Ketipinor lopetus

schizoid

Hei! Sain 4 päivää sitten Ketipinor nimisen lääkkeen vainoharhaisiin ajatuksiini. Kärsin siis skitsotypaalisesta persoonallisuushäiriöstä, mutta asiasta kukkaruukkuun. Käytin tuon 4 päivää 25 mg annoksella kyseistä lääkettä ja haluaisin päästä tästä lääkkeestä irti. Syynä on se etten pysty tuntemaan tunteita eikä ajatukset toimi kunnolla enkä pidä tästä yhtään. Kysymys kuuluukin voinko lopettaa neljän päivän 25 mg annoksen seinään? Vai voiko sekin olla tuhoisaa.

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka
      Periaatteessa 4 päivän jälkeen lääke pitäisi lopettaa asteittain. Noin lyhyen käytön jälkeen voi syödä pari päivää puolikkaan ja sit päivän tauko ja vielä yksi puolikas.......mutta.... muita myös se että lääkityksen alussa olo saattaa jopa pahentua muutamaksi päiväksi ja pikku hiljaa lääke alkaa vaikuttamaan. Mielestäni lopetuksen kanssa ei kannata hosua vaan katsoa miten lääke alkaa vaikuttamaan ja helpottuuko olo pikkuhiljaa, mikäli näin ei käy, kannattaa jutella lääkärin kanssa, jolloin hän voi miettiä lääkityksen vaihtoa. Tsemppiä!

      • schizoid

        Eiku mietin vain voiko tässäkin tilanteessa äkkilopettamisella olla jotain tuhoisia seurauksia? En tiedä stressaannuttaa vaan kun olen lukenut liikaakin näistä antipsykoottisista.


    • Se mahdollisuus on olemassa eli siksi en ainakaan neuvo lopettamaan sitä kuin seinään. Tosi asia on se että sinulla ei vielä ole lääketaso noussut kovin korkeaksi eli et tarvitse monen päivän lopetusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      39
      4568
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2464
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1004
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      985
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      109
      833
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      814
    7. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      136
      771
    8. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      760
    9. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      706
    10. Miksi et usko..

      Että oikeasti tykkään susta!? Vähän liikaakin...
      Ikävä
      52
      690
    Aihe