Asekätkentä täytti tarkoituksensa

Päämajanjohtama asekätkentä tähtäsi toisaalta mahdolliseen vastarintaan ja sissisotaankin, toisaalta lkp:n suojaamiseen tarvittaessa.

Kun Puna-armeijaa ei maahan kuulunutkaan, olisi kätköt pitänyt kiireesti purkaa.

Poliittisesti se oli virheliike, sillä maanpetturit saivat vettä myllyynsä, mutta onneksi NL ei juuri asiaan kiinnittänyt huomiota.
10108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Juuri näin. Niillä joukoilla jotka olisi saatu aseistettua hajavarastoista, olisi pystytty suojaamaan varsnainen liikekannallepano.

Äänestä

Asekätkkennän paljastumisella oli myös positiivinen merkitys. Se kertoi potentiaaliselle miehittäjälle että eivät ne vähällä antaudu tälläkään kertaa. Siksi tyytyivät painostuukseen sekä yhteiskunnalliseen ja poliittiseen vaikuttamiseen, mikä jatkuu yhä.

Äänestä

Armeija toimii joskus omilla säännöillään, saattaa poliittinen johtokin välillä jäädä operaatioiden tiedottamisessa paitsioon. Sodalla on sodan säännöt. Rauhan aikana tuollainen on tietysti vaarallista ja demokratian vastaista, maanpetokseen viittaavaa toimintaa. Asekätkentä oli erityistilanne ja se purettiin aikanaan. Moni istui linnassa. Kansa kyllä ymmärsi eikä niitä kätkijöitä mihinkään linnaan olis ollu syytä laittaa. Piti kuitenkin näyttää, että laki ja oikeus Suomessa toimii ja toteutuu.

Äänestä
  • Ei toteutunut, rangaistuksia varten piti säätää taannehtiva laki.

    Äänestä

  • w.siege kirjoitti:

    Ei toteutunut, rangaistuksia varten piti säätää taannehtiva laki.

    Se toteutettiin Suomessa tuolloin ryssän säännöillä, painostuksen alaisena. Mutta toteutettiin kuitenkin. Minkäs teit, se oli se pienimmän riesan tie.

    Äänestä

Löysin ison kätkön, mutta se ei luullakseni ollut asekätkentää , vaan ehkä, 1944 vuoden kiireiden joku "kadonnut" lasti. tavaraa oli usean kuorma-auton lasti.. Suomalaista, saksalaista, ja NL tavaraa.
Hyvin peitettynä ja suojattuna oli säilynyt melko hyvin.

Äänestä
  • Tuskin löysit edes äitistäs ulos.

    Äänestä

  • keisarinleikkaus kirjoitti:

    Tuskin löysit edes äitistäs ulos.

    sä oot niin vitsikäs...

    Äänestä

Bupi: Asekätkennästä on sepitetty jälkeen päin onnahteleva sankaritaru joka ei vastaa todellisia
tapahtumia niin vitunkaan vertaa! "

Asekätkentä ajoi tarkoituksensa.
Puna-armeija varoi hyökkäämästä ja kommarit ovat säikkyinä vieläkin.

Äänestä

Asekätkentä oli asiallinen viesti ulkomaille, mutta myös Suomen kommunisteille, joilta toiminta tietenkin salattiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valcosoturi kirjoitti:

Päämajanjohtama asekätkentä tähtäsi toisaalta mahdolliseen vastarintaan ja sissisotaankin, toisaalta lkp:n suojaamiseen tarvittaessa.

Kun Puna-armeijaa ei maahan kuulunutkaan, olisi kätköt pitänyt kiireesti purkaa.

Poliittisesti se oli virheliike, sillä maanpetturit saivat vettä myllyynsä, mutta onneksi NL ei juuri asiaan kiinnittänyt huomiota.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu