Lopetin alkoholin käytön 28.8.2017jKr

KädetRistissä

Jotkut uskovat juovat silti alkoholia. Markorepairsilla olen nähnyt punaviinipullon, josta kertoi että kun vieras tulee niin avaaminen ja juominen tapahtuu silloin. Markorepairs ei kertonut paljon juo, humaltuuko, juoko esim.3 vrk:n aikana.

Suupielet mulla on alaspäin, pullo kaksi keskaria tekisi terää mutten uskalla ottaa, koska en tiedä 100% varmuudella miten juomari määritellään, kuinka usein, kuinka paljon? Helvettiin joutuminen on suurin peloistani vaikka Jumalan pelko pitäisi kai olla ainoa pelkoni.

Olen viinasuita ja elämäni on muuten ok mutta jotenkin jotakin, en oikein osaa sanoa. Tupakasta luovuin nelisen vuotta sitten. Älkää viinalla täyttykö vaan antakaa Hengen täyttää itsenne, sanotaan kutakuinkin noin. Olenko kentiws täynnä Henkeä tietämättäni?Kuulemma se ei välttämättä tunnu?

Kun ei ole vaimoa, keskettajaa, niin sitä kaipaisi että välillä tuntisi kosketuksen.Apina kuoli tai masentui kun testissä ei saanut kosketusta. Kaipaan kovasti kosketusta:

1. Vaimolta, ei ole, en tunne sinkjunaista kuin yhden, jota kysyin treffeille 1,5v sitten.Hän sanoi, että annetaan Herran päättää,

2. Pyhältä Hengeltä enemmän kuin vaimolta. Pyhä Henki asuu minussa mutta , no en jatkaa tästä oikein henno. Kun en osaavaisiin itseilmaisioihin nyt lukrudu.En kuule Pyhän Hengen puhetta.Hiljaista kuiskausta sen sanotaan muistutravan ja olevan.
Puolestani saa rukoilla, koska haluan palvella Jumalaa toimien Pyhän Hengen ohjauksessa tehden mitä Pyhä Henki käskee. Monet kertoneet kuulevansa ja itse en kuule mitään vaikka olen hiljaa ollut rukouksessa ja anonut että lorvani kuulisivat. Kielilläkään en puhu. Jumalan antama rauha mulla on kuitenkin. Pitääkö mun vaan luopua anomasta Hengen lahjoja kun en niitä saa? Srk yhteyttä mulla ei ole. Uskoontulon jälkeinen kastekin puuttuu.

Kerran on Pyhä Henki koskettanut minua. Tiedän Jumalan olevan olemassa.Mitään epäilyä minulla ei ole siitä. Puolestani saa rukoilla. Kaipaan kovasti läheisyyttä. Minua kosketti viimeksi Pyhä Henki useita vuosia sitten, n.8v. on kulunut. Olen elossa ilman kosketusta, tuntuvaa kosketusta. Olemuksessa se voi näkyä jotenkin epänormaalina käytöspiirteenä tai sitten ei.En juurikaan hymyile, ei hymyilytä.

11

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HeidiKissa

      Kissa on jossain määrin läheisyyttä antava ja vastaanottava. Ei kerrostaloon ellei eka kerros, johon kissalla omatoiminen ulkoilumahdollisuus.

    • Räyhiksen iltapäivän saarna Niuuiksesta. :D

    • Ensinnäkin onnittelut, että olet päässyt tupakasta eroon ja nyt olet ollut ilman alkoholiakin jo hyvän aikaa.

      Tunnen samankaltaisuutta kanssasi tuossa Pyhän Hengen kosketuksessa. Minäkään en tunne tai kuule sitä ja olen myös rukoillut, että tuntisin. Sinä olet kerran sen kokenut, minä en ole tunnistanut sitä koskaan. Minä luotan Raamatun sanaan ja uskon, että se on minussa, vaikka en sitä tunnekaan.

      Luuk. 11:13
      Jos siis te, jotka olette pahoja, osaatte antaa lapsillenne hyviä lahjoja, kuinka paljoa ennemmin taivaallinen Isä antaa Pyhän Hengen niille, jotka sitä häneltä anovat!"

      Tuohon hymyttömyyteen sanoisin, että ala katsella ympärillesi. Mitä hyvää tai kaunista siinä näet? Tunnetko kiitollisuutta jostain asioista? Niiden ei tarvitse olla suuria asioita, se voi olla kaunis maisema, hyvä kahvi, ystävän seura, kivuton hetki, mikä vain. Yritä ajatella niitä joka päivä, muutama pieni tai iso asia. Uskot Jumalaan, se on iso kiitollisuuden aihe. Samoin se, että olet päässyt tupakasta ja nyt myös viinasta.

      Minut on kastettu lapsena, enkä itse koe, että tarvitsisin uutta kastetta, mutta tästä on erilaisiakin mielipiteitä. Seurakuntayhteys voisi antaa sinulle enemmän sisältöä ja mahdollisuuden osallistua Jumalan työhön sitäkin kautta.

      Minä rukoilen puolestasi.

      • Mitä sinulle kuuluu ?


      • Kuusenjuuret
        usko.vainen kirjoitti:

        Mitä sinulle kuuluu ?

        Kiitos kysymästä. Ihan hyvää kaiken kaikkiaan. Olin muutaman päivän tuolla saattohoitokodissa kun noita lääkkeitäni vähän justeerattiin. Tuli samalla tutustuttua siihenkin puoleen. Toivotaan, että tällä taas pärjää hetken verran. Mitä sinulle?


      • Kuusenjuuret kirjoitti:

        Kiitos kysymästä. Ihan hyvää kaiken kaikkiaan. Olin muutaman päivän tuolla saattohoitokodissa kun noita lääkkeitäni vähän justeerattiin. Tuli samalla tutustuttua siihenkin puoleen. Toivotaan, että tällä taas pärjää hetken verran. Mitä sinulle?

        Kiva kuulla, että olet saanut rauhan.
        Minulla aikas kiireinen aika töissä mutta kaikki todella hyvin.
        Älä ihan kokonaan palstaa jätä, vaikka ei täällä mitään järkevää juuri olekaan. Samaa vänkäämistä ja jankuttamista näyttää olevan 😉

        Herra kanssasi!


      • usko.vainen kirjoitti:

        Kiva kuulla, että olet saanut rauhan.
        Minulla aikas kiireinen aika töissä mutta kaikki todella hyvin.
        Älä ihan kokonaan palstaa jätä, vaikka ei täällä mitään järkevää juuri olekaan. Samaa vänkäämistä ja jankuttamista näyttää olevan 😉

        Herra kanssasi!

        Kiva kuulla, että et pidä palstaa järkevänä. Voit siis jäädä pois.


      • usko.vainen kirjoitti:

        Kiva kuulla, että olet saanut rauhan.
        Minulla aikas kiireinen aika töissä mutta kaikki todella hyvin.
        Älä ihan kokonaan palstaa jätä, vaikka ei täällä mitään järkevää juuri olekaan. Samaa vänkäämistä ja jankuttamista näyttää olevan 😉

        Herra kanssasi!

        Kyllä aina välillä kurkkaan, kun jaksan. Kiva kuulla, että sinulla menee hyvin. Siunausta sinulle ja läheisillesi.


      • Kuusenjuuret kirjoitti:

        Kyllä aina välillä kurkkaan, kun jaksan. Kiva kuulla, että sinulla menee hyvin. Siunausta sinulle ja läheisillesi.

        Kiitos 💓 muistan sinua!


    • Juomarit eivät peri taivasten valtakuntaa eli jos uskova on juomari niin hänen täytyy tehdä siitä parannus koska hän joutuu muuten ijankaikkiseen kadotukseen

      • Jeesuksesta sanottua: katsokaa syömäriä ja juomaria.

        On siis ennenkin ollut tuomitsijoita. Ja Loot ja Nooa joivat päänsä täyteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      34
      1526
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1145
    3. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      47
      1117
    4. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      1048
    5. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      43
      977
    6. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      914
    7. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      68
      835
    8. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      45
      834
    9. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      825
    10. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      809
    Aihe