Turussa saarnasivat kerettiläiset papit

perehdyitsejarukoile

Turun evankeliumiskokouksessa valistettiin ja annettiin mallia 18 000 nuorelle, mikä on oikein ja mikä on väärin. Malli, joka siellä esitettiin on vääräoppinen eli kerettinen. Evankelin levittäminen on lähetyskäskyn mukaan kaikkien asia. Viekää sanaa ympäri maailmaa, maan joka kolkkaan. Siinä ei oteta kantaa kuka sitä vie. Jumalan lapsina olemme kaikki samanarvoisia. Se, joka alkaa erottelemaan parempia ja vähemmän parempia toisistaan, on syyllistynyt Jumalan tahdon vastaiseen tekoon. Se ei ole ihmisen rooli, eikä asema. Pappisvirka on virka muiden joukossa. Parhaat sanan saattajat eivät ole pappeja, he ovat Jumalan lähettiläitä. He ovat naisia ja miehiä, jotka kertovat siitä pelastuksesta, joka meitä kaikkia ilman ehtoja kohtaa, pelastus, jonka Jeesus on omalla ristinnaulitsemiskuolemallaan meille lunastanut, kaikkien, niin naisien, prostitutioiden, muslimien, budhalaisten, hindujen kuin kristittyjenkin osalta. Siis kaikkien osalta, ehdoitta.

Jos joku väittää, että raamatun sanamuoto "nainen vaietkoon seurakunnassa" antaa oikeutuksen naisten syrjimiseen saarnaamisessa, niin yhtälailla hän voi mennä kadotukseen, koska raamatussa sanotaan myös, että miesten tehtävä on taistella leijonia vastaan. Siis Afrikkaan joka mies ja keihäs käteen, vääräoppiset pappismiehet ensimmäisessä koneessa. Kuka maksaa tuollaisten vääräoppisten palkan? Vähäuskoiset ihmiset, jotka eivät ole perehtyneet Jumalan sanaan, vaan uskovat kaiken, mitä pappi puhuu. Kannattaa rukoilla Jumalalta ohjausta ja siunausta tehdä oikeita valintoja elämässä, myös uskon tiellä.

2

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sananlukia

      Koska et usko Raamatun Sanaan niin sinulla on joku toinen evankeliumi.

    • kukamukasyrjii

      Aloitus on arvoton. Se sisältää niin paljon asioiden vääristelyä ja paljaita valeita.

      Sääli että joku viitsii alentua noin alas,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3003
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2645
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2255
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2168
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1742
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1556
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1507
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1330
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1319
    Aihe