Miksi venäjää arvostellaan?

Venäjä on neljännesvuosisadan aikana asevoimaa käyttäen tai sillä uhaten kaapannut neljältä rajanaapuriltaan seitsemän aluetta. Vasta Krimin ryöstö ja Ukrainan sisällissota havahduttivat lännen 2014.Siinä tiltulle vastaus
20233
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Putinilta selkeä provokaatio jättää onnittelematta Suomea valtiovierailun aikana mistäköhän se mahtaa kertoa? Joka tapausessa kgb mieheltä törkeää käytöstä

1Äänestä
  • Onhan se TILTUJEN Paidaton Messias oikein "ARVOJOHTAJA" ... niimpä, mutta millaisten arvojen?.

    Ei koira karvoistaan pääse ... pietarin pikku katupoika kasvoi ja pysyy moukkana ja varkaana.

    IMHO.

    Äänestä

Nyt tuli vastaus selkokielellä jopa ruplanassekin voi ymmärtää

1Äänestä

Syyrian sodan venäjän masinoimat sairaaloiden tynnyripommitukset siinä yksi syy

1Äänestä

Natoon

Äänestä

Talvisota
Afganistanin sota
Krimin miehitys
Aleppon pommitus

1Äänestä

Venäjä teki kieltämättä aikamoisen uroteon, iskemällä koko länsikoalition, Israelin, Saudien maa armeijan maan rakoon. Siinä sivussa meni jenkkejä poteroissaan, mutta nehän olivat työtapaturmiksi luokiteltavaa juttua......joten ei sitten muuta kuin Assad alkaa jättimäisen jälleenrakentamisen.
Arvaatteko ketkä saavat miljardiluokan urakoita Syyriasta?

Äänestä
  • Assad alkaa jättimäisen jälleenrakentamisen.

    Millä rahoilla?

    2Äänestä

  • Meinaatko, että terroristit ryöstivät maan kuivaksi öljystä?

    Äänestä

  • "Venäjä teki kieltämättä aikamoisen uroteon, iskemällä koko länsikoalition, Israelin, Saudien maa armeijan maan rakoon."

    Minkä ihmeen länsikoalition? Olet ainoa, joka sellaisesta on kuullut? Ei Israel tai Saudi-Arabia ole kärsineet minkäänlaisia sotatappioita kun eivät ole edes sodassa mukana olleet?

    2Äänestä

  • SBOSSinMopoKarkasi kirjoitti:

    "Venäjä teki kieltämättä aikamoisen uroteon, iskemällä koko länsikoalition, Israelin, Saudien maa armeijan maan rakoon."

    Minkä ihmeen länsikoalition? Olet ainoa, joka sellaisesta on kuullut? Ei Israel tai Saudi-Arabia ole kärsineet minkäänlaisia sotatappioita kun eivät ole edes sodassa mukana olleet?

    Älähän sekoile, juuri Syyriaan ammuttiin Israelista ohjuksia Damaskuksen läheisyyteen ja maa on iskenyt useamman kerran ilmavoimilla eri kohteisiin?
    Kylläpä on kaverilla heikko tietämys monen vuoden sotimisen jälkeen, jenkitkö yksin ovat summamutikassa pommittaneet? Saudit ovat olleet yksi osapuoli aseistamalla terroristeja ja Israel pommiiskujen lisäksi kouluttanut terroristeja sekä antanut niille ensiapua omissa sairaaloissaan.

    Äänestä

Usa: Vietnamin sota, Korean sota, Japanin ydinpommi, . Miljoonia siviiliuhreja.
Venäjällä staalinin hirmuteoista kulunut yli 70 vuotta. Eikö venäjä saa anteeksi sotaisaa historiaa.
Saksa, ja Usa on saanut. Miksei Venäjä ?

Äänestä
  • SIKSI, että se sotii parhaillaankin! Stalinin leiritykset hjattkuivat pitkältti yli miehen kuolemaan (1953).

    Harva mies on onnistunut surmaamaan 20 miljoonaa OMAA kansalaistta ilman sotaa!

    2Äänestä

Venäjän ongelma on ylimielinen valheellisuus ja historian totuuden kieltäminen.

Suomalaiset yrittävät sitkeästi olla venäläisten ystäviä, mutta miten voi olla ystävä sellaisen kanssa joka kohtelee naapuriaan (naapureitaan) näin:

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005470063.html

2Äänestä

Venäjä on todellinen uhka naapurimailleen mitkä ei ole natossa

Äänestä

Saatte nähdä että Venäjän fasistit liputtaa voittoa tästäkin keissistä!

Äänestä

Alemmuudentunnetta on vaikeaa peitellä. Kahden sodan häviöt ja pienuus ja tieto siitä, että jää aina häviölle viuttavat suomalaisia😹

Äänestä
  • "Alemmuudentunnetta on vaikeaa peitellä." TODELLAKIN ... tuosta Kontulan LÄSKILYLLERÖH*MO, mielikuvituskavereineen on konkreettinen esimerkki.

    IMHO.

    Äänestä

Miten on jos loputkin pienet valtiot Suomi mukaan lukien liittyisivät natoon ja sanoisimme narsistiselle laajentumishaluiselle venäjälle että se on loppu nyt,valloitukset on valloitettu mitäs tiltu sanoo tähän?tietysti tuntuuhan se ruplanassesta pahalta jos konkurssikypsän venäjän laajentumishalulle laitetaan stoppi

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mietitiltu kirjoitti:

Venäjä on neljännesvuosisadan aikana asevoimaa käyttäen tai sillä uhaten kaapannut neljältä rajanaapuriltaan seitsemän aluetta. Vasta Krimin ryöstö ja Ukrainan sisällissota havahduttivat lännen 2014.Siinä tiltulle vastaus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu