Jäsenosuudet:
Norja:
2000: 85,9%
2001: 86,4%
2002: 85,6%
2003: 85,7%
2004: 85,4%
2005: 84,9%
2006: 82,7%
2007: 81,8%
2008: 80,7%
2009: 79,2%
2010: 78,0%
2011: 77,2%
2012: 76,2%
2013: 75,2%
2014: 74,3%
2015: 72,9%
2016: 71,5%
Tanska:
2000: 84,7%
2001: 84,3%
2002: 83,8%
2003: 83,4%
2004: 83,3%
2005: 83,0%
2006: 82,6%
2007: 82,1%
2008: 81,5%
2009: 80,9%
2010: 80,4%
2011: 79,8%
2012: 79,1%
2013: 78,4%
2014: 77,8%
2015: 76,9%
2016: 75,9%
Suomi:
2000: 85,0%
2001: 84,8%
2002: 84,6%
2003: 84,1%
2004: 83,6%
2005: 83,1%
2006: 82,4%
2007: 81,7%
2008: 80,6%
2009: 79,7%
2010: 78,2%
2011: 77,2%
2012: 76,4%
2013: 75,3%
2014: 73,7%
2015: 72,9%
2016: 71,9%
Ruotsi:
2000: 82,9%
2001: 81,9%
2002: 80,9%
2003: 79,6%
2004: 78,3%
2005: 77,0%
2006: 75,6%
2007: 74,3%
2008: 72,9%
2009: 71,3%
2010: 70,0%
2011: 68,8%
2012: 67,5%
2013: 65,9%
2014: 64,6%
2015: 63,2%
2016: 61,2%
Islanti:
2000: 87,7%
2001: 87,0%
2002: 86,5%
2003: 86,1%
2004: 85,4%
2005: 84,0%
2006: 82,0%
2007: 80,1%
2008: 79,2%
2009: 79,2%
2010: 77,6%
2011: 76,8%
2012: 76,2%
2013: 75,1%
2014: 73,8%
2015: 71,6%
2016: 69,9%
Kasteosuudet:
Norja:
2000: 81,1%
2001: 81,4%
2002: 79,5%
2003: 77,7%
2004: 77,3%
2005: 75,9%
2006: 73,9%
2007: 73,5%
2008: 70,4%
2009: 67,8%
2010: 66,9%
2011: 66,4%
2012: 63,7%
2013: 62,0%
2014: 59,3%
2015: 57,8%
2016: 55,3%
Ruotsi:
2000: 72,8%
2001: 73,3%
2002: 70,1%
2003: 68,4%
2004: 68,5%
2005: 67,7%
2006: 65,1%
2007: 62,3%
2008: 59,1%
2009: 56,0%
2010: 53,7%
2011: 52,9%
2012: 51,0%
2013: 48,5%
2014: 46,3%
2015: 45,5%
2016: 44,1%
Suomi:
2000: 88,7%
2001: 88,2%
2002: 87,1%
2003: 87,0%
2004: 86,0%
2005: 85,6%
2006: 84,2%
2007: 84,0%
2008: 82,4%
2009: 80,2%
2010: 79,3%
2011: 77,9%
2012: 75,3%
2013: 75,2%
2014: 72,2%
2015: 69,8%
2016: 69,3%
Tanska:
2000: 77,2%
2001:
2002:
2003: 75,5%
2004: 75,5%
2005: 75,4%
2006: 74,5%
2007: 73,3%
2008: 72,1%
2009: 70,4%
2010: 69,2%
2011: 67,6%
2012: 65,6%
2013: 63,9%
2014: 62,6%
2015: 61,5%
Norja:
2000: 85,9%
2001: 86,4%
2002: 85,6%
2003: 85,7%
2004: 85,4%
2005: 84,9%
2006: 82,7%
2007: 81,8%
2008: 80,7%
2009: 79,2%
2010: 78,0%
2011: 77,2%
2012: 76,2%
2013: 75,2%
2014: 74,3%
2015: 72,9%
2016: 71,5%
Tanska:
2000: 84,7%
2001: 84,3%
2002: 83,8%
2003: 83,4%
2004: 83,3%
2005: 83,0%
2006: 82,6%
2007: 82,1%
2008: 81,5%
2009: 80,9%
2010: 80,4%
2011: 79,8%
2012: 79,1%
2013: 78,4%
2014: 77,8%
2015: 76,9%
2016: 75,9%
Suomi:
2000: 85,0%
2001: 84,8%
2002: 84,6%
2003: 84,1%
2004: 83,6%
2005: 83,1%
2006: 82,4%
2007: 81,7%
2008: 80,6%
2009: 79,7%
2010: 78,2%
2011: 77,2%
2012: 76,4%
2013: 75,3%
2014: 73,7%
2015: 72,9%
2016: 71,9%
Ruotsi:
2000: 82,9%
2001: 81,9%
2002: 80,9%
2003: 79,6%
2004: 78,3%
2005: 77,0%
2006: 75,6%
2007: 74,3%
2008: 72,9%
2009: 71,3%
2010: 70,0%
2011: 68,8%
2012: 67,5%
2013: 65,9%
2014: 64,6%
2015: 63,2%
2016: 61,2%
Islanti:
2000: 87,7%
2001: 87,0%
2002: 86,5%
2003: 86,1%
2004: 85,4%
2005: 84,0%
2006: 82,0%
2007: 80,1%
2008: 79,2%
2009: 79,2%
2010: 77,6%
2011: 76,8%
2012: 76,2%
2013: 75,1%
2014: 73,8%
2015: 71,6%
2016: 69,9%
Kasteosuudet:
Norja:
2000: 81,1%
2001: 81,4%
2002: 79,5%
2003: 77,7%
2004: 77,3%
2005: 75,9%
2006: 73,9%
2007: 73,5%
2008: 70,4%
2009: 67,8%
2010: 66,9%
2011: 66,4%
2012: 63,7%
2013: 62,0%
2014: 59,3%
2015: 57,8%
2016: 55,3%
Ruotsi:
2000: 72,8%
2001: 73,3%
2002: 70,1%
2003: 68,4%
2004: 68,5%
2005: 67,7%
2006: 65,1%
2007: 62,3%
2008: 59,1%
2009: 56,0%
2010: 53,7%
2011: 52,9%
2012: 51,0%
2013: 48,5%
2014: 46,3%
2015: 45,5%
2016: 44,1%
Suomi:
2000: 88,7%
2001: 88,2%
2002: 87,1%
2003: 87,0%
2004: 86,0%
2005: 85,6%
2006: 84,2%
2007: 84,0%
2008: 82,4%
2009: 80,2%
2010: 79,3%
2011: 77,9%
2012: 75,3%
2013: 75,2%
2014: 72,2%
2015: 69,8%
2016: 69,3%
Tanska:
2000: 77,2%
2001:
2002:
2003: 75,5%
2004: 75,5%
2005: 75,4%
2006: 74,5%
2007: 73,3%
2008: 72,1%
2009: 70,4%
2010: 69,2%
2011: 67,6%
2012: 65,6%
2013: 63,9%
2014: 62,6%
2015: 61,5%
Vastaukset 80
Vanhimmat
Suuntaus on ilahduttava, ja mitä parhainta, kirkko on siitä tietoinen;-D
Ikävä vaan, että Suomi on noin pahasti peräjunassa kasteosuude suhteen.
Tuosta voi melkein viivottimella nähdä miten jatkossa mennään. Tällä vuosisadalla kirkon ikeestä tullaan pääsemään irti.
Öh,+tällä+vuosiadalla?
Kun+kirkon+jäsenosuus+painuu+alle+50%:n+rajan++30-luvun+alussa,+ja+pääkaupunkiseudulla+tietenkin+selvästi+ennen,+niin+eiköhän+kirkon+'viranomaistarina'+ole+lahdattu+viimeistään+40-luvun+alussa?+
Tasa-arvokysymykset+nousevat+esille+niin+voimakkaasti+jo+nyt,+että+tuo+'lahtaus'+voi+tapahtu+jo+paljon+aikaisemminkin.
Paljonhan+on+kiinni+vain+siitä,+miten+me+viitsimme+aktivoitua.
Näitä lukuja katselee mielellään.
Inspiroivia. Myös antivapareille.
Piiloon.
"Alas, alas."
Hys, hys!
Niiden ainoa vika onkin, että myös kirkkoon kuulumattomat lopunaikauskovaiset katsovat niitä yhtä mielellään.
Tästä on jossain välissä tehtävä tiedote. Ehkä vuodenvaihteen jälkeen, kun on sopivan hiljainen aika.
Kehityksen suunta ilmeinen.
Vihkimiset ja konfirmaatiot?
Tässä taustaa avaukselle: https://keskustelu.suomi24.fi/t/14266234/sekularismi-etenee-pohjoismaissa-vahvasti
Lisätään+tänne+myös+kuinka+hienoa+pyllymäkeä+luterilaisten+kehitys+on+ollut+Yhdysvalloissa+ja+Saksassa:
Amerikan+ev.lut.+kirkon+(ELCA)+jäsenmäärä:
(Amerikan+suurin+evlut+lahko)
vuosi+__+jäsenmäärä+__+lasku+___+%-lasku
2000+__+5,125,919+__+-23,749+__+-0.46%
2001+__+5,099,877+__+-26,042+__+-0.51%
2002+__+5,038,006+__+-61,871+__+-1.21%
2003+__+4,984,925+__+-53,081+__+-1.05%
2004+__+4,930,429+__+-54,496+__+-1.09%
2005+__+4,850,776+__+-79,653+__+-1.62%
2006+__+4,774,203+__+-76,573+__+-1.58%
2007+__+4,709,956+__+-64,247+__+-1.34%
2008+__+4,633,887+__+-76,069+__+-1.61%
2009+__+4,543,037+__+-90,850+__+-1.99%
2010+__+4,272,688+_+-270,349+__+-5.95%
2011+__+4,059,785+_+-212,903+__+-4.98%
2012+__+3,950,924+_+-108,861+__+-2.68%
2013+__+3,863,133+__+-87,791+__+-2,22%
2014+__+3,765,362+__+-97,771+__+-2,53%
2015+__+3,668,034+__+-97,328+__+-2,58%
2016+__+3,563,842+_+-104,192+__+-2,84%
Lutheran+Church–Missouri+Synod+(LCMS)+jäsenmäärä:
(Amerikan+toiseksi+suurin+evlut+lahko)
vuosi,+jäsenmäärä,+lasku,+%-lasku
2000+2,554,088
2001+2,540,045+-14,043+-0,55%
2002+2,512,714+-27,331+-1,08%
2003+2,488,936+-23,778+-0,95%
2004+2,463,747+-25,189+-1,01%
2005+2,440,864+-22,883+-0,93%
2006+2,417,997+-22,867+-0,94%
2007+2,383,084+-34,913+-1,44%
2008+2,337,349+-45,735+-1,92%
2009+2,312,111+-25,238+-1,08%
2010+2,278,586+-33,525+-1,45%
2011+2,231,858+-46,728+-2,05%
2012+2,196,788+-35,070+-1,57%
2013+2,163,698+-33,090+-1,51%
2014+2,097,258+-66,440+-3,07%
2015+2,060,514+-36,744+-1,75%
2016+2,017,834+-42,680+-2,07%
Saksa
Evlut+lahkon+ja+katolisen+kirkon+jäsenmäärä,+osuus+väestöstä+ja+yhteenlaskettu+osuus+väestöstä.
vuosi+-+evlut+jäsenet+-+(%)+-+kat+jäsenet+-+(%)+---+yht+(%)
2001+-+26+453+592+-+32,1+-+26+656+014+-+32,3+-+64,4
2002+-+26+211+487+-+31,8+-+26+466+076+-+32,1+-+63,8
2003+-+25+836+192+-+31,3+-+26+165+153+-+31,7+-+63,0
2004+-+25+629+534+-+31,1+-+25+986+384+-+31,5+-+62,6
2005+-+25+385+618+-+30,8+-+25+905+908+-+31,4+-+62,2
2006+-+25+100+727+-+30,5+-+25+684+890+-+31,2+-+61,7
2007+-+24+832+110+-+30,2+-+25+461+118+-+31,0+-+61,2
2008+-+24+514+929+-+29,9+-+25+176+517+-+30,7+-+60,6
2009+-+24+194+986+-+29,6+-+24+909+332+-+30,5+-+60,0
2010+-+23+896+089+-+29,2+-+24+651+001+-+30,2+-+59,4
2011+-+23+619+648+-+28,9+-+24+472+817+-+29,9+-+58,8
2012+-+23+356+096+-+29,0+-+24+340+028+-+30,2+-+59,2
2013+-+23+040+392+-+28,5+-+24+170+754+-+29,9+-+58,5
2014+-+22+629+286+-+27,9+-+23+939+472+-+29,5+-+57,4
2015+-+22+271+927+-+27,1+-+23+761+806+-+28,9+-+56,0
2016+-+21+922+187+-+26,5+-+23+581+549+-+28,5+-+55,0
Mikähän+on+Saksan+tilanne+2018+tai+2019+lopussa?++Joko+evl+ja+kat+alle+50+%?
Vuodesta 2017 on tulossa Ruotsissa kaikkien aikojen paras kirkosta eroamisen vuosi, joten Ruotsissa tullaan menemään alle 60 prosentin väestöosuuden heittämällä.
Lokakuussa erosi peräti 24 000 ja vuoden saldo ylittänee 90 000.
Hienoa! Lokakuun erot ei vielä näkynyt kirkon sivulla.
SENASTE MEDLEMSSTATISTIKEN 2017
https://www.svenskakyrkan.se/statistik
Mistä sait lokakuun tiedon?
Nyt napsahti tieto myös kirkon sivulle. 10 kk saldo 87 823 eroa, mikä jo on uusi ennätys Ruotsissa.
Ruotsin väkiluku on 9,9 miljoonaa ja Suomen noin 5,5 miljoonaa...
Sama määrä Suomeen suhteutettuna olisi hieman yi 40 000.
Suomessa+kirkosta+eroamisella,+vielä+toistaiseksi,+on+suurempi+rooli+kirkon+aseman+heikentämisessä.+Kun+taas+Ruotsissa+alhainen+kasteosuus,+vain+44+%,+on+merkittävämpi+kirkon+aseman+heikentäjä.
Pohjoismainen yhteistyö on kehittynyt viime vuosina.
Tänä vuonna oli yhteinen seminaari Helsingisssä.
Ei kansainvälisyyttä!
Isot erot ikäryhmien välillä. On Suomessakin, tosin hieman eri tavalla, kun lasten ja nuorten kirkkoon kuuluvuus on suurempaa kuin heidän vanhempiensa.
Mikä seminaari on tulossa?
Tiedon valtatie (internet) oli viimein se tekijä joka tulee kukistamaan kristillisen satumaailman.
Pahalta näyttää.
Pitää vissiin lisätä rummutusta.
Näytetikkunaan!?
Mikä tilanne 2017 lopussa
Päivitystä odotellessa.
Tietoa rohkaisuksi.
Eroa kirkosta netissä ja erota lapsesi heti sen jälkeen kirjallisella ilmoituksella.
Tai eroa lasten kanssa samaan aikaan.
Toisille optimismia ja toisille pessimismiä!
Vuoden 2017 lukemat kertovat... Mitä?
Lukuja tehdään nyt joulukuussa!
Lasten erottamisilla bonusta prosentteihin.
Mielnekiintoisia lukuje, kerta kaikkiaan. Laajemmin ihmeteltäväksi.
Vielä ehtii vaikuttaa vuoden 2017 lukuihin.
Vuoden 2012 lukemat ylittynevät huomenna.
Sitten on kymmenen tai yksitoista päivää aikaa kiriä...
Eilen erosi kirkosta 542 aikuista. Montako lasta erotettiin?
Lasten erottaminen on vielä pääosin käyttämätön mahdollisuus.
Vuoden 2017 luvut muuttuneet. Miten?
Ainakin kirkon jäsentilastoja on luvattu kertoa 15.1.
Onko Teemu uusi Päivi? http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Virossa on EU:n pienin prosentti kirkkoon kuuluvia asukkaita. Ortodoksit eli venäjänkieliset ovat useammin kirkon jäseniä kuin vironkieliset.
Pohjoismaissa kehitys sen kun kehittyy. Tilastot esiin.
Pohjoismaista yhteistyötä: Pohjoismainen humanistimanifesti. Tässä englanniksi: https://human.no/om-oss/english/nordic-humanist-manifesto-2016/
Kyllä huolestuttaa!
Ruotsissa evlut kirkkoon kuuluvien osuus on laskenut 59,4 prosenttiin.
https://www.svenskakyrkan.se/statistik
Vuonna 2010 osuus oli 70,0 prosenttia...
Karkeasti arvioiden Ruotsi on yhdeksän vuotta meitä edellä?
Ruotsin kirkon jäsenosuus tarkentui 59,3 prosenttiin. Laskua 1,9 prosenttiyksikköä. Samalla jäsenmäärä alitti 6 miljoonan rajan (5 993 368). Laskua 116 178.
Tässä PM-kisassa Ruotsi johtaa ylivoimaisesti! Hitsi. Mutta olemmeko myös NOrjaa ja Islantia perässä?
Suomessa ev.lut. kirkkohäiden osuus kaikista avioliitoista laski 29,0 prosenttiin vuonna 2017.
EvLut avioliittoon vihkiminen 7 700.
https://www.kirkontilastot.fi/viz?id=47
Solmitut avioliitot yhteensä 26 542.
http://tilastokeskus.fi/til/ssaaty/2017/ssaaty_2017_2018-05-08_tie_001_fi.html
Päivitetään. Pävittelemisen aihetta.
Islannissa+evlut+kirkon+markkinaosuus+laski+viimevuonna+peräti+2,7+prosenttiyksikköä.
2010:+77,6%
2011:+76,8%
2012:+76,2%
2013:+75,1%
2014:+73,8%
2015:+71,6%
2016:+69,9%
2017:+67,2%
http://px.hagstofa.is/pxen/pxweb/en/Samfelag/Samfelag__menning__5_trufelog/MAN10001.px
Kansainvälinen tutkimus julkaistu: https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005699271.html
"Esimerkiksi Suomessa 71 prosenttia kansasta kuuluu evankelisluterilaiseen kirkkoon, mutta vain neljännes uskoo Raamatun luonnehtimaan Jumalaan ja vain yhdeksän prosenttia käy kirkossa ainakin kerran kuussa."
Loistava aloitus:
Euroopan suurin ”uskontokunta” on kristityt, jotka eivät usko Raamatun Jumalaan tai käy kirkossa
Suomessa on Euroopan passiivisimmat "kristityt" (Non-practicing Christians). Ainoa mikä kiinnostaa on kirkollisverojen maksaminen tyhjästä. Joten voidaan sanoa, että Suomessa on myös Euroopan välinpitämättömät "kristityt".
http://www.pewforum.org/2018/05/29/being-christian-in-western-europe/
Norjan+evlut+kirkko+julkaisi+vuoden+2017+luvut.+Kaikkilla+mittareilla+luvut+laskee.+
Jäsenosuus+laski+71,5%+->+70,6%.+
Kasteosuus+laski+55,3%+->+53,6%.+
Rippikoulu+laski+60,0%+->+57,9%.
Mielenkiintoisia lukuja Helsingistä: https://keskustelu.suomi24.fi/t/15302475/vartiokylan-seurakunnassa-kastettiin-18--v--2017
Päivitettu kuvaaja pohjoismaiden jäsenosuuksista: https://www.chartgo.com/share.do?id=c4379bfeaa#.WzOH5NUzapo
Islannin kehitys muita nopeampaa. Siellä sekularismi edennyt muutenkin nopeasti.
Trendi on erittäin ilmeinen.
Pääkaupungit kulkevat edellä.
Uskonnoton, humanisti, vapaa-ajattelija! Nyt on hyvä aika "tulla kaapista" myös katsomuksellisesti. Testaa, oletko vapaa-ajattelija: http://uskotko.fi/oletko-vapaa-ajattelija/
Suomessa naiset - ja lapset!
Niin, kirkkoon kuuluvuus on keskimääräistä suurempaa. Hyvä eroamispotentiaali.
Tilastokeskus+julkaissut+väestön+ennakkotilaston+tammikuulta-kesäkuulta+Suomessa:+http://pxnet2.stat.fi/PXWeb/pxweb/fi/StatFin/StatFin__vrm__vamuu/?tablelist=true
Syntyneitä+koko+maassa+tammi-kesä:+23+726
Syntyneitä+Helsingissä+tammi-kesä:+3+197
Kastettuja+kirkontilastot.fi-sivun+mukaan:
Koko+maassa+tammi-kesä:+15+342
Helsingin+seurakuntayhtymässä+tammi-kesä:+1+206
Kasteprosentti+koko+maa:+64,6+%
Kasteprosentti+Helsinki:+37,7+%
Pävitetyt+tiedot+kehiin+Pohjoismaista?
Jäsenyyksien+osuus+väestöstä+
+Maa +2004+ 2014+ 2017
Ruotsi+ 78+%+ 65+%+ 59,3+%
Islanti+ 86+% 75+% 67,2+%
Norja + 85+% 74+% 70,6+%
Tanska+ 83+% 78+% 75,3+%
Suomi 84+%+ 74+% 70,7%
Nyt+Islanti+65,2+%.+Norja+alitti+70,+eli+oli+vuoden+lopulla+69,9+%.
Ruotsissa ennuste 50 prosentin alituksesta pikaisesti.
Siitä on jo ihan kirkollisessa lehdssäkin kuulutettu.
Pohjoismainen tapaaminen tulossa... Tilastojen päivitystä tulossa?
Tanska+julkaisi+jo+viimeisimmät+luvut:+Jäsenosuus+74,7%+(2018)+ja+kasteosuus+59,5%+(2017).+Kasteosuus+Tanskasta+tulee+aina+vuoden+jälkijunassa.
Ruotsin+kirkon+jäsenosuus+laski+1,6+prosenttiyksikköä+59,3%+(2017)+->+57,7%+(2018).+Kasteosuus+laski+1,8+prosenttiyksikköä+42,4%+(2017)+->+40,6%+(2018).
Jäsenosuus:
2010:+70,0%
2011:+68,8%
2012:+67,5%
2013:+65,9%
2014:+64,6%
2015:+63,2%
2016:+61,2%
2017:+59,3%
2018:+57,7%
Kasteosuus:
2010:+53,7%
2011:+52,9%
2012:+51,0%
2013:+48,5%
2014:+46,3%
2015:+45,5%
2016:+44,1%
2017:+42,4%
2018:+40,6%
Pääasia tässä kaikessa on selkeä trendi kaikissa Pohjoismaissa. Tilanteessa, kehitysvaiheessa on eroja. Kehityksen nopeudessakin hieman eroja. Mutta päätrendi sama.
Koontitaulukko vuoden 2018 tilanteesta taitaa vielä puuttua. Kirkon jäsenyys, kasteosuus, konfirmointi, vihkiminen, hautaus. Viisi perusfaktatietoa.
Masentavaa luettavaa. Minulle kirkko on ollut aina tärkeä hiljentymispaikka. Se on aina ollut tärkeä kiintopiste elämässäni. Olen myös huomannut, että kirkko on uudistunut ja mennyt parempaan suuntaan. Nyt vain viime aikoina on tapahtunut ikäviä asioita jotka ovat karkoittaneet ihmisiä pois kirkon piiristä. Syynä on nämä nyt esiin pulpahtaneet vanhoilliset piirit, jotka ajavat ulos kritillisiä ihmisiä. Toivottavasti heidän otteensa heikkenee ja kirkkoon voi sen jälkeen palata ihmisiä. Kirkko kuuluu kaikille ja kaikkien pitää olla sinne tervetulleita. Kukaan meistä ei ole toistaan parempi.
Onhan siellä sitten kuitenkin hiljaisempaa, kun on vähemmän jäseniä ja uskovia.
Tähän tarvitaan päivitettyjä lukuja. Toki uusikin avaus paikallaan, muttä tässä ketjussa on hyvää "tietopankkia".
Nähtäväksi jää, miten uusi kirkostaeroamispalvelu vaikuttaa Tanskassa, jossaa kirkkoon kuuluvuus on pohjoismaista suurinta: https://udmeldelsefolkekirken.dk/
Vvaikka+viralliset+tiedot+saadaan+vasta+maaliskuussa,+ne+tuskin+eroavat+merkittävästi+seuraavasta:+Jäsenmäärä+laski+n.+100+000:lla+ja+oli+31.12.2019+n.+5+800+000,+jäsenosuuden+tiputtua+noin+56%:iin+(2018+57,7%).+Liittyneitten+ja+kirkosta+eronneiden+ero+oli+n.+-+50+400.+Hyppäys+tuohon+n.+100+000+nettovähenemään+selittyy+varsin+alhaisella+kastemäärällä.
On tässä päivittelemistä! Ja päivittämistäkin jo.