Mirena-hormonikierukan vaihto

Mietiskelyä

Ensimmäinen ko. kierukka laitettiin 4v. sitten. Tuolloin oli useampi viikko epäsäännöllistä tiputtelua, jonka jälkeen menkat pysyneet pois. Nyt elokuusta kuukausittain parin päivän ajan tullut niukkaa vuotoa, joten uusi hormonikierukka vaihdetaan joulukuun alussa.

Kysymykseni kuuluukin, onko vaihdon jälkeen odotettavissa tiputteluvuotoa ekat viikot kuten ekan hormonikierukan jälkeen, vai vältyittekö siltä?

Ennen Mirenaa mulla oli runsaat ja kivuliaat menkat.

3

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mietiskelyä

      Eikö kellään kokemuksia?

      • Mammaxxxxx

        Ehkä liian myöhään vastaan, mutta hyvää jos se löytyy vastattuna myöhemmin. Minulle vaihdettiin Mirena hormonikierukkaa ja tuli niin kova kipu ja tunnin sisällä vaihdosta verta tuli niin paljon, että talvitakki autossa oli märkä verestä. Kovissa kivuissa olen nyt kärvistellyt, barana ja panadol ei paljon auta.


    • Mirena

      Itsellä mirena ollut vajaa 2 vuotta. Alussa muutama kuukausi tiputtelua, sitten vuodot loppuneet kokonaan. Nyt eilen äkisti runsasta vuotoa, yön yli ja vähemmän edelleen. Tarkoittaakohan että kierukka mennyt pois paikaltaan? Muilla kokemuksia? Ennen kierukkaa runsaat ja tiheät kuukautiset aiheuttivat anemiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      195
      6626
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5513
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      284
      3544
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      127
      3493
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      116
      2512
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2170
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1976
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      54
      1957
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1793
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      104
      1498
    Aihe