Hämeenkyrön kunnan johdon palkkataso

Takuueläkkeellä

YLE julkaisi tänään kunnan/kaupunginjohtajien palkat lähes kaikista Suomen kunnista. Mukana on myös johtoryhmän mediaanipalkka. Huimat on johdon palkat runsaan 10 000 asukkaan kunnassa.
Kyllä on rälssi hyvin hoitanut OMAT asiansa tässäkin kunnassa.

Hämeenkyrö, Pirkanmaa (10 681 asukasta)
Kunnanjohtaja:
Palkka 8 700 €/kk

Johtoryhmä: mediaanipalkka 5 746 €/kk
Sivistystoimenjohtaja
Henkilöstö- ja hallintopäällikkö
vs. tekninen johtaja
Sosiaalijohtaja
Talousjohtaja
Ylilääkäri

11

1454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Petteripoika6

      Minkäslaisella palkalla pitäisi suostua johtamaan näinkin isoa organisaatiota? Kateus on kova, mutta moniko meistä pystyisi noihin hommiin?

      • Enkatteellinen

        Pienethän nuo on paperimiesten palkkoihin verrattuna.


      • Siskojasenveli

        Onneksi sieltä kunnasta ehdittiin jo vastata.


    • Köyhääon

      Miten tommoisella 8k palkalla viittii edes nousta sieltä sängyn pohjalta? Naurettavan pienet on tulot johtajilla.

    • ikaalisisvieläenemmän

      Joo toi on vielä pientä, Ikaalisissa ex kaupungin johtaja sai yli 10 000 eken palkkatulon bruttona ja ei päässyt verokalenteriin yli 100 000 ansaitsevan joukkoon. Vai onko ollenkaan paikkakunnalla kirjoilla? Kyseisen johtajan aikana Ikaalisten väkiluku putosi 3000 henkilöä siis siinä sitä sitten johtajaa.

    • Olisit_lukenut

      hiukan enemmän itse, niin pääsisit muualle kuin kirjoittelemaan nettiin kateuskirjoituksia.
      Kuka perkele teidän touhuja talkootyönä katselisi?

      • Kyllästynytnyt

        Näin on. Tämä on kummallinen kaunan ja ilkeiden puheiden palsta, jolla muutama pahantuulinen huutaa omia pöljyyksiään - milloin kateutta, milloin ulkomaalaisvihaa, milloin jopa rasismia. Oksettavaa porukkaa ovat nämä kadepersut!

        Kunnnan taloudesta eivät älyä mitään. Populistisesti ehdottivat veroäyrin laskua tilanteessa, jossa talous on muutenkin miinuksella. Rauno Mäki, sitäkö on vastuullinen talouspolitiikka?


    • veronkinmaksaja

      Ei ole väliä vaikka maksettaisiin tuplat jos vaan hoitaa hommansa.

    • Ukkokyrö

      Kaikki tietää, että Hämeenkyrön talous on konkurssin partaalla. Jos kyseessä olisi yritys, niin johto vaihtuisi ja paikoille etsittäisiin pätevämmät henkilöt. Pitää muistaa, että Hkyrö on kärpäsen paska koko Suomen mittakaavassa ja palkkakin pitäisi olla siihen verrannollinen.

      • Marja-Liisa62

        Veroprosentti on Hämeenkyrössä 22 %. Saman suuruinen se on 28 kunnassa. Vain neljässä (4) kunnassa veroprosentti on tätä korkeampi. Hämeenkyrössä, eri tehtävissä, hyvin ansaitsevat työntekijät eivät täällä juurikaan asu. Tulonjakotilasto on Hämeenkyrön osalta karua luettavaa. Alhainen tulotaso, valtaosalla väestöä, yhdistettynä korkeaan veroasteeseen on karvas pala nieltäväksi.

        Yritysjohdon palkkoja arvioidaan toistuvasti. Kuntalaisilla pitää olla oikeus arvioida kunnallisjohdon palkkoja ja saavutuksia. Veroja maksavien kuntalaisten rahoilla palkat maksetaan.


      • Valtuustot..Vastaavat

        Kunnanjohtajan palkka yli sisäministerin palkan.
        Vaikka hän on pelkkä esittelijä, eikä vastaa mistään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      68
      3208
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1851
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1740
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1259
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1048
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      99
      992
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      875
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      869
    Aihe