2 viikon välein puolueitten kannatuksen gallup

Mitä järkeä? Eikö ole muuta uutisoitavaa? Ihmettelen, miten tulokset voivat vaihdella noinkin paljon. Tehdäänkö galluppeja eri kaupungeissa tai kaupunginosissa tyyliin West-End - Kontula?

Lopettakaa koko turha touhu! Tai sitten lopettakaa koko eduskuntavaalit ja valitaan edustajat galluppien perusteella.

Koko homma on ohjailua. Sillä ylläpidetään valtapuolueiden kannatusta. Tehdään kerrankin niin, että kielletään Gallupit 2:ksi vuodeksi ennen vaaleja. Katsotaan, mitä tapahtuu. Hämmästys tulisi olemaan suuri. Eduskuntaan on saatava dynamiikkaa! Tällä toimenpiteellä sitä saadaan.
863
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sensuuria kaivataan, kun asiat ei mene oman tahdon mukaan?

Mitä tarkoitat, kun kirjoitat "Sillä ylläpidetään valtapuolueiden kannatusta"?
Jos perinteiset valtapuolueet ovat demarit, kokoomus ja keskusta, niin niiden valta-asemaa ei gallupit ole ainakaan ylläpitäneet. Vihreät ja persut ovat haastaneet ne ihan tehokkaasti, vaikka galluppeja on julkaistu koko niiden olemassaolon ajan.

Vaikuttaa pikemminkin siltä, että gallupit mahdollistavat nopeat muutokset osallistumalla hypetykseen.

Äänestä

Galluppien tekijät eivät välttämättä ole riippumattomia toimijoita. Kyselyjen avulla on helppo ohjailla äänestäjäkuntaa halutulla tavalla. Satunnaisotosten satunnaisuus voidaan kyseenalaistaa? Eikös esim. kokoomuksen Eero Lehti ole kytköksissä Taloustutkimus-nimiseen gallupfirmaan?

Pitäisikö Taloustutkimus jäävätä äänestäjäkuntaa koskevissa kyselyissä?

Äänestä
  • En ole yhtään huolissani yrityksistä, jotka myyvät rahasta omia tuotteitaan. Ne eivät kuse omiin muroihin ja tuhoa yritystä mistää ideologisesta syystä.

    Puolueiden omiin tutkimuslaitoksiin sen sijaan en usko pätkääkään.

    Gallupit ovat olleet keskenään saman suuntaisia eikä niiden välillä ole näkynyt suuria eroja paitsi persujen kohdalla. Sekin johtui enemmänkin uudesta ilmiöstä kuin galluppien tarkoitushakuisuudesta.

    Oikeastaan on aika jännä juttu ettei kukaan myöntänyt kannattavansa persuija, mutta äänesti silti. Aika vaikea on haastateltavia kuulustella niin, että totuus paljastuisi...

    Aina, kun joku ilmiö on elänyt riittävän pitkään, gallupitkin ovat olleet paremmin kohdallaan. Galluphan on ainoastaan kysely ja ihmisillä on eri syyt vastata tietyllä tavalla.

    Gallupit eivät voi olla väärässä muutoin, kun jos tekijät eivät osaa tunnistaa ryhmän ominaisuuksia. Sen jälkeen, kun ryhmä on profiloitu, tulos on aina yhtä todellinen kuin vastauksetkin.

    Mitään haittaa gallupeista ei ole koska uurnilla vasta äänet mitattaan todellisuudessa.

    Äänestä

Mielenterveys näyttelee suurtaosaa nykyään mielipiteissä ja kuka haluaa mukaan äveriäitten leikkiin !? Kepulla taas on perikuta-armeijansa jotka pitään kiinni kansan rahoittamasta suuromaisuudesta kynsin ja hampain !?

Äänestä

Ihminen on laumasielu. Hautaan olla "voittajan puolella " ja mikäs sen parempaa manipulointia kuin kertoa keitä nuo ovat .

Äänestä
  • Sinäkinkö ;D

    Älä aliarvioi ihmisiä. Sinä voit olla keskiarvoa tyhmempi, joloin suurin osa olisi sinua fiksumpia.

    Äänestä

Kysymme aina tunnetuilta kokoomuskannattajilta..

Äänestä

Aloittaja ihmettelee, miten tulokset voivat muuttua kahdessa viikossa niiin paljon. Kaksi viikkoa on itse asiassa pitkä aika. Puolueiden kannatus muuttuu koko ajan, jopa useamman kerran vuorokaudessa ihan jo senkin perusteella, missä valossa yksittäinen poliitikko on esiintynyt TV:n ajankohtaisohjelmassa tai nettiuutisessa. Useimmille äänestäjille riittää perusteeksi se, miltä poliitikko näyttää tai miten hän pukeutuu. Miksi luulette Sauli Niinistön olevan Suomen presidentti... Ihminen on yksinkertainen luontokappale ja keskiverto suomalainen erityisen yksinkertainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lopettakaagallupit kirjoitti:

Mitä järkeä? Eikö ole muuta uutisoitavaa? Ihmettelen, miten tulokset voivat vaihdella noinkin paljon. Tehdäänkö galluppeja eri kaupungeissa tai kaupunginosissa tyyliin West-End - Kontula?

Lopettakaa koko turha touhu! Tai sitten lopettakaa koko eduskuntavaalit ja valitaan edustajat galluppien perusteella.

Koko homma on ohjailua. Sillä ylläpidetään valtapuolueiden kannatusta. Tehdään kerrankin niin, että kielletään Gallupit 2:ksi vuodeksi ennen vaaleja. Katsotaan, mitä tapahtuu. Hämmästys tulisi olemaan suuri. Eduskuntaan on saatava dynamiikkaa! Tällä toimenpiteellä sitä saadaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu