Luuk. 18:
"10. "Kaksi miestä meni ylös pyhäkköön rukoilemaan, toinen fariseus ja toinen publikaani.
11. Fariseus seisoi ja rukoili itsekseen näin: 'Jumala, minä kiitän sinua, etten minä ole niinkuin muut ihmiset, riistäjät, väärämieliset, huorintekijät, enkä myöskään niinkuin tuo publikaani.
12. Minä paastoan kahdesti viikossa; minä annan kymmenykset kaikista tuloistani.'
13. Mutta publikaani seisoi taampana eikä edes tahtonut nostaa silmiään taivasta kohti, vaan löi rintaansa ja sanoi: 'Jumala, ole minulle syntiselle armollinen'.
14. Minä sanon teille: tämä meni kotiinsa vanhurskaampana kuin se toinen; sillä jokainen, joka itsensä ylentää, alennetaan, mutta joka itsensä alentaa, se ylennetään."
"10. "Kaksi miestä meni ylös pyhäkköön rukoilemaan, toinen fariseus ja toinen publikaani.
11. Fariseus seisoi ja rukoili itsekseen näin: 'Jumala, minä kiitän sinua, etten minä ole niinkuin muut ihmiset, riistäjät, väärämieliset, huorintekijät, enkä myöskään niinkuin tuo publikaani.
12. Minä paastoan kahdesti viikossa; minä annan kymmenykset kaikista tuloistani.'
13. Mutta publikaani seisoi taampana eikä edes tahtonut nostaa silmiään taivasta kohti, vaan löi rintaansa ja sanoi: 'Jumala, ole minulle syntiselle armollinen'.
14. Minä sanon teille: tämä meni kotiinsa vanhurskaampana kuin se toinen; sillä jokainen, joka itsensä ylentää, alennetaan, mutta joka itsensä alentaa, se ylennetään."
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sitä samaa olen joskus täällä yrittänyt sanoa, mutta huonoin tuloksin, minä se olenkin mustamaalaaja ja valehtelija =)
Löysitpä osuvan kohdan! Onnea!
...niin ja sitten Raamatussa on lukuisia kohtia, joissa sanotaan, että "usko ilman tekoja on kuollut" yms. Tässä taas hyvä esimerkki vaikkapa sinulle siitä, kuinka ristiriitainen opus tuo Raamattu on. Raamattua ei saisi siteerata "jakeina" - sitä pitäisi siteerata kokonaisuutena, ja sitä ennen tuo kokonaisuus on tunnettava ja ymmärrettävä. Uskallan sanoa, että tällä keskustelupalstalla kukaan ei sitä kokonaan hallitse ja ymmärrä (minä mukaanluettuna).
Kysymyksesi ei ole osuva. Ei ole vain kaksi vaihtoehtoa. Huomaan kyllä mihin tähtäät tällä kärjistykselläsi. Ei ole reilu avaus!
Publikaaanit olivat Rooman valtakunnan veronkerääjiä. Juutalaiset vihasivat heitä yleisesti.
Fariseukset olivat uskonnollinen ryhmä, joka sai monet epäilemään Kristuksen evankeliumia.
keskustelua
on ollut pilkkaa!?!?!
Tuossahan on raamatun jakeita ja nyt ne ovatkin pilkkaa???
Jossulla jäänyt iltalääkkeet ottamatta vaihteeks
Sanat ovat sanoja ja jakeet jakeita. Niiden käytöstä syntyy merkitys.
syö ite pilleris. En oo Jossu.
Mutta sitähän tekee MAP-kirkkokin...
Otetaan yksi jae jota painotetaan.
Esim. Kuolleiden kastaminen. Raamatussa ei ole kuin YKSI JAE jossa asia mainitaan ja se on MAP-kirkolle yksi tärkeimmistä tehtävistä....
Kuin myös kasteen välttämyys löytyy MAP-kirkon mukaan jakeesta/jakeista jossa puhutaan ahtaasta portista.
Raamatussa ei muistaakseni missään sanota että kaste on pakollinen ihmisen pelastumiseksi.
Jeesus kyllä käski kastaa ihmisiä nimeensä -totta.
Mutta esim. VT:ssa ei puhuta kasteesta ollenkaan.
Kummaa ettet ole sitä tajunnut. Kyllä ev.lut. kirkossakin pidetään kastetta välttämättömänä. Siksi tehdään hätäkasteitakin.
Matt. 3:13-17 Jeesus kastettiin vanhurskauden täyttämiseksi.
Matt. 28:19-20 Apostolit lähetetty kastamaan kansoja.
Mark. 16:15-16 Se, joka uskoo ja kastetaan, pelastuu.
Luuk. 7:28-30 Kasteen hylkääminen Jumalan aivoituksen tyhjäksi tekemistä.
Joh. 3:5 Ellei ihminen synny vedestä ja Hengestä.
Ap.t. 2:37-38 Tehkää parannus ja ottakaa kaste.
Näitä kohtia kasteen välttämättömyydestä olisi vielä lisääkin.
Uskon Jeesuksen puhuneen tässä vilpittömyydestä. Jos fariseus oli kovasti laskelmoinut saavansa taivaspaikan tekemällä "pitkin hampain" joitain herralle mieluisia juttuja, niin se ei ole kovin vilpitöntä. Tuo publikaani saattoi olla hyvinkin vilpitön. Otetaanpa sitten tuo mormoneihin liittyvä vertaus:
- on varmasti mormoneita, jotka tekevät kirkon sääntöjen mukaan robottimaisesti sen enempää miettimättä, ja ovat varmoja näin toimiessaan pääsevänsä Jumalaksi.
- On varmasti mormoneita, jotka tekevät kaiken vilpittömällä mielellä miellyttääkseen Jumalaa - ja toivovat pääsevänsä korotukseen.
Nyt voidaan tehdä uudelleen tuo sama vertaulu, kun alkuperäinen kirjoittaja tekikin. Kyse on vilpittömyydestä.
Tähän samaan hengenvetoon pitää kertoa muutamista tuntemistani morkuista, jotka kuuluvat tuohon ensimmäiseen ryhmään. Tekee suorastaan pahaa, kun he miettivät saavansa jonkun planeetan joskus hallintaansa. Tunnen myös morkkuja, jotka kuuluvat tuohon jälkimmäiseen ryhmään.
Kumpi kuvaa mormonia?? KETÄhän niistä melkein 12 miljoonasta mahdat tarkoittaa?? Vastaan, että molempia löytyy...