Olen yhteiskunnallista eriarvoisuutta pohdiskellessani tullut siihen tulokseen, että perintöoikeus aiheuttaa vaurauden kasutumista ja vähentää pääoman liikkuvuutta. Markkinatalouden dynamiikan kannalta olisikin edullista, että ihmisiltä poistettaisiin kokonaan oikeus periä, testamentata ja lahjoittaa pois omaisuutta. Kun henkilö kuolee, koko hänen omaisuutensa menisi valtiolle sellaisenaan. Tällä rahoitettaisiin kansalaispalkka, jolloin rahat menisivät kiertoon ja kulutukseeen sen sijaan että niitä makuutettaisiin kiinteän omaisuuden muodossa sellaisten ihmisten hallussa, jotka eivät ole tehneet mitään sen hankkimiseksi.
Tämä aktivoisi ihmisiä yritteliäisyyteen ja antaisi kaikille yhtäläiset mahdollisuudet taloudelliseen menestykseen. Tuloksena olisi siis SEKÄ toimivampi kapitalismi ETTÄ yhteiskunnallinen oikeudenmukaisuus.
Tämä aktivoisi ihmisiä yritteliäisyyteen ja antaisi kaikille yhtäläiset mahdollisuudet taloudelliseen menestykseen. Tuloksena olisi siis SEKÄ toimivampi kapitalismi ETTÄ yhteiskunnallinen oikeudenmukaisuus.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kiinteässä omaisuudessa kontrolli on mahdollista. Muun omaisuuden pimeän siirtelyn seuranta ei taida nykyisikään pelata. Jotta,älähän kaveri intoile.
Perintöoikeuden poistoa ajavat seuraavat tahot: Illuminati ja Bilderberg. He yrittävät rakentaa "Uutta maailman järjestystä" siihen kuuluu myös seuraavia asioita: yksi maailman hallitus, - valuutta ja - uskonto. Kristinusko tuhotaan.
Eli hakekaa tietoa netistä hakusanoilla:
- Bilderberg
- Illuminati
- Uusi maailman järjestys
Löytyy myös suomeksi
Tämän viestiketjun aloittaja joko provosoi heidän missiotaan edistääkseen, tai tekee sen tietämättään.
Etsikää, niin löydätte.
Maaorjan kuoltua hänen omaisuutensa meni lääninherralle. Seurauksena oli, että kukaan ei halunnut yrittää yhtään mitään eikä kukaan halunnut tehdä mitään pitkän aikavälin hankkeita, sillä kuoleman koittaessa kaikki rakennettu valui hiekkaan.
Niinpä maaorjat elivät kädestä suuhun ja ryyppäsivät heti rahansa ja omaisuutensa kun sellaista saivat. Kun tulevaisuudesta ei ole mitään takeita, mielekkäintä on elää tätä päivää tässä ja nyt ja elää mahdollisimman täysillä ja lyhytjänteisesti. Seuraus oli, että mitään kehitystä maaseudulla ei tapahtunut vuosisatoihin, ja kaupungit, joissa porvareilla oli perintöoikeus, nousivat kehityksessä edelle.
Ehdotuksesi merkitsisi käytännössä sitä, että kukaan ei haluaisi rakentaa yhtään mitään pitkäjänteisesti eikä kukaan haluaisi investoida mitään paria vuotta pitemmälle aikavälille, ja lyhytjänteinen sekä resursseja haaskaava kerskakulutus kiihtyisi huimasti. Ihmiset alkaisivat käytännössä elämään kuin slummiasukkaat: kädestä suuhun, ja muutos toisi mukanaan myös slummimoraalin.
Sinäpä sen kerroitkin. Tarkoitus uudessa maailman järjestyksessä nimenomaan on kansan jakaminen kahtia.
Katsokaa Bilderberg, Illuminati..
Eivät ne rahat missään "makaa," hölmö!
Mihinkään muuhun typeryyteen nyt puuttamatta sanon vain, että kyllä suomenmaalla on jokaisella mahdollisuus menestyä taloudellisesti se on vain täysin itsestä kiinni.