Ensi perjantaina luterilaisetkin saavat kuulla voimallista Jumalan sanan julistusta ja profetiaa Turun Mikaelinkirkon tiloissa.
Leo Meller Turun Mikaelissa
Jeesus_tulee
45542
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Tässä vähän alkupaloja. 1Joh.3:9 Biblia (1776). Jokainen, joka Jumalasta syntynyt on, ei syntiä tee: sillä hänen siemenensä pysyy hänessä, ja ei hän taida syntiä tehdä, sillä hän on Jumalasta syntynyt.
Toivottavasti pitäisi kunnon herätyssaarnan!
Myös Mellerillä on taloussotkuja kontollaan. En tiedä miten rikosilmoitus on edennyt.
" En tiedä miten rikosilmoitus on edennyt. " ETKÖ ? No miksi sitten laitoit sen tänne, jospa hän on jo kärsinyt "syntinsä", sulta sitä ei peritä. Sinä vastaat vain ja ainoastaan OMISTA SYNNEISTÄSI.Kuten Mellerkin omistaan.
Turussa on myös;
KRISTUS-PÄIVÄ TURUSSA 2.12.2017
2017-12-02 (Koko päivä)
Turussa 2.12.2017 järjestettävä Kristus-päivä kutsuu ihmisiä eri puolilta Suomea rukoilemaan yhdessä maamme puolesta.
Tarkoitus on, että tapahtumassa on edustus kaikista Suomen kunnista.
http://www.rukousverkosto.fi/node/193
Mikäs se tuommoinen Kristus-päivä on, johon pääsyliput pitää ostaa? En muista lukeneeni, että aikanaan Jeesuksen luokse tulleet ihmiset olisivat joutuneet kukkaron nyörejään availemaan.
Sipilä on myös Kristuspäivässä
https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/paaministeri-juha-sipila-turun-kristuspaivaan/
"Sipilä on myös Kristuspäivässä"
Ikävä kyllä.. Ihmettelen vain mitä hän siellä tekee ?
Sipilän poliiikka on niin kaukana kristillisyydestä kuin olla ja voi. Toki yksityis hlönä jokainen on sinne tervetullut tittelistä riippumatta, mutta vähän vaikea ymmärtää, että pääministeri olisi siellä VAIN yksityishenkilönä?
"Mikäs se tuommoinen Kristus-päivä on, johon pääsyliput pitää ostaa? En muista lukeneeni, että aikanaan Jeesuksen luokse tulleet ihmiset olisivat joutuneet kukkaron nyörejään availemaan "
Ei ne (lapsen leivän ja kalojen) leipäjauhotkaan ilmaisia olleet, jostain piti siemennet saada..Ja kalatkaan tuskin hyppäsivät pataan noinvain järvestä..:)
Ja sanoihan Jeesus yhdelle opetuslapselleen, pistä onkesi veteen, niin saat rahan maksa sillä minun ja itsesi puolesta jkn. maksu.Noin vapaasti ulkomuistista sanottuna.Paikka maksaa, esiintyjät maksaa. Ja , jos menet ruisrokkiin niin et valita pääsymaksusta joka on moninkertaisesti suurempi.
Toki evankeliumi sinänsä on ilmaista,avaat vain Raamatun ja luet, tai radion, netin ect.
Toki kirkko, vapaatsuunnat ect.voisi tarjota ko.päivän ILMAISEKSI kaikille, mutta koska ne samat ihmiset pitävät ne vapaatkin suunnatkin pystyssä, ja kirkon kirkollisvero niin...
KRISTUS-PÄIVÄ TURUSSA 2.12.2017
2017-12-02
OHJELMA
"Ovet Turkuhallilla ja lipunmyynti aukeavat klo 11.
Turkuhallin ravintolat palvelevat klo 13-19 välisenä aikana.
Klo 12-14 RISTI JA SOVINTO
Jeesuksen risti on merkki sovinnosta Jumalan kanssa.
Tunnustamme syntimme ja etsimme keskinäistä sovintoa
Jumalan lapsina.
Musiikissa mukana klassinen soitinryhmä ja
Sakari Heikkilä & Verkostokollektiivi.
Puheenvuoroissa Jukka Jämsén, piispat Tapio luoma (ev. lut.) ja
Teemu Sippo (kat.), Jippu, jne.Juonto: Pasi Jaakkola, Kirsi Mentu ja Mats Sundfors.
Klo 14-15 Tauko
Klo 15-17 TULEVAISUUS JA TOIVO
Rukoilemme 100-vuotiaan Suomen puolesta. Lippujuhlassa on mukana kaikkien kuntien viirit ja Suomessa asuvien kansojen liput. Rukousta kirkkokuntien, kristillisten liikkeiden ja järjestöjen johtajien kanssa.
Tilaisuus päättyy Suomen suurimpaan Hoosiannaan.
Musiikissa Jippii-kuoro & bändi, Sakari Heikkilä & Verkostokollektiivi ja Pekka Simojoki.
Puheenvuoroissa pääministeri Juha Sipilä, Mikko Matikainen, Kalle Mäenpää ja Johanna Sandberg.
Juonto: Ulla Saunaluoma, Panu Pitkänen ja Johan Forsbäck.
Klo 17-18 Tauko
Klo 18-21 KIITOS JEESUS NÄKYJUHLA
Kiitämme ja ylistämme yhdessä Herraamme.
Iloitsemme siitä, mitä Jumala on tehnyt yhteisöissä eri puolilla Suomea.
Musiikissa Jippu & Aboa Gospel & bändi (joht. Silvia Koski), SUHE live, Sakari Heikkilä & Verkostokollektiivi. Puheenvuoroissa Pasi Jaakkola, Mika Yrjölä, Teemu Laajasalo, vieraita Helsingin Filadelfiasta, Uudesta Versosta, Kangasniemen seurakunnasta jne.
Juonto: Iida Tsokkinen ja Daniel Björk.
LAPSILLE
4-10 vuotiaille lapsille on omaa ohjelmaa Turkuhallin lasten maailmassa klo 12-14.
Ilmoita lapsesi lastenohjelmaan etukäteen .
Pienimmille on taaperokehä areenan reunalla yhdessä oman vanhempansa kanssa."
En ole itse ollut tuolla ennen, jos täällä on joku joka oli viimeksi, kerrotko millaista siellä oli?
>jos menet ruisrokkiin niin et valita pääsymaksusta joka on moninkertaisesti suurempi.
Ruisrokki ei peri kirkollisveroa, kerää kolehteja tai kinua lahjoituksia. Siellä ei myöskään valehdella, kuten Meller tekee etenkin "profetoidessaan".
(Kovat on festarien ja konserttien lipunhinnat, se on totta. Ja silti kansa maksaa. Tai joskus ei.)
>Sinä vastaat vain ja ainoastaan OMISTA SYNNEISTÄSI.Kuten Mellerkin omistaan.
Mutta koska tuonpuoleinen "synneistä" vastaaminen on todisteiden valossa perin epävarma saatava, on hyvä että kaikki vastaamme myös maallisessa oikeudessa sikäli kuin "syntimme" ovat maallisia lakeja rikkoneet.
Tässä vähän taustaa myös Mellerin edustamasta uskonlahkosta
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201704122200100866_uu.shtml
Jos tuo tyyppi ei ole huijari, pelle ja täysi psykopaatti, sitten ei kukaan.
Aikamoinen komeljanttari kyllä. Psykopaatti on silti sellainen termi, ettei sitä parane käyttää muutakuin diagnoosin antava valtuutettu lääkäri.
Mikä on tavallaan vielä surullisempaa tuon miehen touhuissa kuin ne varsinaiset touhut itsessään on se, että hän kun esiintyy uskonnollisena miehenä ja hengellisenä johtajana, niin tuollaiset temput jättävät monen suuhun pahan maun kaikista saman linjan ihmisistä, ihan aidoistakin. Harmi ja häpeä.
Huh, huh. Onpa aika raju artikkeli. Kuinka Melleriä voi kunnioittaa saatikka kannattaa tuollaisen käytöksen jälkeen?
Merkillinen kirkkoherra tuo Lehikoinen. Turun Mikaelinkirkkoon saa tulla näköjään puhumaan kuka tyyppi tahansa, paitsi veteraanitoimittaja Hannu Taanila, joka juonsi urkukonserttia paidan ylimmäinen nappi auki kesähelteellä. Ei Jouni Lehikoisella paljoa järki päätä paina.
Niimpä Eerika hyväuskoiselle huhupuheethan ovatkin niitä kaikkein uskottavimpia ja valheet muuttuu totuudeksi..
Ilmeisesti sekoitat minut nyt Eerikaan.
Ehkä nuo jutut ei ole ihan pelkästään huhupuheita.
"Ehkä nuo jutut ei ole ihan pelkästään huhupuheita. "
EHKÄ ?
Laita linkit asiaan, jos ne ovat totta, ja en nyt puhu tuosta roskakirjasta tai sen linkeistä, vaan VIRALLISET asiakirjat, niin katsotaan miten asia on.
Mikä sinulle kelpaa "virallisiksi asiakirjoiksi"?
Kaikki minkä ao. henkilö on itse vahvistanut - ei siis juorut!
No tällä kertaa huhupuheet uskotaan täysin kritiikittä eikä lähteitä tivata yhtään :))
Jutusta lainaus, näemmä ilmeisen osuvasti kuvailtu:
"Meller on onnistunut säilyttämään riittävän hyvän kuvan kannattajiensa keskuudessa, vaikka hän on saanut oikeudesta tuomioita ja hänestä on kirjoitettu ikävästi.
Harhaanjohtajat -kirjassa todetaan, että useat Mellerin uskollisista kannattajista ovat tyypillisiä vahvauskoisia, jotka eivät uskalla tai osaa ajatella suuresta johtajastaan mitään pahaa.
Monet Mellerin seuraajat kuvittelevat, että tämä tekee Jumalan tahtomia asioita. He nielevät kritiikittä johtajansa sanomiset."
"Monet Mellerin seuraajat kuvittelevat, että tämä tekee Jumalan tahtomia asioita. He nielevät kritiikittä johtajansa sanomiset."
Jos nyt minua tarkoitat tuolla sanomisellasi, niin suruksesi: EN OLE enempää Mellerin kannattaja kuin seuraajakaan !Ja kolikkoakaan en ole antanut Patmokselle vaikka he hyvää työtä tekevätkin.
Enkä myöskään ole tehnyt yhtään "paketiakaan" , kun silläkin hommalla on kääntöpuolensa ja ne näkyvät Turunkin katukuvassa, ellei talvi ole heitä karkoittanut..?
" Mikä sinulle kelpaa "virallisiksi asiakirjoiksi"?
Viralliset kuulustelupöytäkirjat asiakirja mistä käy ilmi ko.tuomio! JOS tuomiota on annettu.
Syylinen on vasta sitten, kun virkavalta on hänet tuominnut ja tuomio pantu täytäntöön!
Tosin jsk. voidaan tuomita syytönkin syylliseksi.
Melleri on tuomittu ja rangaituksensa kärsinyt, joten syyllisyydestä ei enää liene epäilyä.
No laita ne asiakirjat tänne nähtäville! Sen Venäjälle viedyt Raamatut jutun tiedän.
Tämähän on vain keskustelua. 😉
Eiköhän nuo oikeuden asiakirjat jossain ole, mutta turhaa niitä on tänne tuoda. Asia on yleisesti tiedetty eikä Mellerkään ole näitä kiistänyt.
Mellerin pimeät puolet ovat olleet julkisuudessa jo kauan sitten. Nyt hän on enää vanha mies, jonka jutuille enemmistö kansasta nauraa. Jokunen Patmosta rahoittava ressukka ei vielä ymmärrä tosiasioita.
Näinhän se on.
Kyllä, Meller on jo vanha. Ehkei hän enää ole auktoriteetti samoin kuin ennen, mutta tiedä nyt tuosta naurunalaiseksi joutumisesta. Mielestäni ketään ei selallaiseksi pidä tehdä.
>tiedä nyt tuosta naurunalaiseksi joutumisesta. Mielestäni ketään ei selallaiseksi pidä tehdä.
Lexaakaan ei voi estää tekemästä sitä itse.
No joo, ajatelin vain että on jo niin vanha mies.
On niitä tuomittu ysikymppisiä natsirikollisiakin. Se on pientä, jos seiskavitoselle koko elämänsä ihmisiä huijanneelle ja sillä hyvän tilin tehneelle papalle naureskellaan. Nauraa se pappakin aina kun tiliotettaan silmäilee.
On toki, tosin heidän rikoksensa ovat todella raskaita.
Olen tässä tutustunut Mellerin kirjoituksiin ja muuhun toimintaan, ja pidä häntä lähinnä bisnesmiehenä. Amerikkalaisten oppien mukaan hän tuotteisti uskon, ja on takonut sillä ihan mukavan määrän mammonaa.
Hassua, että agnostikkona en itse ikinä uskaltaisi ajatellakaan kerätä ihmisiltä rahoja pois uskonnon varjolla. Jos se Jumala sittenkin olisi olemassa, Hän varmasti aikanaan antaisi kunnon rundia nimensä käyttämisestä oman aineellisen edun tavoitteluun. Saatan siis olla käytännössä ja osin tietämättäni enemmänkin uskova kuin Meller ja vastaavat, mikä on kyllä aika hämmentävä havainto ja ajatus...
Kieltämättä hiukan hämmentävä ajatus. Tosin uskoa ei tällaisilla kai voi mitata?
Ymmärrän kyllä sellaisen rahan keräämisen, joka tarvitaan toimintaan. Siinä vaiheessa kun siitä aletaan tehdä bisnestä, eli laitetaan "raha poikimaan", olen hyvin kriittinen. Mellerin mallissa tämä tuntuu olevan se pohjavire, ja usko ikäänkuin kuorrutus kaiken päällä.
Mutta jokaisella, jolla oikeasti on moraalinen omatunto, varmaan ymmärtää nämä. Joten voi olla että jopa agnostikko kunnioittaa Jumalaa tavallaan aivan luonnostaan, mutta nämä eivät.
Mikä on esiintymässä olevan Jipun oikea nimi? Aina vain Jippu, Jippu, Jippii. Ärsyttää. Joka paikassa esillä. En tykkää laulunäänestä. Venyttää, yrittää liikaa.
Jippu (oik. Meri - Tuuli Elorinne) on työksennellyt syksystä 2015 luterilaisen kirkon historiassa ensimmäisenä musiikki evankelistana.
Merika Kallionpää oli ensimmäinen luterilaisen kirkon (Turun Mikaelinkirkon) palkallinen nuorisoevankelista. Hän joutui lähtemään kerrottuaan olevansa lesbo.
Genitaalit ja niiden käyttö ratkaisevat saako pitää työpaikkansa vai ei.
Vanhassa testamentissa ne ratkaisivat, saiko pitää henkensä vai ei. Toki monen muun kriteerin ohella, kun ihmishenki oli jatkuvassa Black Friday -tarjouksessa. Ei-juutalaisten kohdalla jopa ilmainen.
Tulkaa tänään kaikki Mikaelin seurakuntasalille Turkuun Puistokatu 13. Jeesus kutsuu sinua ja rahojasi.
Jumalan voideltu
Leo Meller
Kiitos! Kai luottokortti käy?
Kolehtihaavissa on lähimaksuominaisuus, onhan kortissasikin!
mahtava profeetta,,,ottaka ja lukeka hänen kirjan siellä oli tarkka ennuste,,et neuvostoliitto ja usa,n välillä tulee sotdan 04.08.1984,,,,eipas tullu,,,sama kun ylivainio,,,hauskoja kavereita
,,yli,vainio kysyi vanhalta miesta 4,,5 kertaa mutta haluatko sinä hyvä veli pelastua,,,aina tuli vastauksen--jos jumala halua,,,,,,§995v,,radioohelmassa olivat salomäen sisarukset ja pastori
markku vuorinen joka selitti ylämainittu vainion tapauksen erilla,tavalla,,,,,,,,,,,,,,ELI,,,,,,,,,,,,,,,
----kun vainio kysyi monta kertaa häneltä haluatko pelastua ,,,hän aina vastasi,,,,,,,,,,,---
---ei olis paheksi,,,,,,,,ja niin jai ratkaisematta,,,,,,,,
rakkaat ihmiset,,,,,olkaa varovaisija,,
jumala aina auttaa,,,,jos pyydetään,,,KAIKKIVALTIASTA
luterilaisella kirkolla on riittävästi vahva jumalan sana,,,,niitä vaaralliset lahkot ovat aiheuttanet pois,menoa,,,kirkosta,,,,
oikeasuuntaiset----- uskonnonliset
harhaluuloiset--------usko,,vai,,,vaiset
kaikille--HYVÄÄJOULUA