Nuoruus ja isyys

ex-raitis3

Isä on aina jonkinlainen esikuva lapselleen. Varsinkin poikalapselle isä näyttäytyy esikuvana joka ohjaa häntä oikeaan suuntaan elämässä.

Kun poika tulee murrosikään, olisi tärkeää että isä olisi esikuva joka auttaisi poikaansa selviytymään ja luomaan suhteita tyttöihin. Jos isä on omassa nuoruudessaan ollut naisia kaatava pelimies ja pussikaljoitelemassa tyttöjen kanssa ollut kovis, on hän myös hyvä esikuva omalle pojalleen. Jos taas isä on ollut nuorena nörtti joka ei ole ollut muiden kanssa ajallaan juomassa ja tekemässä tuttavuutta tyttöihin, ei hän voi olla kovinkaan hyvä esikuva omalle lapselleen.

Tämän takia naisten kannattaisikin selvittää millainen miehen nuoruus on ollut. Jos miehellä on normaali nuoruus ryyppäämisineen ja tyttöystävineen, osaa hän myös olla hyvä isä lapselleen. Toisenlaisen nuoruuden omaavat miehet on syytä kiertää kaukaa, vaikka mies olisikin aikuistuttuaan tullutkin menestyneeksi eikä nuoruuden ongelmia näkisikään enää päällepäin.

13

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuli.mieleen

      Jännä teoria, mutta ei taida olla noin yksioikoista. Tekipä mies mitä tahansa nuoruudessaan, niin sehän ei sano mitään siitä miten hän lapsensa kasvattaa tai kasvattaako ollenkaan. Ehkä olet väritellyt teoriaasi liikaa omasta näkökulmastasi.

    • Tsek. Varmaan ajallaan. Todella sisältörikas viinaksiin käännyttäminen totta tosiaan. Äijä on miettinyt juttuja oikeesti.

      Isät koittaa aina ohjata nuorta jantteriaan kokemaansa oikeaan suuntaan. Se paha vika meissä tuppaa olemaan. Se on välittämistä. Mutta ei se kaikki ole oikeaa. Jokaisen pojan ja tytön pitäis valita itse se tie. Yksi virhe vanhemmuudessa minkä voi tehdä tahtomattaan on liiallinen ohjaaminen. Meille kun ei ole kursseja. Isäks joutuu oppimaan ollessa jo isä.

      Hitto mä sotken melkein siihen viinamieheen...

    • Isä77

      Kunnon isä opettaa pojalleen kaiken tietämänsä tekniikasta ja tieteestä, sekä pistää pojan opiskelemaan niin pitkälle kuin pojan rahkeet riittävät. Kaljoittelun ja naisiin kohdistuvan lähentelyn poika oppii kyllä itsekin.

    • Kiltti-Ja-Kunnollinen

      Hahah. No naisten poikaystävät on jännämiehiä eikä kovin hyviä isiä kasvattamaan lapsestaan kunnollista miestä. Lapset näkee kun jännämies isä hakkaa äitiä niin lapsikin oppii että aikuisena saa naista hakata.

    • Jaa-a. Oma isäni on lempeä ja miellyttämisenhaluinen mies. Se lempeys... Hän on kertonut, kuinka on _yrittänyt_, joukon jatkona, kiusata raajapuolta poikaa. Hänelle tuli niin paha mieli, ettei hän ole kyennyt moiseen toista kertaa elämänsä aikana... Ystäviä hänellä on 1-2 ja sosiaalisissa tilanteissa hän on rauhallinen, mutta joskus niin hidas että saa siitä kommenttia "kavereiltaan". Omien sanojensa mukaisesti on mieluummin viisas & kiltti sörsselssön kuin levoton ja töykeä spede :'D

      Veljeni on samanlainen sävyisä, hiljaista huumoria viljelevä mies. Hän etsi rinnalleen sen itseään 10 cm pidemmän, upean naisen ja aikoo nököttää siinä rinnalla niin kauan kuin luoja suo :P

      Noh, jos etsii tulenpalavaa himoa ja roihua, niin sukuni epäpleijerimäiset miehet eivät varmaan kiinnosta. Lämpö ja kujeilu ovat houkutelleet riittävän määrän naisia luokse, eli isäni tapauksessa sen yhden, jonka kanssa on nökötetty jo vuosikymmenet. Veljeni osoittaa oireita samanlaiseen palvelevaan, vastavuoroiseen ja lämpimään suhteeseen.

      Ex-raittiin ongelma lienee jossain muualla kuin isänsä antamassa mallissa...

      • Sun sukulaismiehet on tossun alla.


      • KonnaKettu kirjoitti:

        Sun sukulaismiehet on tossun alla.

        Vastavuoroinen /= tossun alla

        Molemmilla aivojen prosessointikyky on reippaasti yli keskiarvon. Se katsos auttaa keskittymään olennaiseen.


      • Mehukatri kirjoitti:

        Vastavuoroinen /= tossun alla

        Molemmilla aivojen prosessointikyky on reippaasti yli keskiarvon. Se katsos auttaa keskittymään olennaiseen.

        Vaimot on hankkinu ittelleen ikiomat Pentti Arajärvet.

        Veljeski tykkää olla jonku amatsoonin dominoitavana.


        Testosteronitaso on nollilla.


      • KonnaKettu kirjoitti:

        Vaimot on hankkinu ittelleen ikiomat Pentti Arajärvet.

        Veljeski tykkää olla jonku amatsoonin dominoitavana.


        Testosteronitaso on nollilla.

        No pfft. Voit jatkaa karikatyyritason keskustelua monologina...


      • Mehukatri kirjoitti:

        No pfft. Voit jatkaa karikatyyritason keskustelua monologina...

        Niin ei tuommonen kaikille miehille sovi..

        Joillain meistä on oma tahtoki. :D


    • UilÖäi

      Ei toi koske mun isonsiskon miestä, niillä on 3 kouluikäistä poikaa. Muistan, kun oli keskimmäisen pojan ristiäiset, niin esikoinen kaatoi vahingossa isänsä äidin teekupin. Sotkuahan siitä syntyi. Poika ei millään olisi halunnut siivota jälkiään, mutta isänsä pakotti ottamalla sitä toisesta jalasta kiinni, kun se pakeni pöydän alle. Siivosihan se jälkensä sitten. Mutta pakottamalla....nyt tämä esikoinen on jo 14-v. En kehdannut puuttua asiaan, että ei saa noin tehdä, että vetää jalasta niin, että melkein jalka irtoaa tai vastaavaa. En ymmärrä tollasta narsistista väkivaltaa. En oo koskaan pitänyt koko miekkosesta. En ymmärrä, mitä isosisko siinä näkee. Ainoo hyvä puoli siinä miehes on, et sillä on tosi hyvä laulunääni.

    • Alkoholistin_lapsi

      Nörtti on lapselle ihanteelinen isä.Aviopuolisona uskollinen ja töitä löytyy yleensä jos on opiskellut.Tunsin joitakin ns kovia jätkiä joista monista tuli ehkä hyvä isä mutta osa heistä jäi työttömäksi.Humalahakuinen ja itsetuhoinen käyttäytyminen johti sitten ennenaikaiseen kuolemaan.

    • NäinkinVoiOlla-XX

      Muuten hyvä avaus mutta eivät ne nuorena kaljaporukoissa naisia iskeneet miehet lastensa kanssa aikuisena ole vaan he ovat niitä poissa olevai etäisiä joilla on lapsia neljän eri yksinhuoltajaksi sittemmin jääneen naisen kanssa. Aika vähän heissä on esimerkkiä lapsilleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      248
      5672
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      35
      3231
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      133
      2549
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      210
      2013
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      64
      1542
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1007
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      937
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      123
      813
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      8
      781
    10. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      39
      728
    Aihe