SWE: Raiskaajien etninen tausta tilastoitava

Ruotsin toiseksi suurin puolue, viimeisimmän gallupin mukaan, Moderaatit =*Kokoomus', vaatii, että raiskaajien etninen tausta on tilastoitava, jotta ongelmaan voidaan puuttua. Samalla esitetään rangaistuksia raiskauksista kovennettavaksi, mm. nostamalla minimirangaistusta.
9138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

SVT uutisoi, että, jos Allianssi, oppositio, porvaripuolueiden yhteenliittymä, ajaa asiaa yksimielisesti, niin hallitus tod.näk. antaa periksi.

Muistatteko kuinka, olisikohan n. vuosi sitten, Ruotsissa nousi suuri kohu, kun eräs poliisi tutki omin päin rikostapauksia ja tilastoi tekijöitä etnisen taustan perusteella. Ja kun tulos ei yllättänyt, mutta ei tietenkään käynyt suvaitsevaiston pirtaan, niin hirveän haloonhan he siitä nostivat.

Nimen omaan siksi, että tulos ei heitä miellyttänyt - se että tämä poliisi toimi omin päin otettiin kritiikin kärjeksi hämäysmielessä.

Noin se vain Ruotsissakin 'Siperia' vähitellen opettaa, hitaasti mutta kuitenkin lopulta varmasti. Tosiasioita kun ei voi kukaan ikuisuuksiin kiistää.

Äänestä
  • ... sehän on vain YLLÄTYSSEKSIÄ.

    Äänestä

Huomaa, että vaalit ovat ruotsissa tulossa.. kaikki pelkäävät ruotsidemokraattien tulevaa jättijytkyä ja nyt yrittävät keinotella mukama mamu-kriittisempää linjaa tyhmimmille..
Samaa on tiedossa täälläkin jossain vaiheessa.

Äänestä

Eipä kestänyt kauaa Ruotsin oikeusministerin vastahyökkäys. Hän syyttää moderaatteja maahanmuuttajien syyllistämisestä, ja siitä että he pyrkivät viemään huomion muualle siitä, että MIEHET tekevät suurimman osan raiskauksista/seksuaalirikoksista.

Oikeusministerille kelpaa siis näköjään seksirikollisten sukupuolen tilastoiminen ja sen perusteella tehtävä yleistäminen. Näin hän haluaa siirtää huomion pois siitä tosiseikasta, että etniseltä taustaltaan muiden kuin kantaruotsalaisten tekemät seksuaalirikokset ovat suhteelliselta osuudeltaan moninkertaiset, kantaruotsalaisten tekemiin verrattuna.

Oikeusministeri siis näkee roskan toisen silmässä, mutta ei tunne tukkia omassaan. Tietyntyyppisten rikosten tekijöiden tilastoiminen kelpaa ministerille, jos tilastoinnin tulos häntä miellyttää, mutta hän kieltää tilastoimisen jos tulos ei häntä miellytä.

Saa tutkia ja tilastoida, jos tuloksena on, että miehet syyllistyvät naisia enemmän johonkin rikostyyppiin, tai vaikkapa että äärioikeistolaiset syyllistyvät johonkin rikostyyppiin, enemmän kuin muut. (Tuore uutinen Ruotsista muuten kertoo, että poliisi nostaa syytteen 11:tä vihervasemmistolaista anarkistista vastamielenosoittajaa vastaan, koska he häiriköivät oikeiston luvallista mielenosoitusta.)

Mutta rikoksentekijöiden tilastoiminen etnisyyden perusteella ei ministerille käy, koska sen tilaston kertomat tosiasiat eivät sovi ministerin pirtaan, hänen maailman katsomukseensa, poliittiseen/yhteiskunnalliseen vakaumukseensa.

Suomessahan oikeuspolitiikan tutkija Martti Lehtihän totesi tilastoja tutkittuaan, että maahanmuuttajien tekemät raiskaukset, suhteessa heidän määräänsä Suomessa, ovat, (tietyistä Afrikan ja Lähi-Idän maista Suomeen tulleiden osalta), jopa 17-kertaiset kantasuomalaisten tekemiin raiskauksiin verrattuna.

Äänestä
  • Heh, tuota poliittista teatteriahan nyt esittävät.. yhteistyössä! Toinen muka esittää mokutusvastaista ja toinen neutralisoi olemalla supersuvakki.

    Ovat kyllä läpeensä mulkkua paskasakkia. Toivottavasti ruotsidemokraatit saavat jättijytkyn!

    Äänestä

  • Miesten vähentäminen yhteiskunnasta ei kuitenkaan ole ihan niin yksinkertainen asia kuin kansallisvaltion keksiminen, tai edes valtionrajat. Miesten nettovaikutus yhteiskunnalle on myös yleensä positiivinen, toisin kuin kehitysmaalaisten.

    Äänestä

Ruotsin taitaa ikäväkyllä olla myöhäistä rypistää kun paskat on jo housuissa!

Äänestä

Maahanmuuttajia ei pitäisi ottaa lainkaan niistä maista, joiden kansalaiset aiheuttavat eniten ongelmia Suomessa. Maahanmuuttajat on valittava parhaiden maiden parhaimmista tulijoista. Pakolaisia on autettava lähellä, eikä koskaan Suomessa! Se on vain järkevää.

Äänestä
  • Jokainen tietää tämän. Jotkut toki silti esittävät tyhmää ja jotkut taas vähän viisaampinakin äänestävät jotain federalisti-Kokoomusta!
    Voi huhhu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyuhj kirjoitti:

Ruotsin toiseksi suurin puolue, viimeisimmän gallupin mukaan, Moderaatit =*Kokoomus', vaatii, että raiskaajien etninen tausta on tilastoitava, jotta ongelmaan voidaan puuttua. Samalla esitetään rangaistuksia raiskauksista kovennettavaksi, mm. nostamalla minimirangaistusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu