Minulla on muutama hammasväli niin arka, että kun ohuimmankin hammaslangan kanssa putsaa, niin ne välit tulevat tosi kipeiksi ja aroiksi. Vaihdoin tahnan Salutemiin, mutta ovat vieläkin arat.Olen jättänyt sen hammaslangan käytön pois tuon arkuuden vuoksi. Verta ei ikenistä tule pestessä, mutta hammaslankaa käytettäessä verta joskus tulee. Hammaskivet on poistettu syksyllä, mutta uutta on saattanut jo tulla tilalle. Voiko ienvetäytymä tulla hammasväliin ?
Hammasvälit
Onks normaalii ?
4681
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä se mun mielestä on ihan normaalia että hammaslangan käytön jälkeen voi olla kipee. Millä perusteella epäilet ienvetäytymää hampaitten väliin? Ei kai se niihin väliikeniin iske vai iskeekö? eikö se ienvetäytymä lähde juurta kohti? ns V tyylillä?siis suoraan hampaan kohdalta? Meikpiis ehkä osaisi kertoa!
Hammaslangan käyttö kipeyttää helposti tottumattomia ikeniä. Ikenet tottuvat siihen ajan mittaan, eikä kipua enää tule. Toski pitää opetella langan oikea käyttö.
Ikenet voivat toki periaatteessa vetäytyä miltä puolelta hammasta tahansa, mutta yleensä vetäytymä tulee hampaan poskenpuoleiselle pinnalle liian kovan harjaamisen seurauksena. Aika lailla saat pahoinpidellä ikeniäsi hammaslangalla, että saat ne sillä vetäytymään.
Hammaslankaa kannattaa ehdottomasti käyttää, sillä pelkällä harjalla ei pääse hammasvälejä puhdistamaan. Voit kokeilla myös hammastikkua, joka ikään kuin hieroo ientä ja on siten melko hellävarainen vaihtoehto. Verenvuoto ikenistä on yleensä tulehduksen merkki, joten jotain vikaa siellä vaikuttaisi olevan! Seuraavalla hammashoitokäynnillä kannattaa kertoa kyseisestä vaivasta, niin sitä voidaan tutkia tarkemmin.
Kävin sitten lääkärissä ja yhdessä hammasvälissä oli todella ienvetäytymä. Hammas oli siitä kohden oikein kuopalla. Kariesta se ei sitten ollutkaan, mutta hammaskiveä poistettiin myös. Ienvetäytymää oli sekä poskenpuolella sekä suun puolella ja todellakin myös hammasvälissä.
Enpä enää ihmettele tuon hammaslangan käytön sattuvuutta. Sen käyttöä pitää tässä hammasvälissä vältellä jonkun aikaa ja siirtyä myöhemmin tikun hellävaraiseen käyttöön.