Joku julisti: Tehkää parannus! Ai että mitä? No en suosittelisi. Oikeasti juutalaiset profeetat huusivat kansalle shuvu eli ”Tulkaa (huom. lampaat) kotiin!” Tuo kutsuhuuto käännettiin sittemmin aika kankeasti kreikan kielelle metanoeite eli ”alkakaa ajatella toisin”, ikään kuin nyt lampaat jotakin ajattelisivat. Myöhemmin sanasta sukeutui aika erikoinen käännöskukkanen ”parannus”, joka sitkeästi elää myöskin nykyisessäkin raamatunkäännöksessä. Parempi se on että paimenet kutsuvat lampaita kotiin... vai hei, jos... lampaiden, karjan tai syntisten ihmisten pitäisi sittenkin itse parannella itseään ennen kuin palaavat Paimenensa luokse, mitähän siitäkään tulisi?
Shema, shuvu! Kulkaa, palatkaa!
TaskutTäynnäKiiviäkö
15295
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
"Myöhemmin sanasta sukeutui aika erikoinen käännöskukkanen ”parannus”, joka sitkeästi elää myöskin nykyisessäkin raamatunkäännöksessä. "
Sanojen etmylogia aina kiinnostaa. Osaatko kertoa tuosta lisää?
Empä ole löytänyt tuosta sanadta tuon tarpkempaa tietoa. Tuossa on kaikki mitä minun tietääkseni asiasta olemassa on (suomeksi). Olen pahoillani. Sen verran kuitenkin ymmärrän, että septuagindan kääbtäjät ovat päätyneet valintaan metanoiote ajatelleen että se ehkä ymmärretään nerkityksessä "kääntykää kotiin" tai "palatkaa kotiin". Shuvu -sana on minulle hieman mustisempi, se lähinnä kuulostaa jonkinkaltaiselta vislaukselta joka on ajanmyötä muuttunut puhuttuun muottoon.
Ok. Täytynee tyyytyä sitten tuohon. Olihan muuten vain mielenkiintoinen juttu.
Shuv tarkoittaa palata. Profettojen " Palatkaa luopuneet lapset!" sanoo JHWH" (shuvu banim shovevim...) tarkoittaa tietenkin palaamista takaisin JHWH:n luo, mutta sama verbi oli käytössä jos vaikka palasi matkalta kotiin. Paluu, siis uskonnollinen palaaminen, on teshuvah, subst. joka johtuu shuv- verbistä, suomessa vastaava sana on parannus . Lampaat eivät minusta mitenkään erityisesti liity tuohon verbiin.
Tämäpä mielenkiintoista. Kiitos täydentävästä tiedosta.
Tuosta parantumisesta, se on ehkä joskus toiminut, mutta se ei toimi oikein nykyään. Sitä katsotaan hieman kieroon ja sillä on hyvin negatiivinen sävy tässä yhteydessä. Palaamin olisi nykykäytössä paljon yksinkertaisempi ja helpommin ymmärrettävä sana, esimerkiksi jos Jeesus julistaisi: "Se on täytetty aika ja käsillä valtakunta Jumalan, palatkaa ja luottakaa hyväänsanomaan."
" Paluu, siis uskonnollinen palaaminen, on teshuvah, subst. joka johtuu shuv- verbistä, suomessa vastaava sana on parannus."
Kiitos tarkennuksesta.
Ihanaa ettet ole jättänyt palstaa.
Tiedä ihanuudesta, mutta täällä kirjoitan niin kauan kuin mielenkiintoa riittää. Harmittaa vain se, että samoista aihesta jauhetaan niin paljon, siksi tämä olikin virkistävä poikkeus.
Tuo käännös: PALATKAA aiheuttaa ristiriidan ja oikosulun. Sillä Toora sanoo: Ette ikinä saa enää PALATA sitä tietä pitkin takaisin Egyptiin.
Palaaminen merkitsee aina palaamista Egyptin orjuuteen. Apostoli Paavali ilmaisi myös, että joidenkin on laita siten; Että PALAAVAT kuin koira oksennukselleen.
Ei ole ihme, että suomennnos raamatusta on niin vaikea ottaa vastaan. Jos se on täynnä tuollaisia ristiriitoja.
Ei palaaminen aina tarkoita Egyptin orjuuteen palaamista, mistä olet tuollaosta päähäsi saanut?
Joka tarttuu auraan ja katsoo taakseen, ei kelpaa minulle! Eikö ole aivan selvää, että raamatussa ei ole kovin monia sanoja ja ne harvat sanat ovat loogisessa yhteydessä toisiinsa.
Egyptissä, johon pituuspiiriin kuluu myös Saksa ja Pohjoismaat ei tätä myönnetä, koska halutaan pitää orjia. Ei täällä omin käsin töitä tahdota tehdä, vaan tuoda Turkista tms. työntekijöitä. Olemme osa symbolista Egyptiä, jossa lainkuuliaiset Galatalaiskirjeen mielessä orjuutetaan, kirotaan ja alistetaan. Sen tähden ei myönnetä, että Egyptiin ei saa palata kun on kerran päässyt vapaaksi.
Sinulla mäyttää olevan tuo teologinen ylitulkinta hallussa? Pakko se on nauraa kippurassa olen ihan pahoillani. Mutta näin vakavasti otettuna, teologista ylitulkintaa kannattaa ja tulee varoa. Täältä voit lukea miksi: www.teologia.fi/tutkimus/raamattu-mainmenu-33/190-jeesuksen-vertaukset-uudessa-valossa-tuhlaajapojan-islikin-fariseus
Niin tuo ylitulkintani on itsekästä hyvien fiiliksien etsintää toisen kustannuksella. Palvon sen vuoksi, että saisin hyviä fiiliksiä. Ei se terveellä pohjalla ole, mutta olen elänyt niin kauan deprivaatiossa, että ylilyönnit ovat ainoa tie.
Aloitus oli hieno, mutta minulla ei ole aikaa perehtyä asiaan tai alkukieleen. Kuljen kuin pyörremyrsky fiiliksiä kalastellen. Toivon, että voisin perehtyä saksan kieleen ja toivon, että saisin myös tuollaisen humanistisen, realistisen ja arkipäiväisemmän näkökulman asioihin.
Tällainen loveen lankeaminen on kirjoitusten mukaan vain lohdutuspalkinto ja kakkossija. toivotaan, että en häiritse niitä joilla on mahdollisuus ykkössijaan.
"... ylitulkintani on itsekästä hyvien fiiliksien etsintää toisen kustannuksella. Palvon sen vuoksi, että saisin hyviä fiiliksiä."
Jahas, sinulla taitaa olla joku ihan oma uskonto? Mutta kiitos makeista nauruista. Erityisesti tämä kohta oli mainio:
"Egyptissä, johon pituuspiiriin kuluu myös Saksa ja Pohjoismaat ei tätä myönnetä, koska halutaan pitää orjia. "