....kohtalo edessä n.15 vuoden päästä......tällä hetkellä kunnan väkiluku on n. 2500 asukasta, asukkaista n.700 on yli 64-vuotiaita....nuoret lähtevät etelään suuriin kaupunkeihin....muutama maahanmuuttajataustainen perhe ei paikkaa väestökatoa ja hekin muuttavat vetovoimaisiin kaupunkeihin mm. Pietarsaareen jossa on vahva maahanmuuttajaväestö jo ennestään.....veikkaan että asukasluku romahtaa seuraavan 10-15 vuoden päästä 1500 asukkaaseen.....poliitikot kunnanjohtaja mukaan lukien eivät vissiin välitä kunnan kohtalosta ja ovat nostaneet jo käet pystöön tai sitte ovat hilijaisesti hyväksyneet jo Kauhavaan liittymisen.....ehdottaisin kunnalta jotaki kampanjaa millä sais esim. paluumuuttajia takaisin seudulle tai oikeasti miettimään Pietarsaareen liittymistä joka oli jo tapetilla, koska todennäköisesti Pedersöre liittyy ennemmin tai myöhemmin.......no jos väestökatoa ei haluta pysäyttää ni kalutkaa nyt poliitikot vielä ku on mistä ottaa sillä kohta Evijärvellä ei asu muita kun susia ja karhuja......
Evijärvellä on Halsuan ja Lestijärven....
2
510
Vastaukset
- olikoyllätys
Ei, mikään ihme, kun täällä ei kehitetä mitään!! Jos joku yrittää jotain asiaa kehittää, niin taantumuksen voimat astuu esiin!! LOPPUTULOS ON ETTÄ PAIKKA KUIHTUU. Sitten kun kunnan markkinamiehinä on vänkääjät ja eriävät, niin eipä paljon positiivista Evijärvestä kirjoteta.
- Pax_Vobiscum
Vielä on Evijärvellä mahdollisuus nousta valtakunnallisiin medioihin yhtä näyttävästi kuin vuosikymmen sitten, jolloin kansankirkkomme edustaja näytti miehen mallia. Tässä jo luonnokseksi päivitettyä Iltalehden tekstiä vuodelta 2007:
”Länsisuomalaisen kunnan napamies joutui uhkaavan tilanteen eteen tiistaiaamupäivällä, kun pitäjään suivaantunut mieshenkilö veti kirveen esiin miesten välisen sanaharkan päätteeksi levähdysalueen parkkipaikalla.”
”Kunnan edustaja joutui tukalaan tilanteeseen, kun juttukumppani veti esiin kirveen. Hän pakeni poliisin mukaan hurjistunutta miestä karkuun läheiseen metsikköön, eikä tilanne rauhoittunut ennen kuin kirveen kanssa riehunut mies kaahasi parkkipaikalta tiehensä.”
”IL:n tietojen mukaan selkkauksen taustalla on Kaksineuvoiseen liittyvä mustasukkaisuusdraama.”
Toivotaan nyt varpaatkin ristissä, ettei näin käy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai938972Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki484781Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414471Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462741Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001536- 401326
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641212Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391180Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681130