Miten voi olla mahdollista kiertää veroja, bensakoneista kukaan ei kiinnostu. Diisseli ja kas mielikuvitus lentää. Viimeisempänä uutuutena on tuo Truckmasters, halleluja meidän päättäjille. Hiluxista maksetaan veroja ja jo jonkin verran, Truckmastersista vain murto-osat . Verojen kiertely loppuisi tykkänään, jos säädettäisiin pykälät estämään ajoneuvon alkuperäisen luokituksen muutoksiin. Kikkailut jäisivät pois ja verottaja, eli me, hyötyisimme siitä.
Veronkierto diesel Truckmasters/ Hilux
7
319
Vastaukset
- Trafi-erityisosaaminen
Missään muualla ei ole juntteja niin paljon kuin Suomessa. Ruotsi tulee hyvänä kakkosena, kiitos heidän avarakatseisesta maahanmuutto politiikasta jo 60-luvulta lähtien. Jos tuohon Trucmasterssiin mennään, voi taivahan pieksut; onko meillä noin tyhmät päättäjät, antavat verojen kiertämisen mahdolliseksi pienillä kikkailulla?
- Pöndex
Ne Truckmastersit on kaikki korruptiolla hyväksytty. Truckmasters ei ole ajoneuvovalmistaja, eikä Truckmasters voi määrittää Toyotan kokonaismassaa. Kokonaismassan voi määrittää ainoastaan ajoneuvon tosiasiallinen valmistaja. Näin on "aina" ollut ja Trafi on asiasta monesti muistuttanut. Aina ei voi syyttää tyhmiä päättäjiä. Nyt on syytä syyttää katsastajia, kun kerrankin on faktisesti aihetta.
Auto- ja ajoneuvoveroahan noilla pääasiassa "kierretään". Bensiinikäyttöinen kuorma-auto on itseasiassa erittäin houkutteleva ajoneuvoveron ollessa 0€. Sitä kelpaa seisottaa pihassa, jos onnistuu löytämään kohtuuhintaisen vakuutuksen. ONNEKSI Suomessa ei ole esim. juurikaan Volvo V40:n näköisiä traktoreita :)
Eihän laki voi ottaa kantaa siihen miltä auto näyttää? Eihän???- Gyyhhy
Koville ottaa kun ihan työkalustakin pitää olla kateellinen .Tuossakin sitten kuokkikortti joten mikään perheauto ja nopeusrajoitus hillitsee menohaluja.
- JonneHa
Niinkin sairaita ihmisiä on keskuudessamme, että he luulevat valtiolle maksettujen verojen hyödyttävän "meitä"
- Hajattelija
Hyvä heitto Jonne. Linja pitää. :)
- Veronkierrot
Keitäs Jonne-Ha ajattelee valtiolle maksettujen verojen hyödyttävän?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024487Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743821243- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091032Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna85921Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
- 64856
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11852Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826