Tänään pitäisi siis noutaa uusi (kirjaimellisesti) kiesi autoliikkeestä, mutta ei olla tehty moista aiemmin. Mitä asioita meidän tulisi ottaa huomioon autoa noudettaessa vai sisältääkö nykyään noi toimituskulut kaiken mahdollisen? Rekisteröintihän sisältyy ainakin tuohon toim.maksuun, mutta pitääkö siis sen lisäksi vielä tehdä jotain/ mennä jonnekin tms.? Kiitos kommenteista.
Ps. teille, jotka hihittelevät siellä näytön toisella puolella, että "onpas taas päästetty yksi tapaus lisää avohoitoon" tms. niin voin sanoa, ettei tällaisesta asiasta ole mitään kokemusta koko elämän varrelta ja siksi kyselen... todellakin vilpittömästi.
Ps. teille, jotka hihittelevät siellä näytön toisella puolella, että "onpas taas päästetty yksi tapaus lisää avohoitoon" tms. niin voin sanoa, ettei tällaisesta asiasta ole mitään kokemusta koko elämän varrelta ja siksi kyselen... todellakin vilpittömästi.
Vastaukset 10
Vanhimmat
No ensin kierrät auton ulkopuolelta ja katsot ettei ole naarmuja/kolhuja. (jos on, niin älä hyväksy kauppaa ennen kuin asia on selvitetty. Älä usko suullisia lupauksia)
Käy läpi, että on tilatut varusteet.
Varaat sen verran rahaa kuin kauppakirjassa on mainittu eli ei tule mitään ylimääräisiä maksuja.
Autoliike hoitaa rekisteröinnin ja vakuutukset kuntoon.
kiinnostaisi tietää mikä olisi uudessa mittarilukema.
ei kai se ole 0 km, entä jos se on 200 km? onko se koeajettu jossain? vai onko se ollut jossain toisessa liikkeessä esittelyautona?
Ei ole ollut sellaisilla kilometreillä esittelyautona. Omassani oli viimeksi muistaakseni 69km, mutta sitä olikin kierrätetty ensin pajan kautta ennen luovuttamista. Edeltävässä autossa, joka tuli suoraan tehtaalta liikkeeseen ilman lisäprojekteja, oli kilometrejä alle 20.
Toyotassa. Kai sillä joku testi ajetaan tehtaalla ja siirrot tietysti.
-3230€ esittelypeli nääs.
Kysy ennen auton vastaanottoa, onko sitä kolaroitu. Ja vaadi, että liike kirjaa tämän ilmoituksen kolaroimattomuudesta luovutuspapereihin.
Autoja kolhintaan hyvin usein kuljetuksen aikana. Viimeisin uusi autoni (-01 Ford) oli kolaroitu etupäästä ja mm. koko puskuri oli korjattu purkuosalla, josta alkoi sitten erivärisen pintamaalin päälle tehty huono maalaus varista takuuajan jälkeen.
Eli ostin uuden auton ja sain kolaroidun, joka oli vielä korjattu purkuosilla...
Kannattaa tarkistaa kaupan jälkeen vakuutusehdot omasta vakuutusyhtiöstä. Minulla ainakaan eivät viimeksi olleet juuri sellaiset kuin olin toivonut.
Vaadi myös kauppiasta käymään auto läpi kanssasi. Pyydä häntä näyttämään kaikkien laitteiden ja vipujen toiminta. Hyvät kauppiaat pitävät sitä itsestäänselvyytenä ja tekevät sen oma-aloitteisesti. Toisille se on pakkopullaa.
Samalla selviää, onko autossa todellakin kaikki varusteet, jotka siinä kuuluu olla. Jos kauppiaalla ei ole aikaa siihen, sovi uusi aika auton hakuun. Eiköhän aikaa ala löytyä.
Pyydä pakkaamaan kukkaset, niin että kestävät matkan kotiin saakka. =D
Ennen ei ole tällaista käynyt, mutta viimeksi antoivat ruusupuskan autoa luovuttaessaan minulle. Mieluummin olisin kyllä ottanut tankillisen polttoainetta, mutta kun vanhemmat asuivat autoliikkeen lähellä, kävin viemässä äidille kukkia. Olivat kyllä ilmeestä päätellen ainakin yhden tankillisen arvoiset. Se vaan jäi mietityttämään, kuinka moni mies ostaja jaksaa arvostaa kukkapuskaa autonoston yhteydessä.
Takavuosinahan tuli Mossen mukana kaupan päälle hansikaslokerossa oleva purkki kaviaaria. Kukkasista en ole ikinä kyllä kuullut.
niitähän ne meillekin matkaan tyrkkäsivät... ei olisi kyllä välttämättä tarvinnut=haluttanut. No nyt rehut ovat äidin ruokapöydällä ja uusi kiesi alla, ei voi valittaa.
Käytiin auto tarkasti läpi luovuttajan kanssa, niin ulkoa kuin sisältäkin ja kaikki näytti olevan ihan kunnossa, ajettukin oli vain 18km (lisävarusteen takia). Nyt sitten körötellään meitin 1. uudella autolla.