"Jeesus", eli Yeshua, tai Yashua, tai Yahushua... oli varsin todellinen henkilö. Sen todistaa esim. roomalaiset kirjoitukset. Mutta millainen heppu "Jeesus" oli? Hän oli ihan tavallinen uskovainen siinä missä tämänkin päivän uskovaiset; uskoi näkymättömiin olentoihin ja valtakuntiin. Hän uskoi jumalaansa, aivan kuten tämänkin päivän uskovaiset. Lisäksi "Jeesus" oli paikallinen radikaali, joka agitoi kansaa vastustamaan Rooman hallintoa ja heidän polyteismiään. Kun hänet teloitettiin, hän paalussa sanoi väitettävästi "Jumalani, miksi minut hylkäsit?". Myöhemmin legendan askartelijat loivat Kristuksen, jumalan pojan ja väitten, että hän oli Jumalan maanpäällinen ruumiillistuma. Varsin ristiriitaista..., mutta "Jeesuksen" elämäntarina on ihan normaaliin uskovaisen elämään perustuva, mutta sitten lähti pyhä jopo käsistä, kun heppu julistettiin Kristukseksi, jumalan pojaksi, johon vielä tänäkin päivänä uskotaan. Ihmettelen vain, että miten muinaisilla kirjoituksilla, sanoilla, voi olla niin hypnoottinen, tai aivopesevä, vaikutus ihmisiin, että pitävät kirjoituksia totena.
Jeesus oli todellinen.
mitämitämitäkukahäh
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ehkä siihen ei vaikuta pelkkä sana, vaan myös sakramentit esim. kaste ja ehtoollinen. Minäkin uskoin pitkään Lutherin Ison Katekismuksen tavoin, vaikka en ollut silloin vielä lukenut kertaakaan tuota teosta lävitse. Se usko mikä välittyy sakramenttien ja yhteisön kautta vaikuttaa siihen miten ymmärrämme raamattua.
Lutherin ymmärrys oli omana aikanaan PIENI APU, joka muutti miekaan ja tuleen joutumisen kristittyjen opettajien osalta siihen, että he joutuivatkin vain vankeuteen ja ryöstön kohteeksi (Daniel 11). Luther ei välttämättä opettanut täyttä totta, mutta hänen olikin määrä olla PIENI APU vainotuille.
Luterilaisilla alueilla tänä päivänäkin vastustetaan miekkaa ja tulta, mutta sen sijaan valehtelu, varastaminen ja vangitseminen ovat yleisiä.
Luther oli se joka sokaisi silmät. Ne aukeavat kun Jeshuan kautta pääsee Isän tykö. Mutta tulee sellainenkin aika, josta sanotaan: Ei kukaan voi tulla Kristuksen tykö ellei Isä häntä vedä. Isän tykö pääseminen merkitsee vieraita uskontoja kuten juutalaisuutta, islamia ja Krishna tietoisuutta.