Hämeenkyrön kunnan johdon palkkataso

Takuueläkkeellä

YLE julkaisi tänään kunnan/kaupunginjohtajien palkat lähes kaikista Suomen kunnista. Mukana on myös johtoryhmän mediaanipalkka. Huimat on johdon palkat runsaan 10 000 asukkaan kunnassa.
Kyllä on rälssi hyvin hoitanut OMAT asiansa tässäkin kunnassa.

Hämeenkyrö, Pirkanmaa (10 681 asukasta)
Kunnanjohtaja:
Palkka 8 700 €/kk

Johtoryhmä: mediaanipalkka 5 746 €/kk
Sivistystoimenjohtaja
Henkilöstö- ja hallintopäällikkö
vs. tekninen johtaja
Sosiaalijohtaja
Talousjohtaja
Ylilääkäri

11

1634

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Petteripoika6

      Minkäslaisella palkalla pitäisi suostua johtamaan näinkin isoa organisaatiota? Kateus on kova, mutta moniko meistä pystyisi noihin hommiin?

      • Enkatteellinen

        Pienethän nuo on paperimiesten palkkoihin verrattuna.


      • Siskojasenveli

        Onneksi sieltä kunnasta ehdittiin jo vastata.


    • Köyhääon

      Miten tommoisella 8k palkalla viittii edes nousta sieltä sängyn pohjalta? Naurettavan pienet on tulot johtajilla.

    • ikaalisisvieläenemmän

      Joo toi on vielä pientä, Ikaalisissa ex kaupungin johtaja sai yli 10 000 eken palkkatulon bruttona ja ei päässyt verokalenteriin yli 100 000 ansaitsevan joukkoon. Vai onko ollenkaan paikkakunnalla kirjoilla? Kyseisen johtajan aikana Ikaalisten väkiluku putosi 3000 henkilöä siis siinä sitä sitten johtajaa.

    • Olisit_lukenut

      hiukan enemmän itse, niin pääsisit muualle kuin kirjoittelemaan nettiin kateuskirjoituksia.
      Kuka perkele teidän touhuja talkootyönä katselisi?

      • Kyllästynytnyt

        Näin on. Tämä on kummallinen kaunan ja ilkeiden puheiden palsta, jolla muutama pahantuulinen huutaa omia pöljyyksiään - milloin kateutta, milloin ulkomaalaisvihaa, milloin jopa rasismia. Oksettavaa porukkaa ovat nämä kadepersut!

        Kunnnan taloudesta eivät älyä mitään. Populistisesti ehdottivat veroäyrin laskua tilanteessa, jossa talous on muutenkin miinuksella. Rauno Mäki, sitäkö on vastuullinen talouspolitiikka?


    • veronkinmaksaja

      Ei ole väliä vaikka maksettaisiin tuplat jos vaan hoitaa hommansa.

    • Ukkokyrö

      Kaikki tietää, että Hämeenkyrön talous on konkurssin partaalla. Jos kyseessä olisi yritys, niin johto vaihtuisi ja paikoille etsittäisiin pätevämmät henkilöt. Pitää muistaa, että Hkyrö on kärpäsen paska koko Suomen mittakaavassa ja palkkakin pitäisi olla siihen verrannollinen.

      • Marja-Liisa62

        Veroprosentti on Hämeenkyrössä 22 %. Saman suuruinen se on 28 kunnassa. Vain neljässä (4) kunnassa veroprosentti on tätä korkeampi. Hämeenkyrössä, eri tehtävissä, hyvin ansaitsevat työntekijät eivät täällä juurikaan asu. Tulonjakotilasto on Hämeenkyrön osalta karua luettavaa. Alhainen tulotaso, valtaosalla väestöä, yhdistettynä korkeaan veroasteeseen on karvas pala nieltäväksi.

        Yritysjohdon palkkoja arvioidaan toistuvasti. Kuntalaisilla pitää olla oikeus arvioida kunnallisjohdon palkkoja ja saavutuksia. Veroja maksavien kuntalaisten rahoilla palkat maksetaan.


      • Valtuustot..Vastaavat

        Kunnanjohtajan palkka yli sisäministerin palkan.
        Vaikka hän on pelkkä esittelijä, eikä vastaa mistään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      66
      1355
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      73
      1296
    3. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      990
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      936
    5. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      929
    6. 50
      843
    7. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      793
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      84
      776
    9. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      756
    10. 77
      755
    11. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      53
      718
    12. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      691
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      141
      665
    14. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      30
      636
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      615
    16. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      62
      597
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      551
    18. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      23
      528
    19. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      58
      520
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      514
    Aihe