Mitä hampaalle tapahtui?

Eilen aamulla kun heräsin niin hammas oli yllättäen kipeä. Mitään oireita ei aiemmin ollut ja hampaatkin on paikattu marraskuun lopulla. Kipu oli tasaista ja hammas oli erittäin purenta-arka. (Ei sellaista jomottavaa ja ajoittaista kuin esim. muovipaikkojen jälkisärky.) Se oli ehkä myös löysällä, ei kärsinyt kokeilla kunnolla. Tänään kipu on selvästi lieventynyt. Vain purenta-arkuus on jäljellä.
71625
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mulla alkoi kans eilen kipeytymään. Tais jäädä purentapinta hieman liian korkeaksi.

Nyt tietysti pitäisi tilata uusi aika ja maksaa taas kalliit maksut. Tuon Korjaushan pitäisi olla ilmainen, koska siihen jäi vikaa... eikö?

Äänestä
  • Mutta miksi kipeytyi vasta nyt? Ja yöllä.
    En ole edes varama kuuluuko kipeytynyt hammas niihin hampaisiin jotka paikattiin.

    Äänestä

Itse olen "yöpurija" ja hampaat on monasti aamulla kipeät. Pari vuotta sitten yksi hammas oli myös löysällä useammin. Röntgenissä sitten paljastu, kysta leukaluussa. Kysta leikattiin, keinoluulla täytettiin, hammas jäi paikoillee. Nyt olisi tarkoitus teetättää "kiskot" estämään purentaa (200€ hinta sai vain siirtämään hankinnan kesään)

Äänestä
  • En ole yöpurija. Tosin su-ma välisenä yönä nukuin poikkeuksellisesti 12-13 tuntia eli pois univelkoja. Silloin on voinut yölläkin tapahtua jotain poikkeuksellista.

    Äänestä

Onko hammasta paikattu? Se saattaa korottaa purennassa ja yöllä narskutat saadaksesi sen takaisin normaaliin purentaan. Muutenkin purenta on saattanut muuttua ja siinä on jotain häikkää. Katsoppa aiemmat narskutusaiheiset viestit.

Toinen vaihtoehto on iso reikä kiilteen alla. Nykyään fluori kovettaa kiilteen niin kovaksi, että hammas saattaa olla sisältä jo ihan ontto, ennen kuin reikä syö tiensä kiilteen läpi alakautta ja näkyy. Tällaiset reiät jäävät hammaslääkärissä helposti huomaamatta, jos hampaita ei kuvata eikä hammas kipuile. Mars lääkäriin vain.

Äänestä
  • Ks edellinen vastaus. En viitsisi marssia vielä hammaslääkärille, jos tuo johtuikin vain poikkeuksellisesta yöpurennasta. Jos paikka on liian korkea, niin miksi se vasta nyt on sitä? Jos on reikä, niin luulisi että kipu lisääntyy, ei vähene.
    Hammasta on todennäköisesti paikattu viime marraskuussa, mutta en ole varma oliko tuo yksi niistä kolmesta hampaasta jotka paikattiin.

    Äänestä

  • Hammasta on paikattu mutta se ei ollut koholla. Ei ollut myöskään reikää. Juurikanava oli kuoleentunut. Aloitettiin juurihoito.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Korko kirjoitti:

Eilen aamulla kun heräsin niin hammas oli yllättäen kipeä. Mitään oireita ei aiemmin ollut ja hampaatkin on paikattu marraskuun lopulla. Kipu oli tasaista ja hammas oli erittäin purenta-arka. (Ei sellaista jomottavaa ja ajoittaista kuin esim. muovipaikkojen jälkisärky.) Se oli ehkä myös löysällä, ei kärsinyt kokeilla kunnolla. Tänään kipu on selvästi lieventynyt. Vain purenta-arkuus on jäljellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu