tulee nyt juuri
www.yle.fi/mot
www.yle.fi/mot
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
mutta suurin virhe oli tässä erehtyminen R-joupin veikeään autokauppaan, se että kyseessä on tuontiauto on tässä casessa sivuseikka.
asiakas ei ostanut saksasta autoa,vaan suomesta suomalaisesta autoliikkestä jossa häntä kusetettiin,se mistä auto autoliikkeeseen oli tullut on tosiaan sivuseikka
Siinä sen nyt näkee minkälaista paskaa saksalaiset myyvät tyhmille suomalaisille. Eihän tuollaisia muualle saisi myytyäkään, 2 tonnin auto !
Minkähänlaisia vehkeitä on ne panssarivaunut. Eikö niitäkin romuja saksasta tuotu.
pitelemistä, kun näkivät korjausarvion.... että tällaisia ne suomalaiset meiltä hakee.
Mutta minkäs teet, autopolitiikka on nyt sellaista, että suomalaiset vaihtavat vanhat pienet autonsa vanhoihin mutta isompiin.
Huonoa työtä toimittajalta. Ohjelma nosti esiin yksittäistapauksen, jossa hölmösti toiminut ostaja joutui vaikeuksiin autokaupoissaan. Mikä tässä oli varsinainen uutinen???
Sen sijaan, että olisi paljastanut autokauppaan, autojen maahantuontiin ja autoverotukseen liittyviä todellisia ongelmia, ohjelma vahvisti seuraavia ennakkoluuloja:
- Saksan tuontiautot ovat kaikki kolaroituja
- Saksan tuontiautot ovat mittariruuvattuja
- Saksan tuontiautoa ei kannata ostaa
Ei näissä asioissa ole kuin yksi sääntö: Älä osta kolaroitua, mittariruuvattua autoa Saksasta. Kun muistat tämän säännön, voit turvallisesti ostaa Saksasta auton ja tehdä hyvät kaupat.
HYvä juttu,ostakaa merkkiliikkeestä,oli jutun juju.Edellinen kommentti ok
Mutta tämä tarinahan päättyi onnellisesti. Lopussa perhe ajeli kiiltävällä ja hienolla Nissanilla. Taisipa olla ns. suomiauto.
Mutta kyllä asia on niin, että lääkärisperhettä nyt vaan satuttiin sakottamaan tyhmyydestä pidemmän kaavan mukaan. Mitäs läksit ostelemaan tuontiautoa, jonka historiasta et tiedä / ymmärrä mitään jos autotuntemuksesi on muutenkin vajavainen. Luulisi, että lääkäripariskunnalla olisi varaa ostaa ihan uusikin auto...
Melkein yhtä koominen oli tämä Mersutarina. 10 vuotta vanhan C-sarjalaisen mittarissa 115tkm eikä epäilytä yhtään! Sitten alkaakin Mersusta vaihdelaatikko vetelemään viimeisiään etc...
Niinpä. Eipä taida keskiverto tuontiautonostaja älyllään juuri loistaa. Köyhät paskahousut toteuttavat teiniaikaisia unelmiaan suuresta saksalaisesta autosta. Ja kun kuitenkaan ei ole varaa uuteen, niin ostetaan jotain "paskaa saksasta". Säälittävää jengiä.
No se virhehän tässä oli ostaa auto jobbarilta. Tottakai, voihan se pommi tulla käsiin tuontiautossakin samoin kuin suomiautossa. Mitä tahansa käytettyä autoa ostaakin, pitäisi aina kyseenalaistaa myyjän kauniit puheet.
Tuontiautokommenttisi on aika roskaa. Ne samat dorkat, joita ennen kusetettiin suomessa, joutuvat kusetetuiksi myös ulkomailla. Nythän tosin kusetus tapahtui suomessa.
Sanotaan nyt vielä tosiaankin lopuksi. JOS OSTAT KÄYTETTYÄ AUTOA, SUOMI- TAI TUONTI, ETKÄ AUTOISTA TIEDÄ MITÄÄN NIIN OTA JOKU ASIANTUNTIJA MUKAASI!
rinta-jouppi nimenomaan ole asiantuntija?
helsingin sanomien nettisivuilta löytyy monien automerkkien ja mallien tyyppiviat. Sieltä kun katsoo niin voi todeta että vaihdelaatikon öljyvuodot on yleisiä juuri tietyn merkin tietyssä mallissa. Jos edellinen tai nykyinen omistaja on niin tumpelo että antaa öljyn vain vuotaa ja ei edes lisää öljyä on lopputuloksena laatikkovaurio.
Minäkin panin merkille sen, että tämän Audi-seikkailun jälkeen lääkäripariskunta oli tullut järkiinsä ja oli ottanut itselleen Nissan Maximan 3 litran bensakoneella ja kaikilla mahdollisilla hienouksilla ( on Nissanissa vakiona). Onni alkoi perheessä jälleen kukoistaa, kun tästä epätodellisesta Audi-unelmasta oli palattu todellisuuteen. Kyytikin muuttui varmasti paremmaksi.
Olen monesti ihmetellyt sitä, mikä saa ihmiset niin mahdottomasti kuolaamaan tiettyjen automerkkien perään, että terve järki aivan sumenee. Ilmeisesti halutaan oikealla merkillä viestittää naapureille, että hyvin menee, vaikka auto sitten olisi puolet ajasta korjaamolla.
Juippi varmaankin tiesi mistä oli kyse. Asiantuntija (=autoliike) kyllä näkeee tarvittavat kohdat rekisteriotteesta ja autoa tutkiessaan autostakin!
Mutta siihenhän niiden toiminta perustuu eli ostetaan mahdollisimman halvalla ja myydään kiillotettuna helmenä.
Asiantuntijan olisi pitänyt olla lääkäripariskunnan mukana ostotilanteessa!
Herranjestas mikä rekisteriotekin . näytti pakanamaan kartalta , eikä rintajuoppo viitsi edes antaa orkkis rekisteriotetta auton mukaan .
Itseltäni jäis toi auto liikkeeseen heti ton rekisteriotteen nähtyä .
Saksasta tuodun alkuperäinen rekisteriote täytyy katsoa tarkkaan. Kun autolla on ollut vain yksi tai kaksi omistajaa, niin tavaraan perehtymistä voi jatkaa!
No, osittain olet oikeassa:
jos on vain max 2-omistajaa, hyvin todennäköisesti kyseessä on ns kunnon peli.
Mutta, jos on hankkimassa halpaa "heh heh harrastellaans nyt tässä vähän" peliä, useampi merkintä jne on vain hyvä alku tinkimiselle!
Jos auto lisäksi vaikuttaa romulta, niin sehän sitten tietysti ostetaan varaosiksi. Jos parempi, ajoon.
ne vakuutusyhtiöiden lunastamat kolarisuomiautot?
En ole yhtäkään löytänyt korjattuna myynnistä?
Korjatkaa, jos olen väärässä, vieläkö näitä suomikolaroituja korjataan ja myydään edelleen, ilman että esim airbagit ja ABS:t korjataan?
Ei ainakaan missään ilmoituksessa lue, että kolaroitu, mutta korjattu jne.
Entäs taksit, leasingautot, vuokra-autot? Onko niitä Suomessa lainkaan?
M.O.T HERÄÄ!
Keltainen pörssi pullollaan. Kato vaan silmiinpistävän halpa uudehko yksilö ja soita.
Siellä ne on. Suomessa kun ruttutukun myymät autot on rekisteristä poistettuja, eli edellinen rekisterikilpi näkyy otteen huomautuskentässä. Ja jos epäilyttää, tieto on saatavissa puhelinsoitolla AKE:sta. Saksassa ei homma ole näin. VAan auto poistuu rekisteristä, kun omistaja vaihtuu, jne. Eikä kolarista jää suoraa merkkiä papereihin. OLET PÖNTTÖ TAINNUT OSTAA 2-KILPISEN AUTON "vahingossa" ????? V...aako ?
Talouselämän arvion mukaan Rintajouppien liikkeet ovat ehkä suomen kannattavimmat autoliikkeet. Jarmo Rintajoupin autoliikkeessä on suomen parhaat myyjät, ainakin myynnin määrässä laskettuna.