Ketipinor lopetus

schizoid

Hei! Sain 4 päivää sitten Ketipinor nimisen lääkkeen vainoharhaisiin ajatuksiini. Kärsin siis skitsotypaalisesta persoonallisuushäiriöstä, mutta asiasta kukkaruukkuun. Käytin tuon 4 päivää 25 mg annoksella kyseistä lääkettä ja haluaisin päästä tästä lääkkeestä irti. Syynä on se etten pysty tuntemaan tunteita eikä ajatukset toimi kunnolla enkä pidä tästä yhtään. Kysymys kuuluukin voinko lopettaa neljän päivän 25 mg annoksen seinään? Vai voiko sekin olla tuhoisaa.

3

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka
      Periaatteessa 4 päivän jälkeen lääke pitäisi lopettaa asteittain. Noin lyhyen käytön jälkeen voi syödä pari päivää puolikkaan ja sit päivän tauko ja vielä yksi puolikas.......mutta.... muita myös se että lääkityksen alussa olo saattaa jopa pahentua muutamaksi päiväksi ja pikku hiljaa lääke alkaa vaikuttamaan. Mielestäni lopetuksen kanssa ei kannata hosua vaan katsoa miten lääke alkaa vaikuttamaan ja helpottuuko olo pikkuhiljaa, mikäli näin ei käy, kannattaa jutella lääkärin kanssa, jolloin hän voi miettiä lääkityksen vaihtoa. Tsemppiä!

      • schizoid

        Eiku mietin vain voiko tässäkin tilanteessa äkkilopettamisella olla jotain tuhoisia seurauksia? En tiedä stressaannuttaa vaan kun olen lukenut liikaakin näistä antipsykoottisista.


    • Se mahdollisuus on olemassa eli siksi en ainakaan neuvo lopettamaan sitä kuin seinään. Tosi asia on se että sinulla ei vielä ole lääketaso noussut kovin korkeaksi eli et tarvitse monen päivän lopetusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe