YLE julkaisi tänään kunnan/kaupunginjohtajien palkat lähes kaikista Suomen kunnista. Mukana on myös johtoryhmän mediaanipalkka. Huimat on johdon palkat runsaan 10 000 asukkaan kunnassa.
Kyllä on rälssi hyvin hoitanut OMAT asiansa tässäkin kunnassa.
Hämeenkyrö, Pirkanmaa (10 681 asukasta)
Kunnanjohtaja:
Palkka 8 700 €/kk
Johtoryhmä: mediaanipalkka 5 746 €/kk
Sivistystoimenjohtaja
Henkilöstö- ja hallintopäällikkö
vs. tekninen johtaja
Sosiaalijohtaja
Talousjohtaja
Ylilääkäri
Hämeenkyrön kunnan johdon palkkataso
11
1381
Vastaukset
- Petteripoika6
Minkäslaisella palkalla pitäisi suostua johtamaan näinkin isoa organisaatiota? Kateus on kova, mutta moniko meistä pystyisi noihin hommiin?
- Enkatteellinen
Pienethän nuo on paperimiesten palkkoihin verrattuna.
- Siskojasenveli
Onneksi sieltä kunnasta ehdittiin jo vastata.
- Köyhääon
Miten tommoisella 8k palkalla viittii edes nousta sieltä sängyn pohjalta? Naurettavan pienet on tulot johtajilla.
- ikaalisisvieläenemmän
Joo toi on vielä pientä, Ikaalisissa ex kaupungin johtaja sai yli 10 000 eken palkkatulon bruttona ja ei päässyt verokalenteriin yli 100 000 ansaitsevan joukkoon. Vai onko ollenkaan paikkakunnalla kirjoilla? Kyseisen johtajan aikana Ikaalisten väkiluku putosi 3000 henkilöä siis siinä sitä sitten johtajaa.
- Olisit_lukenut
hiukan enemmän itse, niin pääsisit muualle kuin kirjoittelemaan nettiin kateuskirjoituksia.
Kuka perkele teidän touhuja talkootyönä katselisi?- Kyllästynytnyt
Näin on. Tämä on kummallinen kaunan ja ilkeiden puheiden palsta, jolla muutama pahantuulinen huutaa omia pöljyyksiään - milloin kateutta, milloin ulkomaalaisvihaa, milloin jopa rasismia. Oksettavaa porukkaa ovat nämä kadepersut!
Kunnnan taloudesta eivät älyä mitään. Populistisesti ehdottivat veroäyrin laskua tilanteessa, jossa talous on muutenkin miinuksella. Rauno Mäki, sitäkö on vastuullinen talouspolitiikka?
- veronkinmaksaja
Ei ole väliä vaikka maksettaisiin tuplat jos vaan hoitaa hommansa.
- Ukkokyrö
Kaikki tietää, että Hämeenkyrön talous on konkurssin partaalla. Jos kyseessä olisi yritys, niin johto vaihtuisi ja paikoille etsittäisiin pätevämmät henkilöt. Pitää muistaa, että Hkyrö on kärpäsen paska koko Suomen mittakaavassa ja palkkakin pitäisi olla siihen verrannollinen.
- Marja-Liisa62
Veroprosentti on Hämeenkyrössä 22 %. Saman suuruinen se on 28 kunnassa. Vain neljässä (4) kunnassa veroprosentti on tätä korkeampi. Hämeenkyrössä, eri tehtävissä, hyvin ansaitsevat työntekijät eivät täällä juurikaan asu. Tulonjakotilasto on Hämeenkyrön osalta karua luettavaa. Alhainen tulotaso, valtaosalla väestöä, yhdistettynä korkeaan veroasteeseen on karvas pala nieltäväksi.
Yritysjohdon palkkoja arvioidaan toistuvasti. Kuntalaisilla pitää olla oikeus arvioida kunnallisjohdon palkkoja ja saavutuksia. Veroja maksavien kuntalaisten rahoilla palkat maksetaan. - Valtuustot..Vastaavat
Kunnanjohtajan palkka yli sisäministerin palkan.
Vaikka hän on pelkkä esittelijä, eikä vastaa mistään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1054690Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743951418- 1871081
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091062Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86990Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11912Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64901
tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10897- 64876