Tulkaa lampaat paimenen luo

Joku julisti: Tehkää parannus! Ai että mitä? No en suosittelisi. Oikeasti juutalaiset profeetat huusivat kansalle shuvu eli ”Tulkaa (huom. lampaat) kotiin!” Tuo kutsuhuuto käännettiin sittemmin aika kankeasti kreikan kielelle metanoeite eli ”alkakaa ajatella toisin”, ikään kuin nyt lampaat jotakin ajattelisivat. Myöhemmin sanasta sukeutui aika erikoinen käännöskukkanen ”parannus”, joka sitkeästi elää myöskin nykyisessäkin raamatunkäännöksessä. Parempi se on että paimenet kutsuvat lampaita kotiin... vai hei, jos... lampaiden, karjan tai syntisten ihmisten pitäisi sittenkin itse parannella itseään ennen kuin palaavat Paimenensa luokse, mitähän siitäkään tulisi?
980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vanhan testamentin Sananlasku 23 kutsuu lampaita kotiin ryyppyreissulta:

-- Kuka voivottaa, kuka vaikertaa?
Kuka rettelöi, kuka haastaa riitaa?
Kuka hankkii kolhuja syyttä suotta?
Kuka katsoo harottavin silmin?
Se, joka viipyy viinin ääressä,
se, joka etsii maustejuomaa.
Älä katsele viinin hehkuvaa punaa,
älä katso sen välkettä maljassa.
Helposti se valahtaa kurkusta alas,
mutta perästäpäin se puree kuin käärme,
iskee myrkkyhampaillaan kuin kyy.
Silmäsi näkevät outoja,
puheesi ovat hullun houreita.
Olet kuin aalloilla keskellä merta,
kuin maston nenässä mainingeilla.
"Minut piestiin, mutta en tuntenut mitään, minut hakattiin, mutta en tiennyt mitään. Milloin pääni selviää? Pitäisi päästä hakemaan lisää."

/ San23:29-

Äänestä
  • Poikani, luota minuun, seuraa samaa tietä kuin minä. Portto on kuin syvä hauta, vieras nainen kuin ahdas kaivo. Rosvon lailla hän on väijyksissä ja viettelee yhä uusia uskottomuuteen.

    Äänestä

  • Kerro lisää Portosta, kiihostuin

    Äänestä

  • old_profile_101912 kirjoitti:

    Kerro lisää Portosta, kiihostuin

    Lue Hesekielin kirjasta luvut 16. ja 23. sekä Hoosean kirja. Raamattu on kiihkeä romanssi:

    -- Miten polttikaan himo sinun sydäntäsi, kun tuota kaikkea teit, kun alennuit portoista pahimmaksi --

    Äänestä

Lampaita uhrattiin todella paljon, sillä papisto suorastaan rakasti grillattua lampaanlihaa. Käyttivätkö he mausteena myös tinjamia, rosmariinia ja minttua , siitä ei ole vahvistettua tietoa, ellei joku Raamatun tuntija tulkitse sitä, että noin tehtiin.

Äänestä
  • Papistolla oli jokaåäivä aamu-uhri, päiväuhri ja iltauhri. Lisäksi papisto uhrasi erityisens sapattiuhrin. Suurina juhlapyhinä taas koko kansa uhrasi (esim pääsiäisenä uhrattiin noin 30 000 lammasta yhden illan aikana), mutta kansa myös uhrasi Jumalalleen kiitokseksi ja anteeksipyynnöksi. Uhrikauppa oli Jerusalemissa kukoistavaa, yhdestä kyyhkysestä sai maksaa temppelin esipihalta ostettuna helposti tavallisen työläisen kuukauden palkan.

    Äänestä

  • "Ååvå-uhri?" Ai joku ruotsalainen kirkonmies?

    Äänestä

  • old_profile_101912 kirjoitti:

    "Ååvå-uhri?" Ai joku ruotsalainen kirkonmies?

    Ei mikään "Ååvå-uhri?" vaan "jokapäivä aamu-uhri, päiväuhri ja iltauhri..."

    Äänestä

Olen ottanut eilen kahdesti lääkärin määräämää verenohennuslääkettä keuhkoembolian hoitoon. Välillä en ehtinyt kirjoitella tänne, kun makoilin sairaalassa, jossa kuitenkin Taivaan Isä suojeli minua lääkärien ja muiden uskovien tekemiltä hoitovirheiltä ja pienemmiltä virheiltä tällä kertaa. Sekä myös keskivertomokiltakin, saati Juhla-mokilta, en juo kahvinsaastetta. Päästyäni takaisin rukoilin polvillani ja kiitin Herraa Hänen armollisuudestaan jälleen kerran.

Annostuksen mukaan otettuna verenohennuslääkitys ja muutkin mömmöt, on lähes vaaratonta, joten voin kyllä suositella. Jostain syystä tätä lääkettä ei kuitenkaan juuri saa katukaupasta, joten joudut varmaankin varaamaan ajan lääkärille saadaksesi reseptin. En usko, että hoitajilla on valtuuksia kirjoitella näitä reseptejä. Edes sillä hutsulla hoitsuHKI, joka pälttää sekavia. On kai maistanut Hellarina sitä omaa lääkettään, niin ja naapurinkin myös.

Tästä johtuen uskovien valvomisessa Jumalalla on kuitenkin niin paljon työtä, ettei edes Kaikkivaltias ehdi aina joka paikkaan. Kun loi Lestadiolaitiodiotiotiolaisuuden lapsensynnytyssyntiuskon.

Niinpä Hän antoi minuunkin tarttua ilmeisesti sairaalavaatteista vaikeasti paranevan ihottuman, sillä aikaa kun pelasti jonkun toisen hengen joltain uskomattoman typerältä, mutta ihmisviisaudelle hyvin tavalliselta mokalta. Herra antoi kuitenkin senkin parantua jonkin ajan kuluttua. Nyt syyhy on entistä pahempana. Kirput kai rukoili,ettei mustasurmasalva auttaisi ja viesi heitä. Miten ne ateistitkin sanoo: miljoona kärpästä EI voi olla uskossaan väärässä? Kirput, olette voittajia.


Verenohennuslääkkeilla muuten on oikein otettuina huomattavasti vähemmän haitallisia sivuvaikutuksia kuin esim. ns. mielialalääkkeillä. Eteenkin Hellareilla on kokemusta molemmista, kun mahakin niillä laskee pöf-ääniä seuroilla.

Siksi minusta olisi suorastaan suotavaa, että niitä Mark5:n juttuja käytettäisiin viihdekäytössä enemmän, vaarallisten neuroleptien ja muiden rekkauskovaiseten Jumalan sallimien ja rationaalisuudestaan seonneille tarkoitettujen pillereiden sijaan. Esim. lakstiivien.

Mutta kaipa se tässäkin on se teisteille tyypillinen angstisuus syynä, ettei niin tehdä. Ihmiset, jotka kokevat kirkkokomennot ja turvallisen, sujuvan haluavat käyttää vaarallisempia lääkkeitä vain kokeakseen vaaran tunnetta ja vahvistaakseen näin herkässä, eliniän kestävässä, kasvuvaiheessa olevaa itsetuntoaan sankaruus-, rekkamies- ja selviytymiskokemuksillaan.


"Terveen", siies epäterveellisen kristillisen lapsuuden elänyt, pyhä- ja rippikoulun käynyt ihminen taas kärsii horjuvasta itsetunnosta ja tarvitsee Jumalan rohkaisua selvitäkseen elämässä. Siksi kanssateistit istuvat päivät pitkät netissä, ääneen pierren. Pierre ei pidä siitä, että hänen imitaatioäänellään hihutetaan mikkihiirivolyymmillä Jeesusta.. jonkun haisevan Lestapällin päästä.

Kuka rekkahihhulikaan edes näaet tietää, että koko hänen elämänsä on yksin,

Jumalan käsissä ja ainoa, mitä hänen itsensä tarvitsee tehdä, on uskoa ja rukoilla. 

Voi kumpa alati erehtyväiseen, rekkauskovaiset sallivat Jeesukseen uskovat ymmärtäisivät tämän ja luopuisivat kapinallisesta vastarinnastaan Herraa vastaan antautuen koko sydämellään Hänen johdateltavakseen! Siis minne se johtaa. Scanialippis päässä ajelemaan kuin palstahihhuli pallikarvojaan?!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SehänOnShuvu kirjoitti:

Joku julisti: Tehkää parannus! Ai että mitä? No en suosittelisi. Oikeasti juutalaiset profeetat huusivat kansalle shuvu eli ”Tulkaa (huom. lampaat) kotiin!” Tuo kutsuhuuto käännettiin sittemmin aika kankeasti kreikan kielelle metanoeite eli ”alkakaa ajatella toisin”, ikään kuin nyt lampaat jotakin ajattelisivat. Myöhemmin sanasta sukeutui aika erikoinen käännöskukkanen ”parannus”, joka sitkeästi elää myöskin nykyisessäkin raamatunkäännöksessä. Parempi se on että paimenet kutsuvat lampaita kotiin... vai hei, jos... lampaiden, karjan tai syntisten ihmisten pitäisi sittenkin itse parannella itseään ennen kuin palaavat Paimenensa luokse, mitähän siitäkään tulisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu