Meinaatteko te Tiltut, että Suomen pitäisi järjestää ja osallistua sotaharjoituksiin Venäjän kanssa länttä vastaan?
Siis samaa länttä vastaan jonka osa Suomi itse on?
"On väärin suunnata aseitansa naapurin suuntaan"
Miksi Venäjän aseet sitten osoittavat länteen?
"kun voi yhtä hyvin sopia riidat, ja harjoitella yhdessä."
Harjoitella yhdessä Venäjän kanssa länttä vastaan?
"Ei Karjalaa saada takaisin aseilla uhaten, vaan diplomaattisin keinoin neuvottelemalla."
Onko Venäjältä tullut tällainen viesti esim. suurlähetystön kautta vai sävellättekö Karjala -sinfoniaa omasta päästänne?
Jos, niin miksi ihmeessä?
Onko lääkitys riittämätön vai miksi trollaatte suomalaisella foorumilla 24/7?
Siis samaa länttä vastaan jonka osa Suomi itse on?
"On väärin suunnata aseitansa naapurin suuntaan"
Miksi Venäjän aseet sitten osoittavat länteen?
"kun voi yhtä hyvin sopia riidat, ja harjoitella yhdessä."
Harjoitella yhdessä Venäjän kanssa länttä vastaan?
"Ei Karjalaa saada takaisin aseilla uhaten, vaan diplomaattisin keinoin neuvottelemalla."
Onko Venäjältä tullut tällainen viesti esim. suurlähetystön kautta vai sävellättekö Karjala -sinfoniaa omasta päästänne?
Jos, niin miksi ihmeessä?
Onko lääkitys riittämätön vai miksi trollaatte suomalaisella foorumilla 24/7?
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Meinaatteko te Tiltut, että Suomen pitäisi järjestää ja osallistua sotaharjoituksiin Venäjän kanssa länttä vastaan?"
Mitäs muutakaan.
Mikään ei ole muuttunut 300 vuoteen. Tiltuilla viiraa edelleen päästä.
"Onko Venäjältä tullut tällainen viesti esim. suurlähetystön kautta vai sävellättekö Karjala -sinfoniaa omasta päästänne?"
Petos eli valehtelu on maailman vanhin keino saada oma tahto läpi.
Mitä tulee kysymykseen Karjalan palauttamisesta se voi olla paljon lähempänä kuin mitä moni tajuaakaan.
Se on sitten toinen asia haluaako Suomi ottaa Karjalaa takaisin ja esim. kuinka menetellään alueella asuvan venäläisväestön kanssa.
Putin on nyt 65-vuotias, hän on vanha mies jo. Toki Putin saattaa elää vielä vaikka 20 vuotta, mutta todennäköisempää on että hän kuolee seuraavan 10 vuoden sisällä. Kannattaa muistaa että venäläismiesten odotusarvo eliniälle on 59 vuotta, eli tässä mielessä mennään jo yliajalla.
On varsin mahdollista sekin että sisäiset voimat lopettavat Putinin valtakauden seuraavan presidenttikauden aikana tai sen jälkeen. Ei kannata luulla että kaikki Venäjällä ovat tyytyväisiä nykyhallintoon saatikka että haluavat Putinin kauden jatkuvan vuosikymmenien ajan.
Eikä kannata uskoa sitäkään, että valta säilyy nykyisellä klikillä myös Putinin jälkeen. Vallankumousten tapana ei ole säästää entisiä johtajia.
Kun valta Venäjällä vaihtuu, kaikki on taas auki. Myös Karjalan kysymys.
"Myös Karjalan kysymys"
Eikös sen kysymyksen ratkaisua ole odotettu jo Kekkosen ajoista lähtien? Eikä mitään ole tapahtunut.
Ajan kuluminen tuppaa vain heikentämään mahdollisuuksia varsinkin kun tämän maan johto ei tee mitään kysymyksen pitämiseksi tapetilla.
Mutta miten sotaharjoitukset tai Nato -kysymys yleensä liittyvät Karjala -kysymykseen?
Molemmissahan on kyse puhtaasti Suomen omaa puolustusta koskevista asioista.
"esim. kuinka menetellään alueella asuvan venäläisväestön kanssa."
Ihmisillä on vapaa tahto mennä ja tulla, joten ne jotka ovat tulleet päättänevät itse jäävätkö vai lähtevätkö takaisin, eikö?
Tosiasia on se, että suurin osa Viipurin nykyasukkaista on hyvin tietoisia, että heillä ei ole juuria alueella. Viipurin valtauksesta on kulunut vasta ~ 75 vuotta.
Venäjä ei suostuisi siihen. Se haluaa säilyttää yllärin Natolle.
Natottajalla järki kulkee vaan yhteen suuntaan läjäpäin.
Me olemme joskus olleet kohtuullisissa väleissä Venäjän kanssa.
Venäjä esitti meille yhteisiä sotaharjoituksia, hienotunteisesti siitä kieltäydyttiin
Suomen tarjottua aluettaan sen vihollisen käyttöön meistäkin tuli sen vihollinen ja miten siinä kävi.
Nyt henkilöt joilla ei ole kansalta juuri minkäänlaista mandaattia tekee saman virheen..
Uskon kyllä että joku hoitaa asian nyt kun vain muutapan eliminointi vielä välttäisi sotaan joutumisen.
Ei Suomalainen usko Naton hyökkäykseen maahamme, vaikka ei sitä nuoleskeltaisikaan.
Reilu ja puolueeton suhtautuminen ilman muuta estäisi hyökkäyksen toisestakin suunnasta, pahimpien sotahullujen toiminta vain pitäisi estää, mutta miten, kun ei kannatuksen lähes täydellinen puuttuminenkaan heitä näytä pysäyttävän.