NYt kaikille eläimille selkeä tunniste niskaan/kaulaan/jne. (orille mahan alle)
Mirrille iso kyltti niskaan: OLEN KISSA
Mustille selkään isoilla punaisilla kirjaimilla: OLEN KOIRA
Ei pitäisi sen jälkeen olla kenellekään epäselvää mikä on mikäkin.
https://www.verkkouutiset.fi/kokoomuksen-sari-sarkomaa-haluaa-elaimille-tunnistusmerkinnat/
Kerrankin uusi hyvä idea!
7
215
Vastaukset
- sirutonjo
Turha irvailla hyvälle idealle. Tunnistusmerkinta eli siru niskassa antaa tiedot eläimen omistajasta (kunhan siru on asianmukaisesti rekisteröity esim kennelliittoon ja kissoilla teitenkin omaan systeemiinsä. Sirun perusteella karannut eläin voidaan palauttaa kotiinsa
- torvet_soimaan
Saman tien sen voi laittaa ihmisille. Skannaus esim. julkisissa tiloissa ilmoittaisi heti jos kyseessä on laittomasti maassa oleva henkilö (tunnistetta ei ole tai tunnisteen omaava on saanut kielteisen maassaololuvan), etsintäkuulutettu tms. Valvontaportit voisivat myös antaa fanfaarit esim. veronmaksajien loisina eläville lindenien, lipposten, karpeloiden yms. kohdalla.
- omanapaensinmonilla
Sirujen vastustajat taitavat vain pelätä, että heidän kesäkissansa löytyy kuolleena ja todistaa heidän eläinrääkkäyksensä.
Taitaa viherpiipertäjä vaa haluta orien mahanalusia kopeloimaa.
- aasdfasdfasdf
sirullisten kulkukissojen koirien omistajille sanktiot ja siruttomia lain luvalla kapulalla päähän.
- Vaikeaakin
Siinä onkin vähän vaikea, miten tunnistat lemmikkikissan kulkukissoista. Jos kissa on laiha ja kurjan näköinen, kyseessä on ilmeisesti kulkukissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962072Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121909Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2471394Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.811041Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402928Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39808- 56769
- 73745
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70724