Niin,
Mihin se yksi ruusu laitetaan?
Arkun päällä on kukkalaite, muut tuovat ruusun.
Ajattelen, että jos muutama kymmenen ruusua sinne tuodaan, niin eiväthän ne pysy siinä liukkaalla vinopinnalla, vaan luistavat pitkin lattiaa.....
Onko kokemuksia?
Kiitollinen vastauksista.
Yksi ruusu siunaustilaisuuteen
12
28735
Vastaukset
- KunnioitusTärkeintä
Periaatteessa kai ainoastaan oma lähiperhe laittaa kukat arkun päälle.
Kukat lasketaan vuorollaan lähisukulaisuuden mukaan ikäjärjestyksessä vanhimmasta nuorimpaan.
Sukulaisten jälkeen ystävät ja tuttavat läheisyyden mukaan. Jos kuulut ystäviin et ole aivan ensimmäisenä arkulla. Laita yksi kukkasi arkun molemmin puolin olevalle lavalle vaikka nk. yleisön puolelle. Näin se ei heti huku mahd. isompien kukkalaitteiden alle.
Kun tilaisuus päättyy, jokainen hakee kukkansa ja ne joko yhdessä saatetaan arkun perässä uudelleen haudalle laskettaviksi, tai jos vainaja viedään ensin tuhkattavaksi, ne mahd. jätetään jonnekin sivulle josta omaiset vievät ne tulevalle haudalle. Tämä ilmoitetaan tilaisuuden päättyessä.
Muista, kun lausut sanasi arkulla, sen jälkeen käännyt ja kumarrat / nyökkäät kohti vainajan lähiomaisia, jotka istuvat aina yksin etupenkissä. Sitten arvokkaasti poistut paikallesi.- rennostivaann
Hah hah, eiköhän se oo ihan sama, miten kävellään ym. Ei se vainaja arkusta nouse tuomitsemaan järjestyksiä ja kumarruksia.
- Sipodeemus
Kiitos perusteellisesta vastauksestasi.
Olen vainajan tytär, ja toivomuksena on esitetty, että kaikki tuovat vain yhden ruusun. Myös läheiset. Tuhkaus tehdään, ja kukat tulevalle uurnapaikalle siunaustilaisuuden jälkeen.
Arkku on suoraan lattialla kirkossa.
Valmiina arkun päällä on kukkalaite.
Mietin, että kun tulee paljonkin niitä ruusuja, missä ne ovat kauniisti. Arkun päällä ei pysy. - OsanottoSinulle
Eiköhän arkun luona ole jokin tasanne jolle laskea kukat? Itse tietenkin lasket kukan arkun päälle. Tyttärenä laske se vainajan pääpuoleen.
On muistettava että aivan pääpuoleen jätetään tilaa papin hiekalle (ristinmerkki).
He, joilla todellakin yksi kukka, eiköhän se käy että laskevat myös kukan arkulle, kuitenkin enemmän arkun jalkopäähän, ellei mitään kukka-alustaa ole.
.- OsanottoSinulle
Soita hautaustoimistoon ja pyydä heitä ottamaan yhteys kirkkoon ja järjestämään esim. matala penkki arkun vierelle kukkia varten.
. - Anonyymi
Erillinen iso kukkamaljakko on monessa paikassa käytössä
- Anonyymi
Miksi en saa viedä kukkalaitetta sukulaisen siunaukseen, kun sukulaiseni piti kukista.
- Sipodeemus
Kiitos, näinhän mä nyt teenkin.
Sitä vaan välillä miettii itsekseen ja tänne kirjoitin. Ratkaisu löytynee. - Surussa
Arkun viereen laitettiin sedän hautajaisissa. Jokainen toi yhden ruusun arkulle. Vainaja tuhkattiin, joten omaisten toivomus oli, että jokainen tuo vain yhden ruusun eikä kukkakimppuja/laitteita.
- hauturi
Arkun vierelle voi pyytää seurakuntaa laittamaan valmiiksi isot maljakot joihin yksittäiset ruusut laitetaan. Siittä ne on helppo ottaa ja viedä haudalle tai muistolehtoon siunauksen päätyttyä.
- Tättärä58
Tähän mennessä ollut vain hautajaisissa, joihin viety kukkalaite. Nyt seuraaviin pitäisi viedä yksi ruusu. Miten on tapana, laitetaanko näihin yksittäisiin ruusuihin kuitenkin kortti??
- Totuus.ei.pala.tulessa
Aivan miten haluat. Ei vainaja raota arkun kantta ja kurkistele minkälaiset kukkapuskat on kukin tuonut.
Hautajaismenot ovat vanhanaikainen riitti, jota kirkko ylläpitää.
Hautakivenkin alkuperäinen tarkoitus on pakanallinen.
Pelättiin vainajaa, että se tulee "kostamaan" eläville.
Niinpä raahattiin julmetun iso lohkare kuolleen rinnan päälle, että varmasti pysyy kuopassaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053181Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921379
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561246Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803