Naisen sterilointi

Epätietoisesti

Mahdollisesti tyhmä kysymys, mutta miehelle se kait sallittakoot..
Eli tällaista mietin että kun nainen sterilisoidaan, niin loppuvatko häneltä kuukautiset myöskin tuon ansiosta vai jatkuuko se puoli kuitenkin kuten ennenkin?
Kun siinä operaatiossa kuitenkin katkaistaan munanjohtimet tai ne sidotaan ainakin tiukasti kiinni, joten oman järjenjuoksuni mukaan sieltä ei sitten pitäisi enää tulla mitään läpikään sitten?
Voisiko joku asian kokenut ja siitä tietävä nainen vaikka informoida tällaista tietämätöntä ukkelia?:)
Kiitos.

7

3390

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos munanjohtimet katkaistaan niin tietääkseni ei myöskään munasolu pääse munanjohtimista kohtuun asti, eli ei tule kuukautisia.

    • olipataasviisasta

      Kuukautisissa poistuu kohdun limakalvo eikä mikään munasolu! Jos kohtu poistetaan, ei enää tule kuukautisia. Ja vaikkei poistettaiskaan, loppuu kuukautiset sitten joskus vaihdevuosien tienoilla.

      • Epätietoisesti

        Joo, ymmärrän kyllä kohdunpoiston seuraukset.
        Mutta kyse onkin nyt juurikin tuosta naisen steriloinninsta. Eli siitä, että naisen munanjohtimet katkaistaan. Sieltä ei poisteta mitään kuitenkaan, ei munasarjoja eikä kohtuakaan. Ei yhtään mitään.
        Niin minunkin käsittääkseni myöskin kaiken järjen mukaan kuukautisten pitäisi loppua ko toimenpiteen seurauksena, koska munanjohtimet ovat poikki ja sitä kautta munasolun kulkureittikin on sitten pois käytöstä.
        Ja kuukautisethan johtuvat siitä, kun HEDELMÖITTYMÄTÖN munasolu kiinnittyy kohdun seinämään ja alkaa surkastumaan/vastaavaa, jolloin myös kohdun seinämän limakalvot/limakalvoja poistuu myös siinä samalla. Kun kohdun seinämien limakalvot myös paksunevat kuukautisten lähetessä.
        Hedelmöittynyt munasolu taasen jää kiinni kohdunseinämän limakalvoihin, jolloin myös kuukautisvuoto jää tulematta.
        Mutta tosiaan, näin munkin järjen mukaan pitäisi tapahtua, solun reitti tukossa niin solukaan ei pääse "perille asti".
        Ja toisekseen, tiedän kyllä, että naisen kuukautiset loppuvat vaihdevuosien eli menopaussin aikana. Yksi sen jutun seuraus monen muun lisäksi.
        Eräs steriloitu nainen vain tässä jossain vaiheessa sanoi, että hänellä ainakin tulee kuitenkin kuukautiset. Ja on kuulemma myös hänelle mysteeri, että miksi näin käy. Tiedä sitten..


      • UudelleenBilsanTunnille

        No ei ne kuukautiset siihen lopu, että munanjohtimet katkaistaan! Kohtu valmistautuuu ottamaan vastaan munasolun joka kuukausi. Se on ihan yks ja hailee, onko se solu tulossa munajohtimesta vaiko ei. Hedelmöittymätön munasolu ei kiinnity kohdun seinämään. :D

        Jos ei ole hedelmöittymistä tapahtunut kohdun paksuuntunut limakalvo poistuu kuukautisten muodossa. Ei vaimosi hormonitoiminta muutu sterilisaatiossa. Ei hän mitään vaihdevuosia saa.


      • Bilsa

        Niin tuota noin, kyllä kierron aikana solu kiinnittyy joka tapauksessa kohdunseinämään.
        Ero on siinä, että hedelmöitys saa aikaiseksi muutoksia naisen hormonitoiminnossa (keltarauhashormoni lisääntyy), mikä on merkkinä keholle hedelmöittymisestä joten kuukautisten sijaan solu alkaa kehittymään kohdunseinämässä->raskaus. Hedelmöittymätön solu taas ei tietenkään vaikuta ko hormonin tuotantoon, joten paksuuntunut seinämä poistuu munasoluineen kuukautisina.
        Kertaus tekisi sinulekin hyvää.


    • nevenevenever

      Tiedoksi miehille, että munasolu on noin pisteen kokoinen. Siis tämän .
      Suurin osa kuukatisista on siis tuota kohdun limakalvoa. Steriloinnin jälkeen seassa ei vaan enää ole sitä munasolua, koska se ei pääse pois munajohtimista. Munasolut kypsyvät steriloinnin jälkeen samalla tavalla kuin ennenkin, mutta eivät pääse kohtuun. Itseäni mietityttänyt, mihin ne sitten menee. Jossain luki, että kuulema eivät kerry munajohtimiin, vaan hajoavat jotenkin sitten siellä

    • Elluhalloyb

      Kuukautiset jatkuu ihan normaalisti...
      Kaik muukin...
      Vauvoja vaan ei tule....😁♥👍
      Tiedän....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      54
      1302
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1072
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1065
    Aihe