PIENI SIIVU TYÖTTÖMYYSRAHOISTA KORJAISI VILJELIJÖIDEN TULOT AJANTASALLE.
Suomessa on viime kuukausina puhuttu paljon maataloustuotteiden hinnan laskusta. Maatalouden viime vuosien tilastot osoittavat, että maataloustuottajien esille nostama huoli ei ole turha.
EU:n virallisten tilastojen mukaan maataloustulo per työntekijä laski Suomessa 53,7 prosenttia vuosina 2010–2015.
Yli 50 prosentin laskua voi jo perustellusti kutsua romahdukseksi. Maatalouden tulojen menetystä eivät selitä vähentyneet EU-tuet, vaan tuottajien tuotteistaan saaman hinnan raju pudotus.
Suomessa on viime kuukausina puhuttu paljon maataloustuotteiden hinnan laskusta. Maatalouden viime vuosien tilastot osoittavat, että maataloustuottajien esille nostama huoli ei ole turha.
EU:n virallisten tilastojen mukaan maataloustulo per työntekijä laski Suomessa 53,7 prosenttia vuosina 2010–2015.
Yli 50 prosentin laskua voi jo perustellusti kutsua romahdukseksi. Maatalouden tulojen menetystä eivät selitä vähentyneet EU-tuet, vaan tuottajien tuotteistaan saaman hinnan raju pudotus.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Maataloustuottajien etujärjestö MTK on syyttänyt myös kotimaista kauppaa maatalouden ahdingon lisäämisestä. MTK:n mukaan kaupan hintojen halpuutuksesta on iso osa otettu maataloustuottajien kukkarosta....
Ei se ole hullu, joka pyytää vaan se joka maksaa.
maataloustuet ja muu korruptio seis, ja maanviljelijöille työttömyyskorvaukset tilalle.
- on aika luopua korruptio tuki muodoista mtk, ek, sak väelle.
nyt vain työttömyys tukea muutama sata euroa kk, jotta eivät nälkään kuole. ja näin alkaisi viljelijöitä kiinnostaa jälleen työnteko, kun nykyiset ilmaiset eu tuet ei kannusta töihin.
Työttömät maatilolle töihin työttömyyskorvausta vastaan, työpaine tiloilla helpottuisi ja järjestelyhän ei oikeastaan maksa mitään..
Siirrytäänkö lumentarkkailussa kahteen vuoroon, vai mitä duunia viljatilalla nyt löytyy?
"työpaine tiloilla helpottuisi ja järjestelyhän ei oikeastaan maksa mitään.. "
Ei ainakaan tilalliselle maksaisi suoranaisesti mitään. Ellei nyt sitten joutuisi maksamaan työntekijän vakuutuksia yms, jotka kuuluvat palkkatyöläisen pitämiseen. Vai ajatteliko arvoisa nimimerkki "kkkkkfgsdgdsfg " maksattaa nekin veronmaksajilla?
Työpainettakin saattaisi tulla sen sijaan lisää, kun maatilalle tuleva työtön ei osaisi ensinnäkään mitään ja toisekseen, vaikka osaisikin, särkisi tilallisen kalliit tukitraktorit sun muut vempeleet ihan "vahingossa". Minkäs vahingolle voi?
Luuletko sinä traktoreita pääsevän ajelemaan? Tuot oman vesurin mukanasi ja menet metsääni risusavottaan. Mielellään tuot raivaussahan, ostat sen osamaksulla ja lopetat ininäsi.
Elä helevetissä uhoa. Se oli Kiteellä tapaus 2012, kun raivaussahamies veteli parhaat puut nurin. Kiertämällä kertoi saaneensa sullitkin nurin. Isompia puita raapi ohimennen kyljestä.
Eikö tuo olisi sitten ihan vaan työ, palkallista työtä?
Vieläkö EUn tuetuimpia elinkenonharjoittajia pitäisi tukea lisää?
Suomessa on EUn pienimmät tuet, mihin näkemyksesi perustuu ?
http://www.sss.fi/2016/01/maataloustulo-romahti-suomessa/
Avaajalla unohtui linkki taas. Avaaja osaa kopioida ja jopa lisätä kopioonsa omia hullutuksiaan, mutta ei osaa laittaa kopioonsa lähdettä. Onko avaaja tyhmä?
"EU:n virallisten tilastojen mukaan"
Tuohan ei ole lähde josta olet kopiosi ottanut.
Olen toista mieltä..
Palkataanko talveksi työtön lumensulamisen katsojaksi kun tukiloiset lomailee itse thaimaassa 2kk:n työstä ja koko vuoden palkan (sosiaaliavustus) saaneena ????? Melkoista kommunismiä tuo maatalous Suomessa. Aika laittaa tukiaisten laiskistuttamat yhteiskunnan suurimmat loisijat töihin !!!!!! Menneet loisimisessa jo mannejen ja matujen ohi kirkkaasti.Toivottavasti itsemurhat lisääntyy niin veronmaksajat kiittää,pelottaahan se kun uhkaillaan työnteolla kai sitä masentuu kun ei ole sitä ikinä omaa leipää tarvinnut tienata kun se on aina tullut kommunistiseen tyyliin valtion maksamana.
Tommi se jaksaa valehdella, kyllä suomen ruokkimisesta palkka pitää saada ja voittoa päälle !
Jutussa sentään järkeä, sun jutuissasi ei koskaan asiaa, eikä järkeä. Ota oppia tommeilta. Saisit asiaakin juttuihisi.
Entä kiinalaisten ruoka, pitääkö veronmaksajien sitäkin tukea?
Kansantaloudellisesti, kyllä..
Toivottavasti kauppa kiristää löysää otettaan tuottajista
otetta alat kiristää, vahinko on jo tapahtunut ja sen korjaaminen maksaa maltaita,. Ennakkotapaus entisestä neuvostoliitosta, koko systeemi kaatui maatalouteen, tai oikeastaan sen puutteeseen..
Suomalainen viljelijä on EUn tuetuin elinkeinonharjoittaja
Tuota valetta jaksat pyörittää, EU tukipeusteet on samat joka maassa..
No ei ole koska mitä etelämmässä on niin sitä vähemmän mitä?
EU myöntää peltokasvien tuen maakohtaisen viitesadon perusteella. Viitesato määräytyi satovuosien 1986/1987 - 1990/1991 perusteella, jotka olivat Suomelle erityisen epäsuotuisat. Tästä syystä Suomen viitesato on 2800 kiloa/hehtaari, joka on jäsenvaltioista Italiaa lukuun ottamatta, eniten todellista satotasoa alhaisempi (Suomen todellinen viljojen painotettu keskisato on ollut 1990-luvulla 3,400 kg/ha).
Belgia ja Luxemburg 7 549
Alankomaat 7 495
Ranska 7 175
Britannia 6 871
Irlanti 6 851
Saksa 6 593
Tanska 6 075
Itävalta 5 580
Italia 5 016
Ruotsi 4 497
Unkari 4 462
Tšekki 4 167
Slovakia 3 683
Kreikka 3 505
Suomi 2800
Ranskan ja Englannin eu-tuet ova yli kaksinkertaiset tilaa kohti suomeen verrattuna:
Euroa
Suomi 8.044
Ruotsi 8.925
Tanska 15.503
Saksa 14.979
Ranska 19.702
Englanti 20.525
Siinä pähkäilemistä. Suuremmasta viitesadosta johtuen mm Ruotsin tuki on suurempi kuin Suomen ja myytävääkin tulee enempi hehtaarilta.....
Me joudumme maksamaan selvästi muita EU:n jäsenmaita enemmän siitä, että Suomessa säilyy oma maatalous. Sen kertoo tilasto (taulukko 4.5) komission kotisivulla http://ec.europa.eu/competition/state_aid/studies_reports/expenditure.html
Tässä tilastossa listataan jäsenmaiden omille maanviljelijöilleen omasta budjetistaan maksamat kansalliset tuet. Lista (miljoonaa euroa) omien tukiaistensa maksajista on seuraavanlainen:
Ranska 1 441
Suomi 1 195
Saksa 892
Italia 833
Hollanti 697
Espanja 690
Puola 681
Kreikka 414
Irlanti 379
Englanti 325
Romania 260, Unkari 238, Tshekki 20, Itävalta 189, Tanska 92, Belgia 89, Latvia 86, Liettua 86, Slovenia 68, Ruotsi 41, Viro 34, Kypros 22, Luxemburg 22, Bulgaria 19, Slovakia 10, Malta 5 ja Portugali 5.
Tämä Suomessa näkymättömiin taiottu lista on epämiellyttävä totuus vuonna 1994 epäonnistuneista Suomen jäsenyysneuvotteluista EU:n kanssa. Suomen kakkossija tuolla listalla ja valtaisa maataloustukiaisten omavastuuosuus on osoitus siitä, että muut maat maksattavat maataloutensa tukiaiset EU:n kassasta, mutta Suomi maksaa ne pääosin itse.
Pieni Suomi maksoi vuonna 2011 kansallista maataloustukea suuren Ranskan jälkeen toiseksi eniten, enemmän kuin suuret Saksa, Italia tai Espanja.
Ranskan ja Englannin eu-tuet ova yli kaksinkertaiset tilaa kohti suomeen verrattuna:
Euroa
Suomi 8.044
Ruotsi 8.925
Tanska 15.503
Saksa 14.979
Ranska 19.702
Englanti 20.525
Siinä pähkäilemistä. Suuremmasta viitesadosta johtuen mm Ruotsin tuki on suurempi kuin Suomen ja myytävääkin tulee enempi hehtaarilta........
Mauno Koiviston kantaan "jäsenyys ei saa kaatua maatalouteen" ja vastapuoli tiesi sen..
Siksi+keputollot+isännät+saavatkin+kansallista+maataloustukea+joka+on+60%+lissää+eutukien+40%+päälle.100%+tuki+jusseille+ja+taas+riittää+vientiin+viljaakin+kun+on+vanhatkin+vielä+laareissa.
valehteleminen, viljalle ei makseta mitään ylimääräistä, maidolla on se 6 senttiä litralta kansallista tukea, kansallista maksetaan jokaisessa EU maassa, siitä ei ole vain mitään virallista tilastoa..
Suomalainen viljelijä on EUn tuetuin
Tuossahan tuo virallinen tilasto on ylempänä
Pieni Suomi maksoi kansallista maataloustukea suuren Ranskan jälkeen toiseksi eniten, enemmän kuin suuret Saksa, Italia tai Espanja.
Valehtelet !
maalaisnarrit eivät taaskaan esittele kokonaisuutta kansallisten tukien kera
Tuli kevät, hanki suli mailta,
myötänsä vei puolet orahista;
tuli kesä, raekuuro kulki,
kaatoi maahan puolet tähkäpäistä;
tuli syksy, kaikki ryösti halla.
Tukkaa riistäin Paavon vaimo lausui:
»Paavo parka, kovan onnen lapsi,
sauvaan tartu, Herra meidät hylkäs;
miero raskas, raskahampi nälkä.»
Vaimon käteen tarttuin Paavo lausui:
»Vaikka koettaa, eipä hylkää Herra.
Pane leipään puolet petäjäistä;
kaksin verroin minä ojaa kaivan,
mutta Jumalalta kasvun toivon.»
Ei kyllä tänä vuonna käy maajussia kateeks :(
kertaa suomessa jätetään peltoja kylvämättä, se ei yksinkertaisesti kannata..
Sota menoista ja pyssyistä voisi säästää ja riittäisi Vanhuksille hoivaajia.
Lopeta laiskojen tukijullien elättäminen ja boikotoi Valion ja Atrian tuotteita.
Boikotoimalla näitä kepuosuuskuntia samalla lopetat puoluetuen maksamisen elintarvikkeissa.
Työtön muista kuka vei palan leivästäsi, se oli Valion ja Atrian tukema Juha Sipilä, kempeleen ketku.
Viljelijä on työnsä itse valinnut, ei häntä ole siihen pakotettu. Tulo eli palkka on se mitä siitä hommasta saa ja sillä on pärjättävä. Jos ei pärjää, niin mikä estää etsimästä muuta työtä?
Tukea on turha maksaa, sillä viljelijä voi äärimmäisessä pulassa muiden tavoin marssia sossuun ja pyytää rahaa ja/tai maksusitoumuksen ruokaa ym. varten.
Nythän työn saanti on äärettömän helppoa, kun on tämä Suomen työttömät ja työllisyyden pelastava Sipilän aktiivimalli. Se työllistää hujauksessa koko Suomen. Parissa kuukaudessa aktiivimalli on työllistänyt jo 90 000 työtöntä ja se on uusi Sipilän ihme.
Miksi viljelijät eivät kepulaisina käytä Sipilän hallituksen aktiivimallin suomaa etua hyväkseen ja tee nollatuntisopimusta? Sipilän hallituksen mukaan kaikki työ kannattaa ottaa vastaan, vaikkei siitä saiskaan kuin muutaman euron per kuukausi,
Voisiko tuota soveltaa muillekkin aloille, palkkojen rajasuojan voisi poistaa..
TYÖTTÖMÄT MARJAAN
On kansalliset ja Eu tuet, eläke-edut jne. Siis veronmaksajat pyörittävät yritystoimintaa.
Tuet menevät suoraan SAK:n jäsenille ja tarkenna nyt noita eläke etuja, viljelijät jää samoilla ehdoilla eläkkeelle kuin muutkin ja mainittakoon nyt sekin että viljelijän eläke on noin puolet palkansaajan eläkkeestä, kaiken lisäksi viljelijät maksavat tuloistaan 25 prosenttia eläkemaksua, palkansaajat n 4-5 prosenttia !