Johanneksen evankeliumin mukaan kukaan ei ole nähnyt jumalaa eli luojaa. 2. Mooseksen kirjan mukaan hän kuitenkin ruokailee Siinain vuorella Mooseksen ja hänen kavereiden sekä 70 Israelin vanhimman kanssa. Tässä on jälleen kerran kiusallinen ristiriita Raamatussa. Aihe liittyy sikäli kreationismiin, että Raamattu on kristillisen kreationismin perusteos ja tämä ristiriitaine väite koskee luojaa.
18 Jumalaa ei kukaan ole koskaan nähnyt. Ainoa Poika, joka itse on Jumala ja joka aina on Isän vierellä, on opettanut meidät tuntemaan hänet.
9 Mooses ja Aaron, Nadab ja Abihu sekä seitsemänkymmentä Israelin vanhinta lähtivät vuorelle.
10 He näkivät Israelin Jumalan, ja se millä hän seisoi oli kuin safiirikiveä, kirkas kuin taivas itse.
11 Näitä Israelin valittuja vastaan hän ei nostanut kättään. He saivat katsella Jumalaa, ja he söivät uhriaterian.
18 Jumalaa ei kukaan ole koskaan nähnyt. Ainoa Poika, joka itse on Jumala ja joka aina on Isän vierellä, on opettanut meidät tuntemaan hänet.
9 Mooses ja Aaron, Nadab ja Abihu sekä seitsemänkymmentä Israelin vanhinta lähtivät vuorelle.
10 He näkivät Israelin Jumalan, ja se millä hän seisoi oli kuin safiirikiveä, kirkas kuin taivas itse.
11 Näitä Israelin valittuja vastaan hän ei nostanut kättään. He saivat katsella Jumalaa, ja he söivät uhriaterian.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Ehkä Johannekselta, vaika hurskas mies varmaan olikin, oli tuo Tooran kohta jäänyt huomaamatta.
Ehkä Johanneksen kirjoitus aiheutti historian ensimmäisen naamapalmun.
Naamapalmuja tekivät ehkä fariseukset elikä kirjanoppineet.
Naamapalmuja ja välillä kirjoittelivat evankeliumien marginaaleihin "ei edes väärin!".
1Moos.32:30. 2Moos.33:11. 5Moos.5:4. 34:10. Hes.20:35. Kasvoista kasvoihin.
> 1Moos.32:30
Tuossa sana elohiym voidaan kääntää joksikin näistä:
1) (plural)
1a) rulers, judges
1b) divine ones
1c) angels
1d) gods
2) (plural intensive-singular meaning)
2a) god, goddess
2b) godlike one
2c) works or special possessions of God
2d) the (true) God
2e) God
> 2Moos.33:11
Kasvoista kasvoihin ei tarkoita välttämättä fyysisesti kasvoista kasvoihin, vaan suoraan. He puhuivat suoraan on todennäköisemmin oikea vaihtoehto, koska Raamatun mukaan Jumala on henki (Joh. 4:24). Samasta syystä tuossa edeltävässä kohdassa on todennäköisemmin kyse esim. enkelistä, kuin ainoasta tosi Jumalasta, joka siis on henki, ei lihapala.
> Kasvoista kasvoihin Herra puhui teidän kanssanne vuorelta, tulen keskeltä. 5Moos.5:4
Tuossa kohtaa kyse myös todennäköisesti suorasta puheesta, ei kasvojen näkemisestä, koska Jumala on henki ja puhui tuossa tulen keskeltä.
Sama pätee yleisesti kaikkiin kohtiin, joissa käytetään ”kasvoista kasvoihin” termiä, se on ymmärrettävissä suoraan, ei niin, että Jumala olisi kuin ihminen, joka puhuu toiselle ihmiselle, koska kuten sanottu, Raamatun mukaan Jumala on henki.
"...koska kuten sanottu, Raamatun mukaan Jumala on henki. "
Ei välttämättä, esimerkiksi Jaakob paini eräänä yönä Jahven kanssa. Miten hengen kanssa voi painia?
25 [i] Vain Jaakob itse jäi toiselle rannalle. Siellä muuan mies paini* hänen kanssaan aamunsarastukseen saakka.
26 Kun mies huomasi, ettei päässyt voitolle, hän iski Jaakobia nivustaipeeseen, niin että Jaakobin lonkka nyrjähti hänen kamppaillessaan miehen kanssa.
27 Mies sanoi hänelle: "Päästä minut menemään, sillä päivä valkenee." Mutta Jaakob sanoi: "En päästä sinua, ellet siunaa minua."
28 Mies kysyi häneltä: "Mikä sinun nimesi on?" Hän vastasi: "Jaakob."
29 [i] Silloin mies sanoi: "Sinua ei pidä enää sanoa Jaakobiksi, vaan Israeliksi, sillä sinä olet kamppaillut* Jumalan ja ihmisten kanssa ja voittanut."
Jaakobin painikumppanista käytetty sana voi merkitä esim. enkeliruhtinasta tai jotain muuta korkeatasoista tyyppiä. Raamattu itse kutsuu henkilöä mieheksi, ja kyseinen mies kutsuu itseään ehkä jumalaksi. Vanhassa testamentissa on monia, joita on kutsuttu jumalaksi, vaikka eivät olisi se yksi ja ainoa tosi Jumala.
Olet muuten ristiriidassa itsesi kanssa. Miten voi olla samaan aikaan monia joita sanotaan jumalaksi ja vain yksi jumala? Muutenkin kirjoituksissasi on selittelyn makua.
VT ei ole monoteistinen. Koko kirjan läpi on selvää, että jumalia on useita, mutta valitun kansan tulee hylätä muut ja palvoa vain sitä omaa murhanhimoista sekopäätänsä (joka ei edes ole kovin kummoinen jumala noin suhteessa muihin).
UT on vähän lähempänä monoteistista teosta, jumalia on vain kaksi.
UT:n tulkintojen pohjalta on päädytty kolmanteen, eli pyhään henkeen. Tämä ei ole välttämättä väärin UT:n perusteella.
Lisätulkinnoista on sitten nostettu lisää jumalia, lähinnä Maria ja erilaiset pyhimykset.
Ja tällä palstalla tietysti vaikuttaa usea jumala, sellainen, joka on kykenevä päättämään mitä on oikea usko ja totuus, täysin vailla todisteita tai perusteluita...
Näinhän se on. VT perustuu kaananilaiseen jumalpantheoniin, jossa Korkeimmalla on 70 poikaa (jumalia). Jumalan pojat on yleisesti esiintyvä käsite VT:ssä. Jumalan pojat muuttuvat epäjumaliksi, tähdiksi tai enkeleiksi ja nämä muodostivat taivaallisen sotajoukon. Paljastavaa on esimerkiksi Stefanuksen puhe Apostolien teoissa:
42 Mutta Jumala käänsi heille selkänsä ja hylkäsi heidät, antoi heidän palvoa taivaan tähtiä. Näinhän sanotaan profeettojen kirjassa:
-- Toitteko te minulle teuraita ja muita uhreja
autiomaassa
niiden neljänkymmenen vuoden aikana,
toitteko, Israelin sukukunta?
43 [i] Molokin telttaa ja Raifan-jumalan tähteä* te kannoitte, kuvia, jotka itse olitte kumarrettaviksenne tehneet! Niinpä minä siirrän teidät pois, Babylonin tuolle puolen.
Ja sama vanhemmassa Raamatun versiossa. Tässä tähtien tilalla on taivaallinen sotajoukko:
42. Mutta Jumala kääntyi heistä pois ja hylkäsi heidät palvelemaan taivaan sotajoukkoa, niinkuin on kirjoitettu profeettain kirjassa: 'Toitteko te teurasuhreja ja muita uhreja minulle erämaassa neljänäkymmenenä vuotena, te, Israelin heimo?
Ja lopuksi on todettava, että nuo tähdet/enkelit/epäjumalat ovat Raamatun maailmassa todellisia. Onhan jumalan yksi kutsumanimi Herra sebaot, taivaallisen sotajoukon herra. Eli Herra jumala on epäjumalajoukon johtaja. Tässä ei ole mitään ongelmaa, kunhan muistaa palvoa vain Jahvea, ei taivaallista sotajoukkoa.
"UT on vähän lähempänä monoteistista teosta, jumalia on vain kaksi."
Erikoista, kun UT:ssa lukee kuitenkin:
Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
Joh. 17:3
...Sillä vaikka olisikin niin sanottuja jumalia, olipa heitä sitten taivaassa tai maassa, ja niitä on paljon semmoisia jumalia ja herroja, niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa.
Ensimmäinen kirje korinttilaisille 8:4-6
On ihan pakko: miettikää, millainen hinuriooppera tuo kirja on:
Mies painii miehen kanssa koko yön (eikös tuollaisen hommailun pitänyt olla kauhistus). No, olihan tuollaisia seikkailuja Raamatun pääosan esittäjällä aiemminkin: 1. Moos. 6:8 "Mutta Nooa oli Herralle mieluinen.".
Hiukan myöhemmin sitten kyllä piparikin kelpaa kun Maria töötätään paksuksi, mutta eipä pojasta paljon polvi parane: siellä hän hommailee oikein isommalla remmillä (12) - ja poikien kesken tottakai.
<< Sama pätee yleisesti kaikkiin kohtiin, joissa käytetään ”kasvoista kasvoihin” termiä, se on ymmärrettävissä suoraan, ei niin, että Jumala olisi kuin ihminen, joka puhuu toiselle ihmiselle, koska kuten sanottu, Raamatun mukaan Jumala on henki. >>
Toisaalta taas samaisessa teoksessa esitetään väite, että tämä Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen. Hengestä ei käsittääkseni oikein kuvaa irtoa, joten kyllä Hänellä jokin formu pitää olla tuon mukaan - joka siis vähän niin kuin täytyy olla näkyvä (jos siitä kerran kuvan saa). Niin, miksipä tuota kuvan kohdetta ei sitten myöhemminkin voisi nähdä ?
Ja, kai sellainen nähtävä Jumala on sitten pakko olla olemassa, jos kerran uhataan, että sen näkemisestä seuraa kova kohtalo. Ei kai siitä muuten varoteltaisi. [2. Moos. 33:20 Jumala sanoo, "Sinä et voi nähdä minun kasvojani, sillä yksikään ihminen, joka näkee minut, ei jää eloon."] Jumala on siis mahdollista nähdä ihmissilmin, mutta tarinan mukaan siihen kuolee. Tuo "Jumala on muodoton henki" -selitys ontuu siis pahemman kerran.
Mikä tässä nyt mättää.
Ja tosiaan, voithan Sinä väännellä noita sanoja ja etsiä tukea sille, että jokin sana tarkoittaisi jotain muuta, mitä se tarkoittaa. Etsi vaikka seuraavana sepitelmiä luomisessa esitetyille sanoille, joilla voit "todistaa", että luominen ei ollut konkreettista luomista. Kyllä sekin löytyy kun oikein sepittää ja "tulkitsee", mitä kaikkea käytetyt sanat sittenkin voisivat tarkoittaa. Sillä eihän voi olla, että vain niissä kohdissa Raamattua, joissa noin ilmeisiä ristiriitoja on, on ainoita, joiden sanat eivät tarkoitakaan sitä, mitä kielten raudanlujat asiantuntijat ovat ajatelleet niiden tarkoittavan (vaan, että Sinä tiedät asian paremmin). Tuo tarkastelu on ulotettava ihan jokaiseen Raamatun sanaan - vai mitä ?
Jeps. On se "yksi ja ainut" ja sitten on Jeesus, joka on jumala hänkin.
Mutta satukirjahan tuo on, joten ei pitäisi ehkä vaatia liikaa loogisuutta.
Kyllä ja täytyy muistaa, että Jeesus on jumala jo kolmannessa polvessa. Jeesuksen isä on Herra eli Jahve. Isoisä on Korkein. Jeesuksella on 69 setää, eli Jahven veljeä, jotka ovat Korkeimman poikia.
Että sellainen polyteistinen sekamelska Raamattu on.
8 [i] Kun Korkein jakoi kansoille maat,
kun hän levitti ihmiset yli maan piirin,
hän määräsi kansojen asuinsijat
ja kullekin oman jumalan, jumalan poikien luvun mukaan.
9 Herran osuus on hänen kansansa Israel,
ja Jaakob hänen perintömaansa.
Mikä Helvetin pakko sun on aina tehdä tuo satanistien uskontunnustus:"Raamattu on Satukirja"? Luepas vain niitä Dragon Lance kirjojasi ennemmin, kuin että valehtelet Raamatusta ja sen piikkiin...
Olen aika monta DL:ää lukenut. Ei kovin korkeaa viihdettä. Parempaa kuin Raamattu, mutta silti aika lapsellista.
Jos olet kiinnostunut, voin kyllä suositella parempaakin fantasiaa.
Menee vähän sivuun aiheesta, mutta tämä Exoduksen tarinanpätkä on eri lähteestä ja on siten päälle liimattu kokonaisuuteen. Exodus 24:8 jumala on Jahve, mutta 24:10-11 jakeissa jumlaksi vaihtuu Elohim. Jakeesta 12 jatkaa jälleen Jahve.
Tuon tarina on loogisempi, jos jakeet 9-11 napsaistaan kokonaan pois. Liittohan oli tehty jo edellisissä jakeissa Jahvelle uhraamalla. Nyt se tehdään toiseen kertaan uhriaterialla Siinain vuorella Elohimin kanssa.
7 Sitten hän otti liiton kirjan ja luki sen kansan kuullen, ja kansa sanoi: "Me teemme kuuliaisesti kaiken, mitä Herra [Jahve] on käskenyt."
8 Mooses otti veren, vihmoi sillä kansaa ja sanoi: "Tämä on sen liiton veri, jonka Herra [Jahve] nyt tekee teidän kanssanne näillä ehdoilla."
9 Mooses ja Aaron, Nadab ja Abihu sekä seitsemänkymmentä Israelin vanhinta lähtivät vuorelle.
10 He näkivät Israelin Jumalan [Elohim], ja se millä hän seisoi oli kuin safiirikiveä, kirkas kuin taivas itse. 11 Näitä Israelin valittuja vastaan hän ei nostanut kättään. He saivat katsella Jumalaa [Elohim], ja he söivät uhriaterian.
"Johanneksen evankeliumin mukaan kukaan ei ole nähnyt jumalaa eli luojaa. 2. Mooseksen kirjan mukaan hän kuitenkin ruokailee Siinain vuorella Mooseksen ja hänen kavereiden sekä 70 Israelin vanhimman kanssa. Tässä on jälleen kerran kiusallinen ristiriita Raamatussa. Aihe liittyy sikäli kreationismiin, että Raamattu on kristillisen kreationismin perusteos ja tämä ristiriitaine väite koskee luojaa."
Vanhassa Testamentissa monia kutsutaan jumaliksi.
Aasafin virsi. Jumala seisoo jumalien kokouksessa, hän on tuomari jumalien keskellä:
Psalmit 82:1
Minä sanon: Te olette jumalia ja kaikki tyynni Korkeimman poikia; kuitenkin te kuolette, niinkuin ihmiset kuolevat, ja kaadutte niinkuin kuka ruhtinas tahansa." Nouse, Jumala, tuomitse maa, sillä sinä perit kaikki pakanakansat.
Psalmit 82:6-7
Mutta kun eräänä päivänä Jumalan pojat tulivat ja asettuivat Herran eteen, tuli myöskin saatana heidän joukossansa.
Job 1:6
Jos joku on istunut Jumalan kanssa kasvokkain, kyse on voinut olla jumalasta, ei siitä yhdestä ainoasta tosi Jumalasta, joka on henki.
Jumala on Henki; ja jotka häntä rukoilevat, niiden tulee rukoilla hengessä ja totuudessa.
Joh. 4:24
"Vanhassa Testamentissa monia kutsutaan jumaliksi. "
Kiellätkö tällä kommentillasi kyseisessä Raamatun kohdassa esiintyvän jumalan ja hänen liittonsa Israelin kanssa?
2Moos.33:11 Ja Herra puhutteli Moosesta kasvoista kasvoihin, niinkuin mies puhuttelee toista.... Biblia (1776). Ja Herra puhutteli Mosesta kasvosta niin kasvoon, niinkuin joku ystävätänsä puhuttelee.... Siis Mooses, ei olekkaan ei kukaan.
Voi lapsi parka. Raamatussa on muutamia näkyjä joissa kuvaillaan Jumalaa, ja jotkut jotka tuntevat Jumalan hyvin sanovat kuvaannollisesti "nähneensä" Juumalan. Ilmestyskirjassa Johannes näki näyn Jumalasta, samoin Hesekiel näki Jumalan ufossaan.
Mutta kun evot eivät ymmärrä Raamatusta sanaakaan niin sitten he ovat yhtä pihalla kuin tämän ketjun avaaja. Hehehe.
"Mutta kun evot eivät ymmärrä Raamatusta sanaakaan niin sitten he ovat yhtä pihalla kuin tämän ketjun avaaja. Hehehe."
Luulisi, että tyhmempikin kretu ymmärtää, mitä nämä Raamatun ilmaisut tarkoittavat: "He NÄKIVÄT Israelin Jumalan... He saivat KATSELLA Jumalaa..."
Näissä Raamatun ilmaisuissa NÄHDÄ ja KATSELLA verbit eivät ole lainausmerkeissä, eikä noissa Raamatun kohdissa ole tulkinnan mahdollisuutta kuvaannollisesta näkemisestä tai katselusta.
<< Raamatussa on muutamia näkyjä joissa kuvaillaan Jumalaa, ja jotkut jotka tuntevat Jumalan hyvin sanovat kuvaannollisesti "nähneensä" Juumalan. >>
Niinpä. Näkyjähän siellä on kirjoitettu.
Jollakin oli näky (tai muunlainen kuvitelma) siitäkin, miten Maa olisi muka luotu Jumalan toimesta.
Mutta se on vain jonkun ihmisen horinaa - ei tietenkään totta ollenkaan.
Hienoa, että kreationistit itsekin alkavat jo korostaa, että Raamatussa on pelkkiä näkyjä ja kuvitelmia toisensa perään.
2. Moos. 33:20 Herra sanoi vielä: "Sinä et voi nähdä minun kasvojani, sillä yksikään ihminen, joka näkee minut, ei jää eloon."
vrt.
"Joka näkee Mustanaamion kasvot, häntä kohtaa kauhea kuolema." (Vanha viidakon sananlasku)
Mustanaamio? Eikö se ollut Ruotsalaisten sarjakuvasatu, Intiaan joutuneesta lainvartijasta? Jos ruotsalainen, niin arvaatte, mitä kamalaa sille sattui, joka näki Mustiksen pällin "alasti"?
2. Moos. 3:2 Siellä hänelle ilmestyi Herran enkeli tulenliekissä, joka nousi orjantappurapensaasta. Mooses huomasi, ettei tuli kuluttanut pensasta, vaikka se oli liekeissä.
3 Silloin hän ajatteli: "Menenpä katsomaan tuota ihmettä. Minkä vuoksi pensas ei pala poroksi?"
4 Kun Herra näki hänen tulevan katsomaan, hän huusi pensaasta: "Mooses, Mooses!" Mooses vastasi: "Tässä olen."
5 Herra sanoi: "Älä tule lähemmäksi! Riisu kengät jalastasi, sillä paikka, jossa seisot, on pyhä."
6 Herra sanoi vielä: "Minä olen sinun isäsi Jumala, Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin Jumala." Silloin Mooses peitti kasvonsa, sillä hän pelkäsi katsoa Jumalaa.
Tuossa enkeli korotetaan matkan varrella Jumalaksi. Jakeessa 2 sanotaan, että ilmestyjä oli enkeli, mutta jo jakeessa 4 Herra huutelee pensaasta, ja jakeessa 6 Mooses pelkää katsoa Jumalaa.
"Tuossa enkeli korotetaan matkan varrella Jumalaksi."
Herran enkeli (malak YHWH) on melko yleinen käsite VT:ssä. Malakh on sanansaattaja, joka on kääntynyt enkeliksi. Useimmin malakh YHWH on käytännössä Herra eli Jahve itse (jumalan ilmestyminen, teofania), kuten tässä lainaamassasi Raamatun kohdassa. Näissä tapauksissa kertomus olisi loogisempi, jos enkeli/sanansaattajan jättää pois ja puhuu vain Jahvesta.
Enkeli/sanansaattajan käyttö saattaa olla polyteismin häivyttämistä. Vanha testamenttihan perustuu polyteismiin, jossa Korkeimmalla on 70 poikaa (kaikki pojat ovat jumalia). Monoteismiin siirtymisen myötä olisi noloa puhua edelleen Korkeimmasta ja 70 muusta jumalasta. Jahve on ottanut korkeimman paikan ja pojista on tullut enkeleitä, tähtiä tai epäjumalia. Nämä ovat taivaallista sotajoukkoa, jota Jahve, Herra sebaot johtaa.
Tässä valossa esimerkiksi jouluevankeliumi saa uusia piirteitä. Siinä Jahve itse ilmestyy paimenille ja ilmoittaa oman poikansa syntymästä ja sen jälkeen epäjumalajoukko ylistää Jahvea.
"Yhtäkkiä heidän edessään seisoi Herran enkeli (Herra, Jahve), ja Herran kirkkaus ympäröi heidät. Pelko valtasi paimenet, mutta enkeli (Herra, Jahve) sanoi heille: "Älkää pelätkö! Minä ilmoitan teille ilosanoman, suuren ilon koko kansalle. Tänään on teille Daavidin kaupungissa syntynyt Vapahtaja. Hän on Kristus Herra. Tämä on merkkinä teille: te löydätte lapsen, joka makaa kapaloituna seimessä." Ja samalla hetkellä oli enkelin (Herran, Jahven) ympärillä suuri taivaallinen sotajoukko (suuri epäjumalien joukko), joka ylisti Jumalaa sanoen:
Jumalan on kunnia korkeuksissa, maan päällä rauha ihmisillä, joita hän rakastaa."
Tässäkin päälle päin monoteistisen uskon tarinoista paljastuu polyteistinen muinaishistoria.
Herran enkelistä lisää:
https://en.wikipedia.org/wiki/Angel_of_the_Lord
Nykyään on vaikeaa ylistää Jumalaa. Kaikenmuailman humalaiset ja harhatelepaatikot vakoilevat, ja vituttavat fiilikset, jos sanoo, jotakin Kunnioittavaa tai Ylistävää Jumalasta...
Minä itse asiassa häpeän kuollakseni Suomen syntiä tässä asiassa, vaikka ehkä kaikki suomalaiset ei ole sellaisia. Jos joku kiroilee reteesti, niin se kyllä silti aina kuitataan räkänaurulla ja hymyllä, mutta jos supisee:"Kiitos Jeesus", niin hyvä ettei saa sydänkohtausta, kun joku vittuuntuu siitä liikaa. Pahalla tiellä ovat....
5Moos.4:12 Biblia (1776). Ja Herra puhui teille keskeltä tulta: puheen äänen te kuulitte, mutta ette yhtäkään kuvaa nähneet, vaan äänen kuulitte.
5Moos.4:15 Biblia. Varjelkaat siis sielujanne sangen visusti; sillä ette ole yhtäkään kuvaa nähneet sinä päivänä, jona Herra puhui teille, keskeltä tulta, Horebissa.
Kyse on epäuskostamme. Jos joku tavallisenkin näköinen ihminen on KORKEIN, jossakin tiedossaan tai taidossaan, kuten Jeesuskin oli, ei moni usko sitä, jos Hän on vain ulkoisesti ruipelo tai vain pienikokoinen tms tai päinvastoin kolhon ja typerän ololisesti liian kookas. Kuitenkaan Jumalien Jumalaa emme koskaan havaitse, vaikka Hän minullekin sanoi juuri että sanoi juuri....Koska meidän pieni itsemme on useinkin paha, emmekä halua ketään Korkeinta kohdata, koska masentuisimme ja suorastaan kateellisesti katkeroituisimme, liikaa silloin, kun tietojamme ja taitojamme ja moraaliamme alettaisiin verrata HÄNEEN. Isä on suurempi ja Korkeampi kuin Poikansa, vauvana oli helppoa suorastaan oman isukin olkeen korkea, mutta kun vahenemimme, mekin pahenimme, koska opimme tekemään niin samoja asioita kuin hän...Vaikka toisaalta tuolloin jopa tavallisessa Isä-Poika suhteessa saatta herättyä Pyhä Henkikin, kun Pojastakin tulee Isä jollekin asialle...
Jos rupaisi taas ällyyttämään, niin JUMALAA ei voi nähdä, koska Hän on Henki, Kiinalaiset pitävät häntä I Ching ennnustususkonnosa tyhjänä tilavuutena", mutta kaikki luotu on jokin ominaisuus, joka on annettu Hänelle. Ihminen on esim. Jumalan Kuva, Sana tai Laki tms, mutta Jumala itse on panteismissa ihan mitä tahansa, vaikkapa käpy. Ateismi on sikäli tarpeellista, ettemme usko KAIKKIEN olevan kuitenkaan KALTAISEMME (tosin usein liian paha!)Jumalhahmo, tai edes sellainen, mikä on helposti vertailtavissa itseämme pienemmäksi...
Illan ratoksi. Jeesus piloja- Riemurasia.
Kun ateisti ei ymmärrä Raamattua eikä edes halua ymmärtää niin tulos on sitten tällainen sekasotkuketju.
Tämä ongelma olisi helposti hoidettu myös jos olisi osattu käyttää edes hiukan älyä.
No, sitä ei sitten löytynyt sen vertaa että olisi ymärretty että mitä tarkoittaa sana "edustaja".
”No, sitä ei sitten löytynyt sen vertaa että olisi ymärretty että mitä tarkoittaa sana "edustaja". ”
No kerro, mistä kohtaa 2.Moos 24:10-11 lötyy edustaja? Alkuperäisestä hepreankielisestä tässä kohdassa ei mainita malak elohimiä eli jumalan sanansaattajaa. Yrität ilmeisesti tietämättömyyttäsi sekoittaa tähän Herran enkelin, mutta sitä tässä kohdassa ei ole. Tässä israelilaiset eivät edes näe Herraa vaan jumalan (elohim).
Ei tuo "vitsimistänoitariittää" -jyrpä uskalla mitään keskustelua käydä. Heittää vaan tyypillisen perustelemattoman, vähättelevän "one-linerin", tapa jonka hän on ehkä oppinut uskonnollisista piireistä tai ehkä isältään. Noin hän ja heikäläiset välttelevät keskustelua ja saavat itselleen sellaisen "olen oikeassa" olon.
5Moos.34:10 Biblia (1776). Ja sitte ei yhtään prophetaa noussut Israelissa niinkuin Moses, jonka Herra tunsi kasvoista niin kasvoihin.