Moniko "waari & Muori" muistaa tämän(kin) bändin esiintymisen Aulavalla, Latosaaressa tai jossain muussa pohjalaisessa tanssilavalla 70 luvulla :D
https://www.youtube.com/watch?v=Ww1vvn574FA&index=7&list=PLDnjYwMLGVM5shKFbcqoHa2RwiJgCVLvN
https://www.youtube.com/watch?v=ShC3DVU5ewY
porukkaa oli ympäri maakuntaa ja meno sen mukaista....järkkärit helvetin herkkähipiäistä porukkaa(yleensä paikallisen painiseuran sakkia) jotka ei kestäneet yhtään poikkipuolista sanaa kuten ei myöskään poliisit he kun olivat jumalasta seuraavia tuohon aikaan.
Joka lauantai hirveä etsiminen kuskia...ja kyllähän se aina löydettiin kun luvattiin maksaa sisälle tanssipaikalle,kun oli aikansa pyörinyt vekseliaukiolla kysellen ja maanitellen menomatkalla sitten hillitön meno päällä juoden (jäänyt mieleen tämä Karhuviina voi jesus ku se oli pahaa eikä se sopinut mihinkään lantantavaksi aina oli se "karhun maku")
Oli se vaan hienoa aikaa voi jesus sentään :D
Nostalgiaa tuolloin 70 luvulla
10
940
Vastaukset
- muistikuvia
Vieläkö moni muistaa Pohjola-grillin ja siellä olevan Jupun pummaamassa markkaa kahviin, vieläkö Jupu on hengissä vai onko jo mies taivaallisissa joukoissa juomassa ilmaista kahvia ?
" keski-ikä on varmasti paljon alle kahdenkymmenen "... Mikähän mahtaa olla tilanne nykyään? 💃 🕺
https://www.elavamuisti.fi/aikajana/lavatanssit-laihialla- nostalgiaa_tuolloin
Hieno video mutta näyttää olevan 60luvulta.
nostalgiaa_tuolloin kirjoitti:
Hieno video mutta näyttää olevan 60luvulta.
Vuodelta -67, kolme vuotta ennen 70-lukua. Onko aivan täysin eri meininki? En voinut olla linkittämättä, kun kuulin tuon " keski-ikä selvästi alle kahdenkymmenen ".
Nyt lienee Latosaaressa yli neljäkymmentä, jos ei yli puoli vuosisataa? 🙂
- mäoonjowanha
Kyllähän Ronski ja Exotics sekä Jupu on 70 luvulta.Ronski oli köyhän miehen Hurriganes.Jupu Haisaappaineen oli ääsjoen nähtävyys kuten Waltteri ja Jokikalle.
Tui tui oottako käyny kylillä.- waari61v
Totta kirjoitat....mutta tietääkö kukaan onko Jupu viä hengis, Waltteri ja jokikalle on jo harppua soittelemassa ja nauramas meille.
Paree tuo Ronski oli/on ku Hurriganes (Albert Järvistä lukuunottamatta) jostain syystä ei vaan noussut huipulle suomessa.
mutta tämä "tiätsä hei" /"onk..onk..onks sulla markkaa heittää" Jupu on jäänyt niin mieleen...olihan se Seinäjoen yksi nähtävyys......liikuihan siitä huhuja että "onks Viljoo näkyny" Heikki Kinnunen olisi ottanut mallia jupun tyylistä aikoinaan. - paapaaheittäen50penniä
Ei oo kyllä jupua näkynyt.Rautatieasemallahan se käbi joka pöivä.Olikos sen isä tai joku lähiomainen hypännyt tai jäänyt junan alle asemalla.Jos jupu on hengissä niin sieltä sen tapaa.Jupu menee jo kohti seittemääkymppiä jos elää.Pitääpä kysyä kavereilta onko tietoa.Aatos Nevanpään Pohjolagrillillä se notkui usein yöllä kun me tultiin Cumuluksesta tansseista huikopalalle.Se oli jotain 90 luvun loppua.
- Hereiamgo
Lisään vielä että Ronski ja Exotixin ja Ronskigängin viinyylit löytyy hyllystä.
- waari61v
Helvetin hyvää musiikkia omistat"Hereiamgo " ..:D
Nimimerkki "paapaaheittäen50penniä "..... tuosta en oo ikinä kuullut ".Olikos sen isä tai joku lähiomainen hypännyt tai jäänyt junan alle asemalla"mutta Pohjolagrillillä se aina notkui joka oli aina viikonloppuisin niin perkeleen täynnä ettei meinannut sekaan mahtua 70luvun loppupuolella.
Kolme paikkaa missä Jupun aina näki vekseliaukion kop-pankin "lipan alla" , asemalla taikka tuola pohjolagris :D
- RistousJarwa
Siinähän on imppi.Moottorina enegelsmannin paloruisku.
Ooon syntyny vauhti kallossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 692693
- 632634
- 681782
- 241607
- 201540
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91470- 151382
- 381233
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81197- 251106