Jos ei tee jalkoja

bodau

En jaksa tehdä jalkoja niin onko siitä haittaa jos teen vaan yläkroppaa?

16

422

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • susshukka

      No ei siitä muuta haittaa ole, mutta jos haluat epätasapainoisen näköisen kropan, niin älä vain tee jalkoja. Toki jalkoja voi kehittää muuallakin kuin salilla, jos salilla treenaa halutessaan vain yläkroppaa. Tee vaikka kyykkyjä, kävele epätasaisessa maastossa, kuten metsässä ja pyöräile, niin ainakin kiinteytät jalkojasi, vaikket niitä massahakuisesti treenaisikaan. Parempi sekin kuin ei mitään.

      • Kiinteyttäminen

        on myytti ! Sulla on juuri niin kiinteä alakroppa kuin on yläkroppa ! On vain rasvan vähenemistä=kiinteytyminen ja lihasten kasvatusta. Kävelyillä sun muilla aerobisilla jumpilla rasvaa palaa koko kehosta. Jos jalat on ohuet porkkanat niin kiinteytymällä eli vähentämällä rasvaa ,ne jalat tulee vaan entistä naurettavamman näköisiksi superohuiksi porkkanoiksi ! Kyllä niitä jalkojen lihaksia on vaan kasvatettava voimaharjoittelulla koska kaikki muu "kiinteytyminen" on vain rasvaprosentin laskemista.


      • VääräksiTodistettu
        Kiinteyttäminen kirjoitti:

        on myytti ! Sulla on juuri niin kiinteä alakroppa kuin on yläkroppa ! On vain rasvan vähenemistä=kiinteytyminen ja lihasten kasvatusta. Kävelyillä sun muilla aerobisilla jumpilla rasvaa palaa koko kehosta. Jos jalat on ohuet porkkanat niin kiinteytymällä eli vähentämällä rasvaa ,ne jalat tulee vaan entistä naurettavamman näköisiksi superohuiksi porkkanoiksi ! Kyllä niitä jalkojen lihaksia on vaan kasvatettava voimaharjoittelulla koska kaikki muu "kiinteytyminen" on vain rasvaprosentin laskemista.

        Vatsalihasten erottumiseen ja rasvan vähenemiseen vatsasta tehosikin tutkimuksissa kas kummaa vatsatreenit.


    • melkovmäistä

      No kerron vain omalta kohdaltani kokemuksia.

      Nuoruuden parhaimat vuodet 13v-16v kävelin 50 kilon säkki niskassa lenkillä,joskus otin spurtteja juosten säkin kanssa,sitten kävin erikseen juoksulenkillä 5-6km päivittäin,tähän päälle pyöräilin ja tein maataloustöitä nuorena kossina,mitään voimaa ei tullut niin sanotusti kuin marginaalisti,jalat oli yhtäpaksut suorastaan läskit,ei palanut läski minulla vaikka mitä tein koko elämäni tuohon 30 vuoteen saakka miltein, töissä olin raksalla ym.

      Mutta sitten ,vaimon kanssa aloitimma treenin salilla,homma toimi hyvin,tein ja opettelin kyykkyä vaikka selkä onkin ihan paska,prässi myös ja sitten niillä laitteilla etureisiä ja takareisiä koukistaen eli remputtelua,myös pohkeet otin jumppaan mukaan ja maastaveto.Lisäksi otin kävelyä 100kilon yhteispainolla eli 50kiloa per käsi ja ilman remmejä kävelin lenkkiä salien käyttävillä jolloin puristus voimaa koeteltiin.

      Nyt lähti sitten läski ja voimaa tuli ennen näkemättömällä tavalla,siis tarkoitan normaali jamppaan verrattuna,lihakset erottui jaloista,verisuonet tosiaan pullisteli,pohkeet hirmuset tälläiseksi tavan jantteriksi,kuin bodarin,hirmu suonet pohkeissa ,ei varmasti ollut läskiä paljoa,reisissä hyvät lihat kun vain teki noita liikkeitä.

      Farkut oikein reisistä kiristyi vapaa aikana jopa reiden takalihas oli nähtävissä farkkujen ollessa päällä,lihakset oli koko ropaltaan paineistetut melkoisen kauan kunnes nyt tuli sairauksia jolloin en voinutkaan enää mennä treenaamaan.

      Kaikki natsasi hyvin ennen sairauksia,pieni mies ja muhkeat lihakset jotka saavutin pirun nopeasti,varmuudella salilla ovat miettineet minun käyttäneeni aineita, jotkut vieraat saattoivat kysyä mihinkä minä treenasin, vastausta ei ollut antaa, vapaa ainakin kysyivät minulta olenko joku nyrkkeilijä vai mikä? jos oli lyhyt paita päällä.

      Vaikka nyt en hirveesti enään treenaa olessani 45v,näkyy minulla edelleen suonet kyynärvarsista ja hauisten päältä jännittämättä juuri lihaksia.

      Tämä on vähän ihmeellistä,mikä tuli tuolloin kun voimaa vaan tuli ja lihakset oli melko rasvattomia,en oikein tiedä mikä tuon teki,aineita en käyttänyt,mutta keskittyminen oli vahvaa ja treenimäärä noin 6 kertaa viikossa,nykyään treenit on korkeintaan 3 kertaa viikkoon,ja sekin on vain hyvin kevyttä jumppaa.

      Jalat ja selkä on oikeastaan se juttu että kehittyy voimaa ja bodi maailmassa jalat on ehdoton,mikäli jalkoja ei treenaa niin voi puhua hupiukosta näin leikkisästi.

      Maastaveto ja tämä pitäs opia niin että vetoremmejä ei hevillä käytettäisi,tämä antaa raudan lujan voiman kyynärvarsiin,jos olet seurannut Mika Nyyssölää niin hänellä on jäljessä kyynärvarret koska on tukeutunut jatkuvasti kaikkeen remmiin tai tukiin.

      Myös jos katsot vanhempia bodareita arskaa ym:heidän reidet oli alimittaiset muuhun roppaan nähden,lukuunottamatta franco columbua joka oli väkivahva käsistään että jaloistaa sopusuhtainen.

      Jalat voi siis periaatteessa myöhemminkin kehittää mutta hommaa siinä on jos yläroppaa on veivattu vuosia niin alaroppa onkin täysin kehittymätön.

      Onhan se tyhjää parempi treenata yläroppaa mutta miltä se sitten sopusoinussa näyttää lihasten osalta?

      Nuorena kossina kun juoksin ym,niin hiihdin vielä vuosittain hieman yli 1000km muttei se auta yhtään voimiin eikä juuri muokaa lihaksistoa,vain puntti treeni sen tekee.

    • möcx

      Juokseminen ja hiihtäminen nuorena kossina 1000 km vuodessa on naurettavan vähän. Säkkejä saa kannella, jos huvittaa. Mutta neuvo on absurdi. Kaikki ihmiset eivät saa lihasvoimaa (hidassoluiset) tai ainakaan lihasmassaa samoin kuin toisentyyppiset. Niin mitä tällä massalla ulkonäkösyistä tehdään? Ihaillaan peilistä? Ja kun ikä tulee, eikä jaksa, se lihas sitte mätänee metabolisen tunkkaisen aineenvaihdunnan kautta. Kuka se kuolikaan, bodari, 46 v Amerikassa, jolle ei edes ruumiinavausta haluttu tehdä?

    • lifeislifenannaan

      Ei nykypäivänä ole mitään hyötyä vahvistaa tai lisätä lihaksia.
      Omaksi iloksi tai parittelun lisäämisen takia voi sitten nähdä vaivaa.
      Naiset ei ymmärrä kuin isoa hauista ja sixpackkiä/ varallisuutta/valtaa/kaunista puhetta/menestystä.
      Eli niillä on merkitystä. Muut toimet ja aktiivisuudet on sitten niitä mitä itse vain tykkää tehdä, mutta niillä ei ole merkitystä muille.

      • veeäm43

        Nykypäivänä on hyötyä ja iloa siitä, että joskus on tehnyt jotain lihaskuntonsa eteen.
        Pystyy ylläpitämään rappeutumista hidastavaa kuntoilua ja kaikki miehiset elintoiminnot ovat kunnossa vielä 70 ikäisenä.
        Kävin tänään opastelemassa pari, kolme vuotta treenanneita 60 ikäluokan ukkoja ja siinä porukassa näkyi selvästi, että menneiden vuosikymmenten voimailu oli jäänyt tekemättä.

        Tietenkin tilanne on nuorille kauana mutta vastaan se tulee joka tapauksessa. Helkutin mukavia nämä viimeiset vuosikymmenet!


      • punttirape

        Punttien nostelusta on aina hyötyä.
        Lihakset pitää olla kunnossa. Meillä on töissä ukkoja jotka eivät nosta kuin oluttölkkiä, ja niitä jotka nostelevat puntteja. Eroa ryhdissä, ketteryydessä ja energisyydessä ei voi olla huomaamatta.


      • lifeislifenannaaan

        Vanhojen ukkojen horinaa.
        Nykypäivänä ei tarvitse/täydy itseään rääkätä jos ei siitä nauti tai ole muuten narsistisen turhamainen.
        Jos lihaskunto huolestuttaa niin siihen on keksitty lääkkeitä mitkä hoitaa ongelman. Jos rasva huolettaa niin siihenkin löytyy troppia.
        Kemialla saadaan asiat hoidettua kunhan ei aleta hulluttelemaan.


      • Jhhjhhjhh
        lifeislifenannaaan kirjoitti:

        Vanhojen ukkojen horinaa.
        Nykypäivänä ei tarvitse/täydy itseään rääkätä jos ei siitä nauti tai ole muuten narsistisen turhamainen.
        Jos lihaskunto huolestuttaa niin siihen on keksitty lääkkeitä mitkä hoitaa ongelman. Jos rasva huolettaa niin siihenkin löytyy troppia.
        Kemialla saadaan asiat hoidettua kunhan ei aleta hulluttelemaan.

        Onnea valitsemasi polulle ja mahtavalle elämän filosofialle...


      • lifeislifenanannnaaa

        Pysy kivikaudella äläkä vaan mieti omilla aivoilla.
        Ihmiset tekevät järjettömän paljon turhaa kun "pitää" pysyä vanhoissa tavoissa ja ajattelumalleissa.
        Niinkuin jo kirjoitin, jos parittelu on kuntoilun tavoite niin iso haba ja sixpack riittää. Nykypäivänä tekniikka ja laitteet auttavat niin paljon että kuntoilu on käytännössä turhaa. Ikä kun alkaa verottamaan lihasmassaa niin lisä testolla homma hoituu. Jos alkaa vyötärö kasvamaan niin deca kuuri sulattaa ihrat.
        Mutta eihän se käy kun uskomus on että aina pitää kärsiä että saavuttaa jotain.


    • Valmentaja1234

      On! Jalat ja keskivartalo on ihmisen toiminnan kannalta kaikkein tärkeimmät. Homma kristallisoituu viimeistään siihen kun et enää vanhana pääse ylös sängystä tai tuolilta. Raahaa sitten itseäsi käsillä eteenpäin, jos "jalkoja ei ole tehty". Näin karrikoiden esitettynä... :)

      • veeäm43

        >valmentaja
        Jo paljon aikaisemmin, ennen tuota romahdusta, suurten lihasrymien treenit palkitsevat itsensä.
        Aerobinen liikunta kunkin henkilökohtaisesti "järkevällä" syketasolla ylläpitää sisäkalujen ja aineenvaihdunnan kuntoa mutta samaa hyötyä saa suurten lihasrymien treeneistä.
        Oikein mitoitetuilla vastuksilla, toistoilla ja palautuksilla ylläpidetään tai parannetaan mm. pumpun ja verenkierron toimintaa, sokeri- ja rasva-aineenvaihduntaa.

        Kyykkyjä eri tekniikoilla, mavea yms. sopivan riittävästi.
        On oma kokemus dramaattisesta, positiivisesta vaikutuksesta 14:a vuoden takaa.


    • Taspuolisesti

      Eli vähän niin kuin Neuvostoliitossa: Tehdas teki miljoonan ovenkahvaa, mutta kukaa ei tehnht yhtään saranaa.

    • Tarpeellinen

      Ja miks tehdä pelkästään yläkroppaa? Naisten takiako? Ensinnäkin naiset kahtoo naaman ja sitte vatsan ja perseen! Ja voima tulee jaloista ja keskikropasta .. yläkropalla ette tee vittuakaan jos jalka osasto on niinku narut.. sama ku ajelisit ferrarilla misä ois ladan moottori!

    • Anonyymi

      Tapailin tossa miestä joka käy samalla salilla ku mä ja treenaa vaan yläkroppaa. Kuten entiseni ja 1 lääkäri jota tapailin..ei persettä, kiinteää sellaista vaan ryppyinen lättäpeba. Selluliittia kuin naisilla..itse teen KOKO vartalon. Siksi kai ne musta onkin tykänneet, kun on kiinteä peppu..jotain mitä itsellä ei ole. Seuraavaksi tiukkapeppuinen mies, kiitos..alkaa noi miesten selluliittipeffat riittelemään, vaikka sitä sanotaan että kaikkea ei voi saada 😂. Tästä en seuraavaksi tungi, treenatkaa äijät myös alakroppaa 🙈. Vuosien kuluessa teen vartalo alkaa olemaan epäsuhta. Ei ole vaan naisten harteilla pitää pylly kiinteänä ja ihanana..kiva on sitä miehenkin pebaa puristella jos se on hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1498
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1411
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe