Onko kenellekkään Hiacen omistajalle tuttua seuraavanlainen, vai kuuluuko peräti kyseisen auton moottorin ominaisuuksiin?
Eli kyseessä Hiace 2.5 d4d vm-05, ajettu 240tkm.
Kiihdyttäessä tietyllä kierrosalueella moottoritilan suunnasta kuuluu hyttiin selvää sirinää/ helinää. Ikäänkuin jotain melko kirkasäänistä metallisentuntuista resonointia, Äänen saa kuulumaan myös auton ollessa paikallaan ja kaasuttaessa melko voimakkaasti.
Ääni ei kuulu koko ajan, vaan yleensä vain aina hetkellisesti kiihdyttäessä. Aika ajoin hetkellisesti myös maantienopeuksissa tasaisella nopudella ajettaessa.
Välillä ääni voi olla pitkään kokonaan poissa, mutta palaa sitten jossain vaiheessa aina takaisin.
Auto on ollut käytössäni yli 3 vuotta, ja tuo sama homma on jatkunut koko ajan, joten tuntuu ettei olisi mitään kovin vakavasta kyse.
Merkillepantavaa on lisäksi kun hankin kyseistä autoa, niin koeajoin myös toista vastaavaa Hiacea, ja siinä kiinnitin huomiota juuri samanlaiseen ääneen kiihdytyksissä.
Minkäänlaisia muita oireita autossa ei ole. Vedot on normaalit, ei syö öljyä eikä savuta. Käyntiin lähtee hyvin ja tyhjäkäyntiääni täysin normaali.
Onko muilla kokemusta vastaavasta?
Hiacen moottorista kuuluva sirinä kiihdyttäessä?
9
4758
Vastaukset
- kurvoovarikolle
Surinaa ja sirinää kohta tietysti posahtaa, oliskos seetin renkaat löystyneet kannesta?
- TSI2012
dieselin ääni sieltä kuuluu, ei mitään vikaa. kovaa ajoa vaan.
- Arvailuja
Ääni kuuluu varmaan palotapahtumasta ja liittyy dieselöljyn syttymiseen kera ruiskutuspumppuun määrätyillä kierroksilla ollen ehkä tyyppiominaisuus äänenä tuossa moottorissa jos jossain toisessakin yksilössä kerta olet moista kuullut ja kyseessä ehjä moottori ilman vikaa eikä Hiacen kone noilla km loppu ole milläänmuotoa jos huollettu suht kunnolla.
Monen muun merkin moottoreissa asia ei ihan yhtä selvä olekkaan ja monenmoista konevaivaa jo noilla km ollut...
Esim -03 Transitissani oli jo 2 ruiskutuspumppua mennyt 165tkm kohdalla ja se riitti,merkki vaihtui. - VaaratontaÄäntä
Voi se toki olla "arvailija"nimimerkin vihjaamia rapinoita mutta minä lisäisin sinne jakoketjun koska
oletan että tuossa moinen on eikä kumihihna?
Jos se on moinen halppisratkaisu on niin sitten se ei se tietenkään voi olla ja sen hyppääminen tai napsahtaminen onkin sitten rahinoita isompi juttu,pienet rahinat kannattaa unohtaa kun kyseessä
noinkin iäkäs dieselmoottori jossa kumminkin jo pikkasen sivistyneempi käynti kuin muutamaa vuotta vanhemmissa pakudieseleissä. - IltalehdestäPäivää
Sä oot nolo, mulla on molo.
- kuuluu.mullakin
Laturin hihna se vaan on vähän kulunut ja luistaa hieman kiihdytettäessä. Siitä se sirinä kuuluu.
- Normaaliako
Itsellä samanlainen "ongelma" ollut jo muutamassa Hiacessa, mutta ei ole selvinnyt mistä johtuu. Täysin siis Hi-ace kirjoittaman mukaisesti. Kytkimen ja jakohihnan osat voi sulkea suoraan pois äänen aiheuttajasta. Vaihtanut kyseiset osat ja ääni jatkuu.
Olen kuullut muutamalta muulta Hiace omistajalta samanlaisesta äänestä eikä äänen aiheuttajaa ole löytynyt.- Normaaliako
Lisäyksenä vielä, että kyseinen ääni tulee myös tasaisella kaasulla sekä laskevilla kierroksilla ja välillä tosiaan ääni poistuu.
- Hia-ce
Juuri näin. Olen nyt seuraillut, että ääni kuuluu myös tasakaasulla ajettaessa esim 80-100km nopeuksissa, välillä kuuluen ja välillä poistuen. Radion ollessa päällä tuota ääntä ei ole juurikaan sisään kuullut. Ääni on kuulunut ajoittain nyt reilu 3 vuotta, joten ajattelisin ettei kyse ole mistään vakavasta, vaan pikemminkin ehkä moottorin ominaisuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.704908Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.113349Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j202592Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.571675- 471556
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441336- 941302
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2171047Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.71985IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51875