Ja Israelin koko väkiluku on 8,777,120. Miten Israelissa voi olla niin paljon Venäjän Juutalaista? Onko syy pelkästään siinä, että Venäjän Juutalaiset palasi takaisin Israeliin Neuvostoliiton aikana?
Israelissa asuu 1 miljoonaa Venäjän Juutalaista
Juuvish
14257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Siinä vaiheessa kun juutaiset saivat luvan muuttaa pois nl:sta he alkoivat muuttamaan heti... ja äkkiä siitä tulee yks miljoona..
Jutskut pakenivat Venäjältä kun historian kirjat aukaistiin ja juutalaisten järjestämä venäläisten kansanmurha paljastui
Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen sieltä alkoi juutalaisten kansainvaellus, joka oli suurempi kuin Israelin perustamisen jälkeinen. Juutalaisia pakeni maasta muuallekin kuin Israeliin.
Pieniä valintamyymälöitä kaupungilla ja suolakosmetiikka myymälöitä Kuolleen Meren rannalla. Näitä ainakin pyörittivät.
Onahn se parempi kuin neukkulassa;
"Seuraavan viisivuotissuunnitelman aikana kasvatamme niin suuren kasan perunoita, että se ulottuu jumalan jalkojen juureen." "Anteeksi, mutta eihän Neuvostoliitossa ole jumalaa?" ".....no, ei ole ei, mutta ei ole perunoitakaan".
Eikä ollut bolshevikki juutalaisillakaan neuvostoliitossa,heidän jumala oli Lenin joka myös oli jutsku
Venäjältä on muuttanut myös satoja tuhansia rikollisia Israeliin, joiden juutalaisuus on kyseenalainen ja rahalla ostettu.
Korruptoituneessa maassa tapahtuu korruptiota. Saman tapaista keinottelua maasta toiseen rahalla sattui Suomen salliessa inkeriläisten "paluumuuton". Monella silloin Suomeen muuttaneella ei ollut suomesta tai Suomesta hajuakaan.
Kunhan pääsi pois.
Haha, voit uskoa, että siellä asuu monia venäläisiä, jotka eivät ole juutalaisia nähneetkään.
Sen sijaan ihmiskaupan ja muun rikollisuuden toivat muuassaan, ryssä kun on ryssä.
Voi voi näitä väärän tiedon apostoleita, kovempaa arvuuttelua asioista, muttei mitään hajua mistään.
Pistäisinkö lusikkani soppaan joka alkaa oleen jo liiankin sakeaa.
Se miksi juutalaiset häipyi neuvostoliitosta juurikin sen alkaessa hajoaan ja senkin jälkeen, on uskomaton juttu, jonka juuret juontuu ihan 1800- luvun lopuille, mutta ette kuitenkaan usko, joten ei minun kannata selventää asioita.
Ortodoksijuutalaiset on vastaus, en usko, että ihan tavalliset Venäläiset olisi muuttanut Israeliin, suurin osa noista muuttaneista Venäjän Juutalaisista Israeliin ovat just Ortodoksijuutalaisia. Venäjällä nytten asuu vieläkin noin 200,000 Juutalaista. Monet tunnetut "Venäläis" johtajat tsaari ja NL aikaan ovat olleet oikeasti Juutalaisia, hyviä esimerkkejä on Lenin, Trotsky ja monia muita. Puhumattakaan siitä, kun puna-armeija vapautti Juutalaisia Natsi-Saksan leireistä, monet varmaan ryntäs itä-Eurooppaan ja vuosien kuluttua takaisin kotimaahan, Israeliin. Joten Juutalaisten historia Venäjällä ei ole mikään pieni...
Eipä tuo nyt kovin pieleen mennyt, niin pistä ihmeessä. Venäläisiä mafiosoja ja rikollisia, jotka eivät ole juutalaista syntyperää ja ovat siellä väärennetyin tiedoin, ON israelissa. Samoin tekevät ihmiskauppaa siellä, kuten muuallakin.
Siinä suhteessa liioittelin, että ihmiskauppaa (ja elinkauppaa etc) tekevät toki muunkinmaalaiset rikollisryhmittymät israelissa.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/special_report/1998/03/98/russian_mafia/69521.stm
Glastnost ja perestroika ja venäläiset pääsivät kuonasta - muutamaa oligarkkia lukuun ottamatta .
Tuskin ne on edes juutalaisia ainakaan kaikki, sen enempää luon Suomessa ns paluumuuttajat , rosvo ryssä kansaa kaikki.