli ihmiseksi vapauttaakseen meidät synnin orjuudesta?

    Äänestä

  • LähettiläsA kirjoitti:

    Katollisessa kirkossa on tapahtunut kuten kaikissa muissakin kirkkokunnissa paljon pahaa sen takia, että joukossa on aina niitä, jotka eivät usko.
    Mikä kumma sinut saa vihaamaan katollista kirkkoa? Vihaatko kaikkia kirkkokuntia sen takia, että täältä ei löydy täydellistä yhteisöä, eikä voikkaan löytyä syntisten ihmisten takia.

    Jeesuksen syntymää juhlittiin heti paikalla, kun Hän syntyi ja sitä me kristityt jatkamme.
    Ei tuo ole katollisen kirkon yksinoikeus, vaan kaikkien oikeus jotka haluvat muistaa Vapahtajan syntymää.
    Luuletko Jumalan lukeneen synniksi sen, että Jeesuksen syntymää juhlitiin, iloittiin ja annettiin lahjoja jo heti, kun syntymä tapahtui ja Jumalan Poika tuli ihmiseksi vapauttaakseen meidät synnin orjuudesta?

    Katolinen kirkko eksyttää ihmisiä maailmanlaajuisesti väärällä evankeliumilla. Heidän juhlissaan ja valehtelussaan ei tule uskovan olla mukana. He valehtelevat, että Jeesus olisi syntynyt joulukuussa. Jeesus ei syntynyt joulukuussa. Katolinen kirkko palvoo saatanaa, ei Jeesusta. Jos on osallinen heidän juhlistaan, on osallinen heidän synneistään. On tehtävä parannus heti kaikista vääristä opeista ja seurattava Jeesusta totuudessa ja Pyhässä Hengessä. En hyväksy katolisen kirkon väärää oppia. On Jumalan RAKKAUTTA kertoa totuus ja varoittaa ihmisiä, jotta ihmiset eivät eksyisi! On ihmisen oma valinta uskooko totuuden vai mieltyykö vääryyteen. Jos ihminen valitsee valheen tien, siinä ei Jeesus voi auttaa. Jos ei näe katolisen kirkon joulun mätää hedelmää ja mitä se on aiheuttanut maailmalla, on sokea. Heidän perkeleellisissä pidoissaan ei tule olla mukana.

    Äänestä

Toivottavasti et saa päähäsi ampua Donald Trumpin puolisoa. Kaltaiseltasi ihmiseltä voi odottaa mitä vaan.

Äänestä

Pohjois-Korea on joulun kieltäjien paratiisi. Kristityt kuriin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joulupoiss kirjoitti:

PPaavola ja monet muut karismaanikot pitävät joulua turhana jopa vääränä viettää sitä. Jeesus syntyikin lokakuussa ja joulua vietetään pakanaperustein. Niinpä nämä suhtautuvat kielteisesti jouluun. paavolan sivuilla on perusteellinen joulunkumousanalyysi.

Niinpä ei saane enää viettää joulua. Kaikki joulukirkot jne on synti. kaikki vanhat jeesuksen syntymää juhlivat tavat pois. Enää EI SAA lähettää joululahjoja eikä joulurahoha antaa. Ei siis joulukukkaakaan vanhuksille. Paavolan viestillä on suuri merkitys joulun totaalille alasajolle. Älä siis anna enää mitään joulunmerkeissä. E kyhille patoihin jne

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu