Suontolaisuus 2017 ??

Miten tämä lahko voi nykyään? Onko heillä edelleen oma oppi? Hehän ovat sanoutuneet irti kaikesta elävästä kristillisyydestä. Keräävät kuitenkin paljon rahaa kuin aidot menestysteologit jenkeissä. Mikä on siis lahkon tilanne nyt?
10214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mitä tämä suontolaisuus on?

Äänestä

Älä luokittele kristittyjä veljiäsi ja sisariasi lahkoksi. Sinäkö kuulut oikeaan seurakuntaan?

1Äänestä

Aloittaja olet täydellisesti metsässä kysymykselläsi.
One Way Mission ei ole mikään lahko..eikö ole sanoutunut irti kristillisistä seurakunnista opillisesti eikä muutenkaan.
Lue vähän mitä OWM on tänä päivänä.
Se on ollut sitä jo vuosikymmeniä.
Lähetysjärjestö ja House seurakunta joka julistaa puhdasta raamatunmukaista evankeliumia suomessa ja maailmalla.

1Äänestä
  • Ei opeta oikeaa evankeliumia. Tämän keskeisen Raamatun kohdan Suonto opettaa väärin.

    Mk 16:15 Hän sanoi heille: "Menkää kaikkialle maailmaan ja julistakaa evankeliumi kaikille luoduille. 16 Joka sen uskoo ja saa kasteen, on pelastuva. Joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.

    Tapani Suonto torppaa ovelasti uskovien upotuskastetta. Voi kuulemma aiheuttaa mielenterveysongelmia ja eikä ole pelastuskysymys. Tässä on kaikki väärin. Suonto eksyttää.
    https://keskustelu.suomi24.fi/t/14206960/tapani-suonto-quotmies-pimeydestaquot

    Äänestä

Mikä on owm? Liittyykö jotenkin UFF vaatekeräykseen jotain terrori tms?

Äänestä
  • owm eli onewaymission!

    Äänestä

Tuo porukka on niin sekaisin. Kristikansa ihmettelee jos on joutunut tekemisiin.

Äänestä

Päivitys 2018 suontolaisuuteen

Suonto perustelee ristin juurelle nyykähtämis seurakuntia...

Kun joku sytyttää, niin suonto sammuttaa..

Äänestä

Suontolaisuus vetoaa lakihenkisiin. Ilotonta porukkaa. Kova Into tuhota terve kristillisyys. Paha saa kuitenkin palkkansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskOntaiEi kirjoitti:

Miten tämä lahko voi nykyään? Onko heillä edelleen oma oppi? Hehän ovat sanoutuneet irti kaikesta elävästä kristillisyydestä. Keräävät kuitenkin paljon rahaa kuin aidot menestysteologit jenkeissä. Mikä on siis lahkon tilanne nyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu