Mikä menee pieleen?
Suomi ei pärjää enää PISSA testeissä
rtyuty
17168
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Suurin pudotus tuli maaseudun koululaisten osaamisessa. Luulen että syynä on maaseudun junttien harrastama insesti mikä näkyy erityisesti poikien vähä-älyisyytenä ja vammaisuutena.
Insestiä harrastetaan vain ruotsinkielisillä alueilla, koska heille ei kelpaa alempiarvoiset muunkieliset. Kaikki he ovat melko läheistä sukua keskenään. Tästä on tehty ihan tutkimuksiakin, kun heillä on aivan omituisia sairauksia.
Eihän sitä pissa.testissä pärjää,kun ei kuseta.
No kun kusi on nousut väärään päähän, ei se kuseta. Että silleen.
Sinullako?
Kyllä minä syytän televiissiota.
Ei pärjää Ruotsikaan. Sama syy kuin Suomellakin. Vähä-älyisen geeniperimän aivotuonti.
Vai tytöt ovat kaakattamalla parempia ratkomaan ongelmia? Pojat ratkaisevat saman ongelman hetkessä googlettamalla tai katsomalla sen Youtubesta ja ensiksi ratkaisut jakaa heti tiedon kavereille, ei siinä mitään huutokokouksia tarvita.
Oikeisto-omisteinen+valtamedia+ja+kokoomusohjauksessa+oleva+Yle+hehkuttivat+Suomen+Pisa-tuloksia+vaikka+huippupaikalta+on+laskettu+koko+ajan.+Nyt+laitettu+ryhmätyötaidot+pääosin+chattitaidot+esille+jossa+Suomi+oli+seitsemäs+ja+varsinkin+tytöt+menestyivät.+Matemaattis-luonnontieteelliset+Pisa-tulokset+senkun+laskevat+sitä+enemmän+mitä+pidempään+kepu-+tai+kokoomusporvarit+ovat+olleet+päähallituspuolueina+ja+tämä+täysporvarihallitus+huonontaa+tuloksia+entisestään+eriarvoistamispolitiikallaan.+Oikeistolainen+propagandamedia+toitotti+myös+työllisyyden+kasvua+yli+70%:iin,+eli+porvarihallituksen+"saavutuksia"+nostetaan+tällä+potaskalla.
A-studion normaalikoulun opettaja väheksyi >Virolaisten menestymistä ja heidän mainostamaan koulukuria. Sana, kuri, näyttää edelleen olevan se pimeä mörkö, mitä ei saa sanoa, -ei mennä kuri edellä. Kuri ja järjestyshän ovat "vain" opetuksen onnistumisen lähtökohta. Kyllä siinä motivaatio laskee, kun porukka häiriköi jatkuvasti. Siinä suhteessa Pisa- tulokset ovat loistavia. Mitenkähän hyviä ne olisivat, jos kävisivät Viron mallia, missä on täydellinen työrauha!
Kokoomuslainen opetusministeri on vaatinut kouluja opettamaan monikulttuurisuutta. Ilmeisesti on tehty mitä käsketty.
Kokoomus on ajanut alas korkeakoulumaailman, ammattikoulutuksen ja nyt on meineillään peruskoulun alasajo.
Alex nauraa.
Ainahan tytöt ovat uskoneet, mitä koulussa sanotaan. Ulkoa osaavat vaikka mitä, mutta tosipaikan tullen miesten töistä ei tule mitään, naisilta meinaan.
Heh monikulttuurinen matala äo näkyy jo näissäkin tuloksissa. Mitäs suvakki tähän?
Suomalaisten lasten, etenkin poikien heikon koulumenestyksen perimmäinen syy on kotona ja vanhempien asenteissa eikä missään muualla. Kun kotona ei tueta lasten koulunkäyntiä eikä kasvateta kurinalaisesti ja pidetä säännöt voimassa niin lopputulos on romahtanut oppimistulos. Tälläkin palstalla liikkuu keskustelemassa kusipäisiä lasten vanhempia joiden mielestä koulut ovat "suvakkilaitoksia ja aivopesua", eli kotona ei olla kiinostuneita lapsen koulun asiasta eikä tueta koulunkäyntiä mitenkään ja itketään Suoli24.fi:ssa miten koulut kasvattavat suvaitsevaisuuteen yhyy!!!
Pojillahan se kelvottoman kotikasvatuksen tulos näkyy yhteentörmäyksenä yhteiskunnan sääntöjen kanssa viimeistään kun poliisi vie viritetyn mopon kilvet ensimmäisen kerran. Silloinkin se virittäjä on yleensä pojan isä.
Vanhemmilta on kadonnut se kasvatuksellinen ote, että perkele siellä koulussa kuunnellaan ja opitaan ja kotona on pakko tehdä läksyt ja kokeisiin on pakko lukea!
Vihreiden ja vasemmiston vapaakasvatus on todellakin tuhonnut lapsemme.
Ei kait siinä mikään mene pieleen, koska se on tarkoituskin! Pitää saada maahan paaaljon halpatyövoimaa = Suomen kehitysmaalaistaminen = matala PISSA testi!
2000 luvun alussa oli kova ryhmäkuri ja paine menestymiseen. Jopa liian kova.. Itse paloin loppuun lopulta, se oli se hinta minkä maksoin kivoista pisa tuloksista..