Naisen sterilointi

Epätietoisesti

Mahdollisesti tyhmä kysymys, mutta miehelle se kait sallittakoot..
Eli tällaista mietin että kun nainen sterilisoidaan, niin loppuvatko häneltä kuukautiset myöskin tuon ansiosta vai jatkuuko se puoli kuitenkin kuten ennenkin?
Kun siinä operaatiossa kuitenkin katkaistaan munanjohtimet tai ne sidotaan ainakin tiukasti kiinni, joten oman järjenjuoksuni mukaan sieltä ei sitten pitäisi enää tulla mitään läpikään sitten?
Voisiko joku asian kokenut ja siitä tietävä nainen vaikka informoida tällaista tietämätöntä ukkelia?:)
Kiitos.

7

3457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos munanjohtimet katkaistaan niin tietääkseni ei myöskään munasolu pääse munanjohtimista kohtuun asti, eli ei tule kuukautisia.

    • olipataasviisasta

      Kuukautisissa poistuu kohdun limakalvo eikä mikään munasolu! Jos kohtu poistetaan, ei enää tule kuukautisia. Ja vaikkei poistettaiskaan, loppuu kuukautiset sitten joskus vaihdevuosien tienoilla.

      • Epätietoisesti

        Joo, ymmärrän kyllä kohdunpoiston seuraukset.
        Mutta kyse onkin nyt juurikin tuosta naisen steriloinninsta. Eli siitä, että naisen munanjohtimet katkaistaan. Sieltä ei poisteta mitään kuitenkaan, ei munasarjoja eikä kohtuakaan. Ei yhtään mitään.
        Niin minunkin käsittääkseni myöskin kaiken järjen mukaan kuukautisten pitäisi loppua ko toimenpiteen seurauksena, koska munanjohtimet ovat poikki ja sitä kautta munasolun kulkureittikin on sitten pois käytöstä.
        Ja kuukautisethan johtuvat siitä, kun HEDELMÖITTYMÄTÖN munasolu kiinnittyy kohdun seinämään ja alkaa surkastumaan/vastaavaa, jolloin myös kohdun seinämän limakalvot/limakalvoja poistuu myös siinä samalla. Kun kohdun seinämien limakalvot myös paksunevat kuukautisten lähetessä.
        Hedelmöittynyt munasolu taasen jää kiinni kohdunseinämän limakalvoihin, jolloin myös kuukautisvuoto jää tulematta.
        Mutta tosiaan, näin munkin järjen mukaan pitäisi tapahtua, solun reitti tukossa niin solukaan ei pääse "perille asti".
        Ja toisekseen, tiedän kyllä, että naisen kuukautiset loppuvat vaihdevuosien eli menopaussin aikana. Yksi sen jutun seuraus monen muun lisäksi.
        Eräs steriloitu nainen vain tässä jossain vaiheessa sanoi, että hänellä ainakin tulee kuitenkin kuukautiset. Ja on kuulemma myös hänelle mysteeri, että miksi näin käy. Tiedä sitten..


      • UudelleenBilsanTunnille

        No ei ne kuukautiset siihen lopu, että munanjohtimet katkaistaan! Kohtu valmistautuuu ottamaan vastaan munasolun joka kuukausi. Se on ihan yks ja hailee, onko se solu tulossa munajohtimesta vaiko ei. Hedelmöittymätön munasolu ei kiinnity kohdun seinämään. :D

        Jos ei ole hedelmöittymistä tapahtunut kohdun paksuuntunut limakalvo poistuu kuukautisten muodossa. Ei vaimosi hormonitoiminta muutu sterilisaatiossa. Ei hän mitään vaihdevuosia saa.


      • Bilsa

        Niin tuota noin, kyllä kierron aikana solu kiinnittyy joka tapauksessa kohdunseinämään.
        Ero on siinä, että hedelmöitys saa aikaiseksi muutoksia naisen hormonitoiminnossa (keltarauhashormoni lisääntyy), mikä on merkkinä keholle hedelmöittymisestä joten kuukautisten sijaan solu alkaa kehittymään kohdunseinämässä->raskaus. Hedelmöittymätön solu taas ei tietenkään vaikuta ko hormonin tuotantoon, joten paksuuntunut seinämä poistuu munasoluineen kuukautisina.
        Kertaus tekisi sinulekin hyvää.


    • nevenevenever

      Tiedoksi miehille, että munasolu on noin pisteen kokoinen. Siis tämän .
      Suurin osa kuukatisista on siis tuota kohdun limakalvoa. Steriloinnin jälkeen seassa ei vaan enää ole sitä munasolua, koska se ei pääse pois munajohtimista. Munasolut kypsyvät steriloinnin jälkeen samalla tavalla kuin ennenkin, mutta eivät pääse kohtuun. Itseäni mietityttänyt, mihin ne sitten menee. Jossain luki, että kuulema eivät kerry munajohtimiin, vaan hajoavat jotenkin sitten siellä

    • Elluhalloyb

      Kuukautiset jatkuu ihan normaalisti...
      Kaik muukin...
      Vauvoja vaan ei tule....😁♥👍
      Tiedän....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      164
      1551
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      595
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      527
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      478
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe